الکتروموتور

کالا صنعتی بهترین سایت فروش آنلاین الکتروموتور به شمار می رود. فروش اینترنتی الکتروموتور این روزها بسیار مورد توجه مدیران شرکت هاست چراکه میتوانند به صورت لحظه ای قیمت الکتروموتور را بررسی کرده و تصمیم گیری نمایند. برای خرید آنلاین الکتروموتور تنها کافیست سایت کالا صنعتی را بررسی کرده و با کمترین هزینه به صورت پرداخت در محل کالای خود را دریافت نمایید.

برای خرید الکتروموتور به صورت پرداخت در محل، ملاحظاتی را باید بررسی فرمایید که در بخش فروش در این باره مطالبی ارائه شده است. کالا صنعتی یکی از بزرگترین شرکت های توزیع کننده الکتروموتور در ایران است که امروزه فروش بسیاری از شرکت های بزرگ تولید کننده الکتروموتور را بر عهده گرفته است.

گزارش پیش‌رو سعی دارد تا در گام اول به بررسی ویژگی‌های کلی یک الکتروموتور و بپردازد. جهت بررسی بیشتر به مطالب زیر رجوع شود.

به طور کلی الکتروموتور را میتوان جزء اصلی برای تمام صنایع دانست. هر کجا که چرخش مد نظر باشد، الکتروموتور یا به طور کلی یک موتور دخیل است. در این مقاله مشخصات الکتروموتور ، انواع الکتروموتور ، پارامترهای مهم در انتخاب الکتروموتور، درجه حفاظت و بسیاری مفاهیم کاربردی در مورد الکتروموتور بیان شده است.

الکتروموتور نوعی ماشین است که انرژی الکتریکی را به حرکتی تبدیل می‌کند. نحوه کار الکتروموتورها به این صورت است که از طریق القای الکترومغناطیسی، میدان مغناطیسی چرخشی، جریان را در هادی‌های روتور ایجاد می‌نماید و سبب چرخاندن روتور در جهت چرخش میدان می‌شود.

 الکتروموتور سه فاز به موتورهای الکتریکی گفته می‌شود که برخلاف الکتروموتور تکفاز که تنها از فاز و نول برای کارکرد بهره می‌گیرد، باید برای ایجاد نیروی مکانیکی به برق سه فاز متصل شود. این نوع الکتروموتور، برای ایجاد نیروی مغناطیسی چرخان موردنیاز، از اختلاف‌فاز موجود بین سه فاز تغذیه مجزا کمک می‌گیرد.

انتخاب الکتروموتور

•    ولتاژ ورودی
•    جریان ورودی
•    گشتاور خروجی و سرعت
•    درجه حفاظت که با علامت IP نمایش داده می‌شود
•    ضریب قدرت
•    اندازه فریم
•    شرایط محیطی نصب
•    کلاس عایقی
•    راندمان

شرایط محیطی نصب الکتروموتور

معمولاً درباره محیط نصب الکتروموتور بایستی یک سری شرایط در نظر گرفته بشود تا عمر قسمت‌های مختلف موتور 3 فاز مانند عایق بین سیم‌پیچ‌ها، بلبرینگ‌ها، گریس استفاده‌شده در بلبرینگ و … به حداکثر برسد. مهم‌ترین این شرایط مربوط است به دما، رطوبت، لرزش و ارتفاع و . . . در محل نصب. معمولاً قدرت و جریان نامی موتورهای الکتریکی برای حداکثر دمای 40 ° C و ارتفاع (از سطح دریا) 1000 متر طراحی‌شده است.

اگر شرایط دما و ارتفاع محیط از این مقادیر تجاوز کند، حتماً باید الکتروموتور کمتر از مقدار نامی زیر بار برود. مقادیر و ضرایب طبق دستورالعمل سازنده بایستی اعمال بشود. مثلاً برای یک سازنده خاص در کاتالوگ جدولی شبیه زیر داده‌شده است.

کلاس عایقی

جهت تولید موتورهای القایی سه فاز مناسب شرایط دمایی مختلف  کلاسهای مختلفی مشخص شده است که به آن‌ها کلاس عایقی (Insulation Class) الکتروموتور می‌گویند و عبارت‌اند از:
•    کلاس عایقی: A  حداکثر دمای سیم‌پیچ °100C  است. این کلاس به‌ندرت استفاده می‌شود.
•    کلاس عایقی: B  حداکثر دمای سیم‌پیچ °120C  است.
•    کلاس عایقی: F  حداکثر دمای سیم‌پیچ °145C  است. اکثر الکتروموتورها با کلاس عایقی F تولید می‌شوند. الکتروموتور موتوژن سه فاز 0.55 کیلووات و  1500 دور در همین کلاس قرار دارد.
•    کلاس عایقی: H  حداکثر دمای سیم پیچ °165C  است. برای شرایط دمایی سخت از الکتروموتورهایی با این کلاس عایقی استفاده می‌شود.

