پمپ آبرسانی و تاسیساتی

پمپ آبرسانی و تاسیساتی از جمله انواع پمپ پر مصرف برای مصارف خانگی و صنعتی است. برای دریافت مشاوره برای خرید پمپ آبرسانی و تاسیساتی با کارشناسان فروش در تماس باشید. در کالا صنعتی انواع پمپ آبرسانی و تاسیساتی به فروش می رسد.

پمپ leo پمپ پنتاکس

 

 سوالات متداول

شکل ظاهری یک پمپ گریز از مرکز چگونه است؟
پاسخ: در صورت ظاهری یک پمپ گریز از مرکز آنچه که دیده می شود محوری است که پروانه روی آن سوار شده و به طور کامل درون بدنه که به شکل صدف یک حلزون است ، قرار دارد.

دیاگرام یک پمپ گریز از مرکز

 یک پمپ گریز از مرکز چگونه کار می کند؟
پاسخ: براساس شکل زیر برای اینکه سیال وارد شده به پروانه پمپ از پروانه خارج شود از نقاط اطراف زبانه این کار را شروع می کند . همزمان با شروع این کار در نقطه ای 90 درجه جلوتر مایع عبوری میزان یکسانی دارد پس در اینجا 14 مایع از پروانه پمپ خارج شده است.در نقطه 90 درجه بعدی به حجم مایعی که از پروانه خارج شده 14 دیگر اضافه می شود و در مجموع 12 از مجموع مایع خارج می شود .این اعمال در نقطه ای به نام نقطه d که در آن 34 از حجم مایع خارج می شود ، اتفاق می افتد . در نقطه ای به نام نقطه e نیز کل حجم مایع از پروانه پمپ خارج می شود. 

قسمتهای داخلی یک پمپ گریز از مرکز

در ادمه جریان سیال یا مایعی که بین پروانه و بدنه پمپ در گردش است ، همواره زیاد می شود و بزرگتر می گردد که باعث می شود که حرکت مایع در بدنه پمپ شکلی مارپیچ به خود بگیرد ؛ در زمانهایی که این جریان اتفاق می افتد به بدنه پمپ حلزون می گویند. در نتیجه حرکت مایع سیال درون پمپ و وجود نیروی گریز از مرکز ، در نهایت مایع سیال از پروانه پمپ خارج شده و در همین زمان مایع جدیدی تحت تاثیر همان نیروی گریز از مرکز به عنوان جایگزینی برای مایع قبلی وارد پمپ می شود. در طی این عمل در لوله ورودی که دهانه آن باز بوده و زیر سطح مایع قرار دارد ، جریان ثابتی از مایع سیال قرار می گیرد . در این حالت اگر لوله ورودی بالاتر از سطح مایع قرار بگیرد جریان مایع قطع می گردد و راه برای ورود هوا یا گاز به درون پمپ باز می شود. در نتیجه این امر دوران پروانه پمپ درون هوا انجام می شود که در این صورت امکان جا به جایی مایع توسط پروانه برای زمان طولانی تری وجود ندارد ؛ وقوع این جریان این نتیجه را از پمپ ها به دست می دهد که پمپ ها نمی تواند به صورت خودکار عمل هواگیری را انجام دهند .

در پمپ های گریز از مرکز مایع چگونه وارد پمپ می شود و چه کاری را انجام می دهد؟
پاسخ: در پمپ های گریز از مرکز ورود مایع سیال به پمپ از طریق مرکز پروانه یا همان چشم پروانه می باشد . در بیشتر پمپ ها پروانه ای که در پمپ وجود دارد دارای سرعت فرآورش به اندازهrpm  1200-3500 می باشد چرا که الکتروموتورها محرک بیشتر پمپ ها در طی عملیات فرآورش می باشند.البته این امکان وجود دارد که در برخی کابری ها مثل سیستم تزریق آب ، محرک جریان توربین گازی بوده و سرعت جریان پمپrpm 5000-6000 باشد . در زمان عبور مایع سیال از پروانه پمپ ، سرعت آن بیشتر شده و در قسمت لبه پروانه پمپ های گریز از مرکز به بیشترین میزان خود خواهد رسید.

