گیربکس هلیکال

در ادامه تمامی اطلاعات در مورد گیربکس هلیکال را در اختیار شما قرار میدهیم. برای مشاهده ادامه مطالب برای روی بیشتر کلیک نمایید. شما میتوانید برای دریافت مشاوره تخصصی رایگان و اطلاع از قیمت روز همه محصولات با بخش فروش کالاصنعتی تماس حاصل فرمایید.

آشنایی با گیربکس هلیکال

گیربکس هلیکال

گیربکس های صنعتی در صنایع مختلف کوچک و بزرگ مورد استفاده قرار میگیرند و کاربرد های فراوانی دارند. گیربکس هلیکال، با توجه به طراحی و مدل چرخ دنده مورب آن، شافت مستقیم نام گرفته است. این گیربکس، نسبت به سایر چرخدنده ها توانایی تحمل فشار و تنش بالایی دارد.

چرخ دنده ها قطعات دندانه داری هستند که در مجاورت با قطعه مشابه قرار میگیرند. به مجموعهای از این چرخ دنده ها که با هم در ارتباط هستند، گیربکس Helical Gearbox گفته میشود، که توانایی افزایش گشتاور خروجی و تغییر جهت چرخش شافت را با استفاده از کاهش دور چرخ دنده ها دارد.

ویژگی های فنی گیربکس های هلیکال

گشتاورهای خروجی بسیار بالا، عملکرد بی صدا و طول عمر بالا، ویژگی های مشخصی از گیربکس هلیکال مارپیچی و مورب هستند. گیربکس هلیکال با طیف گسترده های از کاربرد ها، از نظر عملکرد مقیاس پذیر هستند. به لطف طراحی مدولار و چگالی توان بالا، صرفه جویی در فضا و ساختار جمع و جور، امکان بهره برداری در فضاهای صنعتی کوچک و کم جا را فراهم میکند.

دامنه گیربکس های هلیکال و مورب، قابلیت پیکربندی در پارامتر های فرآیند صنعتی را دارد. بازدهی بالای این گیربکس ها در رابطه با پکیج محرکه ایدهآل که مطابق با نیازهای صنعت هستند، اطمینان می دهد.

در اتصال با سیستم سه فاز AC و سرووموتورها، گیربکس هلیکال، یک واحد متراکم را تشکیل می دهد. یکی از مزایای مهم گیربکس هلیکال، حرکات موقعیت یابی دقیق و تکرار پذیر به دلیل بالا بودن سختی پیچشی و عکس العمل پایین آن است.

ورودی و خروجی گیربکس، همراستا بوده و دندانه های گیربکس هلیکال، با زاویه های نسبت به شافت قرار می گیرند. این امر منجر به تماس بیش از یک دندانه حین عملکرد گیربکس می شود. همچنین موجب میشود تا گیربکس بتواند بار بیشتری را تحمل کند.

با توجه به تقسیم بار بین دندانه ها، چرخ دنده های هلیکال، نرمتر و بیصداتر کار کنند. همچنین حداکثرگشتاور خروجی 6800 نیوتون متر و توان ورودی 45 کیلووات را تامین میکنند.

بر خلاف گیربکس هلیکال، در ساختار گیربکس های مکعبی وحلزونی از یک نوع چرخدنده استفاده می شود. در گیربکس شافت مستقیم ، با توجه به کاربرد اجزای تشکیل دهنده می تواند تغییر کند و از اجزای مختلفی استفاده میشود.

حتی ممکن است برای افزودن قابلیت تغییر جهت گشتاور ورودی به اندازه 90 درجه، از چرخ دنده های عمود بر هم که به آن پینیون نیز گفته می شود، استفاده کرد.