برای کارکرد درست و طول عمر کامل الکتروموتور، رعایت دمای کلاس مربوطه بسیار مهم است. درصورتی‌که دمای موتور 3 فاز بیش از مقدار مجاز باشد باعث کاهش عمر آن می‌شود. مثلاً هر °10C  افزایش دمای الکتروموتور موجب کاهش ۵۰ درصدی عمر آن می‌شود و همچنین کاهش °10C  دمای الکتروموتور موجب افزایش عمر آن می‌شود. 

راندمان الکتروموتور چیست؟

راندمان الکتروموتور بیانگر این موضوع است که دستگاه موردنظر چه درصدی از برق ورودی را به کار مفید و توان مفید مکانیکی (روی شفت) انتقال می‌دهد و چه مقدارش را به‌صورت گرما تلف می‌کند.
استاندارد IEC 60034-30-1:2014 چهار دسته‌بندی برای ساخت الکتروموتورها ازنظر راندمان تعریف کرده است. این دسته‌بندی‌ها با کدهای مشخصه IE که مخفف International Efficiency است، به‌صورت زیر هستند:

•    IE1 راندمان استاندارد  (Standard)
•    IE2 راندمان بالا  (High)
•    IE3 راندمان عالی  (Premium)
•    IE4 راندمان فوق عالی  (Super premium)

الکتروموتور یا موتور الکتریکی اولین بار در سال 1883 بعد از معرفی اصول میدان مغناطیسی توسط پروفسور تسلا معرفی گردید. تسلا با طراحی یک موتور القایی دو فاز، توانست نام خود را در تاریخ ثبت نماید و سه سال بعد گالیلو فراریس در ایتالیا، مستقلاً تحقیقاتی را در این باره آغاز کرد و نتایج خود را در آکادمی علوم ایتالیا نشر داد.

از نظر بسیاری از محققین، حرکتی که این دو در دهه 80 آغاز کردند، پایه گذار انقلاب صنعتی دوم به شمار می رود. علت آن است که با اختراعات این دو، روند تولید و انتقال انرژی الکتریکی سهولت یافت. پس از آن در سال 1890 اولین الکتروموتور سه فاز روتور قفسه سنجابی اختراع شد که امروزه در صنایع مختلفی به کار می رود.

الکتروموتور چیست ؟

پس از اختراع برق، بی شک موتور و به طور خاص الکتروموتور یکی از مهمترین اختراعات مهندسی و تکنولوژی بوده است. به عنوان یک پاسخ ساده به اینکه الکتروموتور چگونه کار می کند باید گفت، الکتروموتور انرژی الکتریکی را به انرژی مغناطیسی و پس از آن به انرژی مکانیکی تبدیل می کنند. اما این کار به سادگی صورت نمی پذیرد.

اغلب موتور های الکتریکی دوار هستند ولی موتور های الکتریکی هم وجود دارند که دوار نیستند. برعکس ژنراتورها که نیروی مکانیکی را به الکتریکی تبدیل می کنند، در الکتروموتور نیروی الکتریکی به مکانیکی تبدیل می شود. از زمان اختراع موتور تا به الان پیشرفتهای وسیعی در این زمینه گسترش یافته است.

به طور کلی وقتی جسمی که حامل جریان الکتریکی است تحت میدان مغناطیسی قرار میگیرد، بر روی آن جسم نیرو اعمال میشود. به عنوان یک مثال ساده میتوان دو آهنربا را در نظر گرفت. در آهنربا قطبهای همنام هم دیگر را دفع و قطبهای نا همنام یکدیگر را جذب می کنند. در الکتروموتور یک بخش ثابت قرار دارد که استاتور نامیده می شود و یک بخش دوار که روتور است. تصویر زیر دسته بندی انواع الکتروموتور را نمایش می دهد:

انواع الکتروموتور

امروزه الکتروموتور به همراه گیربکس صنعتی و پمپ کاربردهای فراوانی در صنعت، ساختمان و کشاورزی دارند. به عنوان مثال الکتروموتور در صنایعی مثل پتروشیمی و سیمان، کارخانه های مختلف مواد غذایی، صنایع پوشاک، ساختمان، ابزارهای قدرتی و سرعتی و چندین کاربرد مختلف دیگر مورد استفاده هستند.

انواع الکتروموتور

الکتروموتور  به سه دسته کلی تقسیم بندی می شوند. دی سی DC ، AC و الکتروموتور خاص. موتورهای DC یا Direct Current همانطور که از اسمش پیداست با جریان مستقیم و موتورهای AC یا Alternating Current با جریان متناوب کار می کنند. موتورهای با جریان مستقیم قدمت بیشتری دارند و جزء نسخه های ابتدایی برای الکتروموتور به شمار می روند.

