پمپ دنده ای (غلیظ کش) 

پمپ دنده ای چیست؟ پمپ دنده ای که تولید و ساخت آن در دو نوع دنده خارجی و دنده داخلی است، از گروه پمپ های جا به جایی مثبت به حساب می آید و با هر بار عمل چرخش که از طرف چرخ دنده ها صورت می گیرد ، مقدار ثابت و مشخصی از سیال را جا به جا می نماید. برای آشنایی با نحوه عملکرد پمپ دنده ای به صفحه ویدیو های آموزشی مراجعه نمایید.

 

 

 

 

سوالات متداول در ارتباط با پمپ دنده ای

 

پمپ دنده ای چیست؟

پاسخ: یکی از انواع پمپ های دورانی جابجایی مثبت، پمپ دنده ای است که در این نوع از پمپ ها در یک سمت، در محل تماس دنده ها ، دندانه هایی که دوران دارند از هم دور می شوند و بر اثر ایجاد خلا نسبی سیال به داخل پمپ کشیده می شود و در ادامه نیز به سمت خروجی رانده می گردد.

حرکت خروجی در پمپ های دنده ای چگونه است؟

پاسخ: پمپ های دنده ای باید در هر دور گردش خود عمل پمپاژ را برای مقدار ثابتی از سیال انجام دهند.خروجی در پمپ های دنده ای یکنواخت،متناوب و بدون پالس است که این امر به علت ایجاد درگیری میان دنده ها و مکانیسم حرکتی آنها اتفاق افتاده است.

 

دلیل طراحی پمپ دنده ای چیست و مایعات پمپاژ شده توسط این پمپ ها باید دارای چه ویژگی هایی باشند؟

پاسخ: دلیل اصلی طراحی پمپ های دنده ای کاربرد این پمپ ها برای جا به جایی و پمپاژ مایعاتی دارای وزن حجمی بالا و فشار زیاد می باشد. این پمپ ها مایعاتی را پمپاژ می کنند که مواد اصطکاکی جامد ،خورنده یا ناخالص نداشته باشند و همچنین خاصیت خود روغن کاری در آنها وجود داشته باشد.

از پمپ های دنده ای چه استفاده هایی می شود؟

پاسخ: پمپ های دنده ای بیشتر جهت پمپاژ سیستم های روغن کاری موتور، سوخت ، نفت گاز، پمپ ملاس ، خمیر و دیگر مایعات خود روغنکاری که در صنعت استفاده می شود، کاربرد دارند. از این نوع پمپ ها همینطور جهت روغن کاری و سیستم های خنک کننده برای ماشین های گوناگون (ماشین ابزار، موتورهای احتراقی و ...) با فشار پائین استفاده می شود.

طراحی پمپ های دنده ای چگونه است؟

پاسخ: پمپ های دنده ای دارای دو چرخ دنده محرک و متحرک هستند که درون پوسته چرخش می کنند. در هنگام چرخش چرخ دنده ها ، دنده ها مایع موجود در قسمت مکش را میان پوسته پمپ و تاج دنده نگه داشته و به همراه خود به بخش تخلیه پمپ می برند؛ در این جا دنده با وارد کردن فشار زیادی مایع را به سمت شاخه تخلیه هدایت می کند. در پمپ های دنده ای دو محور محرک و متحرک وجود دارد که محل استقرار محور محرک روی محور متحرک بوده و روی محور محرک نیز جای خار کوپلینگ قرار دارد. در دو سمت این محور ها پوش های نگه دارنده ای که به وسیله مایع پمپاژ شده روغن کاری شده اند وجود دارند که  به وسیله پکینگ نخی (نخ گرافیتی) و بوش نگهدارنده نخ گرافیتی از نشت مایع پمپاژ شده به اطراف محور محرک جلوگیری می کنند.

برای پمپاژ مایعات غلیظ و داغ از چه پمپی استفاده می شود؟

پاسخ: برای پمپاژ سیالات غلیظ با درجه حرارت تا 300 درجه سانتیگراد، عموماً از پمپ دنده ای استفاده می شود.

