مقالات مرتبط صنعتی

  • 511
  • 57 مرتبه
قیمت اینورتر
قیمت درایو

قیمت اینورتر

چهار شنبه 16 مهر 1399

اینورتر های فرکانس متغیر یا درایوها از جمله تجهیزات الکترونیکی بسیار مهم در کنترل و تنظیم دور موتور می باشند. عوامل زیادی بر روی قیمت اینورتر های فرکانس متغیر تاثیر گذار است که از جمله مهمترین آن ها برند سازنده دستگاه می باشد.

سرعت چرخش موتورهای الکتریکی رابطه مستقیمی با فرکانس دریافتی آن ها دارد. به این ترتیب برای چرخش بهینه موتور می توان مقدار فرکانس ورودی به آن را تغییر داد. اینورترها به راحتی و با انجام یکسری از فرآیندها مقدار سرعت چرخش موتور را کنترل می کنند.

اینورترها در واقع مبدل هایی هستند که می توانند مقدار جریان و ولتاژ مورد نیاز برای دستگاه مربوطه را در خروجی ارائه دهند. مسیر انجام اینکار بسیار طولانی می باشد.

اینورتر های فرکانس متغیر دارای دو مدل جریان مستقیم (DC) و جریان متناوب (AC) هستند. نامگذاری این مدل از اینورترها از توانایی فعالیت آن ها با جریان الکتریسیته ثابت و متغیر می باشد.

بیشتر اینورترهای صنعتی از نوع اینورترها AC می باشند. برای اطلاع از قیمت اینورتر ها و نحوه کار با آن با کارشناسان کالا صنعتی در تماس باشید.

اینورتر

به طور کلی می توان گفت که اینورترها در ورودی جریان برق مستقیم یا متناوب دریافت می کنند و در انتها یک جریان برق مستقیم با فرکانس و ولتاژ مناسب ارائه می دهند.

اینورترها از تعدادی دیود تشکیل شده اند. این تجهیزات وظیفه یک طرفه کردن جریان را بر عهده دارند. در واقع دیود ها کمک می کنند تا جریان فقط در یک جهت حرکت کنند.

همانطور که می دانید دیود ها فقط وظیفه یک طرفه کردن جریان را بر عهده دارند، اما در بسیاری از موارد ممکن است سیگنال خروجی به اندازه کافی صاف نباشد.

در این مرحله از یک فیلتر استفاده می شود تا جریان به شکل دلخواه در آمده و خروجی مناسبی داشته باشد. در این مرحله معمولا از خازن یا القاگر استفاده می کنند.

خازن ها معمولا موج جریان AC را فیلتر می کنند و خروجی صافی ارائه می دهند. یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار در قیمت اینورتر همین مرحله است.

بسیاری از برندهای نامعتبر معمولا از فیلتر استفاده نکرده یا از فیلترهای با کیفیت پایین استفاده می کنند. در این حالت سیگنال های خروجی از اینورتر به هیچ عنوان بهینه نبوده و به شکل مربع می باشند.

اما در صورتی که فیلترهای مناسب بر روی اینورترها اعمال شود سیگنال های خروجی حالت سینوسی مناسبی به خود می گیرند.

در قسمت دیگر اینورترها، سوییچ ها وجود دارد که مسئول تبدیل جریان مستقیم به جریان متناوب هستند. در این قسمت معمولا انوان کلید و سوییچ های قدرتمند مانند IGBT یا MOSFET استفاده می شود.

این سوییچ ها با سرعت بسیار بالایی خاموش و روشن می شوند و بار با ولتاژ مختلف را دریافت می کنند. سرعت سوییچینگ با فرکانس خروجی رابطه مستقیم دارد. هرچه سرعت سوییچینگ بالاتر باشد، فرکانس خروجی نیز بالاتر می باشد و بالعکس.

اینورتر 2

عوامل موثر در قیمت اینورتر

یکی از مهمترین مشخصات برای قیمت اینورتر ها نوع موتور و خصوصیات آن می باشد. موتورهای الکتریکی به طور کلی به دو دسته گشتاور ثابت (جرثقیل، آسانسور، نوار نقاله و ..) و گشتاور متغیر (پمپ و فن) تقسیم می شوند.

باید اینورتری انتخاب شود که توانایی کار با موتور مربوطه را داشته باشد. اطلاعات موتورهای الکتریکی بر روی پلاکی که در قسمت پشتی آن ها نصب می شود، قرار دارد. این اطلاعات برای تطبیق اینورتر و موتور بسیار مهم و اساسی می باشد.