در پمپ های تک مرحله ای و چند مرحله سرعت مایع سیال چگونه است؟
پاسخ: در پمپ های تک مرحله ای مایع سیال از پروانه خارج می شود و پس از آن وارد قسمت حلزونی خروجی شده و سرعت آن افزایش پیدا می کند اما در پمپ های چند مرحله ای عمل کاهش سرعت مایع سیال در یک کانال و راهروی جریان شعاعی به اسم دیفیوزر یا افشاننده ، رخ می دهد.

کاهش و افزایش سرعت مایع سیال چه تغییری را در پمپ ایجاد می کند؟
پاسخ: عموما وقتی مایع سیال از درون پمپ عبور می کند سرعت جریان آن کاهش یا افزایش می یابد که این افزایش و کاهش باعث ایجاد بیشترین میزان فشار درون پمپ می گردد . نمونه مشابه این اتفاق زمانی رخ می دهد که گلوله آتش شده از تفنگ به سمت هدف تیر ، پرتاب شود .

تبدیل سرعت به فشار در پمپ های گریز از مرکز با روشهای مختلف

تولید فشار در پروانه پمپ ها چگونه است؟
پاسخ: با ذکر یک مثال می توانیم بگوییم وقتی گلوله ای به هدف برخورد می کند ، سرعت آن افزایش یافته و در نتیجه فشار آن کم می شود ( تبدیل انرژی جنبشی به انرژی پتانسیل) . با توجه به این مثال در می یابیم که مقدار انرژی جنبشی که به انرژی پتانسیل تبدیل شده به قطر و سرعت پروانه بستگی دارد . میزان فشاری که توسط پروانه هایی که قطر بیشتری دارند و سرعت دوران بالایی نیز دارند ، تولید می شود در مقایسه با پروانه هایی با قطر کمتر و سرعت پائین تر بیشتر است .

سرعت در پروانه پمپ ها چگونه است؟
پاسخ: سرعت پروانه ها در پمپ ها با توجه به مواد به کار رفته در ساختمان آنها و همچنین شیوه تولید پروانه مشخص می شود . اگر یک پروانه قادر نباشد فشار مورد نیاز یک پمپ را تولید کند ، در این حالت می توان به منظور تامین فشار مورد نیاز پمپ دو یا چند پروانه را به صورت سری روی پمپ سوار نمود.

در یک پمپ چه تعداد پروانه می تواند وجود داشته باشد؟
پاسخ: به طور کلی و روی کاغذ هیچ محدودیتی در رابطه با تعداد پروانه های مورد استفاده در پمپ وجود ندارد البته بسیار کم مشاهده می شود که پمپ های افقی در بدنه خود دارای بیش از 8 عدد پروانه باشند .

در چه زمانی از پمپ های دوم استفاده می شود؟
پاسخ: اگر میزان فشاری که توسط پمپ های افقی تولید می شود کافی نبوده و کمتر از میزان پیش بینی شده باشد ، از پمپ دومی استفاده می شود . تعداد پروانه های پمپ های درون آب میتواند 50 عدد یا حتی بیشتر از این تعداد باشد . ساختار پمپ های عمودی یکپارچه نیست و به صورت بخش بخش است در نتیجه هیچ گونه محدودیت و مشکلی در تعداد پروانه های موجود در پمپ های عمودی وجود ندارد.

پمپ های دینامیکی و پمپ های جا به جایی مثبت چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟
پاسخ: پمپ های دینامیکی و پمپ های جابه جایی مثبت چهار تفاوت اساسی با یکدیگر دارند که عبارتند از:
بیشترین میزان فشاری که توسط پمپ های مکانیکی و در حالتی که جریان مایع سیال متوقف شده و شیر خروجی نیز بسته باشد ، محدود است.
انرژی موجود در پمپ های مکانیکی در مرحله اول به سرعت تبدیل می شود و سپس به وسیله حلزون و دیفیوزر به فشار تبدیل می گردد اما در پمپ های جا به جایی مثبت انرژی موجود در پمپ به صورت مستقیم و بدون واسطه به فشار تبدیل می شود.
جریان مایع سیال در پمپ های جا به جایی مثبت به صورت متناوب است اما جریان سیال در پمپ های دینامیکی پیوسته و دائمی می باشد.
استفاده از پمپ های دینامیکی در جهت جا به جایی جریان زیاد و فشار متوسط و کم است اما از پمپ های جا به جایی مثبت برای تامین فشار بالا و جریان کم مایع مخصوصا جا به جایی مایعات دارای گرانروی یا ویسکوزیته بالا استفاده می شود.

