الکتروموتور سه فاز

الکتروموتور سه فاز عموماً برای کاربردهای با توان بالا و در بیشتر کارخانجات استفاده می شود و جزء الکتروموتورهای القایی به شمار می روند که در صنعت کاربردهای بسیار زیادی دارند. بیشتر الکتروموتور سه فاز از نوع قفسه سنجابی هستند و با توان های از 1/3 اسب تا چند صد اسب بخار تولید می شوند. قیمت مناسب ، کاربرد آسان ، هزینه بهره وری مناسب و طراحی مستحکم و کمجا از مزایای ویژه برای موتور سه فاز به شمار می رود. الکتروموتور سه فاز دارای کاربردهای بسیار زیادی در بخش‌های مختلف صنعتی نظیر کارخانه‌ها، شرکت‌ها و غیره است که به توان بسیار بالایی نیاز دارند و الکتروموتور تک فاز جوابگوی نیاز آن‌ها نیست. ازنظر تقسیم‌بندی دینام سه فاز در میان الکتروموتورهای القایی طبقه‌بندی‌شده که در صنعت کاربردهای فراوانی دارند قرار می‌گیرد.

الکتروموتور سه فاز دارای کاربردهای صنعتی بیشتر در کارخانه‌ها و شرکت‌هایی که نیاز به توان بالا است به‌کاربرده می‌شود و همچنین در رده الکتروموتورهای القایی تقسیم‌بندی می‌شوند که این نوع از الکتروموتورها در قسمت‌های مختلف صنعتی کاربرد و کارایی بسیار زیادی دارند. متداول‌ترین نوع الکتروموتور سه فاز نوع قفس سنجابی آن‌ها است که میزان توان این نوع الکتروموتور سه فاز چیزی در حدود 1.3 اسب بخار تا چند ساعت است می‌توانند متغیر باشد. اگر بخواهیم به‌صورت خلاصه مزایای ویژه الکتروموتور سه فاز را بیان کنیم می‌توانیم به مواردی مانند قیمت معقولانه آن، کاربری بسیار ساده و آسان ظرفیت زیاد و همچنین طراحی بسیار بادوام و مستحکم آن و همچنین راندمان بسیار بالای آن اشاره‌کنیم.

معرفی کلی الکتروموتور سه فاز

در حالت کلی در مورد الکتروموتورهای القایی باید بگویم که استاتورها از مجموعه‌ای از ورق‌هایی از جنس فولاد تشکیل‌شده و در حالت کلی استاتور به چهار قسمت اصلی به نام‌های سیم‌پیچ هسته مغناطیسی استاتور، بدنه استاتور و همچنین یاتاقان‌های سروته ستون تقسیم‌بندی می‌شود. نام دیگری که برای الکتروموتور سه فاز مورداستفاده قرار می‌گیرد دینام القایی است. معمولاً در الکتروموتور سه فاز محور موجود در دینام الکتروموتورها با سرعت کمتری از فرکانسی که توسط منبع تغذیه ایجاد می‌گردد، در حال گردش است و دلیل این امر، این است که این نوع چرخش باعث می‌شود تا محور موجود در الکتروموتور با استفاده از فرایندی که ذکر کردیم به حرکت دربیاید همچنین درصورتی‌که این فرآیند به‌درستی صورت نپذیرد میدان‌هایی که وظیفه ایجاد تعادل را در روتور به عهده‌دارند به وجود نخواهند آمد. در مورد اطلاعات کلی باید بگوییم بین فازهای موجود در منبع تغذیه الکترونیک، یکسری اختلافات وجود دارد که با استفاده از این اختلافات به الکتروموتور سه فاز یک میدان الکترومغناطیسی که در حال چرخش است را درون خود ایجاد می‌کند.

بیشتر بخوانید: الکتروموتور سه فاز چیست؟

عوامل مؤثر بر سرعت الکتروموتور سه فاز

یکی از مهم‌ترین عواملی که بر سرعت الکتروموتور سه فاز تاثیردارد فرکانس تغذیه این دستگاه است پارامترهایی که میزان گشتاور تولیدشده توسط الکتروموتور سه فاز را تعیین می‌کنند اولین پارامتر اختلاف سرعت بین روتور و میدان مغناطیسی ایجاد شده توسط استاتور و دومین پارامتر میزان لغزندگی دینام می باشد. پارامتر سرعت در الکتروموتور سه فاز قابل‌تغییر است البته درصورتی‌که در قسمت دسته سیم‌پیچ‌های موجود در استاتور الکتروموتور سه فاز تعداد قطب‌های مختلف وجود داشته باشد که با استفاده از آن‌ها سرعت میدان مغناطیسی موجود در الکتروموتور سه فاز که در حال چرخش است را بتوان تغییر داد. در حالت کلی باید بگویم که در الکتروموتور سه فاز که از نوع القایی است می‌توان سرعت را به‌صورت کامل و یکنواخت کنترل کرد و انجام این فرآیند فقط با تغییر دادن فرکانس منبع تغذیه وجود الکتروموتور سه فاز میسر است.

