مقالات مرتبط صنعتی

  • 418
  • 189 مرتبه
اینورتر چیست؟

اینورتر چیست؟

دوشنبه 10 شهریور 1399

مکانیزه نمودن تجهیزات در جهت افزایش بهره وری مطابق با استانداردهای جهانی و بین‌المللی را اتوماسیون نامند. اتوماسیون یک قالب کلی است که برای تجهیزات مختلف با کاربردهای متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال در سیستمهای اداری جهت مکانیزه نمودن از اتوماسیون اداری استفاده می گردد و برای سیستم های صنعتی از اتوماسیون صنعتی استفاده می شود. از جمله تجهیزاتی که در اتوماسیون صنعتی زیاد استفاده می گردد, اینورتر است. اینور تر از دستگاههای مربوط به تجهیزات کنترلی است. کالای اتوماسیون بازه متنوعی از تجهیزات را شامل می شود که متناسب با همان تجهیزات, اتوماسیون صورت می گیرد.کالای اتوماسیون مشمول تجهیزات و قطعات زیر میباشد : نصب و راه اندازی - اندازه گیری – روشنایی - بانک خازنی – اتوماسیون - اعلام حریق – کنترل - هیدرولیک و پنوماتیک. یکی از عناصر اتوماسیون صنعتی اینورتر است که جهت انتخاب آن نیاز به جزییات بار و مشخصات الکتروموتور می باشد.

اینورتر چیست؟

اینورتر تکو

اینورتر که نام های دیگری مثل درایوAC  - درایو کنترل دور یا کنترل سرعت متغیر -  اینورتر تکفاز - اینورتر سه فاز – درایو فرکانس متغیر - درایو ولتاژ متغیر هم دارد، دستگاهی الکترونیکی است که در سال‌های اخیر به جهت مزایای مهمش استفاده از آن در صنایع مختلف رو به افزایش و گسترش است. این محبوبیت باعث گردیده تا اینورتر پا را از صنعت فراتر نهاده  تا در مصارف خانگی نیز مورد استفاده قرار گیرد. همان طور که از نام های دیگر اینورتر پیداست، یک اینورتر میتواند الکتروموتور یا موتور پمپ را در دورهای مختلف یا سرعت های متفاوت  به حرکت درآورد. استفاده از اینورتر دارای مزیتهای زیادی است که به چند نمونه از آن اشاره میشود.

چند نمونه از مزیتهای اینورتر.

ساختار داخلی اینورتر به ترتیبی است که کمترین برق را مصرف می‌کند. درست نقطه مقابل موتورها چرا که بیشترین میزان مصرف برق در دنیا مربوط به الکتروموتورهاست. همین موضوع به تنهایی یکی از بزرگ‌ترین دلایلی است جهت راه اندازی الکتروموتورها به وسیله اینورتر. باز به جهت آنکه اینورتر، الکتروموتور را در زمان راه اندازی خیلی نرم حرکت می دهد و در زمان توقف طی یک شیب ملایم موتور را متوقف می‌کند، لذا دیگر خبری از لگد زدن در موتور نیست که نتیجه آن  افزایش طول عمر الکتروموتور است. شروع به حرکت الکتروموتور و توقف آن توسط اینورتر پیرو یک منحنی  با شیب ملایم است که در این صورت جریان هجومی که شبکه را تهدید کند، نخواهیم داشت. اینورتر برای استفاده در هر کاربردی دارای اپلیکیشن جداگانه و تنظیمات مربوط به همان  نوع مصرف است. و در صورت انتخاب درست تنظیمات برای اینورتر متناسب  با کاربرد آن، دیگر هیچ نیازی به وسایل و تجهیزات حفاظتی نمی باشد. عدم نیاز به وسایل و تجهیزات حفاظتی در شبکه به همراه اینورتر یعنی کاهش میزان هزینه که یکی دیگر از مزایای استفاده از اینورتر است.

گشتاور بالا

یکی از مهمترین معضلات در زمان راه اندازی موتور ها نداشتن گشتاور یا ضعیف بودن آن در ابتدای حرکت الکتروموتورهاست. این مشکل در صورت انتخاب درست اینورتر کاملاً از بین می رود. اینورتر قابلیت آن را دارد تا در دورهای  پایین نیز گشتاور بالا ایجاد کند. 

فرکانس بالا

موتور فرکانس بالا

بیشتر بخوانید : خرید اینورتر

در صنعت موتورهایی وجود دارند که فرکانس کاری آنها بسیار بالاست و با فرکانس 50 هرتز کار نمی کنند، توسط اینورتر میتوان موتورهای اسپیندل را که تنها در فرکانسهای بالا RUN میشوند را براحتی راه اندازی نمود.

انتخاب اینورتر

www.kalasanati.com - اینورتر بزرگ

انتخاب اینورتر با توجه به کاربرد آن در صنایع و مصارف مختلف، متفاوت میباشد. عواملی که در انتخاب اینورتر موثرند به ترتیب : کاربردهای سنگین – کاربردهای نیمه سنگین – کاربردهای سبک هستند. از مواردی که نوع مصرف اینورتر را تعیین میکند گشتاور بار مورد نظر است. بارهایی مانند فن ها دارای گشتاور متغیرند و بارهایی مانند کانوایرهای  نوار نقاله دارای گشتاور ثابت هستند. که متناسب با هر کدام اینورتر با همان کاربرد ، مورد نظر است. جریان FLA الکتروموتور و ولتاژ اصلی اینکه تکفاز باشد یا سه فاز و در آخر فرکانس مورد نیاز از دیگر عوامل تاثیر گذار در انتخاب یک اینورتر هستند.

جمع بندی

بهترین گزینه جهت راه اندازی الکتروموتورهای سه فاز، استفاده از اینورتر هاست. اما گام دوم بعد از نصب و راه اندازی اینورتر حفظ و نگهداری آن است، انجام بازدیدهای دوره ای ، سرویس فنهای خنک کاری، بررسی و باز نمودن مسیر تهویه در صورت وجود غبار در اولویت است. بارها در صنایع مشاهده شده است که به این بازدیدها اهمیتی داده نمیشود. لازم به یادآوری است چنانچه سرویسهای دوره ای برای اینورتر انجام نشود، حتما آسیب خواهد دید. سایت کالاصنعتی این افتخار را دارد تا در زمینه ارائه انواع گوناگون اینورتر ها  و مشاوره آن در خدمت مشتریان محترم در سراسر کشور باشد.
 

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.
ثبت سفارش
تعداد
عنوان