امروزه دینام های با جریان متناوب کاربرد بیشتری دارند و با دو نوع الکتروموتور تک فاز و الکتروموتور سه فاز در دسترس هستند. الکتروموتور خاص بنا به سفارش و برای کارهای خاص تولید می شوند و در بخش ثبت سفارش خاص شما می توانید الکتروموتور درخواستی خود را ثبت کنید تا کارشناسان فنی با شما تماس حاصل نمایند.

در بسیاری از موارد و به خصوص دستگاه سازی ها الکتروموتور را به صورت مستقیم با گیربکس کوپل می کنند. در فیلم زیر نحوه کوپل کردن الکتروموتور با گیربکس کتابی نمایش داده شده است. این فیلم به عنوان یک راهنمایی برای کوپل کردن الکتروموتور و گیربکس به شمار می رود. در ویدیوی زیر موتور موتوژن تبریز با یک گیربکس سهند کوپل می شود که با فلانچ B14 یا همان نیم فلانچ بوده است.

 
 

الکتروموتور تقریباً جزء اصلی چرخنده در صنعت به شمار می رود که در سال های اخیر به دلیل استفاده زیاد از آن، بسیاری از شرکتهای دنیا در صدد ساخت آن برآمدند. شرکت الکتروموتور زیمنس آلمان یا برند های مشابه را میتوان از بهترین شرکت های سازنده الکتروموتور یا دینام دانست. در سال های اخیر با استفاده از تکنولوژی روز دنیا، شرکت های الکتروژن و موتوژن نیز شروع به ساخت انواع الکتروموتور کرده و جایگاه ویژه ای در خاور میانه دارند.

کاربرد الکتروموتور

امروزه الکتروموتور یکی از مهمترین اجزاء صنعت به شمار رفته و روزانه افراد زیادی برای سفارش مورد نظر خود به جستجوی آنلاین می پردازند. به عنوان مثال الکتروموتور چرخ سفالگری که عموماً از الکتروموتور دو سرعته یا دالاندر استفاده می شود و همچنین الکتروموتور شیر دوش برای گاوداریها ، الکترو گیربکس صنعتی برای ماشین قالیشویی و ... از موارد خاصی هستند که درخواست شده است.

ساختار الکتروموتور

به طور ساده، در درون یک الکتروموتور ، یک جسم حامل جریان الکتریسیته تحت تاثیر یک میدان مغناطیسی قرار می گیرد، در اثر این میدان مغناطیسی و گشتاوری که به جسم وارد می شود، درون استوانه موتور (روتور)، جسم دوران می کند. اکثر الکتروموتور دوار هستند ولی الکتروموتور خطی نیز وجود دارد.

برندهای الکتروموتور

شاید برای شما هم سوال باشد که به عنوان مثال بهترین الکتروموتور ایرانی چیست؟ یا بهترین الکتروموتور خارجی چیست؟ امروزه به دلیل گستره وسیعی که الکتروموتور ها دارند، انتخاب بهترین برند الکتروموتور ایرانی یا الکتروموتور خارجی دشوار است اما نکته مهم این است که بسته به نوع کاری که انتظار دارید باید الکتروموتور را انتخاب نمایید. اگر به دنبال الکتروموتور ضد آب ، کم سرعت ، پر سرعت ، الکتروموتور کم مصرف یا پر بازده و خصوصیت هایی از این قبیل برای مصرف خود هستید، متن زیر را با دقت بخوانید تا بتوانید بهترین الکتروموتور را انتخاب نمایید.

انتخاب الکتروموتور

شاید از نظر شما دانستن سرعت، گشتاور و قدرت برای انتخاب بهترین الکتروموتور کافی باشد اما در ادامه به 19 عامل مهم که به انتخاب الکتروموتور کمک شایانی خواهند کرد، می پردازیم :

 1. ولتاژ: برای ولتاژ خانگی استاندارد که 220 ولت است، نیاز به الکتروموتور تک فاز خواهید داشت و برای ولتاژ صنعتی (380 ولت) به یک الکتروموتور سه فاز نیاز دارید. به طور معمول دینام سه فاز ارزان تر هستند و کاربرد بیشتری در صنعت دارند. 

 2. جریان: فرکانس جریان برق در ایران 50 هرتز است و باید دینام یا الکتروموتور متناسب با آن را انتخاب نمایید. فرکانس در اغلب کشور های اروپایی نیز 50 هرتز و در آمریکای شمالی 60 هرتز است.

 3. گشتاور خروجی: شما باید محاسبه نمایید که در بدترین حالت چقدر گشتاور خواهید داشت و اگر گشتاور زیاد است از الکتروموتور مناسب برای گشتاور زیاد یا گیربکس صنعتی بر سر راه الکتروموتور استفاده نمایید.