کاربرد الکتروموتور سه فاز

الکتروموتور سه فاز در زمینه‌های مختلف صنعتی مورداستفاده قرار می‌گیرد که ابعاد استفاده از این الکتروموتور نیز بسیار وسیع و گسترده است. در لیست زیر به مهم‌ترین زمینه‌هایی که الکتروموتور سه فاز در آن‌ها دارای کاربرد است اشاره می‌کنید :
•    استفاده در لوکوموتیوهای موجود در قطارها
•    استفاده از الکتروموتور سه فاز در خودروسازی و صنایع خودرو
•    استفاده از الکتروموتور سه فاز در صنایع مربوط به معدن
•    استفاده از الکتروموتور سه فاز در صنایع دریایی و همچنین استخراج نفت و گاز و پتروشیمی
•    استفاده از الکتروموتور سه فاز در صنایع مربوط به دارو و لوازم بهداشتی
•    استفاده از الکتروموتور سه فاز در صنعت کشاورزی و فولاد
•    و بسیاری موارد دیگر

الکتروموتور سه فاز قفس سنجابی

دلیل این‌که به الکتروموتور سه فاز قفس سنجابی نیز گفته می‌شود این است که روتور و استاتور به‌کاررفته در موتور سه فاز، بیشتر از نوع قفس سنجابی هستند. توان نهایی تولیدشده توسط الکتروموتور  سه فاز از 1.3 اسب بخار شروع‌شده و نهایتاً تا چند صد اسب بخار می‌تواند افزایش پیدا کند. از مهم‌ترین مزایای الکتروموتور سه فاز قفس سنجابی نسبت به الکتروموتورهای تک فاز که معمولاً توان بیشتر از یک اسب ‌بخار را دارا می‌باشند این است که هزینه‌های مربوطه بسیار کمتر بوده و درعین‌حال راندمان کاری بسیار بالاتری داشته و بارهای سنگین‌تری را پذیرا می‌باشند.

بیشتر بخوانید: علت نام گذاری روتور قفس سنجابی ( الکتروموتور تکفاز )
 

 

الکتروموتور الکتروژن الکتروموتور گوانگلو الکتروموتور RMP الکتروموتور ومات الکتروموتور ایلماز الکتروموتور هویر الکتروموتور جمکو الکتروموتور موتوژن
الکتروموتور گاماک الکتروموتور ولت الکتروموتور مارلی الکتروموتور موتوواریو الکتروموتور VEM الکتروموتور ABB الکتروموتور زیمنس الکتروموتور کاجلی

               

اجزای دینام سه فاز در تصویر زیر نمایش داده شده است:

 

قسمت های مختلف الکتروموتورعلامت سوالسوالات متداول

استاتور در الکتروموتور سه فاز شامل چه بخش هایی است؟

پاسخ: در موتورهای القایی ( و الکتروموتور سه فاز ) ، استاتور که مجموعه ای از ورق های فولادی است، از چهار قسمت یاتاقان های سر و ته ، سیم پیچ ها ، هسته مغناطیسی و بدنه استاتور تشکیل شده است.

الکتروموتور سه فاز در چه صنایعی کاربرد دارد؟

پاسخ: دینام سه فاز گستره وسیعی از صنعت را پوشش داده است. از آن جمله می توان به الکتروموتور صنایع غذایی ، صنایع دارویی ، خودرو سازی ، فولاد ، کشاورزی ، معدن ، الکتروموتور صنایع دریایی و نفت، گاز و پتروشیمی اشاره کرد.

آیا شما واردات نوع خاصی از الکتروموتور را دارید؟

پاسخ: گروه کالا صنعتی با تکیه بر ارتباطات موجود، آمادگی لازم برای سفارش دینام خاص را دارد. برای درخواست الکتروموتور سفارشی ثبت سفارش خاص را کلیک نمایید.

