گیربکس سایکلو CYCLO

در این ادامه تمامی اطلاعات مورد نیاز برای انتخاب گیربکس سایکلو مناسب را در اختیار شما قرار میدهیم برای مشاهده ادامه مطالب برروی بیشتر کلیک نمایید. شما میتوانید برای دریافت مشاوره تخصصی و اطلاع از قیمت روز همه محصولات با بخش فروش کالاصنعتی تماس حاصل فرمایید.

گیربکس سایکلو چیست؟

گیربکس سایکلو یکی از انواع گیربکس صنعتی است که بسیار شک پذیر بوده و مقاوم در برابر شک های ناگهانی است.

در طی سال های اخیر بسیاری از مهندسین برای کنترل موتورهای سرو در صنایع از گیربکس سایکلو (cyclo) و خورشیدی استفاده می کنند.

این دو گیربکس قادر هستند تا بارهای سنگین را در نرخ حرکتی بالایی کنترل کرده و خروجی مورد نظر را برای کاربری ایجاد کنند.

اجزای گیربکس سایکلو

اجزای گیربکس سایکلو

گیربکس سایکلو یا کاهنده های سایکلو دارای چهار جز اصلی می باشند:

 1. شفت ورودی با سرعت بالا
 2. بادامک سایکلویید به صورت تکی یا ترکیبی
 3. میل بادامک یا رولر
 4. شفت خروجی با سرعت پایین

شفت ورودی به یک درایو خارج از مرکز متصل است که موجب چرخش خارج از مرکز بادامک می شود. در مدل های ترکیبی گیربکس سایکلو، میل بادامک و بادامک در پوشش اطراف به یکدیگر برای اولین بار برخورد می کنند.

بادامک های سیلندری به عنوان دندانه داخلی چرخ دنده می باشند و میل بادامک های اطراف آن معمولا بیشتر از تعداد دندانه ها می باشند.

در حالت دوم بادامک های درگیر با میل بادامک در شفت خروجی نیرو و گشتاور را از حالت خارج از مرکز به حالت هم مرکز تبدیل می کنند. در این حالت این حرکت گیربکس موجب افزایش گشتاور و کاهش سرعت چرخشی می شود.

ضریب تبدیل گیربکس سایکلو دارای بازه ای در حدود 1:10 تا 1:300 بدون مراحل پشتوانه سازی است.

تعداد گسترده ای گیربکس سایکلو (cyclo) تجاری وجود دارد که برعکس گیربکس خورشیدی متغیر های آن ها بستگی به شکل چرخ دنده، عملیات حرارتی و نحوه اتمام پروژه دارد. این فاکتورها به عنوان مشخصه های اولیه طراحی برای تولید گیربکس سایکلو می باشد.

دلایل اصلی استفاده از گیربکس

در مجموع دلایل استفاده از گیربکس را می توان در سه مورد خلاصه کرد:

 1. در زمینه تطبیق اینرسی است. یکی از مهمترین دلایل در انتخاب گیربکس، کنترل شرایط در محیط های دینامیک است. سرو موتورها می توانند تا 10 برابر اینرسی خود را کنترل کنند. اما در حالتی که زمان پاسخ مهم می باشد، موتور باید دارای کنترلی کمتر از 4 برابر اینرسی را داشته باشند.
 2. امکان عملکرد پر بازده موتور در سرعت های بالا است. گیربکس ها کمک می کنند تا موتورها در سرعت های بهینه خود عمل کنند.
 3. ایجاد یک گشتاور بزرگ می باشد. گیربکس هایی می توانند با کمک چرخ دنده های موجود در داخل خود، سرعت چرخشی را کاهش داده و گشتاور را افزایش دهند.

مقایسه عملکرد گیربکس سایکلو (cyclo) و گیربکس خورشیدی

معمولا گیربکس سایکلو cyclo و خورشیدی دارای کاربری های یکسانی هستند. یکی از معیارهایی که بسیاری از مهندسین در هنگام انتخاب گیربکس سایکلو و خورشیدی، دقت طراحی می باشد.

این دقت طراحی برای نوع کاربری گیربکس اهمیت بالایی دارد. در صورتی کاربری مورد نظر دقت بالایی برای طراحی نیاز داشته باشد، قطعا گیربکس سایکلو گزینه بهتری می باشند. با در نظر گرفتن گیربکس سایکلو می توان از سرو موتورهای با سیکل بالا و فرکانس بالا استفاده کرد.