 4. سرعت:  آیا در زمان کاری الکتروموتور به سرعت ثابت نیاز دارید یا مهم است که در مقاطعی موتور ثابت شود و یا سرعتش کم شود؟ در این صورت به الکتروموتور ترمز دار نیاز خواهید داشت.

 5. توان: مقدار توان مورد نیاز برای دینام یا همان الکتروموتور یکی از پارامترهای مهم انتخاب است. این پارامتر بر حسب کیلووات یا اسب بخار سنجیده می شود.

 6. چرخه کارکرد: اگر الکتروموتور شما به صورت متنناوب کار می کند، یعنی بین هر بار استارت موتور، زمانی برای سرد شدن آن موتور خاموش است، در قیاس با یک الکتروموتور دائم کار، میتوانید از دینام کوچک تری استفاده نمایید.

 7. چرخه عمر: برای الکتروموتور دائم کار، که قرار است هزاران ساعت بدون توقف کار کنند، ممکن است یک الکتروموتور AC یا Brushless که طول عمر بالاتری دارند استفاده شود و برای الکتروموتور کم کار، موتور DC و Universal مناسب خواهند بود.

 8. کاربرد خاص: در بعضی از کاربری ها مانند صنایع غذایی، نیاز است که از فولاد ضد زنگ استفاده شود. یا ممکن است دینام محافظ در برابر گرد و غبار و ضد آب مورد نیاز باشد. برای هر یک از این موارد خاص، الکتروموتور مناسب وجود دارد. این مشخصه با عنوان IP بر روی الکتروموتور درج شده است.

 9. اندازه فریم و پیکر بندی الکتروموتور : گاهی اوقات به دلیل محدودیت فضا، نیاز است که الکتروموتور کامپکت مورد نیاز باشد. بنابراین توجه به محل نصب، یکی از عوامل موثر بر انتخاب الکتروموتور خواهد بود.

 10. دمای محیط و ارتفاع نصب از سطح دریا: دمای محیط و ارتفاع نصب از سطح دریاهای آزاد تاثیر مستقیم بر توان خروجی و سلامت کاری الکتروموتور دارد.

 11. محل استفاده الکتروموتور: ایجاد جرقه در هر بار استارت دینام ممکن است باعث فاجعه شود. محل استفاده از الکتروموتور هم نقش ویژه ای در انتخاب الکتروموتور خواهد داشت. به عنوان مثال در معادن و مکان های دارای گازهای اشتعال زا، از الکتروموتور ضد انفجار ، موتور ضد جرقه یا دینام ضد حریق استفاده می شود.

 12. تولید سر و صدا: قطعات متحرک در تمام دستگاه های دوار، باعث تولید صدا می شود، لذا در محیط هایی که تولید سر و صدا مشکل زا است، مثل بیمارستان ها، باید از الکتروموتور کم صدا استفاده کرد. با انتخاب بالبرینگ مناسب و قطعات متحرک (پروانه ، براکت ، فلنچ ، پایه و ...) می توان تا حد زیادی صدای حاصل از الکتروموتور را کاهش داد.

 13. سیستم تهویه: آیا موتور در فضای دربسته و بدون تهویه کار خواهد کرد؟ موتورهای بدون هواکش نسبت به الکتروموتور فن دار، در برابر ورودی اجزاء خارجی حفاظت بیشتری را ایجاد می کنند اما زمان بیشتری نیاز است تا موتور آنها کاملاً سرد شود.

 14. قابلیت نصب تجهیزات مانیتورینگ: برای کنترل سرعت و جهت حرکت الکتروموتور ،  اینورتر ، انکودرها و سنسورهایی وجود دارد که می توانند اطلاعات را از موتور گرفته و به واحد مانیتورینگ انتقال دهد که موتور باید قابلیت نصب آن را داشته باشد.

 15. نوع استارت و استاپ: آیا در کاربری شما اقلامی جابجا می شوند که نیاز به شروع و پایان نرم و روان است؟ آیا کاربری شما میتواند در بیش از یک ولتاژ کار کند؟ دینام ها بسته به بار متناوب یا مقطعی و استارت استاپ های مداوم Duty های مختلفی دارند. اینها سوالاتی است که در زمان انتخاب الکتروموتور می تواند مورد توجه باشد.

 16. هزینه های نگهداری: ممکن است در نگاه اول الکتروموتور ارزان تر برای شما جذاب باشد، اما باید به هزینه های عملیاتی، مصرف برق ، از کار افتادن خط تولید و سایر عواملی که بعداً هزینه های شما را اضافه می کنند نیز توجه داشته باشید و بهترین انتخاب را انجام دهید.

