تخفیف شگفت انگیز
 • 36
 • 44540 مرتبه
تعویض بلبرینگ موتور کولری

تعویض بلبرینگ موتور کولری

17 مهر 1402

بلبرینگ موتور کولری جزء حیاتی هر موتور الکتریکی است که برای انتقال مداوم بارها از شفت به موتور و پشتیبانی از روتور طراحی شده است. خرابی این یاتاقان ها معمولاً منجر به تعمیرات گران قیمت موتور الکتریکی می‌شود. در این مقاله قرار است در مورد نحوه تعویض بلبرینگ موتور کولر آبی صحبت کنیم. تعویض بلبرینگ دینام کولر آبی بهتر است توسط افراد متخصص انجام شود ولی در صورتی که خود می خواهید این کار را انجام دهید در ادامه مراحل گام به گام آورده آن شده است. همچنین شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به انواع بلبرینگ دینام کولر با کارشناسان فروش کالا صنعتی در تماس باشید.

ویدئو نحوه تعویض بلبرینگ موتور کولری

گام های تعویض بلبرینگ موتور کولر

انجام فرآیند تعویض بلبرینگ کولر آبی ممکن است در هزینه و زمان شما صرفه جویی کند. مطالبی که در ادامه آورده ایم راهنمای گام به گام تعویض بلبرینگ کولر است که با مطالعه این موارد می توانید در صورت داشتن ابزار مناسب، خودتان اقدام به تعویض بلبرینگ کولر آبی کنید. مهم ترین نکته هنگام تعویض بلبرینگ دینام کولر آبی، شناختن کامل موتور می باشد. شما برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید مقاله اجزای موتور کولر آبی را مطالعه کنید.

1) پیاده کردن موتور

اولین مرحله در تعویض بلبرینگ کولر آبی، پیاده کردن موتور است. باید تمامی اجزا الکتروموتور و پوسته و قطعات آن باز شود.

2) تمیز کردن شفت موتور

قبل از خارج کردن بلبرینگ، شفت موتور کولری را باید تمیز کرد. برای این کار می توان از دستمال و یا هر نوع اسپری شیمیایی برای موتور استفاده کرد.

تمیز کردن شفت موتور

3) خارج کردن بلبرینگ

در صورتی که از بیرینگ کش استفاده می‌شود، باید قطب مرکزی بیرینگ کش را در انتهای شفت قرار داد و پنجه های بیرینگ کش را به بلبرینگ متصل کرد. سپس دندانه های بیرینگ کش را محکم به بلبرینگ متصل کرد. با چرخاندن آچار متصل به بیرینگ کش، بلبرینگ موتور به آرامی از شفت خارج خواهد شد. در صورتی که بلبرینگ موتور کولری از شفت خارج نمی‌شود، باید باز هم به وسیله روان کننده و مواد دیگر شفت را تمیز کرد تا به خارج کردن بلبرینگ کمک کرد. شما می‌توانید انواع بیرینگ کش ها را به صورت اینترنتی در شرکت کالا صنعتی سفارش دهید. در صورت در اختیار نداشتن بیرینگ کش می‌توانید از ابزار کمکی استفاده کنید. بعد از خارج کردن بلبرینگ فرسوده باید بلبرینگ جدید را جایگزین کرد. در ادامه به مراحل جایگزین کردن بلبرینگ جدید اشاره شده است.

ابزار بیرینگ کش

بیرینگ کش و موتور

ابزار کمکی بیرینگ کش

خرید بلبرینگ

بلبرینگ جدیدی که برای موتور کولری خریداری می‌شود باید دقیقاً هم اندازه و هم نوع بلبرینگ قبلی موتور باشد. در صورت اطلاع نداشتن از نوع بلبرینگ موتور کولری، بهترین روش پیدا کردن کد بلبرینگ است. بر روی هر بلبرینگ کدی نوشته شده است که با داشتن این کد می توان بلبرینگ را تهیه کرد. شما می توانید با مطالعه مقاله شماره فنی بلبرینگ (مقاله 1887)، تمامی اطلاعات در مورد کد فنی بلبرینگ ها را دریافت کنید. در صورت نداشتن کد بلبرینگ یا رولبرینگ، شما می‌توانید عکس بلبرینگ خود را به همراه اندازه های بلبرینگ برای کارشناسان فروش بلبرینگ شرکت کالا صنعتی ارسال کنید تا بلبرینگ مورد نظر به شما معرفی شود. بدون مشاوره با متخصصین این حوزه از تغییر بلبرینگ باید خودداری کرد زیرا ممکن به الکتروموتور آسیب وارد شود یا عمر بلبرینگ به شدت کوتاه شود.

نصب بلبرینگ

بعد از خرید بلبرینگ و قبل از نصب آن، باید علت خرابی بلبرینگ (مقاله 640) مورد بررسی قرار بگیرد زیرا ممکن است بدون بررسی علت خرابی و برطرف کردن آن، بلبرینگ جدید هم دچار خرابی زودرس شود. یکی از عواملی که در طول عمر بلبرینگ تاثیر زیادی دارد برند بلبرینگ است. ما در مقاله بهترین برند بلبرینگ، تمامی برند های موجود در بازار را مورد بررسی قرار دادیم.

