پمپ دنده ای (غلیظ کش)

پمپ دنده ای که تولید و ساخت آن در دو نوع دنده خارجی و دنده داخلی است، از گروه پمپ های جا به جایی مثبت به حساب می آید و با هر بار عمل چرخش که از طرف چرخ دنده ها صورت می گیرد ، مقدار ثابت و مشخصی از سیال را جا به جا می نماید. برای آشنایی با نحوه عملکرد پمپ دنده ای به صفحه ویدیو های آموزشی مراجعه نمایید. در پمپ های دنده ای با چرخش چرخ دنده ها، چرخ دنده هایی که در بخش مکشی قرار دارند به نقطه B که همان محل خروج اجباری مایع است نزدیک شده که در این نقطه یک وکیوم تولید می شود و با سرازیر شدن روغن به درون فاصله هایی که میان چرخ دنده ها مشاهده می شود کار پمپ های دنده ای ادامه پیدا می کند.روغنی که در این محوطه موجود است به بخش فشاری پمپ انتقال یافته و سپس به دلیل گیر افتادن چرخ دنده ها روغن موجود در فواصل چرخ دنده ها از آنجا خارج شده و به سمت بخش خروجی پمپ هدایت می شود.

پمپ دنده ای

در پمپ های دنده ای چرخ دنده ها بر روی هم حرکت می کنند که این امر سبب شده روغنی که به قسمت فشار پمپ وارد شده دیگر به قسمت مکشی پمپ برنگردد که در نتیجه این امر ابتدا روغن از قسمت مکشی پمپ به قسمت فشار انتقال می یابد و در ادامه در امتداد قسمتی که چرخ دنده ها نصب شده اند منتقل می شود.تعیین میزان فشاری که در قسمت فشار پمپ مورد نیاز است با توجه به مقاومت موجود در سیستم صورت می گیرد.در پمپ های دنده ای بیشترین میزان مقاومت مربوط به بخش موتور هیدرولیکی و سیلندر می باشد.

 
 

پمپ دنده ای یکی از انواع پمپ های جابه جایی مثبت است که با استفاده از محصور کردن سیال در یک حجم ثابت عملکرد دارند. این حجم محصور شده از طریق دندانه ها توسط سیکل عملکرد پمپی انتقال داده می شود. این مدل از پمپ ها یک جریان نسبی را با استفاده سرعت دورانی به دندانه ها اعمال می کنند.

پمپ های دنده ای خارجی

پمپ های دنده ای خارجی دارای دو مدل مشابه چرخ دنده های درگیر هستند که دارای دو شفت مجزا می باشند. غالبا یکی از چرخ دنده های به موتورالکتریکی متصل است و چرخش آن موجب چرخش چرخ دنده دیگر می شود. در برخی از پمپ ها ممکن است هر دو شفت توسط موتور های الکتریکی چرخانده شوند. شفت ها توسط بلبرینگ های مناسب در هر دو طرف پوشش پشتیبانی می شوند. مراحل عملکرد پمپ های دنده ای خارجی به شکل زیر است:

1.    زمانی که چرخ دنده ها در سمت مکش پمپ از شبکه خارج می شوند یک حجم منبسط شده ایجاد می شود. مایع در حفره های پمپ جریان پیدا می کند و به وسیله دندانه های چرخ دنده گیر افتاده در حالی که چرخ دنده ها به چرخش در خلاف جهت پوشش پمپ ادامه می دهند.
2.    سیال محصور شده از ورودی جدا شده و به سمت خروجی حرکت می کند. حرکت سیال به سمت خروجی در اطراف پوشش پمپ انجام می شود.
3.    همچنان که دندانه های چرخ دنده در سمت خروجی پمپ درگیر هستند, حجم کاهش یافته و سیال به کمک فشار به سمت خروجی هدایت می شود.
هیچ مایعی از طریق شریان مرکزی که بین چرخ دنده ها است به عقب باز نمی گردد زیرا این تجهیزات به هم پیوسته می باشند. تلورانس پایین بین چرخ دنده ها و پوشش اطراف پمپ موجب افزایش سطح مکش در قسمت ورودی پمپ و موجب جلوگیری از نشت مایع در قسمت خروجی آن می شود. (اگرچه نشتی مایع در سیالات با ویسکوزیته پایین محتمل تر است.)

