تخفیف شگفت انگیز
 • 262
 • 55477 مرتبه
بهترین موتور کولر آبی

بهترین موتور کولر آبی

10 دی 1402

به نظر شما بهترین موتور کولر آبی چه مشخصاتی باید داشته باشد؟ بهترین برند موتور کولر آبی متعلق به کدام شرکت است؟ و یا بهترین موتور کولر آبی برای کولر شما کدام گزینه است؟ در حال حاضر معتبرترین برندهای تولید کننده موتور کولر در ایران موتوژن و الکتروژن هستند. البته در هر مکانی با توجه به مساحت محیط و میزان گرم بودن هوا، از کولرهای آبی با حجم هوادهی مختلف استفاده می‌کند؛ همچنین برای هر حجم کولر، نیاز به موتوری با توان متناسب آن داریم. با در نظر گرفتن برخی از نکات و مطابقت دادن مشخصات موتور با نیازهای کولر، می‌توانید مناسب‌ترین موتور کولر آبی را انتخاب نموده و برای سال‌ها بدون دغدغه خرابی یا صرف هزینه‌های هنگفت خرید موتور جدید، از این الکتروموتور استفاده نمایید.

بهترین برندهای موتور کولر آبی

بهترین موتور کولر آبی، موتوری است که با توجه به نیاز و کاربرد شما، بهترین کیفیت، عملکرد و قیمت را ارائه دهد. با این حال، بر اساس بررسی‌های صورت گرفته، برخی از موتورهای کولر آبی در ایران از محبوبیت بیشتری برخوردارند. این موتورها عبارتند از:

موتور کولر آبی موتوژن: شرکت موتوژن یکی از بزرگترین تولیدکنندگان موتور کولر آبی در ایران است. این شرکت بیش از 30 سال تجربه در زمینه تولید موتور کولر آبی دارد و محصولات آن در سراسر ایران عرضه می‌شوند. موتورهای کولر آبی موتوژن از کیفیت و عملکرد بالایی برخوردارند و دارای گارانتی 24 ماهه هستند.

موتور کولر آبی الکتروژن: شرکت الکتروژن یکی دیگر از بزرگترین تولیدکنندگان موتور کولر آبی در ایران است. این شرکت بیش از 40 سال تجربه در زمینه تولید موتور کولر آبی دارد و محصولات آن در سراسر ایران عرضه می‌شوند. موتورهای کولر آبی الکتروژن از کیفیت و عملکرد بالایی برخوردارند و دارای گارانتی 24 ماهه هستند.

مزایا و معایب موتور کولر آبی موتوژن

 1. از مزایای موتور کولر موتوژن می توان به نیروی گشتاور بالا در دو نوع دو دور و تک دور اشاره کرد.
 2. فریم موتور کولری موتوژن از فولاد با لایه ای از پلی استر جهت جلوگیری از ساییدگی و خوردگی در محیط کاملا مرطوب طراحی شده است.
 3. یاتاقان های این موتور از نوع بلبرینگ است که باعث میشود موتور با صدای کم و قدرت بالا کار کند.
 4. در صورت خرابی قطعات به راحتی میتوان قطعات جایگزین رو از بازار خریداری کرد.
 5. از معایب برند موتوژن تبریز میتوان به عدم وجود پایه یا براکت برای نصب اشاره کرد و شما میتوانید پایه ی الکتروموتور را به صورت جدا از سایت کالاصنعتی تهیه کنید.

مزایا و معایب موتور کولر آبی الکتروژن

 1. الکتروموتور های کولری الکتروژن دو سر بلبرینگ هستند یعنی به جای یاتاقان در دو سر شفت از بلبرینگ استفاده شده است که این مهم باعث افزایش راندمان موتور و مصرف برق کمتر می شود.
 2. بر روی الکتروموتور الکتروژن یک خازن محافظ (قطع کن) طراحی شده است که باعث میشود دینام در صورت پاشش آب و یا نوسانات برق خاموش شود و نسوزد.
 3. الکتروموتور کولری الکتروژن میتوان به طراحی استاندارد همراه با پایه اشاره کرد.
 4. هر دو برند الکتروژن و موتوژن تبریز شامل 24 ماه گارانتی تعویض واقعی در صورت سوختن موتور به دلایلی به جز ریختن آب بر روی آن است.
 5. از معایب دینام کولری الکتروژن می‌توان به این مورد اشاره کرد که در صورت خرابی قطعات نمیتوان قطعات جایگزین رو از بازار خریداری کرد.