در پمپ های دنده ای چه نوع تجهیزات ایمنی تعبیه شده است؟

پاسخ: پمپ دنده ای از نوع پمپ های جابجایی مثبت هستند و اگر شیر خروجی آنها بسته باشد علاوه بر تخریب تاسیسات در خروجی پمپ دنده ای ، خود پمپ نیز آسیب خواهد دید. لذا در خروجی این پمپ ها از بای پس استفاده شده که به عنوان سوپاپ اطمینان عمل می کند. اگر فشار کاری پمپ از مقدار مجاز و تعریف شده آن بیشتر باشد، سوپاپ باز می شود و مایع پمپاژ شده از راه لوله بای پس به قسمت مکش پمپ انتقال می یابد.

گرداننده پمپ های دنده ای چگونه عمل می کند؟

پاسخ: اصولا هدف از طراحی پمپ های دنده ای کوپله مستقیم با لکتروموتور موجود بر روی شاسی می باشد. اتصال در پمپ دنده ای عموماً توسط الکتروموتور و گیربکس کاهنده که محل قرارگیری آن میان الکتروموتور و پمپ است ، صورت می گیرد. در پمپ دنده ای چرخش محور متحرک صرفا از طریق بازوی گشتاور انجام شده و همینطور میزان گشتاور شعاعی در حرکت اولیه پمپ دنده ای از قبل تعیین شده است.

پمپ دنده ای راست گرد است یا چپ گرد؟

پاسخ: پمپ دنده ای میتواند راست گرد یا چپ گرد استفاده شود.

قوانین کلی سرعت در پمپ های دنده ای چیست؟

پاسخ: به طور معمول، سرعت گردش پایین تر برای مواد با چگالی بیشتر (سنگین) و مایعاتی که خاصیت روغنکاری کمتری دارند، منظور می شود. همینطور برای زمانی که انجام کار طولانی در برنامه باشد،  پمپ هایی که سرعت گردشی پائینی دارند، استفاده می شوند. سرعت گردشی بالا برای مایعات رقیق تر که  چگالی آنها پایین باشد، به کار می رود.

 

پمپ دنده ای چه کاربردهایی دارد؟

پاسخ:  پمپ های دنده ای به طور معمول برای پمپاژ روغن در سیستم های انتقال قدرت، سیستم های هیدرولیک و ماشین های ابزار مورد استفاده قرار می گیرند. در پمپ دنده ای  می توان مقدار دبی را با در نظر گرفتن دور و ساختمان داخلی کنترل کرد پس در نتیجه این امکان وجود دارد که از این پمپ جهت پمپاژ میزان مشخص و دقیقی از سیالات مختلف مثل انواع سوخت ها، پلیمرها، افزودنی های شیمیایی، اسیدها و بازها استفاده نمود.

پمپ دنده ای در سرعت های مختلف چه کاربرد هایی دارند؟

پاسخ:  از  ماکزیمم  سرعت 1000 دور در دقیقه در پمپ های دنده ای برای جریان روغن کاری و سیستم خنک کننده روغن و مایعات رقیق خود با ویسکوزیته 40-10 استفاده می شود. از ماکزیمم سرعت 750 دور در دقیقه برای پمپ دنده ای، در مایعات خود روغن کاری که ویسکوزیته 150-30 دارند، استفاده می شود. از ماکزیمم سرعت 500-200 دور در دقیقه در مایعات سنگین، روغن ها، ملاس، خمیرها و سایر سیالاتی که ویسکوزیته بالا داشته باشند، استفاده می شود و همینطور ماکزیمم سرعت برای پمپ دنده ای استیل و برنجی نیز عموماً سرعت 500-200 دور در دقیقه می باشد.

 

پمپ های دنده ای دارای چه مزایایی می باشند؟

پاسخ: پمپ های دنده ای می توانند موادی را که چگالی بالایی دارند نیز پمپاژ نمایند.در پمپ های دنده ای ورودی و خروجی به وسیله عوض نمودن جهت چرخش قابل تغییر است که این کار باعث شده بدون اینکه نیاز به تعویض اتصالات باشد مخزن پمپ پر یا تخلیه شود.یکی دیگر از امتیازات پمپ های دنده ای راندمان بالای کار آنها در دورهای پائین است چرا که مثل پمپ های سانتریفیوژ در مسیر سیال شیر وجود ندارد در نتیجه برای غلبه بر اصطکاک موجود نیز نیازی به افزایش دور نیست.

