گیربکس صنعتی

بشر از قدیم الایام به فکر ساختن وسایلی بوده است که او را قادر سازد تا با نیروی کمتر بتواند اجسام سنگین تری را جابجا کند. در این راستا، ابزارهایی مانند چرخ دنده ها، جرثقیل ها، قرقره ها و اهرم ها را ساخته است. گیربکس صنعتی عنصری مکانیکی و یکی از مهمترین اجزاء انتقال نیرو است. گیربکس صنعتی به عنوان یک ماشین ساده به شمار میرود و عموماً بعد از الکتروموتور  قرار میگیرند تا بتوانند با تغییر نسبت چرخش الکتروموتور ، گشتاور مورد نیاز را فراهم کند.

انواع گیربکس گیربکس ایرانی گیربکس خارجی لوازم جانبی گیربکس 

 

برای انتخاب درست گیربکس صنعتی لازم است که اطلاعات زیر را داشته باشیم:

 • نوع ماشین انجام دهنده کار
 • دمای محیطی که گیربکس صنعتی در آن کار میکند.
 • شرایط محیط (گرد و خاک، رطوبت، یخبندان، استوایی و ...)
 • موتور محرک (نوع و مشخصات)
 • نوع اتصال بین الکتروموتور و گیربکس صنعتی (مستقیم، از طریق کوپلینگ، کلاچ یا دور متغیر)
 • آرایش محورها
 • مقدار بار شعاعی و مماسی و علت آن

انتخاب الکتروگیربکس:

مهمترین عواملی که در انتخاب الکتروگیربکس در نظر گرفته می شود عبارتند از :

 • توان ورودی گیربکس صنعتی (قدرت الکتروموتور با واحد کیلووات و یا اسب بخار)
 • دور ورودی گیربکس صنعتی (تعداد دور چرخش شافت الکتروموتور در دقیقه )
 • دور خروجی گیربکس صنعتی (تعداد دور چرخش شافت خروجی گیربکس در دقیقه )
 • اندازه گشتاور خروجی گیربکس صنعتی (معمولاٌ بر حسب واحد نیوتن متر سنجیده می شود )
 • نسبت تبدیل گیربکس صنعتی (از تقسیم عدد دور خروجی بر عدد دور ورودی بدست می آید )

معمولاً باید از نصب الکتروموتور با توان بالاتر از مقدار مورد نیاز پرهیز کرد زیرا شوک و تنش هایی ایجاد می کند که عمر گیربکس صنعتی و سایر اجزاء را کاهش می دهد، چون طراحی بر طبق توانی که ماشین (انجام دهنده کار) جذب می کند انجام گرفته است و نه بر اساس توان الکتروموتور نصب شده. بعلاوه انرژی بیشتری مصرف شده و هزینه بالا می رود و تجهیزات برقی مصرفی نیز گرانتر می شود.

میتوانید از الکتروموتور بزرگتر استفاده کنید به شرطی که مطمئن باشید در شرایط ویژه (مثلا وقتی که تعداد اتصالات زیاد است) مورد استفاده قرار نمی گیرد. گیربکس صنعتی میتواند نیروهای اضافی تا 100% گشتاور اسمی خود را تحمل کنند به شرطی که تعداد اتصالات محدود باشد. اگر تعداد اتصالات زیاد باشد باید گیربکس صنعتی ای را انتخاب کنید که گشتاور نیروی آن 50% بیشتر از مقدار معمول در نظر گرفته شده، که این امر توسط ضریب کار مناسب حاصل می گردد.

نکات مهم در نصب گیربکس صنعتی:

 1. گیربکس صنعتی باید محکم به یک پایه صلب پیچ شود تا ارتعاش ننماید.
 2. اگر میخواهید گیربکس صنعتی را رنگ بزنید، کاسه نمد را بپوشانید تا از خراب شدن آنها جلوگیری شود.
 3. برای جلوگیری از اکسیده شدن و گریپاژ قطعات بالا، قبل از نصب آنها سطوح مورد تماس را تمیز کرده و گریس کاری نمایید.
 4. قبل از راه اندازی گیربکس صنعتی اطمینان حاصل کنید که سطح روغن درست بوده و ویسکوزیته روغن برای نوع بار مصرفی، صحیح باشد.
 5. اگر احتمال ضربه، بار بیش از حد یا گریپاژ می دهید، از کوپلینگ هیدرولیکی، محدود کننده گشتاور نیرو، کلاچ و غیره استفاده کنید.
 6. تولرانس ماشینکاری هر نوع دنده، چرخ زنجیر یا پولی که روی محورهای ورودی یا خروجی نصب میشوند، باید ISOH7 باشد.
 7. وقتی گیربکس صنعتی را با گریس روغن کاری کرده باشید نیاز به روغنکاری بعدی نیست. اگر روغن معدنی استفاده شده توصیه میشود که: روغن را پس از 500 تا 1000 ساعت کار اولیه عوض کرده و بهتر است داخل گیربکس صنعتی را شستشو دهید. در فواصل زمانی منظم، سطح روغن را بازرسی و روغن را پس از 4000 ساعت کار عوض کنید.

