مقالات مرتبط صنعتی

  • 420
  • 982 مرتبه
خرید اینورتر

خرید اینورتر

پنج شنبه 06 شهریور 1399

در این مقاله قصد داریم به موضوع انتخاب اینورتر مناسب برای موتور و اینکه چه معیارهایی در انتخاب و خرید اینورتر موثرند، بپردازیم. اکثر کسانی که خرید اینورتر را در دستور کار دارند، متاسفانه به این عوامل توجه نمی کنند و تنها به یک نسخه ساده در زمان انتخاب درایو و خرید اینورتر بسنده می کنند که آخرالامر در زمان نصب و راه اندازی درایو به موتور، به جهت برآورده نشدن نیازهایشان به مشکل می خورند. لذا به موارد زیر قبل از خرید اینورتر و انتخاب درایو کاملا دقت نمایید.

انتخاب اینورتر

معیارهای مهم جهت خرید اینورتر

بطورکلی 9 معیار مهم و اساسی جهت انتخاب درایو مناسب برای موتور وجود دارد بعلاوه 4 معیار فرعی. که به اختصار به چند مورد از معیارهای مهم آن اشاره می کنیم.

نوع بار

بطور کلی دو نوع بار داریم که به موتور متصل میگردد. اولی بارهای با گشتاور متغیر و دومی بارهای با گشتاور ثابت. در زمان انتخاب و خرید اینورتر، باید بدانیم که چه نوع باری قرار است به موتور اعمال گردد. در بارهای گشتاور متغیر، گشتاور با سرعت در ارتباط است، مانند پمپ و فن و در بارهای گشتاور ثابت، سرعت مستقل از گشتاور است، مانند آسانسور و جرثقیل.

FLA موتور

دومین معیار انتخاب درایو برای خرید اینورتر، پلاک موتور است. در پلاک مشخصات موتور اطلاعاتی وجود دارد که در انتخاب درایو مناسب برای موتور خیلی موثرند، مانندFLA  موتور. FLA که همان جریان بار کامل موتور است، دومین عامل مهم جهت انتخاب و خرید اینورتر است.

فرکانس موتور

سومین معیار مهم در انتخاب و خرید اینورتر، فرکانس موتور است.به عنوان مثال موتورهای اسپیندل 600 هرتز با اینورترهای 200 هرتز کار نمی کنند و در صورتی که این اتصال انجام شود قطع به یقین  موتور خواهد سوخت.

ولتاژ موتور

برای انتخاب اینورتر مناسب برای موتور، ولتاژ کاری موتور، چهارمین معیار اساسی به شمار می رود. به این نکته باید توجه نمود که میزان ولتاژ در خروجی اینورتر برابر است با حداقل صفر ولت الی میزان ولتاژ در ورودی اینورتر. به عنوان مثال ولتاژ 220 ولت در ورودی اینورتر تکفاز، در خروجی صفر ولت الی 220 ولت سه فاز خواهد بود. 

برق ورودی

نوع ولتاژ و برق ورودی برای اینورتر از دیگر موارد مهم در انتخاب درایو برای خرید اینورتر است. برق ورودی اینورتر نصب شده به موتور می تواند 220 ولت تکفاز یا 380 ولت سه فاز یا 660 ولت یا غیره باشد که باید مشخص گردد.

پارامترهای مهم در انتخاب اینورتر

ارتفاع از سطح دریا

از دیگر موارد مهم در انتخاب و خرید اینورتر مناسب برای موتور، ارتفاع از سطح دریاست. اینورترها به صورت عموم و استاندارد بطور معمول در ارتفاع هزار متر از سطح دریا ساخته میشوند. لذا عکس العمل اینورترها در مکانهای مختلف، متفاوت خواهد بود که باید متناسب با همان مکان، انتخاب و خرید اینورتر انجام گردد.

IP- (درجه حفاظت)

درجه حفاظت یکی دیگر از مواردی است که کمتر کسی به آن توجه می کند. درایوهای کنترل دور در IP های مختلف ساخته می شوند، انتخاب و خرید اینورتر باید متناسب با میزان آلودگی و رطوبت مکان مورد نظر و IP مناسب انجام گردد. خرید اینورتر با IP=20 به هیچ عنوان مناسب محیطهای دارای قطرات ریز آب و گرد و غبار بالا نیست.

امکانات خاص

درایوهای کنترل دور موتور به جهت کاربردهای مختلف درصنایع دارای امکانات خاصی هستند. یکی از این امتیازات امکان افزونگی است که تنها در بعضی از مدلهای اینورتر وجود دارند. امکان افزونگی به این ترتیب است که چنانچه اینورتر A به هر علت از کار بیفتد، اینورتر B ادامه کار را به عهده میگیرد. و در واقع با خرید اینورتر دارای امکان افزونگی، انجام کار تعیین شده برای اینورتر هیچ وقت متوقف نخواهد شد. یکی دیگر از این امکانات، امتیاز شبکه شدن است. توسط امکان شبکه شدن که البته همه درایوها آنرا ندارند، میتوان کنترل اینورترها را از نقاط دیگر انجام داد. با خرید اینورتر دارای امکان شبکه، دیگر نیازی به کارت شبکه نیست. کارت شبکه ای که تهیه آن قیمت بالایی دارد. امکان شبکه، حجم سیم کشی را کاهش داده و سرویسهای تعمیر و نگهداری را آسان می کند.

مدهای کنترلی 

درایوهای مربوط به پمپ و فن دارای مدی هستند به نام  Sleep wake up که با استفاده از آن میتوان انرژی را ذخیره نمود. در صورت فعال نبودن این مد، اینورتر همواره در حالت RUN بوده و هیچ انرژیی ذخیره نخواهد شد. در این نوع درایوها مد دیگری نیز بنام Pomp Cleening وجود دارد که جهت تمیزکاری و لایروبی پمپ است. بوسیله این مد، اینورتر، موتور را چپگرد و راستگرد نموده تا رسوبها کنده شوند.

نتیجه گیری در مورد انتخاب اینورتر مناسب

نتیجه اینکه برای خرید اینورتر و انتخاب درست آن با توجه به موارد فوق باید خیلی دقیق عمل نمود. چنانچه قبل از خرید اینورتر معیارهای مورد نظر بررسی گردند و پس از آن خرید اینورتر صورت گیرد، آنگاه بعد از نصب و راه اندازی اینورتر، میتوان شاهد مزایای حاصل از عملکرد درست و بجای اینورتر بود.

سایت کالاصنعتی جهت کمک به مشتریان گرامی در زمینه انتخاب و خرید اینورتر، مشاوره رایگان دارد.  کالا صنعتی تنها شرکتی است که اینورتر را را به صورت تحویل در محل برای شما ارسال کرده و 7 روز ضمانت بازگشت کالا دارد. برای انتخاب اینورتر اعم از اینورتر ایرانی یا خارجی مناسب نیاز است که علاوه بر رعایت پارامتر های بالا به ضوابط درج شده در کاتالوگ یا دیتاشیت اینورتر توجه کامل شود. بدیهی است که اگر نصب اینورتر توسط کارشناس فنی آن شرکت محترم به طور صحیح نباشد، از گارانتی خارج بوده و نیاز به بررسی بیشتر دارد.
 

نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.
ثبت سفارش
تعداد
عنوان