پمپ لجن کش

 • لجن کش ابارا
 • لجن کش استریم
 • لجن کش پنتاکس
 • لجن کش اسپیکو
 • لجن کش توان تک

در ادامه تمامی اطلاعات مورد نیاز برای انتخاب پمپ لجن کش مناسب را در اختیار شما قرار میدهیم. برای مشاهده ادامه مطالب برای روی بیشتر کلیک نمایید. شما میتوانید برای دریافت مشاوره تخصصی رایگان و اطلاع از قیمت روز همه محصولات با بخش فروش کالاصنعتی تماس حاصل فرمایید.

پمپ لجن کش چیست؟

لجن کش ها از سری پمپ های سانتریفیوژ مستغرق در آب هستند که عملکردی مشابه پمپ کفکش دارند و میتوانند انواع لجن و فاضلاب را جابجا کنند. به بیانی دیگر میتوان گفت که لجن کش، کف کشی است که میتواند سیال به همراه مقادیر ناخالصی و ذرات معلق همانند فیبر،شن،املاح،الیاف و ... را جابجا نماید.

پمپ لجن کش برای تخلیه فاضلاب صنعتی و خانگی و یا استفاده در سپتانک آشپزخانه های صنعتی استفاده می شود. لجن کش پمپی است که سیال با ذرات جامد را پمپ می کند و معمولاً هد یا ارتفاع پمپاژ زیادی ندارد.

لجنکش علاوه بر استفاده در پمپاژ فاضلاب های صنعتی و خانگی، برای پمپاژ لبنیاتی که ذرات کوچک نیز دارند کاربرد دارد. برای دریافت مشخصات کامل و خرید اینترنتی پمپ لجن کش با کارشناسان فروش در تماس باشید.

دسته بندی کلی پمپ لجن کش

پمپ لجن کش به دو دسته کلی تقسیم بندی میکنند:

 • لجن کش شناور (مستغرق)
 • لجن کش عمودی (ورتیکال)

در پمپ لجن کش با توجه به اینکه سیال حاوی غلظت بالا نسبت به آب تمیز است باید یک موتور با کلاس حفاظتی بالا استفاده شود که با توجه به مقدار غلظت سیال از مقدار 750 تا 3000 دور در دقیقه متغییر است. به بیانی واضح تر می توان گفت که هر چه غلظت بالاتر باشد نیاز به دور موتور پایین تر است و برای سیال رقیق به دور موتور بالا نیاز است.

ادامه متن در پایین صفحه ... • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
 • محبوب ترین

کاربرد پمپ لجن کش

پمپ لجن کش در دسته بندی پمپ های مستغرق سانتریفیوژ قرار می گیرند و به دو صورت که لجن کش تک فاز و سه فاز می باشد، عرضه می شوند. نوع ارائه یک پمپ لجن کش به عوامل مختلفی از جمله نیاز مشتری یا تفاوت در جنس بدنه آن بستگی دارد.

از انواع مختلفی از لجن کش ها که به مشتری ارائه می شوند می توان به لجن کش چدن و لجن کش برنزی اشاره کرد. معمولا هر وسیله یا دستگاهی برای کارکرد بهتر به وسایل جانبی دیگری مجهز می شوند که پمپ لجن کش هم از این قاعده مستثنی نیست.

پمپ لجن کش می توانند در صورت توان نامی محصول به سنسورهای حرارتی، روغن، بیرینگ، آب و رطوبت مجهز شوند.

کاربردهای پمپ لجن کش در زیر اشاره شده است:

 1. جابجایی فاضلاب شهری و صنعتی
 2. جابجایی سیال حاوی فیبر،مواد الیافی و ریشه دار
 3. جابجایی سیالات حاوی مواد خورنده و ساینده
 4. جابجایی سیال حاوی مواد جامد معلق و دارای ناخالصی
 5. جابجایی لجن، آب های کثیف و گل آلود

انتخاب پمپ لجن کش

ارتفاع ماکزیمم

از ویژگی های مهمی که در انتخاب کردن یک لجنکش باید دقت شود ارتفاع است که از پایین ترین جایی که دستگاه قرار گرفته تا بالاترین نقطه ای که سیال قرار است به آنجا ریخته شود ارتفاعی است که شما نیاز دارید. قابل توجه است که حداکثر ارتفاع یک پمپ نقطه ای است که آبدهی نزدیک به صفر است پس باید مقدار حداکثر ارتفاع پمپ از ارتفاعی که شما نیاز دارید بیشتر باشد.

قطر لوله خروجی

با توجه به اینکه مقدار آبدهی با قطر لوله خروجی رابطه مستقیم دارد و از عوامل مهم آن محسوب می شود. به همین علت در هنگام انتخاب لجن کش باید با توجه به حجم آب و مدت زمان مورد نیاز برای تخلیه سیال ،مقدار قطر دهانه خروجی را انتخاب نمود.