پمپ دنده ای داخلی

پمپ های دنده ای داخلی

پمپ های دنده ای داخلی دارای شرایط عملکردی مشابه با پمپ های دنده ای خارجی هستند با این تفاوت که چرخ دنده های درگیر در سایزهای مختلفی هستند که یکی از آن ها در درون دیگری قرار دارد. چرخ دنده بزرگتر (رتور) به عنوان چرخ دنده داخلی شناخته می شود این مدل از چرخ دنده ها دارای دندانه هایی هستند که در سمت داخلی طرح ریزی شده اند. در داخل این چرخ دنده یک چرخ دنده کوچکتر قرار دارد که مرکز آن با مرکز چرخ دنده اول متفاوت است. این طراحی بدین صورت است که دندانه های چرخ دنده در یک نقطه درگیر شوند.
یک پینیون و بوشینگ به پوشش پمپ متصل شده است که موجب نگهداری چرخ دنده کوچکتر می شود. یک دیواره هلالی شکل یا فاصله انداز فضای خالی که توسط محورهای غیر هم راستا چرخ دنده ایجاد شده است را پر می کند. این تجهیز علاوه بر پر کردن فضای خالی به عنوان تجهیزی برای آببندی بین قسمت ورودی و خروجی پمپ استفاده می شود.  مراحل عملکردی چرخ دنده های داخلی مشابه چرخ دنده های خارجی است:

1.    زمانی که چرخ دنده ها در سمت مکش پمپ از شبکه خارج می شوند یک حجم منبسط شده ایجاد می شود. مایع در حفره های پمپ جریان پیدا می کند و به وسیله دندانه های چرخ دنده گیر افتاده در حالی که چرخ دنده ها به چرخش در خلاف جهت پوشش پمپ ادامه می دهند.
2.    سیال محصور شده از ورودی جدا شده و به سمت خروجی حرکت می کند. حرکت سیال به سمت خروجی در اطراف پوشش پمپ انجام می شود.
3.    همچنان که دندانه های چرخ دنده در سمت خروجی پمپ درگیر هستند, حجم کاهش یافته و سیال به کمک فشار به سمت خروجی هدایت می شود.
چرخ دنده های داخلی فقط از چرخ دنده های سیخکی برای طراحی استفاده می کنند.

پمپ دنده ای داخلی

ویژگی ها و مزایای پمپ های دنده ای

پمپ های دنده ای نمونه های کوچک و ساده ای هستند که دارای قطعات محرک کمی می باشند. این مدل از پمپ ها فشار تولیدی کمتری نسبت به پمپ های برگشتی تولید می کنند. همچنین دبی جریان سیال این مدل از پمپ ها کمتر از پمپ های گریز از مرکز است. اما فشار خروجی بیشتری را نسبت به پمپ های گوشه ای و پره ای تولید می کند. پمپ های دنده ای برای سیالات با ویسکوزیته بالا مناسب می باشد.
از دو مدل ارایه شده توسط این دو پمپ, پمپ های دنده ای خارجی توانایی تحمل فشارهای بیشتر (تا 3000 psi) و دبی های بالاتر را به واسطه شفت صلب و تلورانس پایین تجهیزات دارد. پمپ های دنده ای داخلی دارای توانایی های مکشی بهتر می باشد و به همین دلیل برای سیالات با ویسکوزیته بالا مناسب تر هستند. این مدل از پمپ ها توانایی عملکرد با سیالات با ویسکوزیته 1cP تا 1000000cP را دارند. با توجه به اینکه خروجی پمپ ها وابسته به سرعت چرخش به طور مستقم می باشد, پمپ های دنده ای برای عملیاتی مانند ترکیب کردن و سنجیدن مناسب می باشد. پمپ های دنده ای می توانند طوری طراحی شود که قابلیت عملکرد با سیالات خشن را نیز داشته باشند. با توجه به اینکه این مدل از پمپ ها اکثرا از جنس چدن و فولاد ضد زنگ می باشند اما آلیاژ های جدید به این پمپ ها اجازه می دهد تا سیالات خورنده مانند سولفوریک اسید, سدیم هیپوکلریت, فریک کلراید و سدیم هیدروکسید را نیز کنترل و مدیریت کند.
پمپ های دنده ای خارجی می تواند در کاربری های هیدرولیکی نیز مورد استفاده قرار بگیرد. صنایع ماشین آلات, باربری و تجهیزات نصب موبایل از جمله صنایعی هستند که پمپ های دنده ای در آن ها استفاده می شود. این تجهیزات برای مناطقی مناسب می باشد که انرژی الکتریسیته در آنجا گران قیمت بوده و یا به سختی یافت می شود. تراکتورها از جمله وسایل نقلیه ای هستند که به پمپ های دنده ای خارجی متصل به موتور وابسته اند تا سرویس های خود را انجام بدهند.

