تخفیف شگفت انگیز

ژنراتور

سایت کالا صنعتی ارائه دهنده انواع ژنراتور و همچنین فروش اینترنتی ژنراتور به هموطنان عزیز می باشد. برای اطلاع از نحوه خرید و سفارش ژنراتور با کارشناسان مجرب در سایت تماس حاصل فرمایید.

آنچه باید از ژنراتور(مولد) بدانیم

ژنراتور(مولد) یک ماشین تبدیل انرژی است. با اینکه خروجی ژنراتورها انرژی الکتریکی است و به آن ها مولد انرژی الکتریکی نیز می گویند، باید اشاره کرد که ژنراتورها انرژی الکتریکی تولید نمی کنند.

در واقع انرژی مکانیکی، موجب تولید جریان در سیم پیچی ها شده و انرژی الکتریکی در خروجی دریافت می شود. برای مثال، پمپ آب را در نظر بگیرید.

یک پمپ آب دستگاهی است که آب را به جریان می اندازد. اما آبی تولید نمی کند. ساختمان ژنراتور(مولد) از دو بخش اصلی به نام استاتور و روتور تشکیل شده  است.

در این میان، اما روتور ژنراتورها با توجه به شکل فیزیکی شان، به دو نوع قطب صاف و قطب برجسته دسته بندی می شوند.

بخش مهم ژنراتور (مولد)

یک ژنراتور (مولد) از چند بخش مهم تشکیل شده است:

 1. بخش موتور ژنراتور، با سوخت بنزین، گازوئیل و ... کار می کند و انرژی مکانیکی ژنراتور را تامین می-کند.
 2. ژنراتور، جریان خروجی را تولید می کند.
 3. سیستم تنظیم کننده ولتاژ، ولتاژ خروجی را در محدوده موردنظر و استاندارد تنظیم می کند.
 4. سیستم خنک کردن، برای تامین گردش هوای داخل ژنراتور ضروری است.
 5. صفحه کنترل، نمایش پارامترهای ژنراتور(مولد) و تنظیم نحوه راه اندازی آن
 6. سیستم روغن کاری، به منظور کاهش اصطکاک و افزایش راندمان ژنراتور
 7. شارژ باتری، به منظور تامین نیروی اولیه
 8. بدنه اصلی

انواع ژنراتور(مولد)

ژنراتورها انواع مختلفی دارند که در ادامه به چند مورد اشاره می شود:

 1. ژنراتور(مولد) سنکرون
 2. ژنراتور(مولد) DC
 3. ژنراتور(مولد) القایی
 4. ژنراتور(مولد) تک فاز
 5. ژنراتور(مولد) سه فاز

ژنراتور(مولد) سنکرون

اساس کار ژنراتور (مولد) سنکرون، به این صورت است که جریان DC به سیم پیچی روتور اعمال می شود در نتیجه با عبور جریان از سیم پیچی، میدان مغناطیسی اطراف آن ایجاد می شود.

در این حالت اگر روتور به وسیله محرک اولیه که می تواند توربین یا موتور DC باشد، به گردش درآید، میدان گردانی در شکاف هوایی ایجاد می شود که به آن میدان محرک نیز می گویند.

این میدان با چرخش روتور و قطع سیم پیچی روتور که حامل جریان الکتریکی هستند، القای ولتاژ اتفاق می افتد. این ولتاژهای سه فاز به لحاظ اندازه دامنه کاملا مشابه بوده اما 120 درجه اختلاف فاز مکانی دارند.

ژنراتور

ساختمان ژنراتور سنکرون

معمولا ژنراتورهای سنکرون، به شبکه بی نهایت با ولتاژ ثابتی متصل می شوند و در یک سرعت ثابت به چرخش در می آیند. اما ژنراتورهای کوچکی نیز هستند که بار محلی و مستقلی را تغذیه می کنند.

مانند ژنراتورهای اضطراری در بیمارستان ها، کارخانجات و برخی ادارات. در این گونه از ژنراتور (مولد) از موتور دیزل برای به چرخش درآوردن محور تحت سرعت سنکرون استفاده می کنند.

ژنراتور(مولد) DC

ژنراتور DC ماشینی است که در آن محور ژنراتور توسط یک محرک اولیه مانند توربین به حرکت درمی آید. در نتیجه پایانه آرمیچر به بار متصل بوده و انرژی الکتریکی آن فراهم می شود.

ژنراتورهای DC  شامل سیستم های تحریک مختلفی هستند که هر یک از آن ها کارایی مخصوص به خود را دارند. این سیستم های تحریک عبارتند از: تحریک DC جدا، تحریک شنت، تحریک سری و تحریک کمپوند.

ژنراتور(مولد) القایی

ژنراتور القایی از لحاظ ساختاری مشابه موتور القایی است. ژنراتورهای القایی معمولا در توربین های بادی مورد استفاده قرار می گیرند.

