تخفیف شگفت انگیز

پمپ دنده ای Yildiz یلدیز
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
 • محبوب ترین

پمپ ها به دو نوع دینامیکی و جابجایی مثبت تقسیم می شوند. یکی از پمپ های جابجایی مثبت، پمپ دنده ای است که انواع مختلفی دارند و یک نوع آن پمپ دنده خارجی یا ماه و ستاره است.

نحوه کار پمپ دنده ای ییلدیز

سیال عامل بین چرخ دنده ها گیر کرده و به‌ سمت خروجی پمپ پمپاژ می شود. قدرت، دور و نوع الکترموتور کوپل شده به پمپ با توجه به نوع سیال، میزان هد، میزان دبی و نوع پمپ مشخص می‌شود. به این نکته می‌توان اشاره کرد که برای سرعت‌های الکتروموتور زیر 700 دور در دقیقه باید از گیربکس صنعتی استفاده شود. کارشناسان کالا صنعتی می‌توانند شما را در این زمینه راهنمایی کنند. هزینه پایین‌تر نسبت به سایر شرکت‌ها و کیفیت بالا از ویژگی‌های بارز این نوع شاسی و کوپلینگ است. 

مزایای پمپ دنده ای

مزایا و ویژگی های پمپ دنده ای ییلدیز

شرکت ییلدیز ترکیه پمپ از 1 تا 8 اینچ تولید می کند که تا 174 متر مکعب بر ساعت و حداکثر ده بار فشار فراهم میکند. قدرت مکش بالا (خود مکشی) و امکان پمپ کردن سیالات با ویسکوزیته کم تا زیاد (غلظت کم تا زیاد) از ویژگی‌های جذاب برای پمپ‌های دنده‌ای است. اگر از الکتروموتور ضد انفجار استفاده شود، می‌توان برای پمپاژ گازوئیل هم از این پمپ‌ ها استفاده کرد. هر کدام از این نوع پمپ‌ دنده داخلی و خارجی نقاط ضعف و قوت خاص خود را داشته که در مقالات قبل بررسی شد. در این مقاله پمپ‌های دنده داخلی (پمپ‌ ماه و ستاره) شرکت ییلدیز YILDIZ با تمرکز بر سری YKF معرفی شده، کاربردها و ویژگی های آن نیز بیان می‌شود. در حال حاضر کالا صنعتی می‌تواند این سری از پمپ‌ها را براساس نیاز مشتریان محترم تامین کند. در شکل بعد تصویری شماتیک از یک پمپ ماه و ستاره (دنده داخلی) و اجزای آن نشان داده شده است. این تصویر شامل ورودی پمپ، خروجی پمپ، چرخ‌دنده داخلی، چرخ دنده ساده و آب بند هلالی است.

اجزای پمپ دنده ای         

شرکت های زیادی در دنیا پمپ ماه و ستاره تولید می کنند، یک از این شرکت ها شرکت ییلدیز ترکیه است. اگر پمپ های این شرکت را بر اساس قطر ورودی خروجی، طبقه بندی کنیم، محصولات این شرکت به این ترتیب است:

 • مدل 1 اینچ
 • مدل 1.5 اینچ
 • مدل 2 و 2.5 اینچ
 • مدل 3 اینچ و بالاتر

مدل های 1 اینچی پمپ یلدیز

مدلهای YPو YK  و  YMK و YMB که همراه با 1" نوشته می شوند، پمپ های یک اینچی این شرکت اند. از لحاظ دبی (آبدهی) سری YK دبی کمتری (حداکثر 2 متر مکعب بر ساعت) از بقیه دارد (حداکثر 3 متر مکعب بر ساعت). حداکثر فشار همه این پمپ ها 10 بار است. همه این پمپ ها تا سرعت 1500 دور بر دقیقه می توانند بچرخند. حداکثر غلظت سیال انتقالی 2500 ssu است. دمای کاری همه این پمپ ها 0 درجه تا 200 درجه سانتیگراد است، الا مدل YMB که حداکثر تا 80 درجه سانتی گراد می باشد. برای دریافت مشخصات فنی و خرید پمپ آب کشاورزی با کارشناسان فروش در تماس باشید.

مدل های 1.5 اینچی پمپ یلدیز

مدل YMB و YKF که دبی شان در مقایسه با یک اینچی ها حداقل 2 مترمکعب بیشتر است (5 متر مکعب بر ساعت)، به علاوه اینکه سیالات با ویسکوزیته تا دو برابر یک اینچی ها 5000 ssu را انتقال می دهند. این پمپ ها از لحاظ فشار تولیدی و ظرفیت سرعت چرخش مانند مدل قبلی هستند. مدل YMB برای دماهای پائین تا 80 درجه و مدل YKF  برای دماهای بالا تا 200 درجه، به کار می روند.