اطلاعاتی همچون توان، ولتاژ، جریان و بازدهی موتور از جمله این موارد هستند. یکی دیگر از موارد مهم در قیمت اینورتر ها روش کنترلی آن ها می باشد. روش های کنترلی می تواند به صورت خطی، سهموی و چند نقطه می باشد.

یکی دیگر از موارد مهم در انتخاب مناسب و قیمت اینورتر ، تعداد ورودی و خروجی دیجیتال یا آنالوگ دستگاه می باشد. تعداد این ورودی و خروجی ها باید متناسب با تعداد دستگاه متصل به اینورتر باشد.

ماکزیمم فرکانس خروجی یکی از عوامل مهم در انتخاب اینورتر مناسب است. این پارامتر رابطه مستقیمی با دما، فرکانس و سوییچینگ دارد.

شبکه بندی تجهیزات کنترلی یکی از بهترین روش ها برای افزایش بازدهی و کاهش احتمال خطا این دستگاه ها می باشد. استفاده از شبکه های Bus یا CAN در این نوع تجهیزات رایج می باشد.

قیمت اینورتر رابطه مستقیمی با کیفیت سیگنال خروجی دستگاه دارد. هر چه سیگنال خروجی حالت موجی (سینوسی) شکل داشته باشد، قیمت اینورتر نیز بالاتر می رود.

سیگنال خروجی مربعی شکل نشان دهنده کیفیت پایین فیلتر اینورتر می باشد. پارامترهایی در اینورتر ها وجود دارد که از اینورتر و موتور الکتریکی متصل به آن محافظت می کند.

این پارامترها عبارتند از اضافه جریان اینورتر و موتور، محدودیت جریان، حفاظت گرمایی و یا افزایش یا کاهش ولتاژ و بسیاری دیگر از موارد که می تواند به عنوان یک مشخصه مثبت بر روی اینورترها قرار بگیرد.

قیمت اینورتر

به طور کلی می توان پارامترهای مهم در انتخاب اینورتر مناسب را به صورت زیر تعریف کرد که هر کدام از این پارامترها بر قیمت اینورتر تاثیر دارد:

•    توان موتور
•    شرایط محیطی دستگاه ها به خصوص اینورتر و موتور
•    نوع جریان برق ورودی و خروجی
•    تعداد موتور متصل به اینورتر
•    ویژگی های کنترل اضافی مورد نیاز
•    میزان هزینه مد نظر

مزایای استفاده از اینورترها

عوامل زیادی وجود دارد که صنعت گران را به سمت استفاده از اینورترهای فرکانس متغیر سوق می دهد. یکی از مهمترین عوامل استفاده از اینورترها، کاهش مصرف انرژی در دستگاه های متصل است.

به عبارتی اینورتر ها با بهینه کردن سرعت چرخش موتور مصرف انرژی این تجهیزات را به شکل چشم گیری کاهش می دهد.

با توجه به اتصال جریان برق به شکل مستقیم به موتور در صورتی که یک کنترل کننده در این بین نباشد، موتور به صورت فول بار می چرخد و این موضوع موجب افزایش چشمگیر مصرف انرژی می شود.

در کنار این موضوع اینورتر ها موجب افزایش بازدهی دستگاه های متصل به آن ها می شود. کنترل فرکانس ورودی و ارائه فرکانس بهینه در خروجی موجب بهبود عملکرد موتور می شود.

اینورترها جریان ورودی و خروجی را کنترل می کنند که باعث کاهش بار ورودی در خط مبنا می شود. علاوه بر موارد ذکر شده اینورترها می توانند هزینه تعمیر و نگهداری موتور را به شکل قابل توجهی کاهش دهد.

همچنین با توجه به اینکه اکثر اینورترها دارای چند خروجی می باشند، از یک اینورتر می توان برای کنترل چند موتور یا سیستم الکتریکی استفاده کرد.

دقت شود که خروجی های موجود بر روی اینورتر با ورودی های موتور تطابق داشته باشند. در کنار این مزایا می توان بزرگترین عیب آنها را قیمت اینورتر ها و هزینه بالای خرید اینورتر ها دانست. در واقع سرمایه اولیه مورد نیاز برای خرید این تجهیزات بسیار بالا است.

 

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.
ثبت سفارش
تعداد
عنوان