قطعات اصلی یک پمپ گریز از مرکز کدامند؟
پاسخ: پمپ های گریز از مرکز دارای 5 قطعه اصلی بوده که شامل بدنه ، پروانه ، محور ، یاتاقان و محفظه های آب بندی می باشند.


قطعات اصلی یک پمپ گریز از مرکز

ساختار بدنه در پمپ های گریز از مرکز را شرح دهید.
پاسخ: بدنه یا پوسته در پمپ های گریز از مرکز همان قسمت مرئی و قابل مشاهده پمپ می باشد که سایر اجزای پمپ را درون خود نگه می دارد . به صوزت معمول اجزای تشکیل دهنده بدنه شامل چدن ، فولاد ، پلاستیک و مواد مخصوص دیگر هستند . معمولا بدنه پمپ هایی که در عملیات ها و پروژه های تحت فشار
kpa1000 یا Psi150 و در مناطق نفت خیز کار می کنند از چدن ساخته شده اند اما پمپ هایی که عملیات بهره برداری در فشارهای بالاتر از این مقدار استفاده می شوند دارای بدنه ای از جنس فولاد می باشند . در بدنه پمپ ها دو نازل ورودی و خروجی وجود دارد که محل قرار گیری آنها در قسمت پایین بدنه است ؛ نیمه بالایی بدنه پمپ های گریز از مرکز برای بازرسی راحت تر قابل جا به جایی هستند.

دو تکه افقی

 دو تکه عمودی

دو تکه محوری چیست؟
پاسخ: این احتمال وجود دارد که بدنه پمپ های گریز از مرکز به صورت های دو تکه افقی ، دو تکه عمودی و دو تکه مورب (تحت یک زاویه غیر از 90 درجه ) باشند . در اصطلاح به دو تکه افقی دو تکه محوری گفته می شود .

پمپ های دو تکه شعاعی چگونه پمپ هایی هستند؟
پاسخ: پمپ هایی که دارای بدنه ای به صورت دو تکه عمودی باشند ، پمپ های دو تکه شعاعی گفته می شود . این نوع از پمپ ها در محل هایی کاربرد دارند که کوپلینگ محرک به آنها نزدیک باشد و اینکه آن محل طرح هایی داشته باشد که ورودی در انتها بر روی شاسی سوار شده باشد .

بدنه های بشکه ای چه ساختاری دارند و در کجا استفاده می شوند؟
پاسخ: برای پمپ هایی که فشار بالایی داشته و دارای دیفیوزر و حلزون باشند ، محتمل ترین بدنه مورد استفاده بدنه بشکه ای است. در بدنه های بشکه ای بدنه و پوسته داخلی بسیار مشابه با پوسته بشکه ای شکل خارجی است. در بدنه های بشکه ای بدنه دو نیمه دارد که نیروی نشت بندی مورد نیاز جهت نگه داشتن دو نیمه بدنه بر روی هم به وسیله اعمال فشار خروجی در بدنه داخلی تامین می گردد.

بدنه بشکه ای

پروانه چیست و کاربرد آن در کجاست؟
پاسخ : پروانه قطعه ای از قطعات یک پمپ است که کار آن افزایش میزان فشار می باشد . پروانه از طریق محور پمپ ، کلید و یا پرس روی شافت به شکلی محکم در پمپ سوار می شود و به همان صورت نیز یعنی با سرعت محور دوران خود را انجام می دهد . پمپ هایی که در مناطق نفت خیز استفاده می شوند پروانه ای یا پروانه هایی از جنس چدن دارند . البته در سرویس ها و خدمات خورنده و شیمیایی می توان از پلاستیک ، فولاد ضد زنگ یا مواد مخصوص دیگر نیز استفاده نمود .