گرم کردن بلبرینگ

برای تعویض بلبرینگ دینام کولر آبی، بهتر است ابتدا بلبرینگ را به وسیله بیرینگ گرم کن، 20 تا 50 درجه سانتی گراد گرم کرد. باید دمای افزایش بلبرینگ را هر لحظه چک کرد تا به بلبرینگ و روانکار داخل بلبرینگ آسیبی وارد نشود. بعد از گرم کردن بلبرینگ موتور کولر آبی باید اقدام به نصب آن کرد. شما می‌توانید برای درخواست انواع بیرینگ گرمکن با کارشناسان فروش کالا صنعتی در تماس باشید.

بیرینگ گرم کن

گرم کردن بلبرینگ

باید دقت کرد هنگام گرم کردن بلبرینگ، دمای بلبرینگ از 250 درجه فارنهایت (121 درجه سانتی گراد) نرود؛ زیرا در این صورت ممکن است به بلبرینگ آسیب وارد شود. دلیل استفاده از بیرینگ گرمکن و گرم کردن بلبرینگ و رولبرینگ، گسترش رینگ داخلی بلبرینگ است که کمک می کند تا بلبرینگ و رولبرینگ راحت تر روی شفت بلغزد و نصب راحت تری داشته باشد. در صورت نداشتن بیرینگ گرم کن می‌توانید از روش هایی مانند حمام روغن استفاده کنید و یا بدون گرم کردن بلبرینگ این اقدام را انجام دهید که کمی سخت تر از حالت گرم کردن خواهد بود.

استفاده از ابزار مناسب

برای نصب بلبرینگ موتور کولری باید از ابزارهای مناسب مانند چکش استفاده کرد. در صورت گرم کردن بلبرینگ برای جا گذاشتن بلبرینگ باید از دستکش مقاوم در برابر حرارت استفاده کرد. بعد از گرم کردن، بلبرینگ بسیار داغ است به صورتی که لمس بلبرینگ با دست خالی امکان پذیر نمی باشد. در صورت تصمیم به گرم کردن بلبرینگ و نبود دستکش مناسب، حتماً از ابزاری مانند انبر برای برداشتن بلبرینگ استفاده کنید.

دستکس برای نصب بلبرینگ

نصب بلبرینگ

بعد از گرم کردن بلبرینگ باید اقدام به نصب آن کرد. هنگام نصب و تعویض بلبرینگ موتور کولر آبی باید توجه داشت شفت الکتروموتور کاملا تمیز و عاری از هرگونه آلودگی باید و در غیر این صورت آن را تمیز کرد. هنگام نصب و تعویض بلبرینگ موتور کولری، باید بلبرینگ جدید را تا انتها فشار تا ته محکم چفت شود.

اگر بلبرینگ به راحتی داخل شفت قرار نگرفت، می توان از ابزار نصب بلبرینگ برای حرکت دادن آن استفاده کرد. حتی اگر بلبرینگ موتور کولری قبل از نصب گرم شود، باز هم ممکن است بلبرینگ روی شفت گیر کند. همان‌طور که گفته شد می توان بلبرینگ را بدون گرم کردن و با استفاده از ابزار نصب مناسب هم بر روی شفت قرار داد فقط زمان بیشتری صرف می‌شود. شما می‌توانید کیت ابزار نصب بلبرینگ و رولبرینگ را به صورت آنلاین از فروشگاه اینترنتی کالا صنعتی سفارش دهید.

تعویض بلبرینگ

سرد شدن بلبرینگ

اگر قبل از نصب، بلبرینگ موتور کولری گرم شده باشد، بعد از قرار دادن بلبرینگ موتور کولری بر روی شفت باید کمی صبر کرد تا بلبرینگ سرد شود. بلبرینگ بعد از نصب همچنان گرم و شل می‌باشد و اگر بلافاصله بعد از نصب، موتور کولری را جا به جا کرد، ممکن است بلبرینگ از موقعیت خود جدا شود. خنک شدن بلبرینگ ها ممکن است بین 30 تا 60 دقیقه طول خواهد کشید.

در این مقاله در مورد نحوه تعویض بلبرینگ موتور کولری صحبت کردیم. توصیه ما این است که برای این کار از افراد متخصص کمک بگیرید ولی در صورت داشتن ابزار مناسب می توانید با مطالعه این مقاله بلبرینگ موتور کولری خود را تعویض کنید. همچنین در مقاله تعویض بلبرینگ الکتروموتور، نحوه تعویض بلبرینگ تمامی الکتروموتور های صنعتی صحبت کردیم. یکی از عوامل مهم در خرابی بلبرینگ ها، برند آن است. متاسفانه در بازار امروز بلبرینگ های تقلبی بسیار زیاد شده و تنها با خرید از فروشگاه های معتبر قادر به خرید بلبرینگ اصلی هستید. شما می توانید جهت خرید بلبرینگ ها در برند های مطرح با ضمانت اصالت با کارشناسان فروش کالا صنعتی در تماس باشید.

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.
  • 0
  • 4
  چقدر بهتر بود در رابطه الکتروموتور و نصب برنجی توسط تعمیرکاران توضیح می دادی و هم راستا و تراز تسمه و پنجره دینام و یاتاقان و محل روغن ریزی و گریس پشت دینام و خیلی موردهای دیگر و حتی تراز بودن الکتروموتور در محل نصب و قسمت حرکتی الکترو موتور در محل تعبیه شده. ممنونم