محدودیت های پمپ های دنده ای

پمپ های دنده ای دارای سیستم خود راه انداز هستند که توانایی عملکرد به صورت خشک را نیز دارند. البته شرایط عملکرد راه اندازی پمپ ها در صورتی که چرخ دنده ها مرطوب باشد بهتر می شود. پمپ ها باید به صورت مناسب روغنکاری شود و نباید برای مدت طولانی به صورت خشک راه اندازی شود. برخی از پمپ های دنده ای طوری طراحی شده اند تا بتوانند در هر دو راستا فعالیت کنند بنابراین این مدل از پمپ ها به عنوان مثال می توانند برای بارگیری و یا خروج بار یک کشتی مورد استفاده قرار بگیرند.
تلورانس پایین بین چرخ دنده ها و پوشش این مدل از پمپ ها باعث می شود تا این پمپ ها را گزینه مناسبی برای سیالات ساینده و سیالات همراه با قطعات ریز جامد دانست. اگر چه برخی از طراحی های پمپ های دنده ای به خصوص مدل های داخلی امکان ارائه خدمات به جامدات را نیز می دهد. پمپ های دنده ای خارجی با توجه به داشتن 4 بلبرینگ و تلورانس های بسیار کم، گزینه مناسبی برای سیالات ساینده نمی باشند. پمپ های دنده ای داخلی در زمان داشتن یک بلبرینگ عملکرد قوی تری دارند. پمپ های دنده ای باید دارای یک صافی در قسمت مکشی باشند تا از پمپ در برابر ورود مواد جامد بزرگ جلوگیری کند.
معمولا برای پمپ هایی که مسئول انتقال مواد جامد ساینده می باشند بهتر است از پمپ هایی با ظرفیت بالاتر استفاده شود تا در سرعت های پایین میزان استهلاک را کاهش دهد. اگرچه باید این موضوع را در نظر داشته باشیم که بازدهی حجمی پمپ در سرعت و دبی های پایین کاهش می یابد. پمپ های دنده ای نباید در سرعتی دورتر از سرعت عملکردی پیشنهادی خود کار کنند.
برای بازه های دمایی بالا باید بازه دمایی عملکردی پمپ را در نظر گرفت تا پمپ قادر به عملکرد در این بازه زمانی باشد. انبساط حرارتی موجب کاهش تلورانس چرخ دنده و پوشش پمپ می شود که این موضوع موجب افزایش استهلاک پمپ و در مواردی خرابی پمپ می شود.
در بهترین حالت پمپ های دنده ای پس از گذر زمان دچار استهلاک در قطعات مختلف مانند چرخ دنده، پوشش و بلبرینگ می شود. با افزایش لقی یک کاهش نسبی در بازدهی و افزایش در برگشت جریان صورت می گیرد. برگشت جریان دارای نسبت مستقیم با توان سوم کلیرنس بین دندانه و پوشش است بنابراین تا زمان رسیدن به نقطه بحرانی استهلاک تاثیر کمی می گذارد پس از آن عملکرد پمپ به سرعت تخریب می شود.
پمپ های دنده ای سیال را در مقابل پدیده برگشت فشار مقاومت می کنند این مسیر تا زمانی که پمپ یا تجهیزی از پمپ خراب شود ادامه پیدا می کند. اگرچه بسیاری از پمپ های دنده ای دارای شیرهای آزادسازی برای این برطرف کردن این مشکلات هستند اما در هر صورت پیشنهاد می شود شیرهای آزادسازی را در سیستم به صورت مناسب جاسازی کنید تا از تجهیزات در برابر برگشت جریان محافظت شود.
پمپ های دنده ای داخلی معمولا در سرعت های پایین کارآیی دارند و به طور کلی برای سیالات حساس به تنش برشی مانند پس ماندهای غذایی، ضایعات نقاشی و صابون ها مناسب می باشند. سرعت چرخش بالا و پایین بودن کلیرنس پمپ های دنده ای خارجی این محصولات را برای این کاربری ها نامناسب می کند. پمپ های دنده ای داخلی برای مکان هایی که بهداشت اهمیت دارد مناسب هستند زیرا این پمپ ها دارای طراحی ساده مکانیکی و فرآیند تعمیر و نگهداری ساده ای می باشد.

کاربری های پمپ های دنده ای

پمپ های دنده ای معمولا برای جابه جایی سیالات با ویسکوزیته بالا مانند چسب ها، روغن ها و قطعات غذا مناسب هستند. این تجهیزات برای مکان هایی که اندازه گیری دقیق لازم است یا فشار بالای خروجی نیاز است، مناسب می باشند. سیال خروجی این مدل از پمپ ها تحت تاثیر فشار نمی باشد بنابراین این تجهیزات برای موقعیت هایی که منیع ذخیره بی نظم می باشد، مناسب هستند.

