مقالات مرتبط صنعتی

  • 508
  • 101 مرتبه
اینورتر تک فاز

اینورتر تک فاز

پنج شنبه 03 مهر 1399

اینورترها یکی از تجهیزات بسیار پر کاربرد در ماشین های الکتریکی می باشند. موتورهای الکتریکی توانایی کار با جریان تک فاز و سه فاز را دارا می باشند. تفاوت بین اینورتر تک فاز و سه فاز در تعداد سیم هادی و خنثی آن می باشد.

در اینورتر تکفاز، جریان از یک سیم هادی و یک سیم خنثی عبور می کند در حالی که در اینورتر سه فاز جریان از سه سیم هادی و یک سیم خنثی عبور می کند.
 
جریان برق متناوب می توان توان مختلفی را ارائه دهد که در سال 1900 میلادی برای اولین بار برق شهری با این سیستم ارائه شد.

در اکثر مصارف خانگی از جریان سه فاز تنها یک فاز آن مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع برای تامین انرژی مصارف روزمره خانگی تنها یک فاز جریان برق کفایت می کند.

اینورتر تکفاز

مشخصه های اینورتر تک فاز

اینورتر تک فاز قادر به تنظیم سرعت موتور می باشند که این کار را با تغییر فرکانس ولتاژ انجام می دهند. این تجهیزات قادر هستند جهت چرخش موتور را نیز تغییر دهند. این تغییر جهت بدون نیاز به تجهیزات جانبی است.

با استفاده از اینورتر موتور الکتریکی می تواند بدون قطع و وصل شدن از منبع اصلی خاموش و روشن شود. افزایش عمر تجهیزات داخلی الکتروموتور و کاهش استهلاک آن ها در حضور اینورتر.

اینورتر می توان احتمال آسیب موتور را در هنگام افزایش شدید ولتاژ و جریان کاهش دهد. این تجهیزات همچنین می توانند جریان اضافه را در هنگام راه اندازی حذف کنند.

مقایسه مزایای اینورتر تک فاز و سه فاز

اینورتر تک فاز می توانند در کاربری های گسترده ای استفاده شوند. این اینورتر ها قادر به ارائه برق جریان متناوب در خروجی می باشند اما نسبت به اینورترهای سه فاز دارای دامنه عملکردی پایین تری می باشند.

اینورتر تکفاز دارای هزینه طراحی بسیار پایین تری نسبت به اینورترهای سه فاز می باشند. این مدل از اینورتر ها را می توان در لوازم الکتریکی کوچک و سایر تجهیزات صنعتی به کار گرفت. طراحی اینورتر تکفاز به مراتب ساده تر از اینورتر های سه فاز است.

سیستم های سه فاز و در کنار آن اینورترهای سه فاز دارای کاربری بیشتری در صنعت می باشند. از جمله کاربرد های اینورترهای سه فاز می توان به شبکه های برق، کشتی، هواپیما، برج های موبایل، مراکز داده، سیستم های بدون سرنشین و بیشتر سیستم های الکترونیکی اشاره کرد.

مزایای استفاده از اینورتر سه فاز عبارتست از کاهش خطرات احتمالی در محیط کار، کاهش مصرف فلزات، کاهش هزینه های تمام شده، افزایش راندمان و قابلیت کاردهی بالا می باشد.

سیستم های سه فاز می توانند با استفاده از تجهیزات و اتصالات کمتری به موتور متصل شوند و به این ترتیب هزینه نگهداری و نصب پایین تری دارند.

در مجموع باید گفت انتخاب منبع تغذیه تکفاز و سه فاز و در کنار آن اینورتر سه فاز و تک فاز با توجه به نوع پروژه و منبع تغذیه مورد نظر تعیین می شود.

