گیربکس صنعتی

بشر از قدیم‌الایام به فکر ساختن وسایلی بوده است که او را قادر سازد تا با نیروی کمتر بتواند اجسام سنگین‌تری را جابجا کند. در این راستا، ابزارهایی مانند چرخ‌دنده‌ها، جرثقیل‌ها، قرقره‌ها و اهرم‌ها را ساخته است. گیربکس صنعتی عنصری مکانیکی و یکی از مهم‌ترین اجزاء انتقال نیرو است. گیربکس صنعتی به‌عنوان یک ماشین ساده به شمار می‌رود و عموماً بعد از الکتروموتور  قرار می‌گیرند تا بتوانند با تغییر نسبت چرخش الکتروموتور ، گشتاور موردنیاز را فراهم کند.

انواع گیربکس گیربکس ایرانی گیربکس خارجی لوازم جانبی گیربکس

 

موتور گیربکس

موتورگیربکس ترکیبی از یک موتور الکتریکی و یک گیربکس می باشد که گیربکس در موتور گیربکس تغییر دور و گشتاور موتور ، افزایش قدرت چرخش و کاهش سرعت آنرا انجام می دهد. هر چه نرخ کاهش سرعت در گیربکس بیشتر شود، قدرت آن بالاتر خواهد رفت. در واقع بین سرعت چرخش موتور و قدرت آن رابطه معکوس وجود دارد. برای سفارش موتور گیربکس با کارشناسان ما در سایت کالا صنعتی در تماس باشید.

برای انتخاب درست موتور گیربکس صنعتی لازم است که اطلاعات زیر را داشته باشیم:

 • نوع ماشین انجام دهنده کار
 • دمای محیطی که گیربکس صنعتی در آن کار میکند.
 • شرایط محیط (گردوخاک، رطوبت، یخبندان، استوایی و ...)
 • موتور محرک (نوع و مشخصات)
 • نوع اتصال بین الکتروموتور و گیربکس صنعتی (مستقیم، از طریق کوپلینگ، کلاچ یا دور متغیر)
 • آرایش محورها
 • مقدار بار شعاعی و مماسی و علت آن

انتخاب الکتروگیربکس

مهم‌ترین عواملی که در انتخاب الکتروگیربکس در نظر گرفته می‌شود عبارت‌اند از :

 • توان ورودی گیربکس صنعتی (قدرت الکتروموتور با واحد کیلووات و یا اسب بخار)
 • دور ورودی گیربکس صنعتی (تعداد دور چرخش شافت الکتروموتور در دقیقه )
 • دور خروجی گیربکس صنعتی (تعداد دور چرخش شافت خروجی گیربکس در دقیقه )
 • اندازه گشتاور خروجی گیربکس صنعتی (معمولاٌ برحسب واحد نیوتن متر سنجیده می‌شود )
 • نسبت تبدیل گیربکس صنعتی (از تقسیم عدد دور خروجی بر عدد دور ورودی به دست می‌آید )

گیربکس خورشیدی

معمولاً باید از نصب الکتروموتور با توان بالاتر از مقدار موردنیاز پرهیز کرد زیرا شوک و تنش‌هایی ایجاد می‌کند که عمر گیربکس صنعتی و سایر اجزاء را کاهش می‌دهد، چون طراحی بر طبق توانی که ماشین (انجام دهنده کار) جذب می‌کند انجام‌گرفته است و نه بر اساس توان الکتروموتور نصب‌شده. بعلاوه انرژی بیشتری مصرف‌شده و هزینه بالا می‌رود و تجهیزات برقی مصرفی نیز گران‌تر می‌شود.

می‌توانید از الکتروموتور بزرگ‌تر استفاده کنید به شرطی که مطمئن باشید در شرایط ویژه (مثلاً وقتی‌که تعداد اتصالات زیاد است) مورداستفاده قرار نمی‌گیرد. گیربکس صنعتی می‌تواند نیروهای اضافی تا 100% گشتاور اسمی خود را تحمل کنند به شرطی که تعداد اتصالات محدود باشد. اگر تعداد اتصالات زیاد باشد باید گیربکس صنعتی‌ای را انتخاب کنید که گشتاور نیروی آن 50% بیشتر از مقدار معمول در نظر گرفته‌شده، که این امر توسط ضریب کار مناسب حاصل می‌گردد.

بیشتر بخوانید : فرم درخواست گیربکس صنعتی

نکات مهم در نصب گیربکس صنعتی

 1. گیربکس صنعتی باید محکم به یک‌پایه صلب پیچ شود تا ارتعاش ننماید.
 2. اگر می‌خواهید گیربکس صنعتی را رنگ بزنید، کاسه‌نمد را بپوشانید تا از خراب شدن آن‌ها جلوگیری شود.
 3. برای جلوگیری از اکسیده شدن و گریپاژ قطعات بالا، قبل از نصب آن‌ها سطوح مورد تماس را تمیز کرده و گریس کاری نمایید.
 4. قبل از راه‌اندازی گیربکس صنعتی اطمینان حاصل کنید که سطح روغن درست بوده و ویسکوزیته روغن برای نوع بار مصرفی، صحیح باشد.
 5. اگر احتمال ضربه، بار بیش‌ازحد یا گریپاژ می‌دهید، از کوپلینگ هیدرولیکی، محدودکننده گشتاور نیرو، کلاچ و غیره استفاده کنید.
 6. تلورانس ماشین‌کاری هر نوع دنده، چرخ زنجیر یا پولی که روی محورهای ورودی یا خروجی نصب می‌شوند، باید ISOH7 باشد.
 7. وقتی گیربکس صنعتی را با گریس روغن‌کاری کرده باشید نیاز به روغن‌کاری بعدی نیست. اگر روغن معدنی استفاده‌شده توصیه می‌شود که: روغن را پس از 500 تا 1000 ساعت کار اولیه عوض کرده و بهتر است داخل گیربکس صنعتی را شستشو دهید. در فواصل زمانی منظم، سطح روغن را بازرسی و روغن را پس از 4000 ساعت کار عوض کنید.