جدول کاربری های پمپ های دنده ای

نوع پمپ دنده ای    داخلی خارجی
انواع روغن و روان کننده ها * *
افزودنی های شیمیایی و پلیمری *  
مواد شیمیایی ترکیبی  *  
صنعت، کشاورزی و تجهیزات هیدرولیکی محرک *  
اسید ها و بازها (فولاد ضد زنگ) *  
رزین ها و پلیمر ها   *
الکل ها و حلال ها    *
آسفالت و قیر    *
فوم پلی اوریتان   *
محصولات غذایی (شربت ذرت، کره بادام زمینی و ....)   *
نقاشی ها، جوهر ها و ذرات وابسته   *
صابون ها و سوفاکتانت ها   *
گلیکل    *

سوالات متداول در ارتباط با پمپ دنده ای

حرکت خروجی در پمپ های دنده ای چگونه است؟

پاسخ: پمپ های دنده ای باید در هر دور گردش خود عمل پمپاژ را برای مقدار ثابتی از سیال انجام دهند.خروجی در پمپ های دنده ای یکنواخت،متناوب و بدون پالس است که این امر به علت ایجاد درگیری میان دنده ها و مکانیسم حرکتی آنها اتفاق افتاده است.

دلیل طراحی پمپ دنده ای چیست و مایعات پمپاژ شده توسط این پمپ ها باید دارای چه ویژگی هایی باشند؟

پاسخ: دلیل اصلی طراحی پمپ های دنده ای کاربرد این پمپ ها برای جا به جایی و پمپاژ مایعاتی دارای وزن حجمی بالا و فشار زیاد می باشد. این پمپ ها مایعاتی را پمپاژ می کنند که مواد اصطکاکی جامد ،خورنده یا ناخالص نداشته باشند و همچنین خاصیت خود روغن کاری در آنها وجود داشته باشد.

از پمپ های دنده ای چه استفاده هایی می شود؟

پاسخ: پمپ های دنده ای بیشتر جهت پمپاژ سیستم های روغن کاری موتور، سوخت ، نفت گاز، پمپ ملاس ، خمیر و دیگر مایعات خود روغنکاری که در صنعت استفاده می شود، کاربرد دارند. از این نوع پمپ ها همینطور جهت روغن کاری و سیستم های خنک کننده برای ماشین های گوناگون (ماشین ابزار، موتورهای احتراقی و ...) با فشار پائین استفاده می شود.

پمپ دنده ای داخلی و خارجی

طراحی پمپ های دنده ای چگونه است؟

پاسخ: پمپ های دنده ای دارای دو چرخ دنده محرک و متحرک هستند که درون پوسته چرخش می کنند. در هنگام چرخش چرخ دنده ها ، دنده ها مایع موجود در قسمت مکش را میان پوسته پمپ و تاج دنده نگه داشته و به همراه خود به بخش تخلیه پمپ می برند؛ در این جا دنده با وارد کردن فشار زیادی مایع را به سمت شاخه تخلیه هدایت می کند. در پمپ های دنده ای دو محور محرک و متحرک وجود دارد که محل استقرار محور محرک روی محور متحرک بوده و روی محور محرک نیز جای خار کوپلینگ قرار دارد. در دو سمت این محور ها پوش های نگه دارنده ای که به وسیله مایع پمپاژ شده روغن کاری شده اند وجود دارند که  به وسیله پکینگ نخی (نخ گرافیتی) و بوش نگهدارنده نخ گرافیتی از نشت مایع پمپاژ شده به اطراف محور محرک جلوگیری می کنند.

برای پمپاژ مایعات غلیظ و داغ از چه پمپی استفاده می شود؟

پاسخ: برای پمپاژ سیالات غلیظ با درجه حرارت تا 300 درجه سانتیگراد، عموماً از پمپ دنده ای استفاده می شود.

در پمپ های دنده ای چه نوع تجهیزات ایمنی تعبیه شده است؟

پاسخ: پمپ دنده ای از نوع پمپ های جابجایی مثبت هستند و اگر شیر خروجی آنها بسته باشد علاوه بر تخریب تاسیسات در خروجی پمپ دنده ای ، خود پمپ نیز آسیب خواهد دید. لذا در خروجی این پمپ ها از بای پس استفاده شده که به عنوان سوپاپ اطمینان عمل می کند. اگر فشار کاری پمپ از مقدار مجاز و تعریف شده آن بیشتر باشد، سوپاپ باز می شود و مایع پمپاژ شده از راه لوله بای پس به قسمت مکش پمپ انتقال می یابد.

