آشنایی با ستاد ایران

باتوجه به درخواست و افزایش خدمات غیرحضوری در کشور، دولت در به روزرسانی ارائه خدمات خود تحولاتی ایجاد کرده است که در راستای پیشرفت با دنیای الکترونیک قرار بگیرد. یکی از این تحولات ایجاد سامانه ستاد تدارکات الکترونیکی دولت است که تحت نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت راه اندازی شده است. اینکه وظیفه اصلی این ستاد چیست، چه هدفی دارد و کالا صنعتی در این ستاد چه نقشی دارد را در ادامه مطالعه کنید.

سامانه ستاد تدارکات الکترونیکی دولت چیست؟

سامانه تدارکات الکترونیک دولت با نشانی اینترنتی Setadiran.ir، از سامانه های ارائه خدمات الکترونیک به اشخاص حقیقی و حقوقی است و هر کسی با ثبت نام و احراز هویت در این ستاد می تواند از خدمات آن استفاده کند. از جمله خدماتی که در این سامانه انجام می شود، خرید جزئی و متوسط، مزایده و مناقصه است که تمام مراحل مربوط به آن از جمله ایجاد، پرداخت، صدور حواله و امضای الکترونیک در این سامانه ثبت می شود.

این سامانه به این منظور ایجاد شده است که هر مجموعه اجرایی نیازهای خود را در آن به عنوان درخواست دهنده درج می کنند تا مورد بررسی قرار بگیرد. همه افراد با هر سرمایه و حتی بدون مجوز می تواند در این سامانه ثبت نام کند و کالا و خدمات خود را ارائه دهند. از مهم ترین مزیت های این سامانه این است که همه افراد می توانند در مزایده و مناقصات دولتی نیز شرکت کند.

کارکرد سازمان ستاد ایران 

کارمندان و ارگان های دولتی موظف هستند که اقلام موردنیاز خود را فقط از طریق این سامانه و در طی یک مزایده آن را تهیه کنند. هر درخواستی خارج از این سامانه مورد تأیید نبوده و بودجه به آن تعلق نمی گیرد. از طرفی تأمین کنندگان با ثبت نام در این سامانه می توانند نیازهای مختلف ارگان های دولتی و نیمه دولتی را مشاهده کنند و در صورت توانمندی در تأمین آنها اقدام کنند.

از جمله مزیت های این سامانه می توان به امکان مشارکت در معامله های دولتی، دسترسی به تمام فراخوان های خرید، مناقصه و مزایده دولتی و نیمه دولتی و شفافیت در معاملات دولتی، تساوی فرصت ها و توزیع عادلانه دانست.

نقش کالا صنعتی در ستاد ایران 

کالا صنعتی باتوجه به اینکه یکی از تأمین کننده های اصلی کالاهای صنعتی از جمله الکتروموتور، پمپ، گیربکس صنعتی، تجهیزات ابزاردقیق و تمام قطعات دستگاه های صنعتی است به عنوان یکی از تأمین کننده های تراز اول در کشور است که برای بهبود کیفیت ارائه خدمات و رفع سریع نیاز ارگان های دولتی، توانسته محصولات زیادی را با بهترین قیمت از طریق سامانه ستاد ایران الکترونیک به سازمان های اجرایی دولتی ارائه دهد.