کاربرد های گیربکس هلیکال مستقیم

طراحی و ساخت مدولار گیربکس هلیکال مزایا و امکانات بسیاری برای مهندسی از جمله قابلیت تعویض قطعات را به همراه دارد. این امر در حالی که بالاترین استاندارد یکپارچگی قطعات را حفظ میکند، موجب رونق تولید اقتصادی نیز می شود. گیربکس هلیکال مستقیم، یکی از گیربکس های بسیار پرکاربرد است و از هر گیربکس دیگری کارایی بیشتری دارد.

گیربکس هلیکال با دوام بالایی که دارد، برای کاربرد های بار زیاد بسیار مناسب و ایدهآل است که در صنایعی چون نساجی، پلاستیک، چاپ، آسانسور، کمپرسور، نفت و برش و... کاربرد فراوانی دارد. میزان درگیری چرخ دنده ها و سطح تماس بین آن ها در گیربکس هلیکال بیشتر است.

این چرخدنده ها از آلیاژ فولاد ساخته میشوند و همین ویژگی، توانایی تحمل فشار را بیشتر میکند.

در واقع حرکت یک چرخ دنده، محرکی برای چرخ دنده دیگر شده و موجب می شود تا گشتاور به محور دیگر منتقل شود. اصول ساختاری این گیربکس ها به گونه ای است که با حرکت نقطهای انتقال نیرو در مسیر سطح دنده انجام میگردد.

گیربکس شافت مستقیم به دلیل بازده بالای 90 درصدی و تنوع کاربرد در صنایع مختلف، مورد توجه زیادی قرار گرفته است. با توجه به راندمان بالای گیربکس های شافت مستقیم، و نیز ارائه نسبت بهینه بین فضای مورد نیاز برای نصب و گشتاور خروجی، تقریبا با هر نوع شرایطی سازگاری دارد.

میتوان گفت از قدیمی ترین گیربکس ها، گیربکس هلیکال تک استیج، دو و سه استیج هستند. این گیربکس ها گشتاوری در محدوده 50 تا 20 هزار نیوتن متر را در بر میگرفتند. باید اشاره کرد که دست یابی به چنین گشتاوری آسان نیست و تنها مدل های خاصی از گیربکس این امکان را دارند.

برند های خوب گیربکس هلیکال

از برندهای معروف تولید کننده گیربکس هلیکال، میتوان به شرکت های خارجی اس ای دبلیو SEW، ترنستکنو TransTecno، ایلماز Yilmaz و... اشاره کرد. همچنین میتوان از تولید کننده های گیربکس هلیکال ایرانی پارس، شریف پیشرو و... نام برد.

در صورت نیاز برای اطلاع از قیمت گیربکس هلیکال می-توانید به سایت کالا صنعتی مراجعه کنید.

چرخدنده گیربکس هلیکال

مزایای گیربکس هلیکال

همانطور که اشاره شد، گیربکس شافت مستقیم مزایای زیادی دارد. از جمله اینکه قابلیت نصب در شرایط محیطی مختلف را داراست، حتی در سرعتهای بالا آرام و با صدای آهسته کار میکند. در نسبت های تبدیل مختلف عملکرد مطلوبی دارد.

فضای مناسبی جهت تعمیر و نگهداری دارد بنابراین به راحتی میتوان چرخ دنده ها را بازرسی و به هنگام نیاز، روغنکاری کرد که موجب افزایش طول عمر دستگاه خواهد شد. همچنین با توجه به جنس فولادی آن، بسیار مستحکم و با دوام است.

آب بندی این گیربکس ها بسیار با کیفیت بوده و از ایجاد نشتی جلوگیری میشود. با توجه به نیازها و کاربرد صنعتی، انواع مختلفی از چرخ دنده ها وجود دارند: چرخ دنده هلیکال سینگل، چرخ دنده هلیکال دوبل، چرخ دنده شاه ماهی یا هرینگبان.

در گیربکس هلیکال، چرخ دنده ها کم صدا بوده و بسیار نرم کار میکند و از طرفی به دلیل مورب بودن چرخ دنده ها بیش از یک دنده درگیر بوده و کمترین استهلاک را دارد.

