موتور کولر آبی

 • موتور کولر موتوژن
 • موتور کولر موتوژن • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
 • محبوب ترین

الکتروموتور کولری که جزء دسته الکتروموتور تک فاز دائم به حساب می آید، جهت به حرکت درآوردن فن های کولرهای آبی استفاده می شود. موتور کولری عموماً با فریم 52 تولید می شوند، بدنه ای فولادی دارند، پوشش آن ها از رزین است که به موتور کمک می کند رطوبت داخل کولر باعث خوردگی موتور نشود. الکتروموتور کولری جزء دسته قفس سنجابی است و روتور آن ها دایکاست شده با آلومینیوم خالص بوده و جهت انجام خنک کاری دارای پره هایی می باشند. الکتروموتور های کولری عموماً دارای درجه حفاظت IP 22 می باشند و برای انتخاب بهتر موتور کولر، باید آشنایی کامل با تمام ویژگی ای آن داشته باشید تا بتوانید خرید الکتروموتور مناسبی داشته باشید.

قیمت موتور کولر

قیمت موتور کولر به عواملی مختلفی بستگی دارد و در بازار، موتورهای کولر با قیمت های متفاوتی عرضه می شوند. موتورهایی با کیفیت بالا و برندهای معتبر قیمت بالاتری دارند. همچنین، موتورهایی که با توان بیشتری عرضه می شوند، قیمت بیشتری دارند. در فصل هایی که استفاده از کولر بیشتر است، مانند تابستان، قیمت موتور کولر نیز افزایش می یابد. در هر صورت، قبل از انتخاب دینام کولر، بهتر است با تحقیق در بازار و مقایسه قیمت ها، انتخاب بهتری داشته باشید. عوامل مختلفی می توانند بر قیمت موتور کولر تاثیر بگذارند، از جمله:

 1. برند: برندهای مختلف موتور کولر را تولید می کنند و برندهای معروف و محبوب معمولاً قیمت بالاتری دارند.
 2. کیفیت: کیفیت موتور کولر می تواند بر قیمت آن تاثیر بگذارد. موتورهای با کیفیت بالاتر معمولاً قیمت بیشتری دارند.
 3. سایز: سایز موتور کولر نیز می تواند بر قیمت آن تاثیر بگذارد. موتورهای بزرگتر معمولاً قیمت بیشتری دارند.
 4. توان: توان موتور کولر برای جذب هوا و تولید هوای سرد نیز تاثیر بر قیمت آن دارد. معمولاً موتورهای با توان بیشتر، قیمت بیشتری دارند.
 5. سرعت: سرعت موتور کولر نیز می تواند بر قیمت آن تاثیر بگذارد. موتورهای با سرعت بالاتر ممکن است قیمت بیشتری داشته باشند.
 6. مصرف انرژی: موتورهایی که کمترین میزان انرژی را مصرف می کنند، معمولاً قیمت بیشتری دارند.
 7. فصل: قیمت موتور کولر در فصل هایی که استفاده از کولر بیشتر است، مانند تابستان، معمولاً افزایش می یابد. این به دلیل افزایش تقاضا برای محصول در فصل های گرم سال است.
 8. قابلیت های اضافی: برخی موتورهای کولر دارای قابلیت های اضافی مانند ریموت کنترل، تایمر و تنظیمات خاص دیگر هستند که ممکن است قیمت آن ها را افزایش دهد.

در نهایت، باید توجه داشت که قیمت موتور کولر تنها یکی از عواملی است که در انتخاب آن باید مدنظر قرار گیرد. عوامل دیگری مانند کیفیت، سایز و توان موتور نیز باید در انتخاب مورد توجه قرار گیرند. در نظر داشته باشید که برای نصب موتور کولر باید اجزای مناسبی را انتخاب کرد از جمله مهمترین اجزای کولر، پمپ است که خرید اینترنتی پمپ کولری موتوژن را به شما پیشنهاد میکنیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان کالا صنعتی در تماس باشید.