گرداننده پمپ های دنده ای چگونه عمل می کند؟

پاسخ: اصولا هدف از طراحی پمپ های دنده ای کوپله مستقیم با لکتروموتور موجود بر روی شاسی می باشد. اتصال در پمپ دنده ای عموماً توسط الکتروموتور و گیربکس کاهنده که محل قرارگیری آن میان الکتروموتور و پمپ است ، صورت می گیرد. در پمپ دنده ای چرخش محور متحرک صرفا از طریق بازوی گشتاور انجام شده و همینطور میزان گشتاور شعاعی در حرکت اولیه پمپ دنده ای از قبل تعیین شده است.

پمپ دنده ای راست گرد است یا چپ گرد و قوانین کلی سرعت در پمپ های دنده ای چیست؟

پاسخ: پمپ دنده ای میتواند راست گرد یا چپ گرد استفاده شود. به طور معمول، سرعت گردش پایین تر برای مواد با چگالی بیشتر (سنگین) و مایعاتی که خاصیت روغنکاری کمتری دارند، منظور می شود. همینطور برای زمانی که انجام کار طولانی در برنامه باشد،  پمپ هایی که سرعت گردشی پائینی دارند، استفاده می شوند. سرعت گردشی بالا برای مایعات رقیق تر که  چگالی آنها پایین باشد، به کار می رود.

پمپ دنده ای چه کاربردها و مزایایی دارد؟

پاسخ:  پمپ های دنده ای به طور معمول برای پمپاژ روغن در سیستم های انتقال قدرت، سیستم های هیدرولیک و ماشین های ابزار مورد استفاده قرار می گیرند. در پمپ دنده ای  می توان مقدار دبی را با در نظر گرفتن دور و ساختمان داخلی کنترل کرد پس در نتیجه این امکان وجود دارد که از این پمپ جهت پمپاژ میزان مشخص و دقیقی از سیالات مختلف مثل انواع سوخت ها، پلیمرها، افزودنی های شیمیایی، اسیدها و بازها استفاده نمود. پمپ های دنده ای می توانند موادی را که چگالی بالایی دارند نیز پمپاژ نمایند.در پمپ های دنده ای ورودی و خروجی به وسیله عوض نمودن جهت چرخش قابل تغییر است که این کار باعث شده بدون اینکه نیاز به تعویض اتصالات باشد مخزن پمپ پر یا تخلیه شود.یکی دیگر از امتیازات پمپ های دنده ای راندمان بالای کار آنها در دورهای پائین است چرا که مثل پمپ های سانتریفیوژ در مسیر سیال شیر وجود ندارد در نتیجه برای غلبه بر اصطکاک موجود نیز نیازی به افزایش دور نیست.

پمپ دنده ای در سرعت های مختلف چه کاربرد هایی دارند؟

پاسخ: ازماکزیمم سرعت 1000 دور در دقیقه در پمپ های دنده ای برای جریان روغن کاری و سیستم خنک کننده روغن و مایعات رقیق خود با ویسکوزیته 40-10 استفاده می شود. از ماکزیمم سرعت 750 دور در دقیقه برای پمپ دنده ای، در مایعات خود روغن کاری که ویسکوزیته 150-30 دارند، استفاده می شود. از ماکزیمم سرعت 500-200 دور در دقیقه در مایعات سنگین، روغن ها، ملاس، خمیرها و سایر سیالاتی که ویسکوزیته بالا داشته باشند، استفاده می شود و همینطور ماکزیمم سرعت برای پمپ دنده ای استیل و برنجی نیز عموماً سرعت 500-200 دور در دقیقه می باشد.

بیشتر بخوانید: آشنایی با پمپ دنده ای

پمپ های دنده ای برای پمپاژ چه مایعاتی مناسب و برای چه مایعاتی نامناسب می باشند؟

پاسخ: پمپ های دنده ای جهت پمپاژ سیالاتی که دارای چگالی بالا هستند ،سوخت ها و روغن های مختلف مناسب بوده و از طرف دیگر برای پمپاژ مواد جامد و همچنین مایعاتی که حاوی مواد جامد هستند گزینه مناسبی به نظر نمی رسند.