توزیع انرژی به شکل مناسب و با بازدهی بالا باید بالاترین اولویت را در انتخاب منبع تغذیه داشته باشد. معمولا اینورتر هایی که با برق تک فاز کار می کنند به کمتر از 1000 وات توان نیاز دارند در حالی که اینورترهای سه فاز نیازمند بیش از 1000 وات می باشند. یکی دیگر از مزایای منابع برق سه فاز قابلیت حمل راحت تر آن ها است.

اینورتر تکفاز ال اس

در اینورترهای سه فاز توان ایجاد شده در قسمت خروجی بسیار یکنواخت تر می باشد زیرا در این مدل از اینورترها از افت جریان و ولتاژ جلوگیری می شود. از این مدل از جریان ها در جوشکاری و قوس الکتریکی استفاده می شود.

تبدیل برق تک فاز به سه فاز در اینورتر تک فاز

اینورترهای سه فاز می توانند برق با ولتاژ تعیین شده ای دریافت کرده و در خروجی ولتاژ و فرکانس مورد نظر را ارائه دهند.

روند کاری این اینورترها طوری است که ابتدا برق تک فاز را در ورودی دریافت کرده سپس در خروجی برق سه فاز با ولتاژ و فرکانس مورد نظر ارائه دهد. مراحل ارائه برق سه فاز در خروجی اینورتر به اینصورت است که ابتدا اینورتر را به مبدل متصل می کنید.

از طریق نشانگر روی اینورتر می توانید فرکانس خروجی مورد نظر خود را تعیین کنید. پس از آن باید میزان ولتاژ مورد نظر خود را تعیین کنید و سپس اینورتر را روشن کنید.

خروجی های اینورتر را چک کنید تا میزان ولتاژ و فرکانس مورد نظر را ارائه دهد. در صورتی که تمامی خروجی ها به شکل مناسب کار کردند می توانید دستگاه مربوطه را به این جریان متصل کنید.

اینورتر تکفاز چینی

به طور معمول ولتاژ خروجی اینورتر بین 2 تا 5% با مقدار مورد نظر شما اختلاف دارد. در صورتی که اختلاف ولتاژ بیشتر از این مقدار باشد، نشان دهنده خرابی دستگاه می باشد.

اینورتر تکفاز برق 220 ولت تک فاز را دریافت کرده و در خروجی برق 380 ولت سه فاز ارائه می دهند. در برخی موارد اینورترهایی وجود دارد که برق 220 ولت سه فاز ارائه می دهند که می تواند برای دستگاه خطرناک باشد. از صحت این موضوع نیز در هنگام خرید اطمینان حاصل کنید.

عوامل مختلفی در انتخاب اینورتر مناسب اثر گذارند. یکی از این عوامل، الکتروموتور متصل به اینورتر است که تاثیر زیادی مدل انتخابی دارد.

یکی از مشخصه های مهم توان الکتروموتور است که تاثیر زیادی در کوپلینگ کاری شما دارد. به عنوان مثال برای موتورهای دارای توان 750 وات بهتر است از اینورتر های 1 تا 1.5 کیلووات استفاده شود بهتر است. همچنین یکی دیگر از پارامترهای مهم در خرید اینورتر دور موتور تعیین شده می باشد.

دور موتور الکتروموتور باید با اینورتر ست باشد. اینورترها را می توان با توجه به کاربرد، نوع موج تولید و اتصال و عدم اتصال به شبکه تقسیم بندی کرد.

موج های سینوسی تولیدی توسط اینورتر معمولا بیشترین کاربرد را در صنایع مختلف دارد. در نقطه مقابل موج های مربعی شکل کمترین کاربرد را در صنعت داشته و کمترین قیمت را دارند. موتورهای الکتریکی باید دارای تهویه مناسب باشند.

همچنین این تهویه باید در قسمت اینورتر نیز ایجاد شود. افزایش دما یکی از عوامل اصلی خرابی اینورتر ها و حتی سوختن کلیه مدارهای آن ها می باشد.

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.
ثبت سفارش
تعداد
عنوان