موتور کولر

 • موتور کولر موتوژن
 • موتور کولر موتوژن

در ادامه اطلاعات مورد نیاز برای انتخاب موتور کولر مناسب را در اختیار شما قرار میدهیم. برای مشاهده ادامه مطالب برای روی بیشتر کلیک نمایید. شما میتوانید برای دریافت مشاوره تخصصی رایگان و اطلاع از قیمت روز همه محصولات با بخش فروش کالا صنعتی تماس حاصل فرمایید.

الکتروموتور و موتور کولری چیست؟

الکتروموتور کولری که جزء دسته الکتروموتور دو سرعته تک فاز دائم به حساب می آید، جهت به حرکت درآوردن فن های کولرهای آبی استفاده می شود.

موتور کولری عموماً با فریم 52 تولید می شوند، بدنه ای فولادی دارند، پوشش آن ها از رزین است که به موتور کمک می کند رطوبت داخل کولر باعث خوردگی موتور نشود.

الکتروموتور کولری جزء دسته قفس سنجابی است و روتور آن ها دایکاست شده با آلومینیم خالص بوده و جهت انجام خنک کاری دارای پره هایی می باشند.

الکتروموتور های کولری عموماً دارای درجه حفاظت IP 22 می باشند. هدف از نوشتن این مقاله برآن است که با انواع مختلف موتور کولر آبی آشنا بشوید.

انواع موتور کولرآبی

 1. موتورهای 1/2 برای کولرهای 4500  و 5000
 2. موتورهای 1/3 برای کولرهای 3000  و 3500
 3. موتورهای 3/4 برای کولرهای 6500  و 7000 

موتور کولر

موتور کولرآبی با قدرت 1/2  اسب

موتور کولر آبی با قدرت 1/2  اسب که برای نصب و استفاده بر روی کولر های آبی با قدرت 4000 و 5000 مناسب هستند.

تفاوت این نوع موتورهای کولر های آبی با سایر موتور های کولرهای آبی در این است که در این موتورهای کولرهای آبی نیازی به خازن برای راه اندازی نیست و به وسیله ی سیم پیچ اصلی راه اندازی و مورد استفاده واقع می شوند.

نوع عملکرد مکانیکی این نوع از موتورهای کولرهای آبی مانند باقی سایز ها به صورت بلبرینگی می باشد که بلبرینگ مورد استفاده در آنها با کیفیت تر و مناسب تر در برابر رطوبت داخل کولر و مقاوم در مقابل گرد و خاک می باشند تا بتوانند صدای ایجاد شده ی موتور کولر را به کم ترین صدای ممکن برسانند.

با توجه به اینکه این موتورها به وسیله هوای موجود در داخل کولر خنک میشوند ای پی آنها 22 می باشد تا با داشتن محیطی بر روی موتور چرخش و سرد شدن سیم پیچ ها به بهترین نوع ممکن صورت گیرد. 

موتور کولر  1/2 دارای دو سرعت می باشند که دور کند آنها  1/6اسب بخار (124 کیلو وات) و 2/5 آمپر و 950 دور در دقیقه می باشند و دور تند آنها درای ویژگی های :  1/2اسب بخار (0.37 کیلو وات) و 4.47  آمپر و 1425 دور در دقیقه می باشند.

موتور کولرآبی با قدرت 1/3اسب

این نوع که دارای کوچکترین سایز موتور کولرهای آبی هستند که مناسب برای کولرهای با سایز 3000 و 3500 هستند. این نوع از موتور کولرهای آبی دارای خازن نیستند.

اغلب مشتریان و تعمیرکاران برای بازدهی بالاتر و قدرت بیشتر برای کولرهای خود از سایز 1/2 استفاده می کنند زیرا مقاومت بیشتری در مقابل بارهای اضافی خواهد داشت.

ادامه متن در پایین صفحه ... • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
 • محبوب ترین

موتور کولر با قدرت 3/4  اسب

موتور کولر 3/4 اسب قوی ترین نوع در بین موتور های کولر می باشد که برای نصب بر روی کولرهایی با قدرت 6500 و 7000 مناسب می باشد که به صورت استاندارد تولید می شود تا قابلیت نصب بر روی تمامی کولر های آبی موجود در بازار را داشته باشد و مصرف آب تقریبی این سایز کولر ها معمولا 30 لیتر بر ساعت است.

سایت کالا صنعتی ارائه دهنده فروش اینترنتی موتور کولر موتوژن 3/4 برای کل کشور می باشد.