الکتروموتور سه فاز چگونه کار می کند؟

پاسخ: الکتروموتور سه فاز بیشتر با نام دینام القایی شناخته می شود. عموما در این نوع الکتروموتور چرخش محور دینام دارای سرعتی کمتر از فرکانس منبع تغذیه اعمال شده بر الکتروموتور است زیرا این شرایط باعث می شود محور این الکتروموتور در نتیجه این اتفاق به حرکت دربیارد. اگر زنجیره فوق رعایت نشود، میدان های متعادل کننده ای که در روتور تولید می شوند، وجود نخواهند داشت.بین فازهای منبع تغذیه اختلافاتی وجود دارد که الکتروموتور سه فاز القایی از این اختلاف جهت ایجاد یک میدان الکترومغناطیسی دوار در درون خود، استفاده می کنند.

در چه زمینه هایی از الکتروموتور های القایی استفاده می شود؟

پاسخ: کاربرد این دینام  ( الکتروموتور سه فاز )، در استفاده ترکشن نظیر لوکوموتیوها (در آن به موتور ترکشن آسنکرون معروف است)، روز به روز در حال افزایش است.

سرعت الکتروموتور سه فاز تحت تاثیر چه عواملی است؟

پاسخ: فرکانس تغذیه عاملی است که سرعت یک دینام AC به آن بستگی دارد. اختلافی که در سرعت چرخش بین روتور و میدان مغناطیسی استاتور وجود دارد و البته میزان لغزش دینام ، میزان گشتاور تولیدی الکتروموتور AC را تعیین می کند. سرعت در الکتروموتور های AC قابل تغییر است اما این اتفاق تنها در شرایطی قابلیت رخداد دارد که دسته سیم پیچ های مختلف با تعداد قطبهای مختلف در بخش استاتور که با استفاده از آنها سرعت میدان دوار مغناطیسی تغییر می‌کند ، موجود باشد. در الکتروموتور سه فاز القایی میتوان سرعت را به طور یکنواخت تری کنترل کرد اما این کار با تغییر دادن فرکانس منبع تغذیه ، امکان پذیر است.

سازماندهی الکتروموتور سه فاز قفسه سنجابی چگونه است؟

پاسخ: 90 درصد کل دینام های موجود از نوع قفس سنجابی هستند که در واقع از این جهت آنها را با این نام می خوانند که دارای روتور قفس سنجابی می باشند . توان الکتروموتور قفسه سنجابی در محدوده یک سوم تا چند صد اسب بخار است. این نوع از الکتروموتور سه فاز که معمولا محدوده نیروی آنها یک اسب بخار به بالا تر است در مقایسه با الکتروموتور تک فاز هزینه های کمتری صرف می کنند و توانایی انجام کار در زمان استارت با بارهای سنگین تر را نیز دارند .

الکتروموتور سه فاز قفسه سنجابی با روتور سیم پیچی شده، شامل چه بخش هایی هستند؟

پاسخ: استاتور این دینام ها مانند استاتور الکتروموتور های قفس سنجابی بوده و روی روتور خود یک سری پیچ دارد که در حالت مدار بلند هستند و با یک سری رینگ های لغزان که به انتها می رسند.

بهترین شرایط برای استفاده از دینام های قفس سنجابی چیست؟

پاسخ: مناسب ترین و ایده آل ترین زمان برای استفاده از الکتروموتور قفسه سنجابی، زمانی است که فشارهای استاتیکی ثابت دارای گشتاور نهایی در سرعت تقریباً صفر تولید شده باشند و دینام درحداقل زمان و با پائین ترین میزان مصرف جریان تا سرعت نامی شتاب گیرند.

الکتروموتور قفسه سنجابی چه کاربری هایی دارند؟

پاسخ: بیشترین و مورد استفاده ترین کاربری های مربوط به الکتروموتور قفسه سنجابی، مختص کاربری هایی به همراه گیربکس صنعتی و سرعتهای مختلف مانند پرسهای چاپ، کمپرسورها، تسمه نقاله‌ها، بالابر‌ها و آسانسورها ، می باشد.