پمپ های دنده ای برای پمپاژ چه مایعاتی مناسب و برای چه مایعاتی نامناسب می باشند؟

پاسخ: پمپ های دنده ای جهت پمپاژ سیالاتی که دارای چگالی بالا هستند ،سوخت ها و روغن های مختلف مناسب بوده و از طرف دیگر برای پمپاژ مواد جامد و همچنین مایعاتی که حاوی مواد جامد هستند گزینه مناسبی به نظر نمی رسند.

 

در پمپ دنده ای یا غلیط کش برای اینکه خروجی پمپ گیر نداشته باشد، چه راهکاری وجود دارد؟

پاسخ: پمپ دنده ای از سری پمپ های جابجایی مثبت است و اگر در سر راه خروجی آن مسدود شود، بلافاصله پمپ یا سیستم از بین می رود. لذا در خروجی پمپ یک لوله برای برگرداندن سیال پمپ شونده به مخزن قرار داده می شود که اصطلاحاً بای پس (Bypass) کردن سیال نامیده می شود. همچنین پمپ غلیظ کش باید طوری قرار گیرد که همیشه داخل پمپ پر از سیال پمپ شونده باشد. برای این کار عموماً مخزن بالاتر از پمپ قرار دارد. تصویر زیر نمونه یک سیستم پمپاژ با پمپ دنده ای یا غلیظ کش را نمایش می دهد.

معایب پمپ های دنده ای شامل چه مواردی می باشد؟

پاسخ: از جمله معایب پمپ های دنده ای می توان به سه مورد اشاره کرد که عبارتند از : عدم لزوم وجود مواد جامد در سیال چرا که سبب خوردگی چرخ دنده خواهند شد،پمپ های دنده ای دارای لقی بسیار کمی هستند که علت سخت بودن ساخت این نوع از پمپ هاست و اینکه در پمپ های دنده ای محل قرارگیری یاتاقانها درون سیال می باشد.

پمپ های دو جداره یا ژاکت دار چه کاربرد هایی دارند؟

پاسخ: پمپ های دو جداره یا ژاکت دار جهت پمپاژ موادی چون کرم ها،شکلات،خمیر،گلوکز و مارمالاد ها و همچنین پمپاژ سیالات صنعتی با دمای بالا به کار برده می شوند.

جنس اجزای مختلف ساختمان یک پمپ دو جداره از چیست؟

پاسخ: جنس بخش های مختلف یک پمپ دو جداره یا ژاکت دار از فولاد سمانته SC ،استنلس استیل S.S316 ،چدن خاکستری GG25 ،چدن داکتیل GGG50 و برنز تشکیل شده است.

انواع مختلف آب بندی در پمپ های دو جداره یا ژاکت دار کدامند؟

پاسخ: انواع آب بندی های موجود در پمپ های دو جداره یا ژاکت دار عبارتند از : کارتریج مکانیکال سیال،مکانیکال سیل دوبل،مکانیکال سیل،نخ گرافیتی و کاسه نمد.

یاتاقان بندی در پمپ های دو جداره یا ژاکت دار چگونه است؟

پاسخ: یاتاقان بندی در پمپ های دو جداره یا ژاکت دار در سه نوع برنزی،کربن گرافیت و تفلونی صورت می پذیرد.

سیستم انتقال قدرت در پمپ های دو جداره یا ژاکت دار چگونه است؟

پاسخ: انتقال قدرت در پمپ های دو جداره یا ژاکت دار به چهار روش انجام می شود؛ این چهار روش عبارتند از : کوپله با گیربکس،کوپله با هیدروموتور،کوپله مستقیم و کوپله با قولی و تسمه.

چه زمانی از پمپ های هلیکال استفاده می کنیم؟

پاسخ:زمانی از پمپ هلیکال استفاده می کنیم که ظرفیتی بیشتر از ظرفیت پمپ دنده ای بخواهیم و همچنین به جریان آرام تری نسبت به چرخ دنده های ساده نیاز داشته باشیم.البته می دانیم که چرخ دنده های ساده قادرند جریان آرام و یکنواختی ایجاد نمایند.