این ژنراتور(مولد) زمانی که سرعت چرخش محور ژنراتور القایی بیشتر از فرکانس سنکرون موتور القایی باشد، توان تولید می کند. یکی از مزایای این ماشین ها ساده تر بودن مکانیزم مولدی آنهاست.

برای تولید جریان الکتریکی این ژنراتورها، نیاز به منبع تغذیه ای برای تولید شار می باشد. با جاری شدن شار مغناطیسی، به دلیل قطع کردن بدنه روتور توسط میدان مغناطیسی، جریانی در آن القا می گردد و در نتیجه یک میدان مغناطیسی تولید می شود. چنان چه سرعت چرخش روتور، کمتر از نرخ شار دورانی باشد، ماشین الکتریکی به صورت موتور القایی عمل می کند. اگر سرعت چرخش روتور بیشتر باشد، ماشین همانند ژنراتور(مولد) عمل خواهد کرد.

ژنراتور(مولد) تک فاز

سیم پیچی استاتور یک ژنراتور (مولد) تک فاز به صورت سری بهم متصل می شوند و مدار یکپارچه ای را تشکیل می دهند که ولتاژ خروجی را تولید می کند. این ولتاژ در سیم پیچی های استاتور به صورت هم فاز با هم هستند.

برای مثال، در یک ژنراتور (مولد) که 4 قطب دارد، قطب های روتور به صورت زوج در حاشیه استاتور قرار گرفته اند. بنابراین ولتاژی که در سیم پیچی های استاتور برقرار می شود، اندازه مشابهی دارد و هم فاز با ولتاژ دیگری است.

چرا که در هر لحظه، سه قطب دیگر روتور، نسبت به استاتور شرایط کاملا یکسانی را تجربه می-کنند.

ژنراتور تکفاز

ژنراتور تک فاز

ژنراتورهای تک  فاز، معمولا در حجم و تعداد زیاد تولید نمی شوند و بیشتر ژنراتورهای موجود توان 1 تا 5 کیلوولت آمپری دارند. و معمولا به عنوان ژنراتور اضطراری یا کمکی زمانی که دسترسی به برق امکان پذیر نباشد، مورد استفاده قرار می گیرند.

ژنراتور تک فاز ولتاژ 220 ولت را تامین می کند.  این ژنراتور(مولد) با یک موتور بنزینی اغلب به صورت واحدهای قابل حمل ساخته شده و در مکان هایی که نبود برق خسارات زیادی به بار می آورد استفاده می شود.

ژنراتور(مولد) سه فاز

ژنراتور سه فاز ولتاژ 400 ولتی را تولید می کند. اغلب برای تامین برق موردنیاز مصرف کننده های کوچک مانند خانه های مسکونی، از برق تک فاز و برای واحدهای بزرگ صنعتی، از برق سه فاز بهره می گیرند.

یکی از تفاوت های ژنراتور سه فاز و تک فاز این است که با استفاده از ژنراتور سه فاز می توان توان مورد نیاز تک فاز را تامین کرد اما عکس این حالت امکان پذیر نیست.

بهترین مارک ژنراتور موجود در بازار

برندها و انواع مختلفی از ژنراتوها در بازار موجود هستند. برندهایی مانند perkins که محصول یک شرکت انگلیسی است، کیفیت ساخت و قیمت ژنراتور بالایی دارد. یا برند آمریکایی cummins، و برند سوئدی vlvo penta، که هزینه کمتری نسبت به برندهای دیگر دارد اما از کیفیت آن ها برخوردار نیست.

یکی از ژنراتورهای خارجی که کیفیت بالا و قیمت ژنراتور پایین تری نسبت به محصولات مشابه دارد، ژنراتور استریم محصول کشور چین است. این ژنراتور (مولد) یکی از پرتقاضاترین ژنراتورها در بخش تامین برق اضطراری است.

ژنراتور استریم، به صورت سه فاز و تک فاز در سرعت 1500 دور بر دقیقه تولید می شود.

محدوده توان تولیدی آن از 3 تا 60 الی 70 کیلووات می باشد. این ژنراتورها به صورت بلبرینگ دوبل به منظور استفاده در توان های پایین تولید می شوند. همچنین اغلب بدون تنظیم کننده ولتاژ هستند.

قیمت مناسب و کیفیت مطلوب، ژنراتور استریم را به برندی محبوب در بازار تبدیل کرده است.

ژنراتور کاجیلی

ژنراتور کایجلی

یکی دیگر از برندهای چینی تولید ژنراتورهای با کیفیت، مربوط به شرکت کایجلی است. این ژنراتور (مولد) در دو نوع بدون ذغال که به آن استمفورد نیز گفته می شود، و نوع ذغالی تولید می شود.

ژنراتور کایجلی بر خلاف ژنراتور استریم، دارای تنظیم کننده ولتاژ نیز می باشد. نوع ذغالی ژنراتور کایجلی به صورت ژنراتور تک و سه فاز ساخته می شوند. بدنه این ژنراتور از آلومینیوم ساخته شده و راندمان بالایی دارد.
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
 • محبوب ترین
  ثبت سفارش
  تعداد
  عنوان