پروانه باز ، پروانه نیمه باز و پروانه بسته را تعریف کنید.
پاسخ: پروانه ای که دارای تیغه ای متصل به یک توپی مرکزی بوده و اطراف تیغه ها به وسیله لفاف نسبتا کوچکی پوشانده شده باشد ، پروانه باز است . پروانه های باز تنها در یک سمت خود لفاف و پوشش دارند و پروانه های بسته پروانه هایی هستند که در هر دو طرف خود لفاف یا دیواره هایی دارند که مسیر ها و کانال های پوشیده ای را برای مایع ایجاد می کنند.

 

محور پمپ چیست؟ چه ساختاری دارد و از جنسی تشکیل شده است؟
پاسخ: محور قسمتی از پمپ است که در داخل بدنه قرار گرفته و سرعت دوران آن برابر با سرعت محرک است . معمولا محورها از جنس فولاد ساخته می شوند . برای اینکه محور بتواند در مقابل خوردگی و سایش مقاومت کند ، بخشی از آن که در نشت بند ، پکینگ و محفظه آب بندی سوار می شود ممکن است بوش ها یا آستین هایی داشته باشد که از فلزهای سختی مثل تنگستن و کاربید ساخته شده باشند . بوش ها و آستین ها وظیفه دارند محور را در برابر خوردگی و فرسایش در برابر فشار و سایش حفظ نمایند .

بوش ها در پمپ های بزرگ و کوچک به چه صورتی به کار می روند؟
پاسخ : در پمپ های بزرگ بوش هایی با اشکال و صورت های مختلف به کار برده می شوند اما در پمپ های کوچک از بوش ها بیشتر برای کاهش میزان تلفات هیدرولیکی و محفظه آل بندی استفاده می کنند .

وظیفه یاتاقان در پمپ چیست؟
پاسخ: یاتاقان در پمپ دو وظیفه اصلی را بر عهده دارد : اول اینکه یاتاقان باید بتواند طوری محور پمپ را نگه دارد که در داخل بدنه هیچ گونه لرزشی نداشته باشد . وظیفه دوم یاتاقان این است که از حرکات طولی و افقی محور پمپ ممانعت به عمل آورد تا قطعاتی که دارای حرکت دورانی هستند به بدنه برخورد نکنند .

علت طراحی و قرار دادن یاتاقان در پمپ چیست؟
پاسخ : وقتی که پروانه در پمپ حرکت دورانی خود را آغاز کند نیروهای محوری ( افقی و تراستی) ایجاد و افزایش می یابند که وجود این نیروها همان دلیل ایجاد حرکات افقی و تراستی است ؛ بنابراین باید یک یاتاقان یا حتی تعدادی بیشتر طراحی و در پمپ قرار داده شود تا پمپ بتواند در مقابل نیروهای افقی و تراستی مقاومت کند.یاتاقان ها در قسمتی از محفظه خود جایی برای روغن روانکاری دارند که برای روغن کاری یاتاقان تعبیه شده است .

محل قرار گیری یاتاقان در پمپ کجاست؟
پاسخ: پمپ هایی که در عملیات بهره برداری مورد استفاده قرار می گیرند پمپ های کوچکی هستند که ممکن است یاتاقان آنها در سمت چپ بدنه پمپ قرار گرفته باشد اما در پمپ های بزرگ محل قرارگیری یاتاقان در یک انتها یا در دو طرف محور پمپ می باشد .

انواع یاتاقان هایی که در پمپ ها به کار می روند ، کدامند؟
پاسخ: با بررسی هایی که روی پمپ های گریز از مرکز انجام شده این نتیجه حاصل گردیده که امکان استفاده از تمامی انواع یاتاقان ها در پمپ ها وجود دارد . یاتاقان هایی که امروزه بیشترین میزان استفاده در پمپ ها را دارند یاتاقان های ضد اصطکاکی ، یاتاقان های بوشی و یاتاقان های کینزبوری هستند . یاتاقان های کینزبوری یاتاقان هایی هستند که وظیفه آنها کنترل نمودن حرکات طولی و محوری محور پمپ می باشد .