در پمپ دنده ای یا غلیط کش برای اینکه خروجی پمپ گیر نداشته باشد، چه راهکاری وجود دارد؟

پاسخ: پمپ دنده ای از سری پمپ های جابجایی مثبت است و اگر در سر راه خروجی آن مسدود شود، بلافاصله پمپ یا سیستم از بین می رود. لذا در خروجی پمپ یک لوله برای برگرداندن سیال پمپ شونده به مخزن قرار داده می شود که اصطلاحاً بای پس (Bypass) کردن سیال نامیده می شود. همچنین پمپ غلیظ کش باید طوری قرار گیرد که همیشه داخل پمپ پر از سیال پمپ شونده باشد. برای این کار عموماً مخزن بالاتر از پمپ قرار دارد. تصویر زیر نمونه یک سیستم پمپاژ با پمپ دنده ای یا غلیظ کش را نمایش می دهد.

پمپ دنده ای

معایب پمپ های دنده ای شامل چه مواردی می باشد؟

پاسخ: از جمله معایب پمپ های دنده ای می توان به سه مورد اشاره کرد که عبارتند از : عدم لزوم وجود مواد جامد در سیال چرا که سبب خوردگی چرخ دنده خواهند شد،پمپ های دنده ای دارای لقی بسیار کمی هستند که علت سخت بودن ساخت این نوع از پمپ هاست و اینکه در پمپ های دنده ای محل قرارگیری یاتاقانها درون سیال می باشد.

جنس اجزای مختلف ساختمان یک پمپ دو جداره از چیست چه کاربرد هایی دارند؟

پاسخ: جنس بخش های مختلف یک پمپ دو جداره یا ژاکت دار از فولاد سمانته SC ،استنلس استیل S.S316 ،چدن خاکستری GG25 ،چدن داکتیل GGG50و برنز تشکیل شده است. پمپ های دو جداره یا ژاکت دار جهت پمپاژ موادی چون کرم ها،شکلات،خمیر،گلوکز و مارمالاد ها و همچنین پمپاژ سیالات صنعتی با دمای بالا به کار برده می شوند.

انواع مختلف آب بندی در پمپ های دو جداره یا ژاکت دار کدامند؟

پاسخ: انواع آب بندی های موجود در پمپ های دو جداره یا ژاکت دار عبارتند از : کارتریج مکانیکال سیال،مکانیکال سیل دوبل،مکانیکال سیل،نخ گرافیتی و کاسه نمد.

یاتاقان بندی در پمپ های دو جداره یا ژاکت دار چگونه است؟

پاسخ: یاتاقان بندی در پمپ های دو جداره یا ژاکت دار در سه نوع برنزی،کربن گرافیت و تفلونی صورت می پذیرد.

سیستم انتقال قدرت در پمپ های دو جداره یا ژاکت دار چگونه است؟

پاسخ: انتقال قدرت در پمپ های دو جداره یا ژاکت دار به چهار روش انجام می شود؛ این چهار روش عبارتند از : کوپله با گیربکس،کوپله با هیدروموتور،کوپله مستقیم و کوپله با قولی و تسمه.

چه زمانی از پمپ های هلیکال استفاده می کنیم و میزان سرعت در پمپ های هلیکال به چه صورت است؟

پاسخ: زمانی از پمپ هلیکال استفاده می کنیم که ظرفیتی بیشتر از ظرفیت پمپ دنده ای بخواهیم و همچنین به جریان آرام تری نسبت به چرخ دنده های ساده نیاز داشته باشیم.البته می دانیم که چرخ دنده های ساده قادرند جریان آرام و یکنواختی ایجاد نمایند. سرعت پمپ های دنده ای کوچک و بزرگ با هم متفاوت است؛مثلا سرعت در پمپ های دنده ای کوچک بین  rpm 1750 تا rpm3450 و سرعت در پمپ های دنده ای بزرگ تا rpm 650 می باشد.

چه عواملی بر نشتی داخلی پمپ های دنده ای تاثیر می گذارند؟

پاسخ: عوامل متعددی بر نشتی داخلی پمپ های دنده ای نقش دارند؛ مثلا: نشتی داخلی در پمپ های دنده ای با چگالی نسبت عکس دارد،بین لقی موجود در دنده ها و پوسته پمپ های دنده ای و نشتی داخلی رابطه مستقیمی برقرار است به این صورت که هر چقدر میزان لقی در پمپ های دنده ای بیشتر باشد نشتی داخلی نیز به همان اندازه افزایش پیدا می کند و آخرین مورد تفاوت فشاری که در ورودی و خروجی پمپ ها موجود است با میزان نشتی داخلی نسبت مستقیم دارد.