پمپ های 1.5 اینچی YKF وYKYF و YK

فشار نهایی پمپ دنده ای با فشار بالا رابطه مستقیم با ویسکوزیته سیال و توان موتور و رابطه معکوس با سرعت چرخش موتور دارد. برای مثال در مورد محصولات شرکت یلدیز برای ایجاد فشاری معادل 3 بار، اگر گرانروی سیال 100ssu باشد، موتور 2 اسب لازم است، اما اگر گرانروی سیال 750ssu باشد، موتور 1.5 اسب لازم است. اگر گرانروی سیال به 25000ssu برسد، موتوری با توان 0.75 اسب، همین فشار را ایجاد می کند. برای فشارهای بالاتر نیز همینطور است. مثلا اگر ما بخواهیم فشار 12 بار ایجاد کنیم، در مورد پمپ های YKF و YK برای سیالات رقیق با گرانروی 100ssu موتور 5.5 اسب لازم است، در حالی که اگر گرانروی سیال 750ssu باشد، موتوری با 1.5 اسب کمتر نیز می تواند این فشار را ایجاد کند. اگر گرانروی به 25000ssu برسد، تنها با موتور یک اسب می توان این فشار را ایجاد نمود. در مورد دبی اما قضیه فرق می کند. هرچه گرانروی بالاتر می رود، دور موتور دچار محدودیت بیشتری می شود و کاهش دور موتور سبب کاهش دبی می گردد. برای مثال برای سیال با گرانروی 100ssu و موتور 1400 دور میتوان از پمپ تا 5.7 متر مکعب دبی گرفت. با افزایش گرانروی به 750ssu حداکثر دور موتور به 900 دور کاهش می یابد و دبی نیز به 3.7 متر مکعب بر ساعت افت می کند. این عدد در گرانروی های  حدود 25000ssu منجر به افت شدید دور موتور به 100 دور در دقیقه و دبی 0.3 متر مکعب بر ساعت می گردد.

پمپ دنده ای با فشار بالا

پمپ YKBF-4

در مورد این پمپ دنده ای با فشار بالا نیز روابط مشابهی بین گرانروی، قدرت موتور، حداکثر فشار و دبی وجود دارد. زمانی که گرانروی 750ssu است با موتور 25 اسب به 3 بار فشار، با موتور 30 اسب به 5 بار فشار، با موتور 40 اسب به 7 بار فشار و با موتور 50 اسب می توان به 10 بار فشار رسید. اما وقتی گرانروی را ده برابر کنیم (7500ssu) با موتور 20 اسب به 3 بار فشار، با موتور 25 اسب به 5 بار فشار، با موتور 30 اسب به 7 بار فشار و با موتور 40 اسب می توان به 10 بار فشار رسید. علاوه بر گرانروی، قطر بالای ورودی و خروجی پمپ نیز، که منجر به افزایش شدید چشمگیر دبی می شود، دور مجاز را نیز به شدت کاهش می دهد. به طوری که برای 750ssu سرعت گردش موتور 350 دور بر دقیقه است، و برای 7500ssu به 225 دور می رسد. این دور موتور ها به ترتیب دبی های 108 متر مکعب بر ساعت تا 57 متر مکعب بر ساعت را فراهم می کنند.

مدل های 2 و 2.5 اینچی پمپ یلدیز

مدل های YMB و YK پمپ های 2 اینچی این شرکت هستند که دبی آنها به 12 متر مکعب بر ساعت هم می رسد. در مدل YKF-2.5 دبی به 20 متر مکعب نیز می رسد. مشابه مدل های قبلی حداکثر فشار آنها نیز 10 بار است. این پمپ ها در دو مدل برای دمای کاری تا 80 درجه (YMB-2”) و تا 200 درجه (YK-2”) عرضه می شوند. نکته مهم این نوع پمپ ها توانایی انتقال سیالات سنگین تر تا 30000 ssu می باشد، به همین دلیل حداکثر دور مجاز برای این پمپ ها 500 دور می باشد که برای رسیدن به دور به گیربکس نیاز دارید. مدل YKUKF-2 ½ سیال با گرانروی 75000 ssu را هم انتقال می دهد.

مدل های 3 اینچ و بالاتر پمپ یلدیز

مدل های سه اینچ شامل YKBF و YKF بوده که اولی دبی 55 متر مکعب و دومی 32 متر را تامین می کند. ضمنا YKBF برای سیالات سنگین تر تا 100000 ssu مناسب است. در چهار اینچی ها دبی به 60 تا 90 متر مکعب افزایش می یابد. حداکثر گرانروی سیال در این نوع پمپ ها مشابه YKBF 3” می باشد. برای پمپ های 5 و 6 اینچی حداکثر دبی بین 110 تا 135 متر مکعب بوده و قابلیت انتقال سیالات با گرانروی 250000 ssu را دارا می باشد. حداکثر دور در این پمپ ها 350 دور بر دقیقه است. در غیاب پمپ های 8 اینچی، پمپ های 8 اینچی تا 174 متر مکعب سیال را در هر ساعت پمپ می کنند، در حالی که بیشتر از 190 دور نمی توانند بچرخند.

انواع پمپ دنده ای ییلدیز

محصولات دیگر شرکت ییلدیز ترکیه در گروه پمپ‌های دنده‌ای در زیر گزارش شده است:

 1. پمپ دنده‌ای هلیکال = HELICAL GEAR PUMP که به صورت مخفف  YHL است.
 2. پمپ‌های دنده داخلی دارای خروج از مرکزی=INTERNAL ECCENTRIC GEAR PUMP که به صورت مخفف YC-YK-YKF-YKUF-YMB-YMBF-YMK-YP است.
 3. لوب پمپ = LOBE PUMP که به صورت مخفف YLP است.
 4. پمپ دنده داخلی مغناطیسی= MAGNETICALLY DRIVEN INTERNAL ECCENTRIC GEAR PUMP که به صورت مخفف YMG-YMGF است.
 5. پمپ دنده‌ای مدولار=MODULAR GEAR PUMP که به صورت مخفف YMD-YMDY است.
 6. پمپ پره‌ای= VANE PUMP

انواع پمپ دنده ای

نتیجه گیری: انتخاب بهینه پمپ کاری پیچیده است و فاکتورهای زیادی را باید در نظر گرفت. هم باید تصور روشنی از نیاز و محل مصرف و نوع کاربرد وجود داشته باشد و هم شناخت درستی از محصولات بازار.

 • سوالات متداول