تخفیف شگفت انگیز

الکتروموتور دو سرعته یا دالاندر
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
  • الفبا
  • محبوب ترین

الکتروموتور دو سرعته چیست؟

موتور دو سرعته (همچنین با نام های موتور تغییر قطب، موتور دوگانه (Dual) یا دالندر نیز شناخته می شود) نوعی موتور القایی چند سرعته است که در آن با تغییر تعداد قطب ها ، سرعت موتور متغیر است. این امر با تغییر اتصالات سیم کشی داخل موتور حاصل می شود. در موتور ممکن است بسته به سیم پیچ استاتور دارای گشتاور ثابت یا متغیر باشد. در الکتروموتور دالاندر یا دو سرعته، تغییر سرعت بر اساس تغییر تعداد قطب ها صورت می گیرد. در اغلب مواردی که نیاز به الکتروموتور دور متغیر است، از الکتروموتور های DC استفاده می شود اما در برخی موارد تنها نیاز است که الکتروموتور دو یا سه حالت متغیر برای دور نیاز داشته باشد که در این موارد عموماً از الکتروموتور چند سیم پیچه استفاده می شود. از طرفی موتورهایی که با استفاده از سیم پیچ مجزا سرعت را کنترل میکنند، عموماً در قسمت استاتور حجم زیادی دارند.

مزیت های الکتروموتور دو سرعته

موتورهای دو سرعته نسبت به سایر سیستم های کنترل سرعت مانند درایو تغییر فرکانس یا همان اینورتر ها دارای مزایایی هستند ، زیرا اتلاف انرژی و برق کمتری دارند که این مورد به دلیل استفاده بیشتر نیرو برای به حرکت در آوردن موتور میباشد و هیچ سوئیچینگ پالس الکتریکی انجام نمی شود. استفاده از این سیستم در مقایسه با سایر روش های کنترل سرعت موجود بسیار ساده تر و آسان تر است. استفاده از سیستم در مقایسه با سایر روش های کنترل سرعت در دسترس بسیار ساده و آسان برای استفاده میباشد. از بین تمام الکتروموتور ها ، الکتروموتور دالاندر با قابلیت تبدیل 1:2 برای سرعت، بیشترین کاربرد را دارد. در سال های اخیر محققان به روش دست پیدا کرده اند که در عین ساده بودن ، می تواند نسبت های بیشتری را ایجاد کند. همچنین از الکتروموتور دو سرعته به عنوان الکتروموتور چرخ سفال گری نیز استفاده می شود.

معایب الکتروموتور دو سرعته

موتور دو سرعته به دلیل تغییر سرعت شدید، امکان ایجاد ساییدگی و پارگی مکانیکی در این نوع موتور های وجود دارد. این نوع اتصال همچنین باعث ایجاد اعوجاج هارمونیکی بالا در هنگام تغییر قطب ها در الکتروموتور می شود زیرا فاصله زاویه ای بین قدرت تولید شده با کاهش قطب ها در موتور افزایش می یابد.

کاربرد الکتروموتور دو سرعته

الکتروموتور مورد استفاده در جرثقیل سقفی ، جرثقیل ریلی و دروازه ای ، تجهیزات شهربازی ها ، صنایع نساجی ، باراندازها و اسکله های بارگیری و تخلیه، الکتروموتور گونی بافی ، سیستم های انتقال مواد و نوار نقاله ها عموماً از نوع دو سرعته (Dahlander) است. موتور کولر یک نمونه بارز از الکتروموتور دو سرعته است. برای لیست قیمت موتور کولر با متخصصین ما در تماس باشید.

الکتروموتور دو سرعته چه شکلی است؟

یکی از سوالاتی که بسیاری از مشتریان کالا صنعتی دارند این است که الکتروموتور دو سرعته به چه شکل است. تصویر زیر یک موتور دو سرعته را نمایش می دهد. به لحاظ ظاهری هیچ تفاوتی بین الکتروموتور دو سرعته و تک سرعته وجود ندارد. اما بر روی پلاک الکتروموتور دو سرعته این موضوع نمایش داده شده است.

الکتروموتور دو سرعته

چرا کنترل سرعت دالاندر یک روش بدون تلفات به شمار می رود؟

در برابر روش های موجود برای کنترل تعداد قطب سیم پیچ ها ، روش سیم پیچ دالاندر به دلیل استفاده از کل ظرفیت موتور، روشی بدون تلفات به شمار میرود این در حالی است که در روش های دیگر تقریباً نیمی از ظرفیت موتور استفاده می شود.

الکتروموتور دالاندر با چه سرعت هایی در بازار موجود است؟

الکتروموتور دو سرعته با سرعت های 500 ، 750 ، 1000 ،1500 و 3000 دور موجود است. برای رسیدن به دورهای کمتر نیاز است که یک گیربکس حلزونی یا گیربکس هلیکال بر سر راه موتور قرار گیرد تا دور خروجی را کاهش داده و به نسبت خروجی دلخواه برسیم.

روش کنترل سرعت در الکتروموتور دالاندر چیست؟

روش کنترل سرعت در موتور دالاندر یا دو سرعته تلفات ندارد و نسبت به روش های تغییر تعداد قطب ها مثل استفاده از چند سیم پیچ مجزا، بهینه تر است. در روش نامبرده شده یعنی استفاده از سیم پیچ های مجزا معمولا از تمام ظرفیت موتور به طور کامل استفاده نمی شود و در هر حالتی از کار الکتروموتور تنها نیمی از سیم پیچ های استاتور هستند که مورد استفاده قرار می گیرند.