یکی دیگر از جنبه های مقایسه گیربکس خورشیدی با گیربکس سایکلو، نسبت تبدیل آن است. مهندسین با کمک اینرسی گیربکس و سرعت چرخشی آن، مقدار بهینه ضریب تبدیل را بدست می آورند.

گیربکس سایکلو

در ضرایب تبدیل بین 1:3 تا 1:100 گیربکس های خورشیدی بهترین چگالی گشتاور، وزن و دقت طراحی را ارائه می دهد. در واقع، تعداد بسیار کمی گیربکس سایکلو وجود دارد که ضریب تبدیل کمتر از 1:30 را ارائه دهد.

در ضرایب تبدیل بین 1:11 تا 1:100 می توان از هر دو حالت گیربکس سایکلو و خورشیدی استفاده کرد. اگر چه در ضرایب تبدیل بالای 1:100 گیربکس سایکلو دارای مزایای زیادی نسبت به گیربکس های خورشیدی هستند.

این گیربکس ها می توانند ضرایب تبدیل بالا را بدون ایجاد مراحل جداگانه ای ارائه دهند که موجب می شود گیربکس سایکلو در اندازه های کوچکتر و قیمتی کمتر ارائه شوند.

یکی دیگر از معیار های مقایسه ای گیربکس سایکلو با گیربکس خورشیدی، سایز بدنه آن ها است. مهندسین معمولا گیربکس های خورشیدی که به صورت مربعی شکل ارائه شده اند را پیشنهاد می دهند. این مدل از گیربکس ها به راحتی و با دقت بالایی در سرو موتورها قرار می گیرند.

اما در واقعیت گیربکس های خورشیدی که دارای مراحل مختلفی هستند به شکل مستطیلی شکل بوده و دارای طول بلندی می باشند. بازه ضریب تبدیل با توجه به تعداد مراحل می تواند بین 1:11 تا 1:100 متغیر باشد.

در نقطه مقابل، گیربکس سایکلو به شکل دایره ای شکل می باشند. این مدل از گیربکس ها بیشتر به شکل استوانه ای با قطر های مختلف هستند. این گیربکس ها دارای طول به مراتب کمتری نسبت به گیربکس های خورشیدی هستند.

با این تفاسیر گیربکس سایکلو ترکیبی با سایز یکسان می توانند ضرایب تبدیل بالایی را ارائه دهند. این موارد موجب می شود که گیربکس سایکلو با ابعاد کوچکتر، ضرایب تبدیل بالاتری را نسبت به گیربکس خورشیدی ایجاد کنند.

گیربکس سایکلو3

ضریب تبدیل، سایز و نوع اتصال از جمله موارد پایه ای در انتخاب گیربکس مورد نظر است. اما در کنار این موارد، مشخصه هایی مانند ظرفیت بلبرینگ، سفتی پیچشی، بارهای شوکی، شرایط محیطی، عمر و سیکل کاری بر روی انتخاب گیربکس مورد نظر تاثیر می گذارند.

از دید یک مهندس مکانیک، گیربکس ها به عنوان یکی از اجزای سرو موتورها می باشد که می تواند انتقال نیرو را با شرایط مناسب انجام دهند. برای تمامی گیربکس ها مهم ایجاد یک تعادل بین عملکرد، عمر کاری و سایز موتور می باشد.

گیربکس های تعادل خوبی بین توان ورودی و خروجی موتورها ایجاد می کنند.

هر دو مدل گیربکس سایکلو و خورشیدی می توانند برای کار با موتورهای سرو و استپر مناسب باشند. اگر چه هر دو گیربکس دارای عملکردی عالی می باشند، گیربکس های خورشیدی معمولا دارای هندسه و طراحی مشابهی می باشند.

نحوه ساخت و تولید گیربکس های خورشیدی بسیار مشابه یکدیگر می باشد. در نقطه مقابل گیربکس سایکلو دارای مدل های متنوعی هستند و طراحی آن ها تفاوت گسترده ای با یکدیگر دارند.

معمولا در انتخاب هر مدل از این گیربکس ها مزایا و معایبی وجود دارد که باید با توجه به شرایط کاربری گزینه مناسب را انتخاب کنید.