چرخ دنده یا گیربکس صنعتی به دو دسته کلی تقسیم بندی می شوند:

 1. گیربکس کاهنده: گیربکس کاهنده بین موتور و متحرک قرار می گیرد و با کاهش دور الکتروموتور ، گشتاور و دور خروجی مورد نیاز را تامین می ­کند.
 2. گیربکس افزاینده: گیربکس افزاینده بین موتور و متحرک قرار می گیرد و با افزایش دور الکتروموتور ، گشتاور و دور خروجی مورد نیاز را تامین می­ کند. در برخی از صنایع بخصوص صنایع نیروگاهی و صنایع پالایشگاهی و صنایع پتروشیمی نیاز به گیربکس صنعتی با دور بالا می باشد که آنها گیربکس افزاینده نامیده می شوند.

همچنین بر اساس نحوه قرارگیری دنده ها، گیربکس صنعتی به 4 نوع تقسیم بندی می شوند که به شرح ذیل است:

 1. گیربکس هلیکال
 2. گیربکس حلزونی
 3. گیربکس خورشیدی
 4. گیربکس صنعتی خاص

گیربکس صنعتی هلیکال و گیربکس صنعتی حلزونی عموماً نسبت تبدیل های معینی دارند و برای رسیدن به نسبت تبدیل های بالاتر (دور کمتر) می­توان دو گیربکس صنعتی را با هم کوپل کرد که این کار در گیربکس خورشیدی با تعویض نسبت بین طبقات و یا افزودن طبقه برای رسیدن به نسبت دور دلخواه انجام می شود.

ارائه پیشنهادیه فنی

مجموعه کالا صنعتی افتخار دارد که با حضور کارشناسان فنی و با تجربه در زمینه انتخاب گیربکس صنعتی مناسب ، بنا به درخواست شما ، پیشنهادیه فنی برای گیربکس صنعتی مورد نیاز را ارسال نماید. این پیشنهادیه شامل بروشور گیربکس صنعتی ، ابعاد و مشخصات فنی و ملاحظات اقتصادی گیربکس پیشنهادی می باشد. همچنین با مراجعه به بانک کاتالوگ می توان کاتالوگ گیربکس صنعتی مورد نظر را به صورت فایل PDF دانلود نمایید.

ارائه پیشنهادیه مالی ( پیش فاکتور )

یکی از مزایای کالا صنعتی داشتن قیمت برای محصولات عرف بازار است. برای گیربکس صنعتی خاص با توجه به اینکه قیمت گیربکس صنعتی خاص دائماً در حال تغییر است، لذا لیست قیمت جدید گیربکس خاص  بنا به درخواست مشتری از طریق ارتباط آنلاین ارسال خواهد شد. برای گیربکس اروپایی و گیربکس چینی که نیاز به استعلام قیمت برای واردات از دیگر کشورها باشد، بسته به زمان پاسخگویی طرف خارجی تا یک هفته زمان نیاز است. 

فروش گیربکس صنعتی دست دوم یا استوک  

یکی از ویژگی ها و مزایای وب سایت کالا صنعتی، ایجاد ساز و کار جدید برای خرید و فروش گیربکس صنعتی، الکتروموتور و پمپ کارکرده یا دست دوم است. اگر تمایل به فروش و خرید گیربکس صنعتی استوک یا کارکرده دارید از طریق ارتباط آنلاین درخواست خود را ارسال نمایید تا در بخش دیوار صنعتی محصول شما قرار گرفته و به فروش برسد.

 

سوالات متداول

آیا در سایت کالا صنعتی برای انواع گیربکس صنعتی مشاوره هم دارید؟

پاسخ: انواع گیربکس صنعتی اعم از گیربکس حلزونی ، گیربکس هلیکال ، گیربکس خورشیدی ، گیربکس مکعبی و بسیاری دیگر از انواع گیربکس خاص صنعتی مشاوره تخصصی وجود دارد. کالا صنعتی سعی دارد همواره بهترین گزینه را به شما پیشنهاد بدهد. برای دریافت جزئیات بیشتر در مورد مشاوره گیربکس صنعتی با کارشناسان فروش در تماس باشید.

مقالات مرتبط با انواع گیربکس صنعتی را از کجا میتوانم دانلود کنم؟

پاسخ: در بخش مقالات گیربکس صنعتی میتوانید تازه ترین اخبار و مقالات در این زمینه را دریافت نمایید. در این بخش مسائل مربوط به دنده در گیربکس صنعتی و راهکارهای نگهداری گیربکس صنعتی ارائه شده است.

 

 
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
ثبت سفارش
تعداد
عنوان