میزان سرعت در پمپ های هلیکال به چه صورت است؟

پاسخ: سرعت پمپ های دنده ای کوچک و بزرگ با هم متفاوت است؛مثلا سرعت در پمپ های دنده ای کوچک بین  rpm 1750 تا rpm3450 و سرعت در پمپ های دنده ای بزرگ تا rpm 650 می باشد.

چه عواملی بر نشتی داخلی پمپ های دنده ای تاثیر می گذارند؟

پاسخ: عوامل متعددی بر نشتی داخلی پمپ های دنده ای نقش دارند؛ مثلا: نشتی داخلی در پمپ های دنده ای با چگالی نسبت عکس دارد،بین لقی موجود در دنده ها و پوسته پمپ های دنده ای و نشتی داخلی رابطه مستقیمی برقرار است به این صورت که هر چقدر میزان لقی در پمپ های دنده ای بیشتر باشد نشتی داخلی نیز به همان اندازه افزایش پیدا می کند و آخرین مورد تفاوت فشاری که در ورودی و خروجی پمپ ها موجود است با میزان نشتی داخلی نسبت مستقیم دارد.

پرکاربردترین استفاده پمپ های دنده ای چیست و چه دلیلی دارد؟

پاسخ: پمپ های دنده ای در موارد مختلفی قابلیت استفاده دارند اما پر استفاده ترین آنها برای سیستمهای ساده با فشار نسبتا" کم mpa) 14-18یا 180-140 ( بار می باشد.دلیلی که برای این امر وجود دارد آن است که پمپ دنده ای بسیار ساده، مطمئن، نسبتا" ارزان  بوده و دارای کمترین میزان  حساسیت به گرد و غبار هستند.

پمپ های دنده ای چگونه کار می کنند؟

پاسخ: در پمپ های دنده ای با چرخش چرخ دنده ها، چرخ دنده هایی که در بخش مکشی قرار دارند به نقطه B که همان محل خروج اجباری مایع است نزدیک شده که در این نقطه یک وکیوم تولید می شود و با سرازیر شدن روغن به درون فاصله هایی که میان چرخ دنده ها مشاهده می شود کار پمپ های دنده ای ادامه پیدا می کند.روغنی که در این محوطه موجود است به بخش فشاری پمپ انتقال یافته و سپس به دلیل گیر افتادن چرخ دنده ها روغن موجود در فواصل چرخ دنده ها از آنجا خارج شده و به سمت بخش خروجی پمپ هدایت می شود.در پمپ های دنده ای چرخ دنده ها بر روی هم حرکت می کنند که این امر سبب شده روغنی که به قسمت فشار پمپ وارد شده دیگر به قسمت مکشی پمپ برنگردد که در نتیجه این امر ابتدا روغن از قسمت مکشی پمپ به قسمت فشار انتقال می یابد و در ادامه در امتداد قسمتی که چرخ دنده ها نصب شده اند منتقل می شود.تعیین میزان فشاری که در قسمت فشار پمپ مورد نیاز است با توجه به مقاومت موجود در سیستم صورت می گیرد.در پمپ های دنده ای بیشترین میزان مقاومت مربوط به بخش موتور هیدرولیکی و سیلندر می باشد.

در پمپ های دنده ای به منظور جلوگیری از ایجاد حباب در اثر پمپاژ مایع چه باید کرد؟

پاسخ: برای اینکه در پمپ های دنده ای و در اثر پمپاژ مایع حباب تشکیل نشود لازم است میزان فشاری که در بخش مکشی وجود دارد ازفشار بخار محیط بیشتر نشود و میزان فشار زیر اتمسفر باشد؛حداقل فشار مطلق 1 بار یا Kpa100 می باشد.

 

پمپ های دنده ای در چند نوع موجود هستند؟

پاسخ: پمپ های دنده ای به دو نوع پمپ های دنده ای داخلی و پمپ های دنده ای خارجی تقسیم می شوند.وجه شباهت پمپ های دنده ای داخلی و خارجی وجود یک چرخ دنده هرزگرد و یک چرخ دنده محرک در هردوی آنها و وجه تفاوت این پمپ ها فرق عمده ای است که در محل حبس سیال و محل استقرار دنده ها وجود دارد.