از طرفی بعد از گیربکس خورشیدی ، گیربکس هلیکال راندمان بالاتری نسبت به گیربکس حلزونی دارد. این مزایا باعث شده که گیربکس هلیکال شافت مستقیم کاربرد زیادی در صنعت داشته باشد.

پوسته گیربکس هلیکال عموماً پوسته آلومینیوم یا پوسته چدن است و بنا به نوع مصرف، گیربکس هلیکال میتواند پایه دار، گیربکس هلیکال فلنچ دار و ترکیب پایه و فلنچ باشد.

انواع گیربکس شافت مستقیم و کاربرد آن

 1. گیربکس شافت مستقیم، در چند نوع پایه دار، فلنچ دار و پایه و فلنچ دار دسته بندی میشود. که در ادامه شرح داده می شود.
 2. گیربکس شافت مستقیم پایه دار: این گیربکس ها همانطور که از نامش پیداست، از بخش پایه نصب شده و در توان های 12/0 تا 45 کیلووات، اندازه شافت خروجی 22 تا 100 میلی متر و با دور 16تا 40 دور بر دقیقه، تولید می شوند.
 3. گیربکس شافت مستقیم فلنج دار: گیربکس های فلنج دار را میتوان به صورت افقی و عمودی در بخش شافت خروجی، نصب کرد. گیربکس فلنج دار با توان 12 تا 45 کیلووات، اندازه شافت خروجی 22 تا 100 میلیمتر و 16 تا 400 دور بر دقیقه ساخته می شوند.
 4. گیربکس شافت مستقیم دو سر شافت: این گیربکس ها که بیشتر در تجهیزات کشاورزی و هیدروموتور ها کاربرد دارند، با به کارگیری شافت در ورودی و خروجی ساخته می شوند. در این حالت، چرخدنده و ادوات انتقال نیرو، نیروی محرک را به ورودی گیربکس انتقال می دهند.
 5. گیربکس شافت مستقیم مرکب: گیربکسی که از ترکیب دو نوع گیربکس کوچک و بزرگ ساخته میشود. به این صورت که گیربکس کوچک مجموعه را راه اندازی کرده و گیربکس دیگر وظیفه تغییر سرعت و توان سیستم را برعهده دارد. از این گیربکس برای تغییر دور و مخصوصا دسترسی به دورهای 1 تا 16 دور بر دقیقه، و نیز در صنایعی که سرعت پایین مورد نیاز است، استفاده می شود.

گیربکس هلیکال ایلماز

گیربکس هلیکال یلماز

کاربرد گیربکس هلیکال در صنعت

یکی از پر کابردترین گیربکس های موجود در صنایع مختلف مانند صنایع غذایی، صنایع فولاد، صنایع سیمان و ... گیربکس هلیکال شافت مستقیم است. گیربکس هلیکال شافت مستقیم پایه دار بیشتر در خطوط انتقال مواد و گیربکس هلیکال فلنچ دار برای مواردی که گیربکس به صورت عمودی نصب میشود مانند میکسر کاربرد دارند.

گیربکس هلیکال بچینگ ، گیربکس هلیکال صنایع فولاد ، گیربکس هلیکال صنایع غذایی ، گیربکس هلیکال صنایع دریایی ، گیربکس هلیکال صنایع کاشی ، گیربکس هلیکال صنایع داروسازی ، گیربکس هلیکال صنایع آب و فاضلاب ، گیربکس هلیکال صنایع سیمان ، گیربکس هلیکال نوار نقاله و گیربکس هلیکال بالابر از جمله پرکاربردترین موارد مصرف گیربکس هلیکال در صنعت است.

اگر گیربکس هلیکال به طور مداوم و پیوسته کار میکند، پیشنهاد میشود قبل از ثبت سفارش با کارشناسان فروش در تماس باشید.

