تابلو برق

تابلو برق چیست؟

تابلو برق عبارت است از محفظه ای که در آن تجهیزات برقی مانند تجهیزات فرمان ، قطع و وصل ، حفاظت ،سنجش و.. قرار می گیرد . هدف از تابلو برق کنترل و همچنین توزیع انرژی الکتریکی می باشد.

تابلو برق باعث کاهش هزینه های سیستم شده و همچنین تعمیر و نگهداری آن را ساده تر می نماید و همچنین ایمنی افراد را در مقابل خطراتی مانند برق گرفتگی افزایش می دهد.

تابلو برق

انواع تابلو برق براساس کاربرد

تابلو برق از لحاظ کاربرد به دو دسته تابلو توزیع و تابلو کنترل تقسیم میشود . وظیفه تابلو کنترل این است که باتوجه به اهداف مدنظر سیستم را کنترل نماید . تابلوهای کنترل باتوجه به هدف مدنظر ، دارای تجهیزاتی هستند که این تجهیزات پارامترهای مشخصی را ارزیابی و فرمان های کنترلی و حفاظتی مناسب را صادر و اجرا می کند .

تابلوهای توزیع جهت جمع آوری و توزیع برق مورد استفاده واقع می شود . همچنین تابلوها از نظر ساختمان شامل چند دسته دیواری ، روکار ، روی سکو ، ایستاده و ... تقسیم بندی می شوند . جنس این تابلوها باتوجه به محل و کاربرد مدنظر می تواند پلاستیکی و یا فلزی باشد.

تابلو برق بر اساس کاربرد

انواع تابلو برق براساس سطح ولتاژ

تابلو برق از لحاظ سطح ولتاژ شامل دو گونه فشار ضعیف و فشار متوسط می باشند . تابلوی فشار ضعیف (LV) دارای ولتاژ تا 1000 ولت می باشد . تابلو برق های فشار ضعیف کاربردهایی از جمله مرکز کنترل موتور ، باس کوپلر ، سوئیچینگ مدار ورودی ، تغذیه مصرف کننده ها ، راه انداز یا استارتر موتور ، حفاظت و... را دارا هستند.

تابلوبرق های فشار متوسط (MV) دارای ولتاژی در بازه 1 کیلوولت تا 36 کیلوولت می باشد. تغذیه تابلو برق های فشار متوسط معمولا از خروجی ژنراتور یا ترانسفورماتور می باشد . تابلو برق های فشار متوسط متوسط دارای تجهیزاتی هم چون بریکر ، سکسیونر و... و دارای اجزای اصلی مانند بدنه ، کلید و یا کنتاکتور و ... می باشد.

مهم ترین اجزای تابلو برق

تابلو برق شامل اجزای زیر می باشد :

 • بدنه تابلو برق
 • کلید
 • تجهیزات اندازه گیری
 • تجهیزات حفاظتی
 • شینه و هادی ها
 • سیستم زمین
 • سیستم اینترلاک
 • مقره

بدنه تابلو برق

محل نصب تجهیزات تابلو برق در داخل و یا روی بدنه آن می باشد و بدنه تابلو برق علاوه بر اینکه محلی جهت قرار دادن تجهیزات می باشد از ضربات و گرد و غبار و ... نیز محافظت می نماید . بدنه تابلو برق می تواند از جنس پلاستیک ، آهن و یا مواد کامپوزیتی باشد.

ضخامت ورق تابلو به عواملی هم چون محل قرارگیری تابلو ، محل ورود و خروج هادی ها ، ساختمان تابلو ، نوع دسترسی به اجزای آن و ... بستگی دارد.

تابلو برق باید به صورتی باشد که علاوه بر اسان بودن دسترسی به تجهیزات ، از این تجهیزات در برابر خطرات احتمالی نیز محافظت نماید . همچنین محل قرار گیری تجهیزات در سلول ها باید به صورتی باشد که هنگام تعمیرات باعث بروز مشکل نشود.

سلول

به بخش هایی از تابلو برق که به صورت قطعه های مختلف از هم جدا شده و تجهیزات درون آن ها قرار می گیرند تا فاصله ای مناسب از هم داشته باشند و از خطرات احتمالی مانند آتش سوزی جلوگیری شود سلول می گویند.

در بدنه تابلو برق باید دریچه ای جهت گردش هوا وجود داشته باشد . در تابلو برق های فشار متوسط قرار دادن این دریچه معمول تر می باشد و معمولا در سقف آن قرار داده می شود.