توان و سرعت موتور کولر آبی

اولین نکته ای که برای انتخاب بهترین موتور کولر آبی باید در نظر گرفت، توان و سرعت موتور کولر آبی است. انواع موتور کولر معمولاً به صورت دو دور یا دو سرعته عرضه می شوند. سرعت این موتورها در دور کند 950 دور در دقیقه و در دور تند، 1500 دور در دقیقه است. جالب است بدانید که اکثر الکتروموتورهای کولری ابتدا با دور تند شروع به کار می کنند (حتی اگر شما کلید دور کند را بزنید) و پس از رسیدن به سرعت مشخصی، سرعت را به دور کند کاهش می دهند.

همانطور که اشاره کردیم، توان موتور کولر باید بر اساس حجم هوادهی کولر آبی انتخاب شود. منظور از حجم هوادهی، میزان باد خنکی است که توسط موتور کولر و پروانه تولید و به درون کانال کولر فرستاده می شود. حجم هوادهی کولر را بر حسب فوت مکعب در دقیقه محاسبه می کنند و بر اساس آن توان مورد نیاز موتور کولر را مشخص می کنند. به طور معمول، موتورهای کولری با چهار توان ¼، 1/3، 1/2، و ¾ اسب بخار تولید می شوند. 

در جدول زیر توان مناسب موتور برای هر کولر مشخص شده است.

توان موتور ظرفیت باددهی کولر
یک چهارم اسب Cfm 2500-3000
یک سوم اسب Cfm 3500-4000
یک دوم اسب Cfm 4500-5000
سه چهارم اسب Cfm 7000

برای مقایسه بهتر موتور کولر ½ اسب و ¾ اسب، پیشنهاد می کنیم مقاله فرق موتور کولر ½ با ¾ را مطالعه فرمایید. همچنین برای تشخیص راحت تر توان موتور کولر، سازندگان این الکتروموتورها، رنگ دسته خاصی را برای هر توان در نظر گرفته اند که عبارتند از:

توان موتور رنگ دسته
1/4 اسب بخار مشکی
1/3 اسب بخار قرمز
1/2 اسب بخار سفید
3/4 اسب بخار سبز

انواع موتور کولر آبی

به طور کلی انواع موتور کولر آبی به سه دسته اسپلیت فاز (معمولی)، CS یا موتور کولر همراه با سیم پیچ راه انداز و CRS یا موتور کولر همراه با خازن دائم کار تقسیم بندی می شوند. از آن جایی که موتور کولر آبی باید توانایی تامین گشتاور مورد نیاز برای چرخش پروانه کولر را به راحتی تامین نماید، از موتورهای دارای سیم پیچ استارت یا راه انداز و خازن دائم کار استقبال بیشتری می شود. این الکتروموتورها عملکرد بهینه تر و طول عمر بیشتری دارند؛ در ادامه هر یک از این دو گروه را بررسی می کنیم:

الکتروموتور کولر با سیم پیچ راه انداز 

موتور کولر با سیم پیچ راه انداز

الکتروموتور کولر با سیم پیچ راه انداز در دو مدل خازنی و مقاومتی ارائه می شود و دارای 3 سیم پیچ مختلف است:

 1. سیم پیچ راه انداز: 4 پل (قطب)
 2. سیم پیچ دور کند: 6 پل با سرعت 1000 دور در دقیقه
 3. سیم پیچ دور تند: 4 پل با سرعت 1500 دور در دقیقه 

در این موتورها، ابتدا سیم پیچ استارت و دور تند وارد مدار شده و پس از رسیدن موتور به 0.75 سرعت نامی خود سیم پیچ دور کند وارد مدار می شود و دو سیم پیچ دیگر خارج می شوند. برای آشنایی بیشتر با سیم پیچ ها و اجزای موتور کولر، مقاله اجزای تشکیل دهنده موتور کولر آبی را مطالعه فرمایید.