جریان برق

با توجه به برق مصرفی کاربر که شامل 220 ولت و یا 380 ولت که به برق تک فاز و سه فاز معروف هستن لجن کش مورد نظر انتخاب می شود.

سیستم قطع کننده (فلوتر)

با توجه به اینکه اگر لجن کش ها به صورت خشک کار کنند میسوزند وسیله ای تعبیه شد به نام فلوتر که در مکان هایی که حجم سیال محدود است و امکان دارد پس از گذشت زمان جریان سیال  قطع شود این سیستم قطع کن خودکار عمل کرده و سبب می شود پمپ خاموش شود و با محافظت از پمپ سبب می شود پمپ از کار نیافتد.

پمپ لجن کش

انواع پروانه

برای انتخاب پروانه باید به میزان ناخالصی و حجم مواد جامد معلق و خورندگی سیال توجه کرد و پروانه ای مطابق با آن انتخاب کرد.

انواع پمپ لجن کش

پمپ لجن کش ها را میتوان با توجه به برق مصرفی، پروانه، جنس بدنه به چند مدل دسته بندی کرد. جهت اطلاع بیشتر از قیمت و مشاهده کاتالوگ انواع پمپ لجنکش به بانک کاتالوگ سایت ما مراجعه نمایید.

 1. لجن کش تک فاز
 2. لجن کش سه فاز
 3. لجن کش پروانه نیمه باز
 4. لجن کش پروانه باز
 5. لجن کش خرد کن دار
 6. لجن کش ضد انفجار

لجن کش خردکن دار

پروانه های این مدل دارای تیغه هایی میباشند که به کمک آن ها ذرات درشت موجود در سیال مانند مواد دارای فیبر، الیاف، ریشه و ... را خرد کرده که این مکانیزم عمل جابجایی و انتقال را ساده تر می کند .

پمپ لجن کش 3

ضد انفجار

پمپ لجن کش ضد انفجار

در مواقعی که احتیاج به جابجایی لجن و فاضلاب هایی که حاوی گاز دی اکسید کربن و یا مواد اشتعال زا دیگر باشد از لجن کش های ضد انفجار استفاده می شود و این کار ایجاد حادثه و خطر را کم می کند.

نحوه کارکرد پمپ لجن کش

سوالات متداول در مورد پمپ لجن کش

پمپ لجن کش در چند نوع یافت می شوند؟

پاسخ: پمپ لجن کش انواع مختلفی دارند که البته هر کدام کار بخصوصی را انجام می دهد، مثلا پمپ لجن کش فلوتر دار دارای قطع کن برقی و پمپ لجن کش برقی ضد انفجار اروپایی کار انتقال سیالات شیمیایی، قابل اشتعال و انفجار و انواع مشتقات نفتی را انجام می دهد؛ دارای بدنه استیل چدن بوده و سه فاز است. از انواع دیگر پمپ لجن کش می توان به لجن کش بادی، لجن کش ساده، لجن کش خازن داخل و لجن کش خازن بیرون، اشاره کرد.

کاربردها و مصارف متعدد پمپ لجن کش چیست؟

پاسخ: پمپ لجن کش کاربردهای متعددی دارند که همگی در جهت انتقال و جا به جایی است. به طور مثال : انتقال و جا به جایی مایعات دارای ذرات جامد مثل الیاف بلند، انتقال و جا به جایی سیالات دارای ذرات سایشی، آب و گاز، انتقال و جا به جایی آب گل آلود و آب آلوده، انتقال و جا به جایی فاضلاب صنعتی، انتقال و جا به جایی لجن پساب صنعتی مخلوط با آب. همین طور پمپ لجن کش نقش پمپاژ نیز دارند، مثل: انتقال و پمپاژ در خمیر کاغذ و صنعت فولادسازی و پمپاژ سیالات خورنده.

مهم ترین پارامتر های خرید یک پمپ لجن کش کدام اند؟

برای خرید پمپ لجن کش یکسری پارامترهایی وجود دارد که غالبا مربوط به ویژگی های فنی است. به عنوان مثال جنس بدنه پمپ حائز اهمیت است که چدن باشد یا استیل . قدرت موتور،میزان بازدهی پمپ و قطر دهانه ورودی و خروجی پمپ لجن کش ، از جمله موارد مهمی هستند که باید قبل از خرید مورد بررسی قرار گیرند. جهت اطلاع از قیمت ، فروش اینترنتی پمپ لجن کش و دسترسی به کاتالوگ پمپ لجنکش به بانک کاتالوگ سایت مراجعه کنید.

یک لجن کش شناور چه ویژگی هایی دارد؟

پاسخ: یک لجن کش شناور با درجه حفاظت IP68  مراقبت می شود و البته توانایی این را دارد که به طور کامل در سیال غوطه ور شود. در لجن کش نوع شناور، الکتروموتور به طور کامل آب بندی شده که باعث می شود سیال از آن به راحتی عبور کند و موتور خنک شود.