انواع یاتاقانها در چه محل هایی مورد استفاده قرار می گیرند؟
پاسخ: یاتاقان های ضد اصطکاکی در دو نوع یک ردیفه یا دو ردیفه ساخته شده اند . یاتاقان های غلتکی بشکه ای اکثرا در پمپ های بزرگ استفاده می شوند . یاتاقان های بوشی در دو صورت افقی یا عمودی موجود می باشند . یاتاقان های محوری کینزبوری نیز در پمپ های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند .

یاتاقان کینزبوری

محفظه های آب بندی در پمپ ها چه وظیفه ای را بر عهده دارند؟
پاسخ: اگر فشار داخلی پمپ گریز از مرکز زیر فشار اتمسفر باشد ، محفظه آب بندی از ورود هوا به درون پمپ ممانعت می کند و اگر فشار داخلی پمپ از فشار اتمسفر بیشتر باشد ، نشتی مایع سیال به خارج از فضای پمپ را به کمترین میزان خود خواهد رساند .

ساختمان محفظه آب بندی یک پمپ گریز از مرکز چگونه است؟
پاسخ: محفظه آب بندی یک پمپ گریز از مرکز به صورت توپر و سربسته بوده و دارای حلقه فانوسی نمی باشد . محفظه آب بندی در دو طرح دیگر نیز ساخته می شود که دارای لوله تزریق سیال آب بندی و حلقه یا رینگ فانوسی می باشند .

برای خنک کردن محفظه آب بندی باید چه کاری را انجام داد؟
پاسخ: در انواعی از پمپ ها که کار جا به جایی مایعات گرم را انجام می دهند و محفظه آب بندی با فشار بالا دارند ، برای خنک کردن محفظه آب بندی از مجاری آبی که در اطراف آن قرار دارند ، استفاده می شود . در عین حال در برخی پمپ ها نیز مایع داخل پمپ با سیال خنک کننده مخلوط می شوند.

 

از طرح محفظه های آب بندی باز برای حل چه مشکلاتی استفاده می کنند؟
پاسخ: در بسیاری از سرویس ها و خدماتی که در آنها فشار ورودی و درجه حرارت بالا می باشد بخصوص در مکانی که تغیرات درجه حرارت و فشار از حد معمول بیشتر باشد انجام عمل تنظیم صحیح محفظه آب بندی با مشکلاتی مواجه می شود . برای حل و فصل برخی مشکلات مسائل عملیاتی از طرح های محفظه آب بندی باز استفاده می کنند.

نقش دندانه ها در محفظه آب بندی چیست؟
پاسخ: در محفظه آب بندی یک بوش وجود دارد که بر روی محور پمپ سوار شده است ؛این بوش روی قطر خارجی خود دندانه هایی دارد و با فاصله ای نزدیک از بدنه محفظه پمپ دوران را انجام می دهد . دندانه های موجود روی قطر اصلی بوش فشار را شکسته و میزان نشتی را کنترل می کنند و در ادامه مایع نشت شده را از طریق لوله جمع آوری کرده و آن را از پمپ خارج می کنند .

در پمپ های گریز از مرکز چگونه حرارت را از بوش دور نگه می دارند؟
پاسخ : در پمپ های گریز در سرویس های آب گرم از مرکز برای اینکه حرارت از اطراف بوش فشار شکن دور شود ، آب سرد با میزان فشار بیشتر از فشار ورودي به درون محفظه آب بندي پمپ تزريق مي گردد . آب سرد تزريق شده ، نشتي مايع درون پمپ را رقيق نموده و در کاهش ميزان درجه حرارت پمپ نيز موثر است و البته براي اينکه از لرزش محور در فواصل نزديک دوراني جلوگيري کند ، از تبخير مايع نيز ممانعت مي نمايد.

 
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
ثبت سفارش
تعداد
عنوان