اینورتر تک فاز

اینورتر های تکفاز به سه فاز

یکی از رایج‌ترین سوالاتی که درباره ی اینورتر ها دریافت می‌کنیم، پرسیدن در مورد تبدیل فاز است:

آیا یک درایو فرکانس متغیر (VFD) می‌تواند منبع تغذیه تک فاز من را به یک موتور سه فاز تبدیل کند؟!

بسیاری از کسانی که با ما تماس می گیرند به دنبال توانایی ترکیب تبدیل فاز و کنترل سرعت در یک دستگاه هستند و پتانسیل صرفه جویی در هزینه، دردسر و فضا را دوست دارند. با این حال، مانند بسیاری از چیزها، پاسخ ساده ای برای این سوال وجود ندارد.

برق متناوب تک فاز در بسیاری از مکان‌های مسکونی و کشاورزی رایج است، اگرچه در برخی مکان‌های صنعتی نیز قابل مشاهده است. معمولاً فقط دو فاز (L1 و L2) و احتمالاً خنثی خواهد داشت.

مشاهده برق تک فاز برای سیستم های 120، 220 و گاهی اوقات 480 VAC معمول است. منابع سه فاز دارای سه فاز (L1، L2 و L3) هستند. برق سه فاز در ایران معمولاً سیستم های 380 VAC است.

بسیاری از افراد زمانی که یک موتور نو یا دست دوم می گیرند در تبدیل فاز با مشکل مواجه می شوند و متوجه می شوند که موتور سه فاز با برق تک فاز آنها به خوبی کار نمی کند.

در این مواقع، یک اینورتر تکفاز می‌تواند یک موتور سه فاز را با یک منبع تغذیه ورودی تک فاز تغذیه کند، اما تبدیل فاز ملاحظات زیادی را مطرح می‌کند که معمولاً برای خرید VFD اهمیتی ندارد.

در این مقاله به بررسی اینورتر هایی می پردازیم که برای تبدیل تک فاز به سه فاز ساخته شده اند، نحوه استفاده از VFD درایو معمولی در زمانی که در بین اینورتر های سفارشی گزینه ای نیستند و سایر گزینه ها برای تبدیل فاز زمانی که VFD ها بهترین انتخاب نیستند را بررسی می کنیم.

VFD

بسیاری از تولید کنندگان خطوط VFD را برای ورودی برق تک فاز و خروجی برق سه فاز ساخته اند. به عنوان مثال، سری DSI200 پنتاکس و سری IC5 LS یاV20 زیمنس همگی دارای VFD هایی هستند که از کارخانه تولید می شوند و آماده کار با برق ورودی تک فاز هستند و برق خروجی سه فاز را برای راه اندازی یک موتور القایی ایجاد می کنند.

در واقع، VFD هایی که به این روش طراحی شده اند، به هیچ وجه قادر به وارد کردن برق سه فاز نیستند. این به این دلیل است که ورودی برق AC فقط دو ترمینال در دسترس برای سیم های فاز ورودی دارد و بنابراین نمی تواند سیم اضافی مورد نیاز برای ورودی سه فاز را بگیرد.

ترمینال قدرت اینورتر تکفاز

تصویرترمینال های قدرت یک اینورتر تکفاز

اگر شما به یک وسیله برای تبدیل برق تک فاز به سه فاز نیاز دارید، اینورتر های تکفاز اغلب یک گزینه عالی برای شماست. این VFD درایو ها بر اساس رتبه بندی جریان خروجی سه فاز موتور شما درجه بندی و اندازه می شوند، که اندازه صحیح آنها را ساده می کند و نصب آنها را آسان تر می کند.

محدودیت ها

یکی از اشکالات اینورتر های تکفاز این است که آنها معمولاً فقط موتورهای کوچکتر را راه اندازی می کنند. در صورت راه‌اندازی برای ورودی تک فاز، تنها تا 3 اسب بخار قدرت دارند، که برنامه‌هایی را که می‌توان در آنها استفاده کرد محدود می‌کند.

مشکل دیگر این است که اگر اشتراک برق شما به سه فاز تغییر کند، این VFD ها قادر به عملکرد در یک سیستم سه فاز نیستند. اگر چه هزینه تعویض کل سیستم به برق سه فاز باعث می شود که این اتفاق اغلب رخ ندهد.