انواع موتور کولرآبی

 1. موتورهای 1/2 برای کولرهای 4500 و 5000
 2. موتورهای 1/3 برای کولرهای 3000 و 3500
 3. موتورهای 3/4 برای کولرهای 6500 و 7000

موتور کولر

موتور کولر آبی با قدرت 1/2 اسب

موتور کولر آبی با قدرت 1/2 اسب که برای نصب و استفاده بر روی کولر های آبی با قدرت 4000 و 5000 مناسب هستند. تفاوت این نوع موتورهای کولر های آبی با سایر موتور های کولرهای آبی در این است که در این موتورهای کولرهای آبی نیازی به خازن برای راه اندازی نیست و به وسیله ی سیم پیچ اصلی راه اندازی و مورد استفاده واقع می شوند. نوع عملکرد مکانیکی این نوع از موتورهای کولرهای آبی مانند باقی سایز ها به صورت بلبرینگی می باشد که بلبرینگ مورد استفاده در آنها با کیفیت تر و مناسب تر در برابر رطوبت داخل کولر و مقاوم در مقابل گرد و خاک می باشند تا بتوانند صدای ایجاد شده ی موتور کولر را به کم ترین صدای ممکن برسانند. با توجه به اینکه این موتورها به وسیله هوای موجود در داخل کولر خنک میشوند ای پی آنها 22 می باشد تا با داشتن محیطی بر روی موتور چرخش و سرد شدن سیم پیچ ها به بهترین نوع ممکن صورت گیرد. موتور كولر آبی 1/2 دارای دو سرعت می باشند که دور کند آنها 1/6 اسب بخار (124 کیلو وات) و 2/5 آمپر و 950 دور در دقیقه می باشند و دور تند آنها درای ویژگی های : 1/2 اسب بخار (0.37 کیلو وات) و 4.47 آمپر و 1425 دور در دقیقه می باشند.

موتور کولرآبی با قدرت 1/3اسب

این نوع که دارای کوچکترین سایز موتور کولرهای آبی هستند که مناسب برای کولرهای با سایز 3000 و 3500 هستند. این نوع از موتور کولرهای آبی دارای خازن نیستند. اغلب مشتریان و تعمیرکاران برای بازدهی بالاتر و قدرت بیشتر برای کولرهای خود از سایز 1/2 استفاده می کنند زیرا مقاومت بیشتری در مقابل بارهای اضافی خواهد داشت.

موتور کولر با قدرت 3/4 اسب

دینام کولر 3/4 اسب قوی ترین نوع در بین موتور های کولر می باشد که برای نصب بر روی کولرهایی با قدرت 6500 و 7000 مناسب می باشد که به صورت استاندارد تولید می شود تا قابلیت نصب بر روی تمامی کولر های آبی موجود در بازار را داشته باشد و مصرف آب تقریبی این سایز کولر ها معمولا 30 لیتر بر ساعت است. سایت کالا صنعتی ارائه دهنده فروش اینترنتی موتور کولر موتوژن 3/4 برای کل کشور می باشد. این نوع از موتورهای کولر با خازن راه انداز شروع به چرخش می کنند و خازن راه انداز کولر آبی با سیم پیچ موتور(سیم پیچ کمکی) به صورت سری قرار گرفته می شود و فقط زمان راه اندازی دینام کولر آبی در مدار خواهد بود. این خازن اختلاف فاز لازم برای راه اندازی موتور را ایجاد می نماید و سپس توسط کلید گریز از مرکز از مدار خارج می گردد.

موتورهای کولر زیر 3/4 اسب بخار معمولاً خازن راه انداز ندارند و عموما موتورهای قوی تر خازنی با ظرفیت 130 تا 140 میکروفاراد و 110 ولت استفاده می نمایند. پس هم به صورت علمی و هم به صورت تجربی برای موتور کولر با قدرت های 1/2 و 1/3 نیازی به خازن راه انداز نخواهد بود. لازم به ذکر است که این نوع سایز موتورهای کولر دارای خازن استارت (CS) دو سرعته هستند:

 1. دور کند با 1/4 اسب بخار (0.18 کیلو وات) و 2.9 آمپر 950 دور در دقیقه می باشد.
 2. دور تند با 3/4 اسب بخار (0.55 کیلو وات) و 5.5 آمپر 1425 دور در دقیقه می باشد.

از لحاظ تجربی و علمی نیز مورد تایید می باشد و استفاده از موتور کولرهای 1/2 در کولر های 3000 و 3500 بدون ایراد و مشکل می باشد. برای استفاده از این کار باید توجه داشته باشید که اندازه پولی استفاده شده را نیز نسبت به موتور تغییر بدهید و اندازه پولی مورد استفاده شده باید از اندازه 70 به اندازه 85 تغییر دهید.