الکتروموتور کولر با خازن دائم کار 

موتور کولر با خازن دائم کار

الکتروموتور کولر با خازن دائم کار دارای چهار سیم پیچ است:

 1. سیم پیچ دور کند
 2. سیم پیچ دور تند
 3. سیم پیچ کمکی
 4. خازن دائم

در این موتورها شروع به کار با یک سیم پیچ اصلی، سیم پیچ کمکی و خازن انجام می گیرد و پس از رسیدن موتور به سرعت مشخص، تنها سیم پیچ کمکی از مدار خارج می شود و سیم پیچ اصلی و خازن در مدار باقی می مانند. استفاده از کولر آبی در مناطق خشک و نیمه خشک کشورمان به خصوص در ماه های تابستان بسیار افزایش می یابد؛ آشنایی با بهترین برندهای تولید کننده موتور کولر آبی و همچنین بهترین پمپ آب کولر، می تواند در انتخاب دقیق و صرفه جویی در هزینه های احتمالی بعدی کمک زیادی به شما نماید.

چه موتور کولری برای کولر من مناسب است؟

یکی از سؤالات اکثر کاربران در فضای اینترنت و یا مشتریان کالا صنعتی این است که چه موتور کولری برای کولر من مناسب است؟ همانطور که گفته شد، بهترین برندهای موتور کولر آبی در حال حاضر، موتوژن و الکتروژن هستند. ولی برای هر کولر باید متناسب با حجم هوادهی آن، موتور انتخاب شود.

برای کولرهای 3000، از الکتروموتورهای 1/3 اسب، کولرهای 5000 از موتور کولر ½ اسب و برای کولرهای 7000 از دینام ¾ اسب استفاده می شود. یکی از مزیت های الکتروموتور موتوژن کولری، داشتن خازن در تمامی توان های موتور کولر است که به راه اندازی روان، تأمین گشتاور و نیروی بیشتر، صدای کمتر موتور و عمر مفید بیشتر آن کمک می کند. اگرچه سایر برندها هم موتور کولر ¾ اسب را به صورت خازن دار تولید می کنند اما برند موتوژن حتی توان های کمتر مانند 1/3 اسب را هم همراه با خازن تولید می کند.

برند الکتروژن هم که یکی از شرکت های صاحب نام در زمینه تولید انواع الکتروموتور است، موتور کولرهای خود را به همراه سوئیچ Overload تولید می‌کند که در صورت افزایش بار بیش از حد روی موتور از سوختن آن جلوگیری می‌کند. از دیگر مزایای موتور کولرهای موتوژن و الکتروژن، برخورداری از استانداردهای جهانی، کیفیت بالای مواد اولیه، استفاده از سیم پیچ های تماماً مسی و در دسترس بودن محصولات و قطعات یدکی آنها است.

علاوه بر این، هر دو شرکت الکتروموتور الکتروژن و موتوژن برای محصولات خود 24 ماه گارانتی ارائه می‌دهند که مشتریان با اطمینان خاطر بیشتری این موتورها را خریداری کنند.

متاسفانه بعضی از فروشندگان به اشتباه برای همه کولرها، موتور ¾ اسب را پیشنهاد می‌کنند؛ اگر توان موتور کولر بیشتر از نیاز کولر باشد به مرور زمان سر و صدای زیادی تولید می‌کند و به سایر قطعات آسیب می‌زند. همچنین اگر توان موتور کمتر از نیاز کولر باشد، امکان داغ شدن و آتش گرفتن موتور وجود دارد. بنابراین برای جلوگیری از هزینه های اضافی، پیشنهاد می‌کنیم موتور متناسب با حجم کولر و از بهترین برندهای موتور کولر انتخاب و خریداری نمایید.