انتخاب اینورتر های استاندارد برای تبدیل فاز

اگر موتور شما برای VFD های ساخته شده برای تبدیل فاز بسیار بزرگ است، می توانید از VFD استاندارد برای منبع تغذیه تک فاز خود استفاده کنید. از آنجایی که اکنون آمپر یکسان را به جای سه فاز روی دو فاز متمرکز می‌کنید، احتمالاً دیودهای ورودی VFD شما خراب می‌شوند. برای حل این مشکل، باید VFD را بزرگتر کنید تا ظرفیت های بزرگتر را در نظر بگیرید. یک قانون محافظه کارانه این است که اندازه VFD مورد نیاز خود را دو برابر کنید.

به عنوان مثال، اگر آمپرهای بار کامل (FLA) موتور شما 15 ذکر شده است، آن را دو برابر کنید و اندازه یک VFD را طوری اندازه بگیرید که گویی برای تغذیه یک موتور 30 آمپر نیاز دارید.

اگر با این وضعیت روبرو هستید، توصیه می کنیم با یکی از کارشناسان ما تماس بگیرید که می توانند به شما کمک کنند تا در این فرآیند اندازه گیری و پیدا کردن VFD مناسب برای شما کمک کند.

پلاک الکتروموتور سه فاز

نمونه پلاک یک الکتروموتور سه فاز

این فرآیند افزایش رنج یک اینورتر دارای اشکالاتی است. در مقایسه با برق رسانی به موتور سه فاز با ورودی سه فاز، شما درایو بزرگتری خریداری می کنید که به معنای پول و فضای بیشتر است. ما همیشه توصیه می کنیم در صورت امکان از یک منبع برق سه فاز برای تغذیه موتورهای خود استفاده کنید، اما گاهی اوقات این کار مقدور نیست.

موضوع دیگری که باید در نظر گرفت این است که آیا این شیوه استفاده بر گارانتی تأثیر می گذارد یا نه؟

برندهای اینورتر زیادی وجود دارند و هر کدام را که انتخاب کنید احتمالاً سیاست های گارانتی خاص خود را دارد. اگر استفاده از VFD درایو به این روش ضمانت شما را باطل می کند، ممکن است بخواهید راه حل های دیگری را در نظر بگیرید.

سایر روش های تبدیل فاز

مواردی وجود دارد که VFD درایو ها بهترین گزینه برای تبدیل فاز نیستند. یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که در مورد تبدیل فاز VFD مشاهده می‌کنیم این است که افراد سعی می‌کنند تکفاز را به سه فاز برای چیزی بیش از یک موتور تبدیل کند.

در حالی که VFD درایو ها در تبدیل فاز برای یک موتور AC به خوبی عمل می‌کند، اما در تبدیل برق برای دستگاه های جانبی که می‌خواهید اجرا کنید، که اغلب شامل مواردی مانند رله‌ها، چراغ‌ها، ترانسفورماتورهای قدرت کنترلی و سایر دستگاه های الکترونیکی می‌شود، درست کار نمی‌کند.

همچنین اگر به دنبال کنترل سرعت موتور نیستید، در نهایت برای عملکردهای زیادی در VFD درایو ها که از آن استفاده نمی کنید، هزینه خواهید کرد. VFD ها در درجه اول برای کنترل سرعت موتور استفاده می شوند، بنابراین اگر می خواهید موتوری همیشه با سرعت کامل کار کند، ممکن است سیستم خود را بیش از حد مهندسی کنید.

در چنین مواردی، باید به مبدل های فاز نگاه کنید که انواع مختلفی وجود دارند و هر کدام جنبه های مثبت و منفی خود را دارند. مبدل های فاز استاتیک یک گزینه بسیار مقرون به صرفه هستند، اما معمولاً یک موتور را با درجه بندی کامل خود راه اندازی نمی کنند.

مبدل های فاز چرخشی در تبدیل توان بسیار عالی عمل می کنند، اما دارای قطعات متحرک هستند و نویز زیادی ایجاد می کنند. مبدل‌های فاز دیجیتال در هنگام تبدیل فاز بهترین عملکرد را در گرفتن امتیاز کامل از موتور دارند، اما گزینه گران تری هستند.

جمع بندی

هر سیستم الکتریکی دارای فاکتورهای زیادی است که باید هنگام شروع تبدیل به فاز به آنها توجه کرد. مهم‌ترین چیز این است که آنچه را که نیاز دارید و برای شما مهم است شناسایی کنید، سپس یک سیستم پیرامون آن بسازید. اگر برای انجام این کار به کمک نیاز دارید، کارشناسان ما در دسترس هستند تا از طریق تلفن به شما کمک کنند.
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
  ثبت سفارش
  تعداد
  عنوان