بلبرینگ

بلبرینگ را به جرات میتوان یکی از اجزای اصلی دستگاه های صنعتی به شمار آورد. هر دستگاه چرخنده ای نیاز به بلبرینگ یا یاتاقان دارد که بتواند حرکت چرخشی را تسهیل نماید. در ایران شرکت های زیادی برای تولید بلبرینگ ایرانی وجود ندارد اما برند هایی مانند بلبرینگ SKF دارای جایگاه ویژه ای است. شرکت های زیادی در ایران اقدام به عرضه بلبرینگ های چینی و SKF اصل می کنند که یکی از معروف ترین آنها بلبرینگ شاه محمدی در مشهد است که برای اکثر کارخانجات بزرگ ایران بلبرینگ با کیفیت تامین می کند.

باید توجه داشت که بلبرینگ SKF اصل در ایران به ندرت پیدا می شود و برای خرید آن باید به نکات بسیار ریزی دقت کرد. گروه کالا صنعتی با همکاری شرکت سامانه کیفیت شرق اقدام به برگزاری کلاس هایی کرده است که در آن به طور مفصل در مورد بلبرینگ اصلی صحبت شده و تشخیص اصالت بلبرینگ برای خریداران تسهیل می شود. شما هم اگر تمایل به ثبت نام این دوره را دارید میتوانید در بخش سمینار و همایش ها، برگذاری این دوره را پیگیری و در فرصت مناسب ثبت نام کنید. دوره آموزشی شناخت بلبرینگ و یاتاقان هر ساله در شهر مشهد برگذار می شود. در ادامه این بحث به مزایا و نقش بلبرینگ در کالاهای صنعتی اشاره خواهیم کرد. برای آگاهی از لیست قیمت بالبرینگ و کاتالوگ بالبرینگ ها با کارشناسان فروش در تماس باشید.

 

بیشتر بخوانید: بلبرینگ، بوش و یاتاقان در الکتروموتور

سوالات متداول در مورد بلبرینگ

نقش بلبرینگ در پمپ چیست؟

در پمپ های کوچک، بلبرینگ ها نقش به سزایی در تحمل نیروی محوری تراست دارد و در پمپ های بزرگتر برای تحمل نیروی محوری از کفگرد استفاده می شود.

بلبرینگ استوانه ای یا چند ساچمه ای در کجا استفاده می شود؟

پاسخ: از جاهایی که سطح مقطع زیادتر برای تحمل نیرو نیاز است از بلبرینگ استوانه ای یا چند ساچمه ای استفاده می شود. به عنوان مثال در دهانه مکش پمپ ها به دلیل نیروی محوری تراست زیاد است، از این نوع بلبرینگ استفاده می شود.

در پمپ های VKL از چه بلبرینگ هایی استفاده می شود؟

پاسخ: در این نوع از پمپ ها در سمت کوپلینگ از بلبرینگ های NU استفاده می شود و کنت داخل بلبرینگ قابل بیرون آمدن است.

بلبرینگ ها به چند روش روغن کاری می شود؟

بلبرینگ ها عموماً به دو روش خنک کاری و روغنکاری می شود. در روش اول توسط شرکت سازنده به صورت گریس کاری شده تحویل می شود. به طور تجربی و به عنوان مثال اگر قطعه دوار در کار سبک و محلی بدون رطوبت و گرد و غبار روزی 8 ساعت کارکند، به مدت دو سال این بلبرینگ کار می کند. در روش دوم قرار دادن بلبرینگ در حمام روغن است. این روش اثر پذیرتر است. مقدار روغنی که درون این سیستم میریزند مقدار معینی دارد که توسط کارخانه سازنده تعریف می شود.

وظیفه یاتاقان چیست؟

پاسخ: وظیفه یاتاقان ها نگهداری راستای صحیح شفت در برابر بارهای شعاعی و محوری وارد بر آن می باشد. یاتاقان ها در حقیقت تکیه گاه شفت هستند. به یاتاقان هایی که موقعیت شعاعی شفت را حفظ میکنند یاتاقان شعاعی یا Redial Bearing گفته می شود و به یاتاقانی که موقعیت محوری شفت را حفظ میکند یاتاقان محوری یا Thrust Bearing گفته می شود. یاتاقان های شعاعی محوری یاتاقان هایی هستند که تحمل بار را در هر دو جهت شعاعی و محوری دارند. همچنین یاتاقان را می توان به دو دسته یاتاقان غلتشی و لغزشی دسته بندی نمود. در تماس غلتشی اصطکاک خیلی ناچیز بوده و تقریباً اصطکاکی وجود ندارد ولی در تماس لغزشی اصطکاک وجود دارد و قابل توجه است.

یاتاقان غلتکی بهتر است یا یاتاقان ساچمه ای؟

پاسخ: سطح تماس غلتک از سطح تماس ساچمه بیشتر است. از این رو یاتاقان غلتکی به لحاظ سطح تماس بزرگتر، بار بیشتری را میتوانند تحمل نمایند.

انواع بلبرینگ

آیا یاتاقان نیاز به خنک کننده دارد؟

پاسخ: یاتاقان ها به طور کلی نیاز به خنک کننده دارند تا دمای روانکار و یاتاقان در حد مناسب قرار گیرد. برای این منظور از واترجکت استفاده میشود. جکت در دور بیرینگ Bearing قرار میگیرد و آب جهت خنک کاری از داخل آن عبور می کند.

 

 

 

 
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
ثبت سفارش
تعداد
عنوان