سرو موتور یا دینام پله ای چیست؟

پاسخ: امروزه با گسترش دانش مهندسی برق، الکتروموتور های خاصی تولید می شود. الکتروموتور پله ای یا سروموتور یک آهنربای دائمی دارد که توسط یک کنترلر خارجی میتواند با برنامه تعیین شده کنترل شده و خاموش یا روشن شود و امروزه بسیار پر کاربرد است. عموماً در صنایعی که نیاز به حرکت دقیق و حرکت های رفت و برگشتی است، از این دینام استفاده می شود. به عنوان مثال در صنایعی که نوار نقاله باید به طور دقیق حرکت کند تا محصولی به صورت زمان بندی شده تولید شود، (مثلاً در دستگاه پر کننده شامپو یا پر کننده های رب قوطی) از سروو موتور ها استفاده می شود. برخی شرکت ها الکتروموتور هایی تولید کرده اند که با استفاده از اپلیکیشن موبایل نیز قابل کنترل و برنامه ریزی هستند.

الکتروموتور خطی چیست؟

پاسخ: اگر در صنایعی بجای استفاده از گشتاور گردشی، نیاز به نیروی خطی باشد از الکتروموتور خطی استفاده می شود. دینام خطی عموماً از جنس القایی یا پله ای هستند.

الکتروموتور سه فاز را در استان خراسان به کدام شهر ها ارسال بار دارید؟

پاسخ: به تمامی شهر های استان خراسان و ایران اعم از: باخرز -  بجستان  بردسکن   تایباد   تربت جام  تربت حیدریه  جغتای  جوین  خلیل‌آباد  خواف  خوشاب  داورزن درگز  رشتخوار -  زاوه   سبزوار   سرخس  طرقبه شاندیز  فریمان  فیروزه  قوچان   مه ولات   نیشابور  چناران  کاشمر   کلات  گناباد   اسفراین   جاجرم  راز و جرگلان  شیروان  فاروج  مانه و سملقان  گرمه  اسلامیه طبس فردوس قائن قاین قاینات  ایرانشهر    چابهار    خاش   دلگان    زابل     زاهدان    میرجاوه    زهک    سراوان    سرباز    سیب و سوران    قصرقند    کنارک    مهرستان    نیک‌شهر    نیمروز    هامون    هیرمند  تهران    مشهد   اصفهان      کرج        شیراز   تبریز      قم    اهواز     کرمانشاه       ارومیه       رشت      زاهدان     همدان      کرمان     یزد     اردبیل      بندرعباس    اراک    اسلام ‌شهر       زنجان        سنندج        قزوین        خرم‌آباد        گرگان     ساری        شهریار      قدس       کاشان             ملارد          دزفول         نیشابور          بابل        خمینی‌شهر        سبزوار  گلستان      آمل        پاکدشت        نجف‌آباد         بروجرد         آبادان         قرچک        بجنورد        ورامین        بوشهر      ساوه        قائم‌شهر       بیرجند         نسیم‌شهر         سیرجان        خوی       ایلام        بوکان     شهرکرد      سمنان    فردیس      مراغه      شاهین‌شهر      مهاباد       سقز       بندر ماهشهر       رفسنجان         گنبد کاووس         شاهرود         مرودشت          کمال‌شهر         جهرم            تربت حیدریه       مریوان        اندیمشک        شهرضا         زابل           یاسوج           میاندوآب        خرمشهر               مرند             جیرفت              بم             بهبهان         نظرآباد          دورود          ارسال الکتروموتور و سایر کالاهای صنعتی خواهیم داشت.   

در کالا صنعتی چه برندهایی از الکتروموتور به فروش میرسد؟

پاسخ: در سایت کالا صنعتی انواع الکتروموتور سه فاز اعم از ایرانی و خارجی به فروش میرسد. این مجموعه شامل الکتروموتور چینی , الکتروموتور الکتروژن و الکتروموتور موتوژن و دیگر انواع الکتروموتور ایرانی ,  الکتروموتور خارجی ,  الکتروموتور سه فاز,  دینام خطی,  استاتور سه فاز,  الکتروموتور ABB , الکتروموتور موتوواریو , الکتروموتور کاجیلی ,  الکتروموتور زیمنس ,  الکتروموتور ایلماز , الکتروموتور جمکو  و سایر برندها به فروش می رسد.

چطور میتوان لیست قیمت الکتروموتور سه فاز با برند های مختلف را تهیه کرد؟

پاسخ: در سایت کالا صنعتی سعی بر این است که قیمت الکتروموتور سه فاز یا به عبارتی قیمت دینام سه فاز به صورت آنلاین به روز شود. اما برای اطمینان بیشتر قبل از هربار سفارش با کارشناسان فروش در تماس باشید.

 

 

 
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
ثبت سفارش
تعداد
عنوان