 17. راندمان: مصرف انرژی دینام نسبت به توان خروجی با رویکرد صرفه جویی در انرژی، بسیار مهم است. امروزه الکتروموتورهایی با راندمان IE1 تا IE4 تولید می شود.

 18. تعمیر و نگهداری: قبل از اینکه الکتروموتور خود را انتخاب کنید، از عملی بودن استفاده از آن اطمینان حاصل کنید. به عنوان مثال اگر شما یک الکتروموتور دی سی DC نیاز دارید، آیا فردی را دارید که مرتب زغال آن را چک و تعویض نماید؟

 19. بار: آیا موتور شما با یک دامنه وسیع از بارگزاری در ارتباط است یا بار ثابتی دارد؟ در انتخاب الکتروموتور باید توجه داشته باشید که دینام انتخابی، گستره مورد نیاز شما برای بارگزاری را پوشش دهد.

برای دریافت مقالات بیشتر به قسمت اخبار و مقالات مراجعه فرمایید.

 
 

الکتروموتورها یکی از تجهیزات بسیار پر کاربرد در صنایع مختلف هستند. این تجهیزات صنعتی انرژی الکتریسیته به انرژی مکانیکی تبدیل می کنند و متناسب با جریان برق ورودی، می توانند به صورت تک فاز یا سه فاز به مدار متصل شوند. در این مقاله تلاش می شود تا جزییات بیشتری در مورد الکتروموتورهای سه فاز یا موتورهای القایی ارائه گردد.

الکتروموتور

 

الکتروموتور سه فاز

ساختمان موتورهای الکتریکی از دو قسمت ثابت و دوار که به ترتیب به نام های استاتور و رتور معروف هستند، تشکیل شده اند. وظیفه استاتور ایجاد یک میدان مغناطیسی اطراف رتور است. ساختار استاتور از یکسری ورقه های فلزی تشکیل شده است که یک استوانه توخالی فلزی را تشکیل می دهد. درون ورقه های فلزی موجود در استاتور یکسری شیارهایی وجود دارد که در این شیارها سیم پیچ های الکتروموتور جاسازی شده اند که به کلاف نیز معروف می باشند.

روتور و استاتور

روتور نیز همانند استاتور از دو قسمت هسته و سیم پیچ تشکیل شده است که سیم پیچ های اطراف رتور می تواند از جنس مس یا آلمینیوم باشد. جنس هسته رتور معمولا رابطه مستقیمی با قدرت موتور دارد به صورتی که برای موتورهای با قدرت بالا معمولا از قفس مسی و در موتورهای با قدرت کم از قفس آلمینیومی استفاده می شود. در ساخت سیم پیچ رتور مسی از روش دایکست استفاده شده، در حالی که در سیم پیچ های آلمینیومی از روش ریخته گری استفاده می شود. 

روتور موتورهای القایی به دو دسته سیم پیچی شده و قفس سنجابی تقسیم می شود. برای موتورهای بزرگ معمولا از رتور قفس سنجابی با شمش مسی و برای موتورهای کوچک از شمش آلمینیومی استفاده می شود. 

نحوه کار موتورهای القایی

در هنگام عبور جریان سه فاز از استاتور یک میدان مغناطیسی دوار داخل استاتور ایجاد می شود. جهت میدان به وجود آمده در سیم پیچ با توجه به قانون دست راست به دست می آید. چرخش دو قطب یک آهنربا با سرعت زاویه ای مشخص موجب القا جریان و ولتاژ مورد نظر در رتور می شود. در داخل رتور ورقه های مغناطیسی وجود دارد که به انتقال بهتر میدان مغناطیسی کمک می کنند. پس از القای مغناطیسی رتور در جهت میدان اصلی شروع به گردش کرده و متناسب با سرعت چرخش، گشتاور ایجاد می کند. پس از تولید گشتاور توسط رتور، سرعت چرخش این تجهیز بالا رفته تا به نزدیکی سرعت چرخش میدان مغناطیسی (سرعت سنکرون) برسد. 

الکتروموتور القایی سه فاز

موتورهای القایی سه فاز براساس اصول میدان گردان کار می کنند. خطوط شار الکتریکی در فواصل هوایی به شکل شعاعی هستند. اندازه میدان مغناطیسی در فاصله هوایی یکسان ثابت است. 

تئوری میدان گردان

سیم پیچ های هر فاز در موتورهای القایی سه فاز دارای اختلاف فاز 120 درجه ای هستند که دلیل آن استفاده از جریان برق سه فاز در این موتور ها می باشد. اختلاف فاز موجود در سیم پیچ ها موجب چرخش موتور در جهت میدان مغناطیسی سیم پیچ می شود که این موضوع نیاز به راه انداز را در این موتورها از بین می برد. برای تغییر جهت چرخش موتور کافیست فازهای موجود در دو سیم پیچ را تغییر دهیم. 

