021-91304300

تمامی سفارشات از تاریخ 6 فروردین ماه به بعد ارسال خواهد شد

تخفیف شگفت انگیز

سنسور دما

 • ترموکوپل صنعتی
 • ردیاب مقاومتی آر تی دی
 • ترمیستور ان تی سی
 • دماسنج مادون قرمز
اصطلاح سنسور دما به دسته ای از دستگاه ها گفته می شود که اندازه گیری دمای اجسام را ارائه می دهند و یا قرائت را مستقیماً نمایش می دهند یا سیگنال خروجی تولید می کنند که مقدار آن می تواند به قرائت دما تبدیل شود. دما اندازه گیری اساسی انرژی حرارتی است و می توان آن را به عنوان اندازه گیری میانگین انرژی جنبشی اتم ها و مولکول های یک ماده در نظر گرفت.

انواع سنسور دما

سنسور دما معمولاً در یکی از این انواع اصلی قرار می گیرند:

 1. ترموکوپل 
 2. RTDs (ردیاب های دمایی مقاومت)
 3. سنسور دما ترمیستور
 4. سنسورهای درجه حرارت نیمه هادی
 5. دماسنج ها
 6. سنسور دما سیم ویبره

سنسور دما

سنسور دما

اکثر اینها (به استثنای سنسور دمای مادون قرمز) سنسور صنعتی تماسی هستند ، به این معنی که سنسور یا کاوشگر باید از نظر فیزیکی با جسمی که درجه حرارت آن اندازه گیری می شود تماس بگیرد تا بتواند قرائت شود.

سنسور مادون قرمز انرژی حرارتی تابش شده از جسم را اندازه گیری می کنند تا دمای آن را ایجاد کنند و بنابراین سنسور غیر تماسی هستند. به استثنای برخی از اشکال دماسنج ، بیشتر سنسورهای دما برای تولید یک خروجی سیگنال الکتریکی طراحی شده اند که برای تعیین مقدار دما استفاده می شود.
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
 • محبوب ترین

سنسور دما چیست؟ و چه کاربردی در دنیای صنعت دارد؟

سنسورها در واقع قطعه یا تجهیز الکتریکی بوده که برای تعیین پارامترهای مختلف به کار گرفته می شود. از آنجا که سنسور دما نسبت به تغییرات محیطی حساس است  می تواند دمای محیط اطراف خود را به ما نشان دهد.

هر سنسور دمایی، دقت متفاوتی خواهد داشت. دسته ای ممکن است دارای دقت بالایی باشند مثلا حتی تا چند دهم سانتی گراد را می توانند اندازه گیری کنند و دسته ای دیگر از دقت کمتری برخوردارند.

پس با توجه به نوع نیاز و اهمیت دقت کار می توانید سنسورهای مناسب کار خود را شناسایی و خریداری نمایید.

سنسور دما

سنسور دما

دسته بندی سنسور دما

 1. لازم است بدانید که سنسور های دما تنوع بالایی دارند و در دسته بندی های مختلفی می توانند قرار بگیرند. اکثر این دسته بندی ها بر اساس کاربردشان است. بر همین اساس، ممکن است سنسور دما تماسی باشد یا غیر تماسی (محیطی). 
 2. در یک دسته بندی دیگر، سنسورها بر اساس صنعتی بودن و دامنه حرارتی آن ها دسته بندی می شوند. هر چند گاهی اوقات نیز طبق مواد سازنده ی سنسورها این  دسته بندی صورت می گیرد.
 3. سنسورهای رطوبتی از نوع محیطی هستند و برای سنجش دما و رطوبت نیازی به لمس یا تماس ندارند. از سنسورهای پرکاربرد و پر مصرف می توان به سنسور دما و رطوبت دی اچ تی اشاره کرد.

سنسور دما صنعتی

سنسور دما صنعتی همانطور که از اسمش پیدا است غالبا در مکان های صنعتی استفاده می شوند. این نوع سنسورها جز پرکاربردترین تجهیزات در محیط های صنعتی به حساب می ایند.