تعمیر گیربکس هلیکال

در مجموعه کالا صنعتی تعمیر گیربکس هلیکال شافت مستقیم ، تعمیر الکتروگیربکس شافت مستقیم ، تعمیر گیربکس هلیکال شریف ، تعمیر الکتروگیربکس هلیکال شریف و برندهای دیگر انجام می شود و اگر گیربکس صنعتی بزرگ بوده و نیاز به حضور کارشناس باشد، این مجموعه قادر است با اعزام کارشناس و برآورد قیمت تعمیر گیربکس صنعتی ، مشتریان را راهنمایی کند. برای اطلاعات بیشتر به بخش تعمیرات مراجعه فرمایید.

در بخش لوازم جانبی گیربکس تامین قطعات گیربکس هلیکال ، انواع دنده هلیکال ، چرخ دنده گیربکس شافت مستقیم ، را میتوانید جستجو کنید.

گیربکس هلیکال مستقیم یکی از پر مصرف ترین انواع گیربکس به شمار می رود. گیربکس SEW و VEM را میتوان سر آمد این صنعت دانست. اما در بین برند های معروف در ایران، شرکت های گیربکس شریف، گیربکس شاکرین، گیربکس پولادین پارت و بسیاری شرکت های دیگر مشغول به ساخت الکتروگیربکس شافت مستقیم هستند.

سوالات متداول درباره گیربکس هلیکال

گیربکس هلیکال شافت مستقیم چیست؟

در صنعت گیربکس صنعتی مختلفی استفاده می شوند که یکی از انواع گیربکس صنعتی که بسیار مورد استقبال است گیربکس هلیکال شافت مستقیم می باشد.

یک گیربکس هلیکال شافت مستقیم متشکل است از تعدادی زوج دنده که محل قرارگیری آنها درون پوسته گیربکس صنعتی است و همچنین دو محور برای چرخ دنده ها که در دو سوی این محور ها یاتاقان های غلطشی وجود دارد.

نوع چرخ دنده هایی که در گیربکس هلیکال شافت مستقیم به کار رفته، چرخ دنده مارپیچ یا هلیکال و چرخ دنده ساده یا مستقیم است؛ گیربکس هلیکال شافت مستقیم یکی از پرطرفدار ترین گیربکس صنعتی است که دلیل این امر کم سر و صدا بودن هنگام کار و درگیری نرم میان چرخ دنده های گیربکس هلیکال شافت مستقیم است.

گیربکس هلیکال چگونه کار می کنند و چه ویژگی هایی دارند؟

در گیربکس هلیکال در امتداد دنده ها با محور زاویه مورب وجود دارد که به دلیل وجود این زاویه در لحظه عملکرد گیربکس هلیکال ، در هر بار اعمال نیرو بیش از یک دنده درگیر است که این امر باعث شده فشار کمتری به دنده ها وارد شود و امکان استهلاک در گیربکس هلیکال به حداقل برسد.

در گیربکس هلیکال شافت مستقیم محور الکتروموتور و محور خروجی گیربکس صنعتی در یک راستا قرار دارد و قطر شافت خروجی با اندازه های استاندارد تعیین شده در تناسب است.

گیربکس هلیکال براساس کاربردهایشان به سه دسته پایه دار، گیربکس هلیکال فلنچ دار و پایه و فلنچ طبقه بندی می شوند.

جنس پوسته گیربکس هلیکال از چدن ، فولاد و شافت های فولادی است و نوع یاتاقان در گیربکس هلیکال عموماً به صورت معمول غلطشی می باشد.