پارامترهای موثر بر موتور القایی

آزمایشات بی باری، رتور قفل شده و مقاومتی از جمله روش های محاسبه پارامترهای موثر بر موتورهای القایی سه فاز هستند. از جمله عوامل موثر بر سرعت موتورهای القایی، فرکانس برق شبکه می باشد. با توجه به رابطه عکس فرکانس با زمان می توان نتیجه گرفت که با افزایش فرکانس، سرعت دورانی نیز افزایش می یابد. یکی دیگر از پارامترهای موثر در سرعت چرخش موتور القایی تعداد قطب های استاتور است. طبق مطالعات انجام شده افزایش تعداد قطب های استاتور موجب کاهش سرعت چرخش موتور القایی می شود. 

توان و گشتاور در موتور القایی

در موتورهای القایی دو نوع توان تعریف می شود که عبارتند از:

توان فاصله هوایی: میزان توانی که از استاتور عبور کرده و به فاصله هوایی می رسد. 

فرمول الکتروموتور

توان مکانیکی: حاصل تفریق توان فاصله هوایی از تلفات اهمی رتور را توان مکانیکی می نامند. 

فرمول الکتروموتور سه فاز

ω_r : سرعت چرخش موتور
S: لغزش موتور 

گشتاور یکی از مهمترین پارامترهای موتورهای القایی می باشد. از جمله عواملی که بر روی گشتاور این موتورها اثر گذار است  اندازه میدان های استاتور و رتور و اختلاف فاز بین این دو می باشد. موتورهای القایی سه فاز دارای دو مدل گشتاور هستند. این دو مدل عبارتند از گشتاور نامی(T_m) و گشتاور راه اندازی (T_s).

گشتاور نامی به به حداکثر گشتاوری که موتور می تواند به آن میل کند، گفته می شود. 

گشتاور راه اندازی به میزان گشتاوری که موتور در هنگام شروع کار نیاز دارد، گفته می شود.

تفاوت گشتاور راه اندازی و گشتاور نامی

در منحنی گشتاور-سرعت اگر شیب منحنی مثبت باشد، سیستم ناپایدار است و بالعکس اگر شیب منحنی منفی باشد سیستم پایدار است. 

روش های راه اندازی موتورهای القایی سه فاز

برای راه اندازی موتورهای القایی عوامل زیادی را باید در نظر گرفت. عواملی چون تنوع بار (پمپ، کمپرسور، همزن و ...)، میزان بار و نوع رتور تاثیر زیادی در راه اندازی موتورهای الکتریکی دارند. با توجه به عواملی که به آن اشاره شد، گشتاور راه اندازی باید بین 5 تا 8 برابر گشتاور ماکزیمم موتور باشد. 

در کنار عواملی که قبل از راه اندازی به ان اشاره شد، در هنگام راه اندازی موتورهای القایی باید دو فاکتور در نظر گرفته شود. نسبت گشتاور راه اندازی به گشتاور نامی و نسبت جریان راه اندازی به جریان نامی از جمله فاکتورهای مهم در راه اندازی موتورهای سه فاز است. هر چه مقدار نسبت گشتاور راه اندازی به گشتاور نامی بیشتر باشد، موتور با شتاب بیشتر و در زمان کمتری شروع به کار می کند. در مورد نسبت جریان ها این موضوع بالعکس است، بدین صورت که هر چه نسبت جریان راه اندازی به جریان نامی کمتر باشد، شرایط راه اندازی بهتر است. 
روش های راه اندازی موتورهای القایی به طور کلی به دو دسته راه اندازی استاتوری و راه اندازی رتوری تقسیم می شوند. راه اندازی استاتوری برای تمامی موتورهای القایی قابل استفاده هستند در حالی که راه اندازی رتوری فقط در موتورهای القایی با رتور سیم پیچی قابل استفاده می باشد.

در روش راه اندازی رتور سیم پیچی شده ابتدا باید یک مقاومت اهمی سه فاز را به مدار رتور متصل کنیم. افزایش این مقاومت در هنگام راه اندازی کمک می کند تا گشتاور راه اندازی افزایش پیدا کرده و جریان راه اندازی کاهش یابد.

برای راه اندازی موتورهای القایی رتور قفسه سنجابی از دو روش راه انداز ستاره-مثلث و راه انداز پله ای استفاده می شود. در روش ستاره-مثلث ابتدا برای کاهش جریان راه اندازی موتور القایی را به صورت ستاره به برق متصل می کنند سپس بعد از عبور جریان اولیه راه اندازی، اتصال سیم پیچ ها به مثلث تبدیل می شود. مدت زمان راه اندازی در روش ستاره-مثلث ممکن است تا 15 ثانیه طول بکشد. باید توجه کرد که تنها موتورهایی را می توان به صورت ستاره-مثلث راه اندازی کرد که بدون بار بوده و سیم پیچ هر فاز آن قابلیت تحمل ولتاژ خط را داشته باشد. 