IP یا درجه حفاظت

یکی از پارامتر های مهم بدنه تابلو برق IP یا درجه حفاظت می باشد . با توجه به محل نصب تابلو برق باید الزاماتی را برای حفاظت در برابر گرد و غبار و آب در ساخت بدنه تابلو برق در نظر گرفت.

درجه حفاظت به طور مختصر IP نامیده میشود که شامل IP و یک عدد دو رقمی می باشد . IP یک محصول الکتریکی یا الکترونیکی ، طبق استاندارد CEI6529 ، درجه حفاظت آن محصول را در برابر ذرات جامع و یا مایع نشان می دهد . نمایش آی پی به صورت IPXY می باشد.

رقم اول (X) از 0 شروع شده و در 6 پایان می یابد . X درجه حفاظت در برابر نفوذ ذرات جامد را مشخص می نماید . 0 نشان دهنده عدم وجود حفاظت و 6 نشان دهنده محافظت کامل در برابر ذرات جامد می باشد.

رقم دوم (Y) در آی پی از 0 شروع شده و در 8  پایان می یابد . 0 نشان دهنده عدم وجود محافظت در برابر آب و رطوبت و 8 نشان دهنده این است که دستگاه در هنگام غوطه وری در آب در حفاظت کامل می باشد و مدت زمان زیادی مقاومت خواهد کرد.

درجه حفاظت تابلو برق

کلید

یکی از تجهیزات الکتریکی اساسی در تابلو برق کلید ها می باشند. کلید ها جهت قطع و وصل جریان الکتریکی به کار رفته و نحوه انتخاب آن ها باید به گونه ای باشد که این عملکرد قطع و وصل را به بهترین نحو ممکن انجام داده و بدون اثر حرارتی و دینامیکی انجام دهند.

کلید تابلو برق

در حالت کلی کلید ها به دو دسته تقسیم می شوند :

دسته اول قطع و وصل جریان را زیر بار انجام می دهند و دسته دوم قطع و وصل جریان را در حالت بی باری انجام می دهند .

کلید هایی که دارای قابلیت قطع و وصل در زیر بار نیستند

عملیات کلید زنی را در خطوط و ترانسفورماتور های بی بار جهت جداسازی مدار انجام می دهند . این کلید ها دارای ویژگی قابل مشاهده بودن کنتاکت هایشان می باشند که سبب میشود ایمنی افراد در هنگام کار ، تعمیرات و نگهداری افزایش یابد . سوئیچ های چاقویی و سکسیونر ها از این دسته کلید ها هستند .

کلیدهایی که دارای قابلیت قطع و وصل در زیربار هستند

طراحی آن ها به گونه ای می باشد که در شرایط ولتاژ و جریان نامی می توانند عملیات قطع و وصل را انجام دهند و همچنین مدت زمان کوتاهی نیز توانایی تحمل جریان جریان خطای بیش از جریان نامی را دارند . کلید های گردان ، کلید فیوزهای تیغه ای ، دژنکترهای کشویی و تیغه ای از این دسته از کلید ها می باشند.

هادی ها

جهت اتصال و ارتباط الکتریکی تجهیزات تابلو باید از هادی هایی استفاده نمود که در دو فرم سیم و شینه هستند . جنس بیشتر این هادی ها از مس بوده و در برخی موارد از آلومینیوم نیز استفاده می شود.

تجهیزات اندازه گیری

باتوجه به اهداف مدنظر ، تجهیزات اندازه گیری پارامتر های مختلفی از جمله جریان ، ولتاژ دما و ... را اندازه گیری می نمایند. برای نمونه ولت متر ، آمپر متر ، فرکانس متر ، وات متر و ... از تجهیزات اندازه گیری هستند.

تجهیزات اندازه گیری

تجهیزات حفاظتی

هدف از تجهیزات حفاظتی ، حفاظت از مدار در مواردی مانند اضافه جریان ، اتصال کوتاه ، خطای فاز و ... می باشد . رله ، فیوز و ... از این دسته تجهیزات هستند.

تجهیزات حفاظتی

اینترلاک ( قفل داخلی )

هدف استفاده از اینترلاک یا قفل داخلی جلوگیری از رخ دادن حوادث ناخواسته ای است که ممکن از در تابلو برق اتفاق بیفتد . اینترلاک به صورتی عمل می کند که قطعات نتوانند در عملکرد دیگر قطعات دخالت کنند.

اینترلاک
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
 • محبوب ترین
  ثبت سفارش
  تعداد
  عنوان