این نوع از موتورهای کولر با خازن راه انداز شروع به چرخش می کنند و خازن راه‌انداز کولر آبی با سیم‌ پیچ موتور(سیم پیچ کمکی) به صورت سری قرار گرفته می شود و فقط زمان راه‌اندازی موتور کولر در مدار خواهد بود.

این خازن اختلاف ‌فاز لازم برای راه‌اندازی موتور را ایجاد می نماید و سپس توسط کلید گریز از مرکز از مدار خارج می گردد.

موتورهای کولر زیر 3/4 اسب بخار معمولاً خازن راه ‌انداز ندارند و عموما موتورهای قوی تر خازنی با ظرفیت 130 تا 140 میکروفاراد و 110 ولت استفاده می نمایند.

پس هم به صورت علمی و هم به صورت تجربی برای موتور کولر با قدرت های 1/2 و 1/3 نیازی به خازن راه انداز نخواهد بود.

لازم به ذکر است که این نوع سایز موتورهای کولر دارای خازن استارت (CS) دو سرعته هستند:

 1. دور کند با 1/4 اسب بخار (0.18 کیلو وات) و 2.9 آمپر 950 دور در دقیقه می باشد.
 2. دور تند با 3/4 اسب بخار (0.55 کیلو وات) و 5.5 آمپر 1425 دور در دقیقه می باشد.

از لحاظ تجربی و علمی نیز مورد تایید می باشد و استفاده از موتور کولرهای 1/2 در کولر های  3000 و 3500 بدون ایراد و مشکل می باشد.

برای استفاده از این کار باید توجه داشته باشید که اندازه پولی استفاده شده را نیز نسبت به موتور تغییر بدهید و اندازه پولی مورد استفاده شده باید از اندازه 70 به اندازه 85 تغییر دهید.

پولی کولر آبی

پولی قطعه ای است که وظیفه ی انتقال قدرت از موتور به فن  را برعهده دارد. پولی های استفاده شده برای نصب موتور کولر عموما از جنس آلومینیوم خشک هستند و توجه داشته باشید که در هر کولر از دو نوع پولی استفاده می گردد که پولی کوچکتر بر روی محور شفت موتور و پولی بزرگتر بر روی محور شفت فن قرار می گردد.

پولی کولر آبی

صورت قرارگیری پولی به صورتی  می باشد که بر روی یک صفحه ی فرضی قرار گرفته می شود که در غیر این صورت موجب خوردگی تسمه می شود.

این نوع موتور کولر دارای دو سرعت می باشد:

 1. دور کند با 10/1 اسب بخار (0.007 کیلو وات) و 1/2 آمپر و 950 دور در دقیقه می باشد.
 2. دور تند با 1/3 اسب بخار (0.25 کیلو وات) و 3.2 آمپر و 1425 دور در دقیقه می باشد.

خط تولید کولر آبی

سوالات متداول در مورد موتور کولر

آیا میتوان بجای الکتروموتور کولری از الکتروموتور صنعتی تک فاز استفاده کرد؟

در کولرهای آبی به دلایلی مانند پاشش آب و پایین بودن IP در آنها، احتمال سوختن موتور وجود دارد. برای همین میتوان از الکتروموتور صنعتی تک فاز استفاده کرد.

نکته قابل توجه این است که با نصب الکتروموتور صنعتی (1400 دور) فقط دور تند خواهید داشت و از طرفی قیمت آن نسبتاً بالاتر است.

آیا موتور کولری با دو سر خروجی هم دارید؟

شفت موتور کولری های موتورژن یک سر خروجی هستند و با تلرانس های دقیق تولید می شود. این خروجی دارای لایه سیاه رنگ بسیار مقاوم در برابر رطوبت هستند.

تاریخچه تولید دینام کولری موتوژن چیست؟

تولید الکتروموتور های کولری از سال 1355 و تحت لیسانس شرکت وستینگ هاوس در موتوژن آغاز شد.

موتور کولری دارای گشتاور راه اندازی بالا مخصوص کولر های آبی با کاربرد تسمه ای دو دور هستند که مدل تک دور آن ها صرفا با سفارش قابلیت تولید و تحویل به مشتری را خواهد داشت.

فریم موتور کولری چه جنسی دارد؟

فریم دینام کولری از جنس فولاد بوده و در موتوژن سایز 56 است. از آنجایی که ممکن است به دلیل وجود رطوبت در فضای داخلی کولر، الکتروموتور کولری دچار خوردگی شود، با لایه ای بی رنگ از جنس پلی استر رزین پوشش داده می شوند.