سنسور دما صنعتی نیز می تواند به صورت تماسی و یا حتی غیر تماسی عمل کند،  مثلا اگر آن را درون یک سیال یا مایع قرار دهید به صورت مستقیم با آن در تماس بوده و دمای آن سیال را به خوبی نشان خواهد داد.

در حالت دوم اگر با سنسور دمای غیر تماسی یا محیطی سر و کار داشتیم کافی است که آن سنسور را در نزدیکی قطعه بدون تماس فیزیکی قرار دهیم تا آن را حس کند و با عملکرد دقیق خود، دما را به ما نشان دهد.

عوامل اصلی در انتخاب یک سنسور دمای صنعتی مناسب چیست؟

 1. جریان و ولتاژ سنسور
 2. رنج دمایی سنسور
 3. دقت سنسور دما
 4. پایداری سنسور دما

جریان و ولتاژ سنسور

از عوامل مهم و کلیدی در انتخاب سنسور دمای صنعتی، دقت و توجه به ویژگی های الکتریکی مانند ولتاژ و جریان است.

پس در هنگام خرید سنسور دما صنعتی باید به مقدار جریان و ولتاژ آن دقت کرد زیرا این مقادیر جریان و ولتاژ باید با جریان و ولتاژ دستگاه برقی مد نظر، متناسب باشد.

رنج دمایی سنسور

یک امر مهم و غیر قابل انکار دیگر دقت در انتخاب سنسوری است که محدوده ی دمای دلخواه را بتواند اندازه گیری کند. سنسورها در یک محدوده ی دمایی وسیع طراحی می شوند.

پس با توجه به دمای کاری خود نوع سنسور را انتخاب کنید. اگر این امر رعایت نشود اندازه گیری سنسور دچار خطا و اشتباه خواهد شد و مشکلات جبران ناپذیر دیگری نیز پیش خواهد آمد.

سنسور دما

سنسور دمای صنعتی

دقت سنسور دما

سنسور دما دقت های متفاوتی نیز دارند که با توجه به دقتی که در کار نیاز است باید با آگاهی کامل از میزان دقت سنسور، آن را تهیه و خریداری نمایید.

پایداری سنسور دما

نه تنها دقت سنسور امر مهمی است بلکه پایداری سنسورها نیز موضوعی است که نباید فراموش شود.

مثلا اگر تغییرات دمای کاری بالا است باید از سنسوری با پایداری بیشتر استفاده گردد. گاهی ممکن است تغییرات دما چندان زیاد نباشد و استفاده از یک سنسور کم پایدار نیز پاسخگوی کار باشد.

پس باید در مورد سنسور دما اطلاعات کافی داشته باشیم تا به نتیجه ی درست و دلخواه برسیم.

سنسور دمای مخزن

همه ی مخازن برای اینکه ایمن، مطمئن و مناسب عمل کنند باید چند سنسور با کیفیت و مناسب  نیز داشته باشند. سنسور مخزن سطح و دمای مخزن را اندازه گیری و مشخص می کند.

نکاتی درباره سنسور دما مخزن

گاهی ممکن است این سوال نیز مطرح شود که چرا سطح مخزن توسط لوله دیپ مشخص نمی شود؟

در پاسخ باید بگوییم که با وجود اینکه هزینه ی چک کردن سطح مخزن با کمک میله دیپ و نیروی انسانی کمتر است اما به هیچ وجه ایمن نبوده و خطرناک خواهد بود.

علاوه بر خطراتی که به دنبال دارد موضوع دیگری نیز مطرح است که در زیر به آن اشاره خواهیم کرد:

 • برای اینکه سطح مخزن توسط میله ی دیپ چک شود باید درب منهول برداشته شود با این کار بخار سوخت مخزن به راحتی از آن خارج می شود در نتیجه برای جبران این بخارهای هدر رفته باید سوخت بیشتری مصرف شود تا جایگزین بخار قبل شود. 
 • سنسورهای دمای مخزن باید به صورت لحظه ای سطح، دمای سوخت و سطح آب را اندازه گیری کرده و نمایش دهند. این تجهیزات دما کاملا دقیق و حساس اند.