 

پمپ دنده ای دنده داخلی چه مزایایی دارد؟

پاسخ: پمپ دنده ای داخلی مزایایی دارند که عبارتند از:
پمپ دنده داخلی فقط دو عضو گردنده دارد، دارای جریان یکنواخت و بدون پالس است، خودمکش است، برای آن در طی یک زمان کوتاه امکان کارکرد خشک وجود دارد، پمپ دنده ای دارای امکاناتی چون چرخش در دو جهت و پرکردن و تخلیه مخزن می باشد، تعمیر و نگه داری پمپ دنده ای آسان است و برای سیالاتی با ویسکوزیته بالا بسیار مناسب است.

 

پمپ دنده ای دنده داخلی چه محدودیت هایی دارند؟

پاسخ : پمپ دنده ای داخلی در کنار مزایای قابل توجهی که دارند دارای معایب و محدویت هایی نیز هستند. از محدویت های این نوع پمپ ها می توان به سرعت کارکرد پائین و متوسط و همینطور فشارهای پائین و متوسط، اشاره نمود.

از پمپ های دنده داخلی چه استفاده هایی می شود؟

پاسخ: از پمپ دنده ای داخلی جهت پمپاژ سیالات رقیق مانند حلال ها، روغن ها و... و همچنین پمپاژ سیالات غلیظ مانند آسفالت، شکلات و پمپ چسب استفاده می شود. از موارد دیگر کاربرد پمپ های دنده ای داخلی می توان به پمپاژ روغن ها ، روانکار های صنعتی و سوخت مثل گاز مایع ، بنزین ،گازوئیل، پمپاژ مازوت، نفت سیاه و..., انواع رزین ها و مواد پلیمری, الکل و انواع حلال ها, پمپاژ آسفالت، قیر، تار، فوم پلی یورتان و پمپ دنده ای استیل برای مواد غذایی مانند شکلات وکره بادام زمینی,رنگ ها، جوهرها و رنگ دانه ها و پمپاژ صابون اشاره نمود.

اجزای پمپ دنده ای دنده داخلی چیست؟

پاسخ: پمپ های دنده ای داخلی شامل چهار بخش بدنه، چرخ دنده، بوش و شافت هستند. جنس بدنه و چرخ دنده عموماً از چدن، برنز، استنلیس استیل، پلیمری(تفلونی) و فولاد آلیاژی، جنس بوش از کربن گرافیت، برنز، سیلیکون کارباید، کارباید تنگستن و سرامیک و جنس شافت از فولاد آلیاژی، استنلس استیل می باشد.

 

پمپ های دنده ای خارجی در چه اندازه هایی موجود می باشند؟

پاسخ: پمپ های دنده ای خارجی در دو سایز مختلف در بازار موجود می باشند؛ سایز کوچک پمپ های دنده ای خارجی عموماً با 1450یا 3000 دور در دقیقه و سایزهای بزرگ با 650 دور در دقیقه کار می کنند.

پمپ های دنده ای خارجی چه امتیازاتی دارند؟

پاسخ: پمپ های دنده ای خارجی مزایایی دارند که شامل: سرعت بالا، فشار بالا، کارکرد آرام و بی سر و صدا، قیمت به نسبت مناسب و ارزان، حساسیت کم نسبت به گرد وغبار می باشد.

 

محدودیت اصلی پمپ های دنده ای خارجی چیست؟

پاسخ: در پمپ های دنده ای دنده خارجی، درون سیال پمپ شونده نباید ذرات جامد وساینده وجود داشته باشند چرا که باعث خوردگی چرخ دنده ها و آسیب جدی به پمپ خواهد شد.

ساختار پمپ های دنده ای خارجی چیست؟

پاسخ: یک پمپ دنده ای خارجی از پنج بخش بدنه، چرخ دنده، شافت، بوش و آب بندی تشکیل شده است. جنس بدنه و چرخ دنده از چدن ، استنلس استیل ، چدن ، پلیمری(تفلونی) و برنز,جنس شافت از استیل ،‌ آلومینیوم ، فولاد آلیاژی و سرامیک,جنس بوش از کربن ، برنز و استیل سیلیکون كارباید و جنس آب بندی از پکینگ ، مکانیکال سیل و مگنت می باشد.