شفت در الکتروموتور کولری موتوژن چه مشخصاتی دارد؟

در دینام کولری شفت با یک سر خروجی تولید می شود. تولید ابعاد نهایی شفت ها به وسیله  تلرانس های بسیار دقیق با دستگاه های تمام اتوماتیک، صورت گرفته و پوشش آن ها لایه ای  سیاه رنگ که در مقابل رطوبت مقاوم باشد، است.

بخش روتور در الکتروموتور کولری موتوژن چه ساختاری دارد؟

روتور در الکتروموتور کولری موتوژن از نوع قفس سنجابی و دایکاست شده با آلومینیم خالص است؛ ماشین کاری روتورها توسط ماشین آلات خودکار و با دقت بالایی صورت می گیرد.

در این نوع الکتروموتورها محل نصب سوئیچ گریز از مرکز، جایی روی شفت و داخل الکتروموتور می باشد.

در الکتروموتورهای کولری موتوژن درپوش چه ویژگی هایی دارد ؟

درپوش در الکتروموتورهای کولری توسط آلیاژ آلومینیم و به روش ریخته گری تولید می شود و سوئیچ مخصوص آن که ترمینال نیز نامیده شده روی درپوش عقب الکتروموتور قرار می گیرد.

در این الکتروموتورها ارت روی درپوش عقب قرار گرفته و با علامت مخصوص ارت مشخص می شود.

نحوه خنک کاری در الکتروموتور کولری به چه صورت است؟

عمل خنک کاری در دینام کولری با پره های روتور و کاملا مطابق با استاندارد NEMA-MG1 Part 6 می باشد.

زمانی که قرار باشد در یک الکتروموتور خنک کاری صورت بگیرد هوا از طریق کانال درپوش های الکتروموتور و با چرخش روتور به داخل کشیده شده و از سوراخ های فریم الکتروموتور کولری به بیرون هدایت می شود.

طراحی موتور کولر برای روغن کاری چگونه است؟

معمولا نوع طراحی الکتروموتورهای کولری به گونه است که نیازی به روغن کاری مجدد ندارند؛ به طوری که روانکار موجود در انباره مخصوص که داخل درپوش ها وجود دارد به طور خودکار میان شفت ها و یاتاقان ها در جریان می باشد.

درجه حفاظت در الکتروموتور کولری موتوژن چگونه است؟

مطابق استاندارد NEMA-MG1 Part 5 و معادل آن  IEC 5-34  درجه حافظت  IP22 می باشد.

این استاندارد و درجه حفاظت به این معناست که الکتروموتور های کولری در برابر اجسام صلبی که بالای 12 میلی متر قطر دارند و چکه های قطرات آب از بالای الکتروموتور ماکزیمم با 15 درجه زاویه، به صورت عمودی در حفاظت کامل قرار می گیرند.

دینام کولری موتوژن در چند نوع ارائه می شود؟

معمولا الکتروموتورهای کولری موتوژن در چهار نوع زیر ارائه می شوند:

 1. دو سرعته خازن دائم
 2. خازن راه انداز
 3. تک فاز پمپ سیرکولاتور ، تیپ 1.8 اسب بخار
 4. دو سرعته اسپلیت فاز - خازن استارت

عرضه دینام کولری الکتروژن در بازار چگونه است؟

از نقاط مثبت الکتروموتورهای کولری الکتروژن قیمت مناسب آنها با توجه به کارایی الکتروموتور است که باعث شده جایگاه خوبی در بازار به دست آورند. موتور کولر الکتروژن معمولا در سه توان 1/3 , 1/2 و 3/4 اسب به صورت دو دور به بازار عرضه می شود.

قابل توجه ترین ویژگی های الکتروموتور الکتروژن کدامند؟

در مورد نقاط مثبت الکتروموتورهای کولری الکتروژن به قیمت مناسب و جایگاه خوب در بازار صنعتی اشاره کردیم.

علاوه بر مناسب بودن قیمت که رابطه مستقیمی با خرید مشتری دارد می توانیم به ویژگی های مهم دیگری چون: کیفیت مطلوب، نصب آسان، عدم ارتعاش در هنگام کار و کم سر و صدا بودن هنگام استفاده نیز اشاره نمود.

مهم ترین کاربری موتور کولری الکتروژن در انواع کولرهای  آبی می باشد.

 • سوالات متداول
ثبت سفارش
تعداد
عنوان