پرکاربردترین استفاده پمپ های دنده ای چیست و چه دلیلی دارد؟

پاسخ: پمپ های دنده ای در موارد مختلفی قابلیت استفاده دارند اما پر استفاده ترین آنها برای سیستمهای ساده با فشار نسبتا" کم mpa) 14-18یا 180-140 ( بار می باشد.دلیلی که برای این امر وجود دارد آن است که پمپ دنده ای بسیار ساده، مطمئن، نسبتا" ارزان  بوده و دارای کمترین میزان  حساسیت به گرد و غبار هستند.

در پمپ های دنده ای به منظور جلوگیری از ایجاد حباب در اثر پمپاژ مایع چه باید کرد؟

پاسخ: برای اینکه در پمپ های دنده ای و در اثر پمپاژ مایع حباب تشکیل نشود لازم است میزان فشاری که در بخش مکشی وجود دارد ازفشار بخار محیط بیشتر نشود و میزان فشار زیر اتمسفر باشد؛حداقل فشار مطلق 1 بار یا Kpa100 می باشد.

پمپ های دنده ای در چند نوع موجود هستند؟

پاسخ: پمپ های دنده ای به دو نوع پمپ های دنده ای داخلی و پمپ های دنده ای خارجی تقسیم می شوند.وجه شباهت پمپ های دنده ای داخلی و خارجی وجود یک چرخ دنده هرزگرد و یک چرخ دنده محرک در هردوی آنها و وجه تفاوت این پمپ ها فرق عمده ای است که در محل حبس سیال و محل استقرار دنده ها وجود دارد.

مطالعه بیشتر : پمپ دنده ای ایران تولید

پمپ دنده ای دنده داخلی چه مزایا و محدودیت هایی دارد؟

پاسخ: پمپ دنده ای داخلی مزایایی دارند که عبارتند از:
پمپ دنده داخلی فقط دو عضو گردنده دارد، دارای جریان یکنواخت و بدون پالس است، خودمکش است، برای آن در طی یک زمان کوتاه امکان کارکرد خشک وجود دارد، پمپ دنده ای دارای امکاناتی چون چرخش در دو جهت و پرکردن و تخلیه مخزن می باشد، تعمیر و نگه داری پمپ دنده ای آسان است و برای سیالاتی با ویسکوزیته بالا بسیار مناسب است.
پمپ دنده ای داخلی در کنار مزایای قابل توجهی که دارند دارای معایب و محدویت هایی نیز هستند. از محدویت های این نوع پمپ ها می توان به سرعت کارکرد پائین و متوسط و همینطور فشارهای پائین و متوسط، اشاره نمود.

از پمپ های دنده داخلی چه استفاده هایی می شود و اجزای پمپ دنده ای دنده داخلی چیست؟

پاسخ: از پمپ دنده ای داخلی جهت پمپاژ سیالات رقیق مانند حلال ها، روغن ها و... و همچنین پمپاژ سیالات غلیظ مانند آسفالت، شکلات و پمپ چسب استفاده می شود. از موارد دیگر کاربرد پمپ های دنده ای داخلی می توان به پمپاژ روغن ها ، روانکار های صنعتی و سوخت مثل گاز مایع ، بنزین ،گازوئیل، پمپاژ مازوت، نفت سیاه و..., انواع رزین ها و مواد پلیمری, الکل و انواع حلال ها, پمپاژ آسفالت، قیر، تار، فوم پلی یورتان و پمپ دنده ای استیل برای مواد غذایی مانند شکلات وکره بادام زمینی,رنگ ها، جوهرها و رنگ دانه ها و پمپاژ صابون اشاره نمود. پمپ های دنده ای داخلی شامل چهار بخش بدنه، چرخ دنده، بوش و شافت هستند. جنس بدنه و چرخ دنده عموماً از چدن، برنز، استنلیس استیل، پلیمری(تفلونی) و فولاد آلیاژی، جنس بوش از کربن گرافیت، برنز، سیلیکون کارباید، کارباید تنگستن و سرامیک و جنس شافت از فولاد آلیاژی، استنلس استیل می باشد.