کاربرد مهم پمپ های دنده ای خارجی چیست؟

پاسخ: در پمپ های دنده ای خارجی قابلیت کنترل میزان دبی با توجه به دور و ساختمان داخلی وجود دارد پس یکی از توانایی های مهم این پمپ ها می تواند پمپاژ میزان دقیق و حساب شده ای از سیالات مختلف مثل انواع سوخت ها،پلیمرها،افزودنی های شیمیایی،اسید ها و باز ها باشد.

چرا پمپ های دنده ای خارجی برای استفاده از هیدرولیک مناسب هستند؟

پاسخ : معمولا پمپ های دنده ای خارجی تلرانس کمی داشته و ساپورت و حمایت از شافت از دو جهت صورت می پذیرد که وجود این دو ویژگی سبب می شود ظرفیت پمپ های دنده ای خارجی تا عدد psi3000/bar 200 افزایش پیدا کند . این دلایل باعث می شوند پمپ های دنده ای خارجی نسبت به دیگر انواع خود برای استفاده از هیدرولیک مناسب تر باشند.

پمپ های دنده ای خارجی چه امتیازاتی دارند؟

پاسخ: پمپ های دنده ای خارجی مزایا و امتیازاتی دارند که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:
اولین مزیتی که در پمپ های دنده ای خارجی می توانیم به آن اشاره کنیم،فشار بالا در این پمپ ها می باشد.پمپ های دنده ای خارجی نسبت به گرد و غبار کمترین حساسیت را دارند . پمپ های دنده ای را می توان به راحتی با مواد مختلف طراحی و تولید کرد.باری که از سمت پمپ های دنده ای به شفت وارد می شود میزان بسیار اندکی است . کارکرد پمپ های دنده ای خارجی با کمترین میزان سر وصدا می باشد و همچنین سرعت عملکرد در پمپ های دنده ای به مقدار بسیار زیادی است.


پمپ های دنده ای خارجی چه کاربردهایی دارند؟

پاسخ: پمپ های دنده ای خارجی در پمپاژ اسید ها و بازهایی که از جنس استینلس استیل و یا ساخت و ساز کامپوزیت هستند به کار برده می شوند،برای پمپاژ افزودنی های شیمیایی می توان از پمپ های دنده ای خارجی استفاده کرد،برای انتقال حجم های کم پمپ های دنده ای خارجی گزینه مناسبی هستند، همچنین از دیگر موارد کاربرد پمپ های دنده ای خارجی می توان به انواع روغن ها و روغن های داغ،روانکار های صنعتی،سوخت،مخلوط و ترکیبات شیمیایی و انواع روغن های هیدرولیک اشاره نمود.

ساختار پمپ های دنده ای خارجی چگونه است؟

پاسخ: پمپ های دنده ای از بخش های مختلفی تشکیل شده اند که هر کدام جنس های مختلفی دارند.چرخ دنده از جنس فولاد،فولاد ضد زنگ،PTFE و کامپوزیت (PPS) است،جنس آب بندی از مگنتی،آب بندی مکانیکی و پکینگ، جنس بوش از کربن،برنز و استیل سیلیکون کارباید ، جنس بدنه از آهن، چدن، فولاد، فولاد ضدزنگ، کائوچو و مواد مرکب (PPS,ETFE) و شافت از جنس استیل،‌ آلومینیوم، فولاد آلیاژی، سرامیکی می باشد.

مشکل ویژه ای که در پمپ های دنده ای خارجی دیده می شود،کدام است؟

پاسخ: در پمپ های دنده ای خارجی پدیده ای رخ می دهد به این صورت که سیال به دهانه مکش باز می گردد؛ به این پدیده نشتی داخلی می گویند. مشکلی که در پمپ های دنده ای خارجی ایجاد می شود و ناشی از نشتی است کاهش دبی خروجی در پمپ می باشد.

 

 

 
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
ثبت سفارش
تعداد
عنوان