مقالات الکتروموتور

  • 178
  • 8656 مرتبه
الکتروموتور سه فاز (سربندی)

الکتروموتور سه فاز (سربندی)

25 شهریور 1399

الکتروموتور سه فاز موتورهای الکترومکانیکی هستند که به سبب قدرت بالایشان در صنعت به وفور مورد استفاده قرار می گیرند. این موتورها برخلاف الکتروموتور تک فاز دارای 6 سيم خروجی بوده که با توجه به نحوه اتصال آنها به یکدیگر قابلیت اتصال به برق سه فاز را پیدا می کنند. این موتورها به دلیل مصرف کم، بازدهی بالا، تعمیرات آسان و قدرت بالا همواره مورد توجه صنعتگران قرار داشته اند.

دو نوع اتصال ستاره یا مثلث برای سر بندی در انواع الکتروموتور نظیر الکتروموتور ایرانی و الکتروموتور چینی وجود دارد. در اتصال ستاره موتور به طور سبک راه اندازی می شود که در واقع این اتصال یکی از روشهای راه اندازی موتورهای سه فاز با توان بالاست، زیرا در این اتصال موتور جریان کمتری از شبکه دریافت کرده و تنها ولتاژ 220 ولت به دو سر هر کلاف داخلی موتور اتصال دارد. اتصال ستاره را می توان فقط برای راه اندازی موتور به کاربرد، زیرا در این نوع اتصال از تمامی ظرفیت الکتروموتور برای توان دهی بهره کافی گرفته نشده است. از این رو از اتصال مثلث استفاده میشود که در این اتصال ولتاژ 380 ولت دو سر هر کلاف موتور قرار می گیرد.

این اتصال برای راه اندازی الکتروموتور سه فاز مناسب نبوده؛ زیرا در حین راه اندازی موتور جریان زیادی از شبکه دریافت می کند که این امر موجب افت فشار شدید در شبکه می شود که به دیگر مصرف کننده های مجاور نيز آسیب جدی وارد می کند. همانطور که پیشتر ذکر شد، موتورهای سه فاز در شبکه سه فاز به دو روش ستاره امثلث به شبکه وصل مي شوند. معمولا در موتورهایی که قرار است به روش مثلث به سه فاز وصل شود از روش 2 ضربی (ستاره - مثلث) استفاده می کنند. اگر بر روی تخته کلم دقيق شويم آرایش سر وته سیم پیچی هر فاز را درست مقابل هم نمی بینیم. مثلا در فاز سیم پیچی با ابتدای U1 و انتهای U2 مشخص شده است ولی بر روی تخته کلم درست مقابل هم قرار ندارند. به آرایش تخته کلم در شکل زیر دقت کنید.

سربندی دینام سه فاز

علت جابجا قراردادن سر وته سیم پیچ های هر فاز در تخته برای راحتی در ایجاد نوع اتصال ستاره یا مثلث برای وصل به شبکه است. اگر تمامی تنه های هر سیم پیچی در هر فاز را به هم بسته و سر های هر یک را بطور مجزا به سه فاز ABC وصل کنیم، این اتصال از نوع ستاره خواهد بود.

در اتصال ستاره، برق سه فاز به یکی از سرهای هر سیم پیچ سه فاز متصل شده و سرهای دیگر سیم پیچ در یک نقطه مشترک به همدیگر متصل (اتصال کوتاه) می شوند. اتصال ستاره را به آسانی می توان با پل زدن اتصالات افقی بالایی به یکدیگر در جعبه اتصالات موتور (تخته كلم) ایجاد کرد. در این حالت فازهای مختلف به دیگرسرهای سطر افقی متصل می شوند. در شکل فوق نمونه اتصال ستاره و چگونگی اتصال در تخته کلم الکتروموتور سه فاز ترسیم شده است.

سربندی دینام سه فاز

بیشتر بخوانید: الکترموتور سه فاز

نامگذاری فازها امری قراردادی است و فرقی نمی کند که شما سر های UVW را به هر یک از فازهای ABC به شکل های متفاوت وصل نمایید. اما اگر شش سیمی که بعد از سیم پیچی از موتور بیرون می آید را به شکل زیر به هم بسته و از سه اتصال بوجود آمده هر یک را به سه فاز شبکه وصل کنیم این اتصال از نوع مثلث می باشد. در اتصال مثلث، انتهای هر سیم پیچ به شروع سیم پیچ دیگر متصل می شود. اتصال مثلث به آسانی با اتصال پلها به طور عمود در هر ستون تخته ترمینال در جعبه اتصالات انجام می شود. در شکل زیر نمونه ای از اتصال مثلث را ملاحظه می کنیم.

سربندی الکتروموتور سه فاز

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.
ثبت سفارش
تعداد
عنوان