راه های جلوگیری از سوختن موتور کولر چیست؟

برای افزایش عمر مفید و بهره وری موتور کولر آبی، پیشنهاد می کنیم از حفاظ بر روی موتور استفاده کنید. وظیفه این حفاظ، جلوگیری از پاشش مستقیم آب بر روی موتور کولر است. حتی اگر از بهترین موتور کولر آبی هم استفاده کنید، اگر آب به صورت مستقیم روی موتور بریزد، به سیم پیچ های نفوذ کرده و باعث سوختن دینام می شود. 

اگرچه موتورهای کولری دارای درجه حفاظتی IP22 هستند ولی این استاندارد از ورود قطرات آب که با زاویه مشخصی (کمتر از 90 درجه) روی موتور پاشیده می شوند جلوگیری می کند. با استفاده از حفاظ موتور کولر، حتی اگر آب به صورت مستقیم هم روی موتور بریزد، حفاظ از ورود آن به درون موتور جلوگیری می کند.

نکته مهم دیگر در استفاده از موتور کولر آبی، بازدید دوره ای از تسمه و پولی متصل به موتور است که نباید اصطلاحاً گیرپاژ کند. لذا با روغن کاری دوره ای پولی ها باید از گیرپاژ احتمالی جلوگیری کرد. استفاده از خازن محافظ یکی دیگر از نکات مهم در انتخاب بهترین موتور کولر آبی است. انواع موتور کولر الکتروژن مجهز به خازن محافظ بوده و از سوختن احتمالی دینام در اثر نوسانات برق و ... جلوگیری می کند. 

پیشنهاد کالا صنعتی به عنوان بهترین موتور کولر آبی انتخاب برندهای موتوژن و الکتروژن است که هر دو با ویژگی های خاص خود در برابر سوختن و خرابی مقاومت بسیار بالایی دارند.

آیا میتوان از الکتروموتور معمولی بجای موتور کولر استفاده کرد؟

استفاده از الکتروموتور معمولی یا تک دور، به لحاظ کاربردی مشکلی ایجاد نمی کند ولی به دلیل ساختار این الکتروموتورها و استانداردهای حفاظتی، ممکن است در محیط مرطوب کولر آبی دچار مشکل شوند. ولی به طور کلی با دینام های معمولی و رعایت ملاحظات برق و ایمنی می توان کولر را راه اندازی نمود. 

نتیجه گیری

انتخاب موتور کولر آبی باید بر اساس عوامل مختلفی مانند نوع و حجم کولر، توان، گشتاور مورد نیاز و ... صورت گیرد. همچنین اگر مدتی است که از کولر استفاده نکرده اید، پیش از راه اندازی باید موتور کولر را سرویس کنید. یکی از اقدامات مهم در زمینه تعمیر و نگهداری موتور کولرها، روغن کاری و تعویض بلبرینگ ها در صورت نیاز است که در مقاله تعویض بلبرینگ موتور کولری به طور کامل در این زمینه صحبت کرده ایم. همچنین کارشناسان وبسایت کالا صنعتی در زمینه انتخاب، خرید، نصب، راه اندازی، تعمیر و نگهداری انواع موتور کولر همراه شما هستند و آمادگی ارائه مشاوره تخصصی به صورت رایگان را دارند. با ما در ارتباط باشید.

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.
  • 1
  • 1
  متشکرم
  • 1
  • 1
  سلام موتور کولر منزل الکتروموتور الکتروژن تبریز هست که سیم پیچی اون اسیب دیده و یک مقدار از سیم پیچیش سوخته، علت این اتفاق چیست؟چه الحتروموتور با کیفیتی بهم پیشنهاد میدین؟
  • 1
  • 1
  سلام خسته نباشی ، متاسفانه شفت موتور کولر الکتروژن من شکسته ، ایا امکان خرید شفت به تنهایی وجود داره؟ کولر ۷۰۰۰ موتورش سه چهارم
  • امیر جلالی

   1401/10/05 08:28:54
   • 1
   • 2

   این قطعه به تنهایی موجود نیست. بهترین راه تعویض موتور کولر و سفت کردن به اندازه تسمه کولر است.