سنسور دما

سنسور دمای مخزن

ترموکوپل چیست؟

در واقع می توان گفت که ترموکوپل (Thermocouple) یک سنسور تشخیص و تعیین  دمای ترموالکتریک مداربسته بوده و از دو سیم غیر هم جنس  تشکیل شده است که در نهایت در قسمت انتهایی به یکدیگر متصل شده اند.

نحوه عملکرد ترموکوپل

در ترموکوپل جریان الکتریکی زمانی ایجاد می شود که دمای مسیر در دو طرف با یکدیگر متفاوت باشند. این موضوع اساس کار یک ترموکوپل است.

این دو اتصال سرد و گرم در ترموکوپل موجب ایجاد جریان الکتریکی می شود. در واقع با ایجاد حالت ترمو الکتریکی، اختلاف پتانسیل در دو سر آن ها ایجاد می شود و ولتاژ تولید می شود.

چون این ولتاژ با دما رابطه ی مستقیمی دارد با اندازه گیری آن دما نیز اندازه گیری و مشخص می شود.

بهتر است بدانید یکی از پرکاربردترین و پرمصرف ترین سنسورهای  دما در صنعت، استفاده از ترموکوپل است. زیرا این سنسور بسیار دقیق بوده و از قیمت مناسبی نیز برخوردار است.

به علاوه طیف وسیعی از تغییرات دما را می تواند اندازه گیری نماید.

چرا از ترموکوپل استفاده می کنیم؟

لازم است بدانید که ماهیت وجود و استفاده از ترموکوپل جهت افزایش ایمنی اجاق های گاز و یا هر نوع وسیله ی گاز سوز دیگر خواهد بود.

در واقع اگر شعله ی گاز بنا به هر دلیلی خاموش شود ترموکوپل با قطع اتوماتیک گاز مانع انفجار و آتش سوزی می شود پس عملکرد ترموکوپل در جهت ایمنی بیشتر خواهد بود.

فلزات ترموکوپلی با توجه به  قیمت‌شان در دو گروه دسته بندی می شوند:

 1. ترموکوپل فلز پایه  
 2. ترموکوپل فلزات قیمتی
 1. از  -۱۰۰ تا +۱۰۰ :سنسورهای NTC و Pt100  بدلیل: قیمت مناسب،  دقت بالا دارد ۱/۰ + و – درجه
 2. از  -۲۰۰ تا +۲۰۰ : سنسور pt100 با کابل سیلیکون بدلیل: دقت بالا دارد ۱/۰+ و – درجه
 3. از -۲۰۰ تا +۴۰۰ سنسور pt100 با کابل تفلون بدلیل: دقت بالا ۱/۰ + و – درجه
 4. <  +۶۰۰ درجه: سنسور pt100 سرامیکی بدلیل: دقت بالا ۱/۰ + و – درجه
 5. < +۸۰۰ درجه: سنسور pt100 سرامیکی با قلاف استیل بدلیل: دقت بالا
 6. ترموکوپل تیپ J بدلیل: قیمت مناسبتر
 7. از  +۹۰۰ تا ۱۱۰۰ درجه : ترموکوپل تیپ K , فلکسیبل استیل به دلیل: مقاومت بالا در دما 
 8. از ۱۱۰۰ تا ۱۳۵۰ درجه : ترموکوپل تیپ K مدل کلگی دار با قلاف سرامیکی 
 9. از ۱۴۰۰ تا ۱۶۵۰ درجه: ترموکوپل تیپ S از خوانواده پلاتین درقلاف سرامیکی با پوشش دارای آلومینیا ی بالا 
 10. از ۱۶۵۰ تا ۱۸۰۰ درجه: ترموکوپل تیپ B در قلاف تنکگستن
 • سوالات متداول
ثبت سفارش
تعداد
عنوان