کاربرد و استفاده های گیربکس هلیکال چیست؟

همانطور که گفته شد، گیربکس هلیکال شافت مستقیم از پرکاربردترین و پرطرفدار ترین گیربکس صنعتی موجود در بازار هستند و در صنایع مختلف کاربردهای گوناگونی دارند.از جمله مهم ترین کاربردهای گیربکس هلیکال شافت مستقیم می توانیم به موارد ذیل اشاره کنیم:

گیربکس هلیکال مورد استفاده در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، صنایع غذایی و دارویی، گیربکس هلیکال نوار نقاله، کاشی و سرامیک، گیربکس هلیکال میکسر، گیربکس بچینگ، گیربکس هلیکال کانوایر، گیربکس تیکنر، صنایع فولاد و سیمان، صنایع دریایی، آب و فاضلاب و بسته بندی.

انواع مختلف گیربکس هلیکال شافت مستقیم چیست؟

گیربکس هلیکال شافت مستقیم خود به دو دسته کلی که هر کدام زیر مجموعه هایی دارند تقسیم می شوند. گیربکس هلیکال شافت مستقیم شامل گیربکس شافت مستقیم پایه دار، گیربکس هلیکال فلنچ دار ، گیربکس شافت مستقیم دو سر شافت و گیربکس شافت مستقیم هالو شفت می باشد که در سایت کالا صنعتی انواع این گیربکس هلیکال شافت مستقیم قابل سفارش هستند.

به عنوان مثال گیربکس شریف یکی از معتبر ترین برند های گیربکس ایرانی در زمینه تولید گیربکس هلیکال است و کالا صنعتی با افتخار نماینده رسمی گیربکس شریف (این برند با کیفیت ایرانی) است.

طرز کار گیربکس هلیکال شافت مستقیم چگونه است؟

توان ورودی گیربکس هلیکال شافت مستقیم بین 12 KW  و 45 KW و میزان دور خروجی آنها در هر یک دقیقه حدود ?? الی ??? دور می باشد؛ شافت خروجی آنها نیز عددی بین ?? تا ??? میلی متر خواهد بود.

نحوه نصب گیربکس شافت مستقیم به این صورت است که از محل پایه و به صورت افقی و عمودی بر روی سطح مورد نظر نصب می شوند. دوران گیربکس شافت مستقیم پایه دار به وسیله چرخ دنده، چرخ زنجیر، تسمه و پولی و کوپلینگ انتقال قدرت، صورت می گیرد.

اساس کار گیربکس هلیکال فلنچ دار چگونه است؟

توان ورودی و میزان دور خروجی و اندازه شافت در گیربکس هلیکال فلنچ دار دقیقا مثل گیربکس هلیکال شافت مستقیم و به این صورت است: توان ورودی 12  الی 45 KW  توان ورودی، ?? الی ??? دور در دقیقه دور خروجی و شافت خروجی ?? الی ??? میلی متر. گیربکس شافت مستقیم هلیکال فلنچ دار به صورت افقی یا عمودی به موتورنصب می شود.

انتقال قدرت از گیربکس هلیکال شافت مستقیم به دستگاه از چه طریق ممکن است؟

در اننتقال قدرت از گیربکس هلیکال شافت مستقیم به دستگاه یک سری تجهیزات انتقال دنده قدرت وجود دارد که عبارتند از: کوپلینگ ، تسمه، چرخ دنده، چرخ زنجیر و... .

گیربکس هلیکال هالو شافت چیست؟

گیربکس هلیکال هالو شافت همانطور که از نامش پیداست، محل اتصال الکتروموتور به گیربکس به شکل هالو یا تو خالی است و ورودی آن متناسب با شافت خروجی الکتروموتور تعییم می شود.

در دهانه گیربکس هلیکال هالو شافت فلانچی وجود دارد که در هنگام نصب گیربکس به الکتروموتور فلنچ این دو بر هم منطبق می شود. یکی از مزایای اتصال گیربکس هالو شافت با الکتروموتور، جداسازی ساده فلنچ الکتروموتور از گیربکس صنعتی است که امکان تعمیر و جایگزینی ساده تری دارند.
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
ثبت سفارش
تعداد
عنوان