• 1757
 • 64 مرتبه
جانکشن باکس چیست

جانکشن باکس چیست

03 مرداد 1401

همان گونه که سیم کشی برق یکی از الزامات ساختمان ها و منازل مسکونی است، جعبه تقسیم هم از لوازم الزامی برق کشی محسوب می شود.

جانکشن باکس یا جعبه تقسیم در واقع محل اختفای اتصالات سیم‌ اصلی کنتور برق به سیم های فرعی برق کشی است.

جعبه تقسیم ها در انواع پلاستیکی، فلزی، بزرگ و کوچک طراحی و تولید می شوند. این باکس های محافظتی علاوه بر پوشش محل اتصال سیم های برق، آن ها را از خطرات محیطی حفظ می کنند.

مراقبت از انسان های ساکن ساختمان ها از اتصالات سیم ها، وظیفه جعبه اتصال است. کاربردی ترین جعبه تقسیم، انواع پلاستیکی آن هستند.

ساختار کلی جعبه تقسیم یا جانکشن باکس

جعبه تقسیم همان گونه که از نامش پیداست، محفظه ای کوچک محافظتی است. این محفظه اغلب به شکل مربع، استوانه و دایره طراحی و تولید می‌شود.

این وسیله کاربردی را می توان ساده ترین تجهیزات برق کشی و انشعاب گیری برق نامید. جانکشن باکس‌‌ ها از دو بخش ثابت و متحرک ساخته می‌شوند.

بخش ثابت همان محفظه نگهداری از اتصالات است و بخش متحرک درب محفظه است. این وسیله در اکثر مواقع پلاستیکی و گاهی فلزی است.

مواد اولیه و شکل کلی جعبه تقسیم ها

اجزای جانکشن باکس

انواع جعبه تقسیم از گرد تا چند‌ ضلعی

جعبه تقسیم یا جانکشن باکس ها بر اساس مواد اولیه و شکل ظاهری به انواع مختلف دسته بندی می شوند. این تجهیزات به طورکلی به دو دسته ذیل تقسیم می شوند:

 1. جعبه تقسیم فلزی، محکم ترین و ایمن ترین محفظه اتصالات سیم کشی محسوب می شود. این محفظه ها به‌طور معمول از فولاد یا آلومینیوم ساخته می شوند. جعبه های فلزی در انواع مستطیلی استاندارد، جعبه های چندتایی، جعبه های گرد و چند ضلعی طراحی و تولید می شوند.
 2. جعبه تقسیم های پلاستیکی معمولاً از جنس PVC یا فایبرگلاس هستند. این نوع از جعبه‌ها نیز در مدل‌های مربعی، ته گرد، چند‌ ضلعی و سقفی قابل تهیه هستند.

جعبه تقسیم ها چه کاربردی دارند؟

نیاز به جانکشن باکس‌ بیشتر از آن چیزی است که فکرش را می کنید! جعبه تقسیم در اغلب اتصالات سیم های برق مورد استفاده قرار می گیرد. این وسیله ساده هنگام انشعاب گیری سیم برق برای ایجاد یک پریز یا کلید جدید کاربرد دارد.

در واقع تعبیه جعبه تقسیم و قرار دادن محل اتصال سیم‌های برق درون آن به منظور افزایش ایمنی الزامی‌ است. استفاده از این باکس در سقف ها و دیوار‌ها به‌منظور ایجاد انشعاب برای نصب لامپ سقفی، لوستر و پنکه رایج است.

علل نیاز به جانکشن باکس

نیاز به جعبه تقسیم در هر ساختمان، کارگاه، اداره و خانه‌ای مشهود است. علل نیاز به استفاده از این وسیله ساده و اما الزامی شامل موارد ذیل هستند:

 • محافظت از اتصالات در برابر رطوبت، حرارت و گرد و غبار
 • پیشگیری از برخورد افراد به اتصالات سیم های حاوی جریان الکتریکی
 • مراقبت از سیم ها در برابر جانوران موذی و جونده
 • هنگام وقوع اتصالی و آتش سوزی سیم های درون جعبه، جعبه از انتشار آتش به بیرون پیشگیری می کند.
 • امکان دسترسی سریع و آسان به اتصالات سیم‌ها را فراهم می کند.
 • سیم ها و اتصالات را از نگاه ها پنهان می کند.

قیمت جعبه تقسیم

قیمت جانکشن باکس نسبت به کارایی و مزایای آن بسیار ناچیز است‌. مؤلفه های بسیاری در قیمت نهایی این محصول دخیل هستند. جنس جعبه تقسیم و کیفیت تولید آن اولین مؤلفه مؤثر بر قیمت آن است.

قطعاً قیمت محصولات فلزی بیشتر از محصولات پلاستیکی و پی وی سی است. جعبه های دو باند، سه باند و بیشتر از قیمت بالاتری برخوردار هستند.

حانکشن باکس با جنس پی وی سی

راهنمای خرید جعبه تقسیم

خرید جعبه تقسیم مناسب و کاربردی به رعایت اصول خاصی بستگی دارد. اولین گام هنگام خرید این محصول، تعیین محل و هدف استفاده از آن است؛ بنابراین توجه به ابعاد، جنس و میزان مقاومت کالا بسیار ضروری است.

توجه درجه حفاظت و مقاومت جعبه تقسیم در برابر عوامل محیطی و انفجار داخلی نیز امری الزامی است.

نتیجه گیری

جعبه تقسیم ها به عنوان تجهیزات الزامی برق کشی در انواع مختلف فلزی و پی وی سی طراحی و تولید می‌شوند.

کارایی این لوازم هنگام انشعاب گیری و نصب کلید و پریز جدید آشکار می‌شود.

بررسی محل نصب و هدف از نصب در انتخاب جعبه تقسیم مناسب الزامی است.

قیمت جانکشن باکس بر اساس مواد، کارایی و اندازه آن مشخص می‌شود. گاهی اوقات یک جعبه‌تقسیم پی‌وی‌سی ساده با محافظت از اتصالات از بروز اتفاقات ناگوار پیشگیری می کند.

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.
ثبت سفارش
تعداد
عنوان