  • 2
  • 0
  براکت جلو بوشی دینام 3/4 موتوژن قیمت لطفا
  • 5
  • 3
  سلام.امروز موتور کولر سوخت و یک لباسشویی دوقولوی حایر داشتم که موتورش رو خوروندم روی کولر. کولر فک کنم 3000 هستش و موتور سر پره. موتور لباسشویی 1400 دور و 1.7 آمپر. الان یه صدای قیس قیس ازش بلند شده و من خاموشش کردم. سه ساعت هم کار کرد کلا. موتور لباسشویی چه فرقی میکنه با کولر. آیا توان دائم کار کردن داره؟
  • مهدی صادقی

   1400/12/29 21:44:29
   • 1
   • 2

   سلام دوست عزیز . شما با تعویض موتور کولر بزرگتر در اصل هیچ عملی برای زیادشدن باد کولر نکرده اید . . در اصل دینام کولرهای بزرگتر قدرت بیشتری نسبت به پروانه کولر دارند. شما برای زیاد شدن باد کولرتون باید با تعویض درست فولی سره دینام این کار رو انجام بدید البته بیش از حد بزرگتر کردن فولی باعث فشار به دینام کولر میشود .

  • مهدی صادقی

   1400/12/29 21:48:52
   • 1
   • 2

   سلام دوست عزیز . دوست عزیز موتور کولر لباسشویی از نظره ظاهری فقط شبیه دینام کولری هستن ولی موتور لباسشویی اولا دو دور هستن یعنی یه دور راست میچرخند و یه دور چپ میچرخند و مهمتر از اون قدرت موتور لباسشویی یک هشتم یک اسب بخار هست ولی موتور کولر پایینترین قدرتشون یک سوم یک اسب بخار هستن . بخاطر همین بعد از یه ربع صداش دراومده بود

  • 9
  • 22
  سلام، وقت بخیر، خب آیا با تعویض موتور یک دوم اسب با سه چهارم اسب هوادهی کولر هم زیاد میشود یا فقط هزینه اضافی ایجاد شده! یعنی موتور با قدرت بیشتر، دور بیشتری هم ارائه میده؟
  • حمید

   1400/02/31 22:46:17
   • 1
   • 0

   سلام موتور کولرهای یک سوم.یک دوم وسه چهارم دور هر سه یکی هست فقط قدرتشون متفاوته.هر چقدر قدرت زیاد باشه اصطحلاکش هم بیشتره.برای بالا بردن دور الکتروموتور فقط فولی موتور رو یک شماره بزرگتر انتخاب کنید.

  • رضا

   1400/04/18 16:34:57
   • 1
   • 0

   باید سر دینام هم بزرگتر کنید تا بادش بیشتر بشه

  • مهدی صادقی

   1400/12/29 21:42:13
   • 1
   • 0

   سلام دوست عزیز . شما با تعویض موتور کولر بزرگتر در اصل هیچ عملی برای زیادشدن باد کولر نکرده اید . . در اصل دینام کولرهای بزرگتر قدرت بیشتری نسبت به پروانه کولر دارند. شما برای زیاد شدن باد کولرتون باید با تعویض درست فولی سره دینام این کار رو انجام بدید البته بیش از حد بزرگتر کردن فولی باعث فشار به دینام کولر میشود .

  • محمدتاته

   1401/02/31 18:17:06
   • 1
   • 0

   دورود تا حدودی تاثیر داره در دور موتور

  • 3
  • 5
  سلام ایااندازه موتور ها فرق دارد کولر 4500 میخوام 3.4 موتور نصب کنم میشه؟
  • کاربر سایت

   1398/12/24 06:42:57
   • 3
   • 6

   با درود بر شما

   دینام کولر 3/4 در حقیقت برای کولر 7000 پیشنهاد می شود و دینام 1/2 برای کولر 4500 و 5000 اما از آنجایی که 3/4 اسب توان بیشتری از نیم اسب به شمار می رود مشکلی ایجاد نخواهد شد و در حقیقت Overestimate انجام شده است.

  • سعید

   1399/01/05 21:21:09
   • 1
   • 6

   سلام چرا قیمتهای دینام کولر رو اعلام نمیکنید