در الکتروموتور دالاندر چگونه می توان سرعت را تغییر داد؟

در الکتروموتور دالاندر یک سیم پیچ وجود دارد که از شش پیچه تشکیل شده است. سرعت به وسیله این سیم پیچ و تغییر اتصالات ترمینال های موتور با استفاده از تغییر اتصالات پیچه ها ، امکان اینکه سرعت موتور نصف یا دو برابر شود، وجود دارد.

شیوه هایی که برای اتصال سیم پیچ در الکتروموتور دالاندر وجود دارد را بیان کنید

در الکتروموتور دالاندر برای اتصال سیم پیچ دو شیوه وجود دارد؛ شیوه اول شیوه مثلثی است که هر فاز آن دو شاخه موازی یا دو مثلث موازی دارد که میتوان با جفت کردن آنها به طور سری اتصال ستاره ایجاد نمود. شیوه دوم شیوه اتصال ستاره موازی است که می توان آن را به به یک اتصال مثلث با جفت‌ شدگی سری شاخه‌ ها تبدیل کرد. با تغییر اتصال در هر یک از دو روشی که توضیح داده شد ، جهت جریان الکتریکی در نیمی از مسیر سیم‌ پیچ وارون می‌شود و موجب تغییر قطب‌ها می‌گردد.

اتصالات ستاره مثلث و موازی در موتور دالاندر چیست؟

کاربرد الکتروموتور دالاندر از توان چند کیلو وات شروع می شود و به توان های چند ده وات ختم می شود. در طراحی موتور دالاندر از بین شیوه مثلثی و شیوه اتصال ستاره موازی معمولا ترجیح کار بر شیوه ای است که در حالت کار معمول الکتروموتور از تمام یا بیشتر توان از اتصال ستاره استفاده شود.

الکتروموتور سه سرعته چیست؟

این موتور یعنی الکتروموتور سه سرعته توسط سیم پیچ دالاندر به دو سرعت و به وسیله یک سیم پیچ دیگری که محل جاسازی آن در شیارهای یکسانی است ، به سرعتی پائین تر از دو سرعت قبلی خواهند رسید. الکتروموتور سه‌ سرعته عموماً در جرثقیل و موارد مشابه کاربرد دارند.

روش های دیگر تغییر سرعت بجز الکتروموتور دالاندر چیست؟

معمولا در مواردی که نیاز به استفاده از سرعت متغیر باشد، از الکتروموتور دی‌ سی استفاده می‌شود. با این وجود کاربردهای خاصی هم وجود دارند که تنها دستیابی به چند سرعت معین و گسسته برای آنها کافی باشد، در این موارد استفاده از الکتروموتور دارای قطب‌ متغیر و چند سیم‌ پیچه شایع تر است. با وجود تمام این تفاسیر موتورهایی که تغییر قطب را با کمک سیم‌ پیچ‌ های مجزا انجام می‌دهند، حجم زیادی را دراستاتور اشغال خواهند کرد.

به جز استفاده از الکتروموتور دالاندر چه راه های دیگری برای تغییر سرعت موتور پیشنهاد می شود؟

عموماً استفاده از اینورتر بهترین گزینه برای این مقصود است. اینورتر این قابلیت را دارد که در خروجی دینام هر تعداد دوری که مورد نظر است ایجاد کند.

الکتروموتور دو سرعته در تهران هم فروش می شود؟

الکتروموتور دالاندر در مشهد هم فروش دارد و همچنین برای تمام نقاط ایران ارسال می شود. الکتروموتور دو سرعته در شهرهای کل استان خراسان اعم از:  باخرز   بجستان   بردسکن    تایباد    تربت جام    تربت حیدریه    جغتای    جوین    خلیل‌آباد    خواف    خوشاب    داورزن    درگز  رشتخوار   زاوه    سبزوار    سرخس   طرقبه    شاندیز    فریمان     فیروزه    قوچان     مه ولات     نیشابور    چناران    کاشمر     کلات    گناباد    اسفراین    جاجرم    راز و جرگلان    شیروان   فاروج    مانه و سملقان    گرمه    اسلامیه     طبس     فردوس    قائن    قاین    قاینات  ایرانشهر    چابهار    خاش   دلگان    زابل     زاهدان    میرجاوه    زهک    سراوان    سرباز    قصرقند    کنارک    مهرستان    نیک‌ شهر    نیمروز    هامون    هیرمند    نیز به فروش میرسد.

الکتروموتور دو سرعته با چه نام هایی وجود دارد؟

الکتروموتور دو سرعته با نام های الکتروموتور دالاندر ، دینام دو سرعته ، دینام دالاندر ، الکتروموتور 2 سرعته ، موتور دو سرعته سه فاز ، موتور دو سرعته تک فاز ، الکتروموتور چند سرعته و اسامی مشابه این نامبرده میشود. 

الکتروموتور دو سرعته دست دوم یا الکتروموتور دو سرعته چینی هم موجود است؟

در سایت کالا صنعتی فروش انواع الکتروموتور موجود است اما برای الکتروموتور دو سرعته دست دوم باید به بخش دیوار صنعتی مراجعه نمایید تا موارد دست دوم را مشاهده نمایید. 

  • سوالات متداول
الکتروموتور و گیربکس پمپ و تجهیزات مرتبط اینورتر و ابزار دقیق اپراتور