البته در این جریان عمر موتور افزایش پیدا کرده و جریان موتور کاهش پیدا می کند که در نتیجه باعث افزایش بازدهی موتور خواهد شد.

در یک لجن کش عمودی، الکترو موتور و پمپ در چه موقعیتی قرار دارند؟

پاسخ: در پمپ لجن کش عمودی همانند پمپ لجن کش شناور ، پمپ به طور کامل در سیال غوطه ور است و الکترو موتور در ارتفاعی مشخص و در خارج از سیال قرار دارد.

اتصال الکتروموتور و پمپ در لجن کش عمودی از طریق کوپلینگ صورت گرفته و دقیقا به همین دلیل است که می بینیم این دو را به راحتی از هم جدا نمود.

در پمپ لجن کش بدنه و پروانه از چه جنسی هستند؟

پاسخ: بدنه پمپ لجن کش در سه نوع ارائه می شود که عبارتند از : استنلس استیل،چدن و برنز. همینطور پروانه نیز در سه جنس عرضه می شود که شامل : استیل،چدن و برنج، می باشد.

چرا ممکن است یک پمپ لجن کش بسوزد؟

پاسخ: در هنگام پمپاژ به وسیله پمپ لجن کش اگر آب و مایعاتی که از سطح پمپ پائین می آیند، دارای غلظتی بیش از حد مجاز باشند،ممکن است پمپ لجن کش مورد استفاده ما بسوزد.

نقش فلوتر در یک پمپ لجن کش چیست؟

پاسخ: به وسیله ای که از یک سو به سیم و از سوی دیگر به کابل پمپ لجن کش اتصال دارد، فلوتر گفته می شود. یک فلوتر می تواند نقش مهمی در یک پمپ لجن کش داشته باشد، مثلا پمپ را به صورت اتوماتیک خاموش و روشن می کند به این شکل که اگر آب از پمپ پائین بیاید خاموش و اگر آب از پمپ بالا برود روشن می شود ؛ البته معمولا فلوتر در کنار پمپ قرار دارد.

معمولا محل قرارگیری فلوتر بر روی پمپ لجن کش خریداری شده توسط سفارش مشتری تعیین میشود. ممکن است پمپ خریداری شده از کارخانه دارای فلوتر نباشد که در این صورت میتوان به صورت جداگانه آن را خرید و نصب کرد.

از لحاظ نحوه نصب چند نوع پمپ لجنکش وجود دارد؟

پاسخ: از لحاظ نحوه نصب پمپ لجنکش تنها دو نوع پمپ در بازار موجود است که شامل پمپ لجنکش ثابت و پمپ لجن کش متحرک می باشد.

انواع پمپ لجن کش موجود از لحاظ شکل و همچنین قرارگیری پروانه در پوسته را نام ببرید؟

پاسخ: پمپ لجن کش به چند طریق مختلف دسته بندی می شوند که یکی از آنها شکل و دیگری نحوه قرارگیری پروانه در پوسته می باشد. تقسیم بندی فوق دارای چند مدل بوده که به شرح ذیل می باشند:

پمپ لجن کش تک کاناله، پمپ لجن کش دو کاناله، پمپ لجن کش پروانه نیمه باز، پمپ لجن کش پروانه باز و پمپ لجن کش پروانه vortex .

چند نوع الکترو پمپ لجن کش  وجود دارد که کار خنک کاری را انجام دهد ؟

پاسخ: از لحاظ خنک کاری که جزء وظایف مهم یک الکترو پمپ لجن کش است، دو نوع الکترو پمپ وجود دارد که یکی را الکترو پمپ لجن کش آب خنک و دیگری الکترو پمپ لجن کش روغن خنک می باشد.

بیشترین موارد استفاده از پمپ لجن کش و شرایط استفاده آنها کدامند؟

پاسخ: از پمپ های لجنکش در سیستم های فاضلاب شهری و خانگی در جهت پمپاژ آب های آلوده ای که همراه ذرت معلق باشند، استفاده می شود. از پمپ لجن کش در مصارف صنعتی نیز استفاده می شود اما تنها به شرطی که فشار بالا و آبدهی زیاد باشد.

بیشتر پمپ هایی که در دنیا ساخته می شود برای پمپاژ آب معمولی یا همان آب تمیز در نظر گرفته شده اما اگر آب مورد نظر غلیظ یا دارای مواد معلق باشد، باید از پمپ های مخصوصی که در این زمینه طراحی شده اند،استفاده کرد.

همچنین اگر کار تخلیه چاه و یا فاضلاب به صورت مکانیزه مد نظر باشد باید از پمپ های کف کش،لجنکش و همینطور پمپ دنده ای بهره برد.

 • سوالات متداول
ثبت سفارش
تعداد
عنوان