چرخ دنده یا گیربکس صنعتی به دو دسته کلی تقسیم‌بندی می‌شوند

 1. گیربکس کاهنده: گیربکس کاهنده بین موتور و متحرک قرار می‌گیرد و با کاهش دور الکتروموتور ، گشتاور و دور خروجی موردنیاز را تأمین می ­کند.
 2. گیربکس افزاینده: گیربکس افزاینده بین موتور و متحرک قرار می‌گیرد و با افزایش دور الکتروموتور ، گشتاور و دور خروجی موردنیاز را تأمین می­ کند. در برخی از صنایع بخصوص صنایع نیروگاهی و صنایع پالایشگاهی و صنایع پتروشیمی نیاز به گیربکس صنعتی با دور بالا است که آن‌ها گیربکس افزاینده نامیده می‌شوند.

همچنین بر اساس نحوه قرارگیری دنده‌ها، گیربکس صنعتی به 4 نوع تقسیم‌بندی می‌شوند که به شرح ذیل است:

 1. گیربکس هلیکال
 2. گیربکس حلزونی
 3. گیربکس خورشیدی
 4. گیربکس صنعتی خاص

گیربکس صنعتی هلیکال و گیربکس صنعتی حلزونی عموماً نسبت تبدیل‌های معینی دارند و برای رسیدن به نسبت تبدیل‌های بالاتر (دور کمتر) می­توان دو گیربکس صنعتی را باهم کوپل کرد که این کار در گیربکس خورشیدی با تعویض نسبت بین طبقات و یا افزودن طبقه برای رسیدن به نسبت دور دلخواه انجام می‌شود.

ارائه پیشنهادیه فنی

مجموعه کالا صنعتی افتخار دارد که با حضور کارشناسان فنی و باتجربه درزمینهٔ انتخاب گیربکس صنعتی مناسب ، بنا به درخواست شما ، پیشنهاد فنی برای گیربکس صنعتی موردنیاز را ارسال نماید. این پیشنهاد شامل بروشور گیربکس صنعتی ، ابعاد و مشخصات فنی و ملاحظات اقتصادی گیربکس پیشنهادی است. همچنین با مراجعه به بانک کاتالوگ می‌توان کاتالوگ گیربکس صنعتی موردنظر را به‌صورت فایل PDF دانلود نمایید.

ارائه پیشنهادیه مالی ( پیش فاکتور )

یکی از مزایای کالا صنعتی داشتن قیمت برای محصولات عرف بازار است. برای گیربکس صنعتی خاص با توجه به اینکه قیمت گیربکس صنعتی خاص دائماً در حال تغییر است، لذا لیست قیمت جدید گیربکس خاص  بنا به درخواست مشتری از طریق ارتباط آنلاین ارسال خواهد شد. برای گیربکس اروپایی و گیربکس چینی که نیاز به استعلام قیمت برای واردات از دیگر کشورها باشد، بسته به زمان پاسخگویی طرف خارجی تا یک هفته زمان نیاز است. 

فروش گیربکس صنعتی دست دوم یا استوک  

یکی از ویژگی ها و مزایای وب سایت کالا صنعتی، ایجاد ساز و کار جدید برای خرید و فروش گیربکس صنعتی، الکتروموتور و پمپ کارکرده یا دست‌دوم است. اگر تمایل به فروش و خرید گیربکس صنعتی استوک یا کارکرده دارید از طریق ارتباط آنلاین درخواست خود را ارسال نمایید تا در بخش دیوار صنعتی محصول شما قرارگرفته و به فروش برسد.

سوالات متداول در مورد گیربکس صنعتی

آیا در سایت کالا صنعتی برای انواع گیربکس صنعتی مشاوره هم دارید؟

پاسخ: انواع گیربکس صنعتی اعم از گیربکس حلزونی ، گیربکس هلیکال ، گیربکس خورشیدی ، گیربکس مکعبی و بسیاری دیگر از انواع گیربکس خاص صنعتی مشاوره تخصصی وجود دارد. کالا صنعتی سعی دارد همواره بهترین گزینه را به شما پیشنهاد بدهد. برای دریافت جزئیات بیشتر در مورد مشاوره گیربکس صنعتی با کارشناسان فروش در تماس باشید.

مقالات مرتبط با انواع گیربکس صنعتی را از کجا میتوانم دانلود کنم؟

پاسخ: در بخش مقالات گیربکس صنعتی می‌توانید تازه‌ترین اخبار و مقالات در این زمینه را دریافت نمایید. در این بخش مسائل مربوط به دنده در گیربکس صنعتی و راهکارهای نگهداری گیربکس صنعتی ارائه‌ شده است.

 

 

 
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
ثبت سفارش
تعداد
عنوان