ادامه متن در پایین صفحه ... • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا

مزایای گیربکس سایکلو

 • عکس العمل بسیار کم یا صفر در طول عملکرد
 • حرکت رولینگ به جای لغزش سطحی
 • استهلاک کم
 • ظرفیت بار شوک بالا
 • سفتی پیچشی
 • طراحی صاف
 • ضریب تبدیل بالای 1:200 در سایز های کوچک
 • عملکرد آرام

آشنایی با گیربکس سایکلو

می توان گیربکس سایکلو را پادشاه گیربکس‌ های شک پذیر نامید. این گیربکس‌ها به دلیل عدم استفاده از چرخدنده در سیستم داخلی، دارای مزایایی قابل توجه‌ای می‌باشند.

گیربکس سایکلو

 

سایکلو

جالب است که بدانید در ساختار داخلی گیربکس سایکلو هیچگونه چرخ دنده‌ای وجود ندارد!

ساختار داخلی گیربکس سایکلو شامل قطعات زیر می‌باشد:

 1. دیسک
 2. بلبرینگ
 3. بلبرینگ خارج از مرکز (Eccentric)
 4. شفت خروجی
 5. پین و بوش

 

گیربکس سایکلو

نمایی داخلی از گیربکس سایکلو cyclo شامل بلبرینگ خارج از مرکز، دیسک‌ های داخلی، پین، بوش و پوسته خارجی

ساختار بلبرینگ خارج از مرکز Eccentric

این بلبرینگ ها شامل قفسه، رولر و نشیمنگاه داخلی می‌باشند که هر کدام در صورت خرابی به صورت مستقل قابل تعویض هستند.

گیربکس سایکلو

 

بلبرینگ در گیربکس سایکلو

مقایسه درگیری چرخ دنده‌ها در گیربکس‌ هلیکال و گیربکس سایکلو

در گیربکس‌ هلیکال بر خلاف گیربکس سایکلو که دنده ندارد ، هنگام درگیری دو چرخ دنده فشار و تنش‌ ها به یک یا دو جفت دندانه وارد می‌شود و سایر دندانه ها تا نوبت درگیری آن ها فرا نرسد کمکی به تحمل تنش در نقطه درگیری نمی‌کنند.

در نتیجه در محل درگیری دندانه‌ ها بر روی دایره گام شاهد تنش در دندانه هستیم.

مقایسه گیربکس هلیکال و سایکلو

دنده گیربکس سایکلو  دنده گیربکس سایکلو

مقایسه گیربکس هلیکال و سایکلو  مقایسه گیربکس هلیکال و سایکلو   مقایسه گیربکس هلیکال و سایکلو

از طرفی به دلیل فرم دندانه در گیربکس‌ هلیکال در پای دنده شاهد تمرکز تنش هستیم. عوامل بالا می تواند در شُوک های وارده به گیربکس به شکست چرخ دنده منجر گردد.

اما در گیربکس‌ سایکلو ، تعداد دندانه‌های درگیر برابر 2/3 کل دندانه ها می‌باشد یعنی اگر بر روی دیسک 90 دندانه وجود داشته باشد 60 عدد از آنها در گیر می‌باشد.

از طرفی در گیربکس‌ سایکلو ، دیگر از تمرکز تنش پای دنده خبری نیست جای آن یک منحنی وجود دارد. همانگونه که در شکل مشاهده می‌فرمایید ، در گیربکس سایکلو ، به دلیل تقسیم شدن تنش بر روی دندانه‌ ها و از طرفی تمرکز تنش حداقلی موجود، شکل توزیع تنش بسیار مناسب‌تر از گیربکس‌ هلیکال می‌باشد.

گیربکس سایکلو

 

گیربکس سایکلو

عوامل بالا منجر به این موضوع شده است که گیربکس سایلکو بتواند تا 500% نسبت به overload توانایی تحمل شک را داشته باشد.

مقایسه گیربکس سایکلو با دیگر گیربکس ها

کالا صنعتی بهترین مرجع برای خرید اینترنتی گیربکس سایکلو cyclo به شمار میرود.

کارشناسان فروش کالا صنعتی علاوه بر مشاوره فنی برای گیربکس سایکلو (cyclo) ، میتوانند بهترین گزینه را به شما مشاوره داده و با کمترین هزینه بهترین خدمات را در مورد گیربکس سایکلو به شما ارائه دهند.

 • سوالات متداول
ثبت سفارش
تعداد
عنوان