اجزای موتور کولر

اجزای داخلی موتور کولر

شناخت اجزای داخلی موتور کولر به شما کمک می کند تا در صورتی که مشکلی برای دینام کولر شما پیش آمد بتوانید راحتتر مشکل را برطرف کنید تا در صورت نیاز آن را جایگرین کنید. در تصویر بالا اجزای مختلف موتور کولر به شما نشان داده شده است و در ادامه به بررسی مهمترین قسمت های مختلف موتور کولر می پردازیم:

 • فریم: الکتروموتورها در اندازه های مختلفی تولید می شوند؛ اغلب موتورهای کولر با سایز فریم 56 و از جنس فولاد ساخته می شوند. با توجه به اینکه این موتورها در محیطی مرطوب قرار دارند، از پوشش رزین پلی استر بر روی آن ها استفاده می شود. بیشتر موتورهای حال حاضر مجهز به سیم ارت (Earth) هستند و برای جلوگیری از هرگونه شوک الکتریکی و برق گرفتگی احتمالی از بدنه موتور، قبل از اتصال الکتروموتور به جریان برق باید سیم ارت را به محل مربوطه نصب کنید.
 • شفت: موتور کولری با یک شفت خروجی تولید می شود و شفت آن ها به وسیله لایه محافظ رطوبتی پوشش داده شده است.
 • روتور: روتور موتور کولر آبی از نوع قفس سنجابی و آلومینیومی می باشد. کلید گریز از مرکز مخصوص نیز روی شفت و داخل الکتروموتور تعبیه می شود.
 • براکت ها: براکت های موتور کولری نیز از آلیاژ آلومینیوم تولید شده و سوئیچ مخصوص (ترمینال) روی براکت عقب الکتروموتور سوار می شود. محل نصب سیم ارت نیز روی براکت عقب و علامت خاص خود مشخص شده است.
 • خنک کاری: خنک کاری دینام کولر با استفاده از پره های روتور انجام می شود. با چرخش روتور، هوا از براکت ها به داخل مکیده شده و از سوراخ هایی که روی فریم هستند به بیرون هدایت می شود.
 • روغن کاری: موتورهای کولری که در وبسایت کالا صنعتی به شما ارائه می شود نیازی به روغنکاری ندارند و همگی آماده کار دائم هستند.
 • درجه حفاظت: به طور معمول الکتروموتورهای کولری استاندارد های حفاظتی مانند IP22 را دارند و مقاومت لازم جهت ورود اجسام خارجی و قطرات آب را در محیط مرطوب کولر دارند.
 • پولی کولر آبی: پولی قطعه ای است که وظیفه ی انتقال قدرت از موتور به فن را برعهده دارد. پولی های استفاده شده برای نصب موتور کولر عموما از جنس آلومینیوم خشک هستند و توجه داشته باشید که در هر کولر از دو نوع پولی استفاده می گردد که پولی کوچکتر بر روی محور شفت موتور و پولی بزرگتر بر روی محور شفت فن قرار می گردد.

صورت قرارگیری پولی به صورتی می باشد که بر روی یک صفحه ی فرضی قرار گرفته می شود که در غیر این صورت موجب خوردگی تسمه می شود. این نوع موتور کولر دارای دو سرعت می باشد:

 1. دور کند با 10/1 اسب بخار (0.007 کیلو وات) و 1/2 آمپر و 950 دور در دقیقه می باشد.
 2. دور تند با 1/3 اسب بخار (0.25 کیلو وات) و 3.2 آمپر و 1425 دور در دقیقه می باشد.

در ادامه میتوانید نقشه انفجار موتور کولر را مشاهده کنید.

نقشه انفجاری موتور کولر

1

براکت جلو

10

پیچ های بستن ترمینال (سوئیچ)

19

واشر گرومیت (گاند)

28

کاور خازن

2

یاتاقان لغزشی

11

کر سیم پیچی

20

سیم رابط خازن و سوئیچ

29

پیچ های کاور خازن

3

برینگ کپ

12

فریم

21

پیچ های مونتاژ

30

درب ترمینال

4

لاستیک ضربه گیر

13

روتور قفس سنجابی

22

مهره های مونتاژ

31

پیچ های بستن درب ترمینال

5

واشر فلنجر

14

شفت

23

پایه

32

پیچ ارت

6

داست کپ سوراخدار

15

گاورنر

24

بست های پایه

33

واشر پیچ ارت

7

براکت عقب

16

اسلیو

25

دسته پلاستیکی

34

نیم پلیت

8

داست کپ آرم دار

17

واشر لاستیکی

26

اسفنج

 

 

9

ترمینال (سوئیچ) مخصوص

18

واشر پلاستیکی

27

خازن راه انداز

 