در روش راه انداز پله ای ولتاژ القا شده در رتور در شرایط سکون و فرکانس راه انداز در حدود فرکانس استاتور است. اما فرکانس و ولتاژ القا شده در رتور در حد فرکانس و ولتاژ نامی است که این اختلاف فرکانس موجب راه اندازی موتور می شود. از این خاصیت می توان در طراحی موتورهای القایی استفاده کرد.

موتور القایی از نوع شیار عمیق

در موتورهای القایی شیار عمیق، شیار های روی میله رتور را عمیق تر از حالت عادی در نظر می گیرند. در این صورت راکتانس پراکندگی در این موتورهای زیاد شده و متناسب با آن شار پراکندگی زیاد می شود. این موارد موجب تمرکز راکتانس پراکندگی در قسمت مرکزی شده و جریان را به سمت بالا هل می دهد.

این نوع موتور ها در شرایط نامی دارای راکتانس پراکندگی کم، سطح موثر زیاد میله و مقاومت کم هستند. 

موتور القایی از نوع دو قفسه ای

برای بهتر شدن شرایط راه اندازی موتورهای القایی می توان از موتور القایی دو قفسه ای استفاده کرد. در این نوع موتور ها که از دو نوع قفس سنجابی بهره می برند گشتاور راه اندازی زیاد و جریان راه انداز کم می باشد. دو نوع قفس این مدل از موتور ها عبارتند از قفس بیرونی و قفس درونی که هر دو این قفس ها به وسیله حلقه هایی اتصال کوتاه شده اند. این دو قفس در موتورهای القایی دو قفسه ای دارای تفاوت هایی هستند. یکی از این تفاوت سطح مقطع قفس های درونی و بیرونی است. سطح مقطع قفس بیرونی کمتر از سطح مقطع قفس درونی است. همچنین مقاومت قفس بیرونی بیشتر از مقاومت قفس درونی است. راکتانس نشتی قفس درونی نسبت به قفس بیرونی با باریک کردن شیار بین دو قفس افزایش می یابد.

کلاس های مختلف موتور القایی

سازندگان موتورهای القایی این نوع از موتورها را معمولا براساس استاندارد خاصی طراحی می کنند. یکی از استانداردهای طراحی موتورهای القایی، استاندارد NEMA است که براساس آن 4 مدل موتور طراحی شده است. شکل زیر نمایانگر تفاوت های این چهار مدل موتور می باشد.

Nema استاندارد

مثال: جدول زیر مشخصات فنی مهم یک الکتروموتور را نشان می دهد

Nema_Standard

مشخصه اول ولتاژ ورودی، مشخصه دوم فاز عملکردی، مشخصه سوم سایز بدنه، مشخصه چهارم توان، مشخصه پنجم ماکزیمم سرعت چرخش و مشخصه ششم نوع محیط عملکردی می باشد. 

نوع محیط کاری الکتروموتور توضیحات
ODP     مناسب برای محیط های بسته تمیز، خشک و با تهویه مناسب
TEFC     قابلیت عملکرد در محیط های کثیف، با گرد و خاک و مرطوب. این نوع موتورها دارای یک فن بیرونی برای جابه جایی هوا و خنک کاری موتور می باشد. 
TENV     دارای شرایط مشابه با TEFC با این تفاوت که در این مدل از موتورها از فن استفاده نمی شود و تنها جریان هوای عبوری موجب خنک کاری موتور می شود.
TEAO     برای محیط هایی که هم دارای فن و هم دمنده هوا دارند مناسب می باشد. 

انواع دینام

الکتروموتور سه فاز سنگین ، سه فاز آلومینیومی ، سه فاز چدنی

الکتروموتور شناور آب خنک قابل سیم پیچی ، تکفاز دو خازنه ، کولری ، تکفاز خازن دائم

دینام خاص ، الکتروموتور پایه دار ، الکتروموتور ترمزدار 1400 دور ، الکتروموتور ضد انفجار ، 3000 دور سه فاز ضد انفجار ، دینام 1400 دور تک فاز بدون کلاچ ، 1400 دور تک فاز کلاچ دار ، الکتروموتور 3000 دور تک فاز بدون کلاچ ، الکتروموتور 3000 دور تک فاز کلاچ دار و الکتروموتور شافت بلند ، الکتروموتور دو سرعته یا دالاندر ، الکتروموتور چرخ سفالگری

شما می توانید لیست قیمت دینام ایرانی ، لیست قیمت موتوژن ، جمکو ، الکتروژن ، لیست قیمت الکتروموتور خارجی ، زیمنس ( SIEMENS ) ، آ اِ گ ( AEG ) ، ABB ، WEG ، الکتروموتور هویر و انواع الکتروموتور چینی نظیر کاجیلی ( KAIJIELI ) ، ارسم (ERSEM) ، گوانگلو (GUANGLU) را از طریق تلگرام درخواست داده و دریافت نمایید.