پمپ های دنده ای خارجی در چه اندازه هایی موجود می باشند و چه امتیازاتی دارند؟

پاسخ: پمپ های دنده ای خارجی در دو سایز مختلف در بازار موجود می باشند؛ سایز کوچک پمپ های دنده ای خارجی عموماً با 1450یا 3000 دور در دقیقه و سایزهای بزرگ با 650 دور در دقیقه کار می کنند. پمپ های دنده ای خارجی مزایایی دارند که شامل: سرعت بالا، فشار بالا، کارکرد آرام و بی سر و صدا، قیمت به نسبت مناسب و ارزان، حساسیت کم نسبت به گرد وغبار می باشد. اولین مزیتی که در پمپ های دنده ای خارجی می توانیم به آن اشاره کنیم،فشار بالا در این پمپ ها می باشد.پمپ های دنده ای خارجی نسبت به گرد و غبار کمترین حساسیت را دارند . پمپ های دنده ای را می توان به راحتی با مواد مختلف طراحی و تولید کرد.باری که از سمت پمپ های دنده ای به شفت وارد می شود میزان بسیار اندکی است . کارکرد پمپ های دنده ای خارجی با کمترین میزان سر وصدا می باشد و همچنین سرعت عملکرد در پمپ های دنده ای به مقدار بسیار زیادی است.

ساختار و کاربرد مهم پمپ های دنده ای خارجی چیست و چه محدودیتی دارند؟

پاسخ: یک پمپ دنده ای خارجی از پنج بخش بدنه، چرخ دنده، شافت، بوش و آب بندی تشکیل شده است. جنس بدنه و چرخ دنده از چدن ، استنلس استیل ، چدن ، پلیمری(تفلونی) و برنز,جنس شافت از استیل ،‌ آلومینیوم ، فولاد آلیاژی و سرامیک,جنس بوش از کربن ، برنز و استیل سیلیکون كارباید و جنس آب بندی از پکینگ ، مکانیکال سیل و مگنت می باشد. در پمپ های دنده ای خارجی قابلیت کنترل میزان دبی با توجه به دور و ساختمان داخلی وجود دارد پس یکی از توانایی های مهم این پمپ ها می تواند پمپاژ میزان دقیق و حساب شده ای از سیالات مختلف مثل انواع سوخت ها،پلیمرها،افزودنی های شیمیایی،اسید ها و باز ها باشد. در پمپ های دنده ای دنده خارجی، درون سیال پمپ شونده نباید ذرات جامد وساینده وجود داشته باشند چرا که باعث خوردگی چرخ دنده ها و آسیب جدی به پمپ خواهد شد.

چرا پمپ های دنده ای خارجی برای استفاده از هیدرولیک مناسب هستند؟

پاسخ : معمولا پمپ های دنده ای خارجی تلرانس کمی داشته و ساپورت و حمایت از شافت از دو جهت صورت می پذیرد که وجود این دو ویژگی سبب می شود ظرفیت پمپ های دنده ای خارجی تا عدد psi3000/bar 200 افزایش پیدا کند . این دلایل باعث می شوند پمپ های دنده ای خارجی نسبت به دیگر انواع خود برای استفاده از هیدرولیک مناسب تر باشند.

پمپ های دنده ای خارجی چه کاربردهایی دارند؟

پاسخ: پمپ های دنده ای خارجی در پمپاژ اسید ها و بازهایی که از جنس استینلس استیل و یا ساخت و ساز کامپوزیت هستند به کار برده می شوند،برای پمپاژ افزودنی های شیمیایی می توان از پمپ های دنده ای خارجی استفاده کرد،برای انتقال حجم های کم پمپ های دنده ای خارجی گزینه مناسبی هستند، همچنین از دیگر موارد کاربرد پمپ های دنده ای خارجی می توان به انواع روغن ها و روغن های داغ،روانکار های صنعتی،سوخت،مخلوط و ترکیبات شیمیایی و انواع روغن های هیدرولیک اشاره نمود.

ساختار پمپ های دنده ای خارجی چگونه است؟

پاسخ: پمپ های دنده ای از بخش های مختلفی تشکیل شده اند که هر کدام جنس های مختلفی دارند.چرخ دنده از جنس فولاد،فولاد ضد زنگ،PTFE و کامپوزیت (PPS) است،جنس آب بندی از مگنتی،آب بندی مکانیکی و پکینگ، جنس بوش از کربن،برنز و استیل سیلیکون کارباید ، جنس بدنه از آهن، چدن، فولاد، فولاد ضدزنگ، کائوچو و مواد مرکب (PPS,ETFE) و شافت از جنس استیل،‌ آلومینیوم، فولاد آلیاژی، سرامیکی می باشد.

مشکل ویژه ای که در پمپ های دنده ای خارجی دیده می شود،کدام است؟

پاسخ: در پمپ های دنده ای خارجی پدیده ای رخ می دهد به این صورت که سیال به دهانه مکش باز می گردد؛ به این پدیده نشتی داخلی می گویند. مشکلی که در پمپ های دنده ای خارجی ایجاد می شود و ناشی از نشتی است کاهش دبی خروجی در پمپ می باشد.

 

 

 
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
ثبت سفارش
تعداد
عنوان