 

خرید موتور کولر

الکتروموتور کولر که با نام موتور کولر و دینام کولر نیز شناخته می شود، نوعی موتور الکتریکی است که با تبدیل انرژی الکتریکی به مکانیکی پره های فن را می چرخاند و باد خنک را از طریق دریچه کولر به داخل می فرستد. موتورهای کولر اغلب برای کار در یک ولتاژ و فرکانس خاص طراحی شده اند و دارای قابلیت هایی مانند کنترل سرعت و محافظت در برابر بار اضافه هستند. از آنجایی که الکتروموتور کولر، قلب تپنده آن محسوب می شود باید متناسب با دستگاه و دارای استانداردهای لازم باشد؛ خرید موتور کولر با کیفیت علاوه بر ایجاد تهویه مناسب، باعث افزایش عمر مفید کل کولر نیز می شود.

خرید موتور کولر بر اساس توان

همانطور که گفتیم تعداد زیادی از موتورهای کولر با اندازه فریم و توان های مختلف در بازار وجود دارند، اما به طور کلی این الکتروموتورها با برق AC و تکفاز کار می کنند. اکثر مشتریان توان های یک سوم اسب بخار و یک دوم اسب بخار را برای خرید موتور کولر انتخاب می کنند؛ زیرا عمدتاً در کولرهای با ظرفیت کم تا متوسط به کار می روند. جدول زیر به شما در خرید موتور کولر مناسب کمک می کند:

توان موتور

ظرفیت کولر

¼ اسب بخار

2500 تا 3000

13 اسب بخار

3000 تا 3500

½ اسب بخار

4500 تا 5000

¾ اسب بخار

6500 تا 7000

 

خط تولید کولر آبی

 • سوالات متداول
 • کاربر مهمان
 • سه شنبه 03 بهمن 1402 - 10:06
 • 0
 • 0
آیا میتوان موتور کولر را اینورتری نمود؟؟
 • مدیر سایت
 • سه شنبه 03 بهمن 1402 - 12:09
 • 0
 • 0

با سلام و احترام

موتور کولر را سه فاز انتخاب کنید و متناسب با توان موتور کولر ، اینورتر انتخاب میشود و بعد از آن به راحتی کنترل موتور کولر در اختیار شما خواهد بود.
 

 • کاربر مهمان
 • چهار شنبه 27 دی 1402 - 09:17
 • 0
 • 0
موتور کولر در چه توانهایی موجود است؟
 • مدیر سایت
 • چهار شنبه 27 دی 1402 - 15:39
 • 0
 • 0

با سلام و احترام

موتور کولر در سه توان 1/2 و 1/3 و 3/4 اسب موجود است.
 

 • کاربر مهمان
 • دوشنبه 25 دی 1402 - 09:00
 • 0
 • 0
اگر موتور کولر آسیب ببیند ، تعمیر نمودن آن به صرفه است یا اینکه خرید جدید آن بهتر است؟
 • مدیر سایت
 • دوشنبه 25 دی 1402 - 10:21
 • 0
 • 0

با سلام و احترام

ابتدا ببینید که موتور کولر گارانتی دارد یا خیر تا به این ترتیب بتوان از مزایای خدمات گارانتی بهره برد در غیر اینصورت چنانچه سیم پیچ سوخته باشد هزینه سیم پیچی کمی بالاست و اگر اقتصادی فکر کنیم بهتر است که یک عدد موتور کولر نو تهیه نمود، و در صورتیکه آسیب دیدگی مختصر باشد قطعا تعمیر موتور کولر به صرفه تر است.
 

 • کاربر مهمان
 • دوشنبه 25 دی 1402 - 08:53
 • 0
 • 0
موتور کولر تکفاز بهتر است یا موتور کولر سه فاز؟
 • مدیر سایت
 • دوشنبه 25 دی 1402 - 09:23
 • 0
 • 0

با سلام و احترام

البته بطور اصولی و استاندارد قطعا بازدهی موتور کولر سه فاز بهتر است اما موتور کولر تکفاز نیز تمامی خواسته ها را برآورده میسازد.

 • کاربر مهمان
 • چهار شنبه 20 دی 1402 - 11:12
 • 0
 • 0
آیا موتور کولر با موتورهای دیگر تفاوت دارد یعنی آیا میتوان از الکتروموتور موتوژن یا الکتروژن تکفاز بجای موتور کولر استفاده نمود؟
ایمیل(اختیاری):
کد مقابل را وارد کنید ...