فروش الکتروموتور در ایران

الکتروموتور های خریداری شده از سایت کالا صنعتی به تمامی شهرهای  ایران نظیر تهران اصفهان  کرج   شیراز   تبریز  قم    اهواز     کرمانشاه       ارومیه       رشت      زاهدان     همدان      کرمان     یزد     اردبیل      بندرعباس    اراک    اسلام ‌شهر       زنجان        سنندج        قزوین        خرم‌آباد        گرگان     ساری        شهریار      قدس       کاشان             ملارد          دزفول         نیشابور          بابل        خمینی‌شهر        سبزوارگلستان      آمل        پاکدشت        نجف‌آباد         بروجرد         آبادان         قرچک        بجنورد        ورامین        بوشهر      ساوه        قائم‌شهر       بیرجند         نسیم‌شهر         سیرجان        خوی       ایلام        بوکان     شهرکرد      سمنان    فردیس      مراغه      شاهین‌شهر      مهاباد       سقز       بندر ماهشهر       رفسنجان         گنبد کاووس         شاهرود         مرودشت          کمال‌شهر         جهرم            تربت حیدریه       مریوان        اندیمشک        شهرضا         زابل           یاسوج           میاندوآب        خرمشهر               مرند             جیرفت              بم             بهبهان         نظرآباد          دورود   به صورت یک روزه ارسال خواهد شد. در سایت کالا صنعتی انواع دینام تکفاز , الکتروموتور ایرانی , چینی , ترک , اروپایی به فروش می رسد. در سایت کالا صنعتی لیست قیمت الکتروموتور به صورت به روز و همچنین کاتالوگ الکتروموتور های مختلف در دسترس است.

کاتالوگ الکتروموتور

این مجموعه با حضور کارشناسان با تجربه در زمینه الکتروموتور ، بنا به درخواست مشتری پیشنهادیه های فنی ارسال خواهند کرد که این پیشنهادیه ها شامل کاتالوگ دینام ، مشخصات فنی ، ابعاد و مشخصات الکتروموتور پیشنهادی می باشد. همچنین با مراجعه به صفحه بانک کاتالوگ میتوانید کاتالوگ الکتروموتور مربوط به برندهای مختلف الکتروموتور ایرانی و الکتروموتور خارجی را به صورت PDF دانلود نمایید.

ارائه پیشنهادیه مالی ( پیش فاکتور )

یکی از مزایای فروشگاه کالا صنعتی ارسال پیش فاکتور آنی برای الکتروموتور های روتین است که این مزیت باعث شده که بسیاری از مشتریان این مجموعه اعم از کارخانجات و دستگاه سازی ها به صورت آنی و از طریق ایمیل یا تلگرام پیش فاکتور خود را دریافت نمایند. البته با توجه به اینکه قیمت الکتروموتور دائماً در حال تغییر است، لذا لیست قیمت ارسال شده در بازه های زمانی محدودی دارای اعتبار است.
در حالتی که سفارش الکتروموتور خارج از عرف بازار باشد و به عنوان مثال نیاز به واردات از کشورهای دیگر داشته باشد، ارائه پیش فاکتور الکتروموتور بسته به پاسخ طرف خارجی، از یک روز تا یک هفته کاری زمان خواهد برد.

فروش الکتروموتور دست دوم یا استوک

یکی از ویژگی های وبسایت کالا صنعتی این است که شما می توانید الکتروموتور کارکرده خود را برای عرضه در فروشگاه ثبت نمایید و برای آن مشتری پیدا کنید. بخش مربوط به خرید دینام استوک یا کارکرده با عنوان دیوار صنعتی در این وبسایت قرار داده شده است. لذا اگر تمایل به تبلیغ برای فروش الکتروموتور و دیگر محصولات صنعتی خود دارید، مشخصات کامل دینام شامل اطلاعات فنی و مدت کارکرد همراه با چند عکس واقعی را برای کارشناسان فنی ارسال فرمایید تا در وبسایت به صورت رایگان درج شود. ارسال سفارش الکتروموتور در شهر مشهد فوری و برای استان های خراسان و سایر نقاط کشور نهایتاً سه روزه خواهد بود.

در این مجموعه قطعات و لوازم جانبی شامل: فلنچ ، پوسته ، براکت الکتروموتور ، جعبه ترمینال نیز ارائه می گردد که در صفحه لوازم جانبی الکتروموتور در دسترس است.

 

 

 
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
ثبت سفارش
تعداد
عنوان