ست کنترل

در ادامه تمامی اطلاعات مورد نیاز برای انتخاب ست کنترل مناسب را در اختیار شما قرار میدهیم. برای مشاهده ادامه مطالب برای روی بیشتر کلیک نمایید. شما میتوانید برای دریافت مشاوره تخصصی رایگان و اطلاع از قیمت روز همه محصولات با بخش فروش کالاصنعتی تماس حاصل فرمایید.

آسیب ها و خساراتی که پمپ را تهدید میکند

خسارات و صدمات ممکن است برای پمپ ایجاد شود که باید از این خسارات پیشگیری شود که علت این موارد میتواند ناشی از نوسانات در پمپ ها و لوله کشی ساختمان باشد که از جمله این خسارات و آسیب هایی میتوان به موارد زیر اشاره کرد: 

 • قطع و وصل جریان
 •  عدم کنترل جریان آب موجود در پمپ ها
 • آسیب به لوله کشی ساختمان یا حتی پمپ 

راه های جلوگیری از آسیب به پمپ

اما راه هایی مختلفی جهت جلوگیری از این آسیب ها وجود دارد که میتوان به استفاده از پنج راهی، کلید اتوماتیک و منبع انبساط اشاره کرد که نوسانات فشار در پمپ را کنترل میکنند که هر کدام معایب و مزایا خود را دارند. البته در چند سال اخیر و با رشد چشمگیر تکنولوژی می توان قابلیت تمام دستگاه ها را در یک دستگاه و یک پکیج که ست کنترل نام دارد، در اختیار داشت.

ادامه متن در پایین صفحه ...
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
 • محبوب ترین

ست کنترل یا اتومات پمپ چیست؟

انواع ست کنترل

یکی از ملزومات مهم برای استفاده از پمپ های خانگی، ست کنترل یا همان اتومات پمپ است. در سال های اخیر که تجهیزات برقی مرتبط با پمپ توسعه یافته است، تجهیز آسانی نظیر ست کنترل می تواند به خوبی کار تجهیزات مکانیکی نظیر منبع، کلید اتومات و پنجراهی و درجه را انجام داده و استهلاک کمتری داشته باشد.

به عنوان مثال یکی از ایرادات بزرگ منبع انبساط خراب شدن تیوپ آن در گذر زمان است که باعث دردسر های زیادی خواهد شد. اتومات پمپ که در اصطلاح عموم به ست کنترل نیز شهرت دارد، میتواند بسیاری از مشکلات استفاده از منبع انبساط را رفع نماید.

البته باید توجه داشت که اتومات پمپ با کلید اتومات که برای استفاده از منبع انبساط به کار می رود یکسان نیست. در زیر تصویر یک کلید اتومات و یک ست کنترل نمایش داده شده است. 

تفاوت ست کنترل و کلید اتومات

نکته بسیار مهم برای استفاده از ست کنترل یا همان اتومات پمپ این است که برای ساختمان های بلند کاربرد ندارد و همچنین نصب آن ملاحظاتی دارد که باید توسط نصاب انجام شود.

کالا صنعتی بزرگترین تامین کننده اتومات پمپ در ایران به شمار می رود که به تمام شهر های ایران ارسال داشته و میتواند خدمات ویژه ای اعم از مشاوره و انتخاب اتومات پمپ را ارائه نماید، با ما در تماس باشید.

کنترل کننده های جریان آب پمپ

همانطور که گفته شد استفاده از پمپ آب دارای مشکلات خاص خود نیز می باشد که به منظور کنترل جریان آب پمپ ها و مانع از قطع و وصل شدن جریان و وارد شدن هر گونه خسارتی در نوسانات از این قطعات محافظتی استفاده می شود.

در برخی مواقع شاهد استفاده از درجه، کلید اتوماتیک، پنج راهی و منبع هوا برای کنترل جریان آب در پمپ ها می باشیم که با توجه به طراحی و تولید دستگاه ست کنترل که همه این موارد ذکر شده را در یک پکیج کامل دارا می باشد می توان با تهیه و نصب آن ویژگی ها و مزایای همه دستگاه های که ذکر شد را در یک دستگاه واحد که همان ست کنترل در اختیار داشته باشیم.

با نصب و استفاده از ست کنترل پمپ در هنگام باز کردن شیر آب، دستگاه شروع به کار خواهد کرد و هم چنین پمپ را روشن می کند و به بسته شدن شیر آب به صورت خودکار و اتوماتیک منجر به قطع شدن سیستم پمپاژ می شود.

در نظر داشته باشید فشاری که پمپ به وجود می آورد بایستی حداقل 1 باز از فشار استارت اتومات بیشتر باشد. برای مثال می توان اینگونه بیان کرد اگر اتومات در فشار 2 بار پمپ آب را فعال کند حداقل فشار تولیدی پمپ بایستی 3 بار بوده و فشار اولیه آن 1.5 بار باشد.

مزایای ست کنترل پمپ

استفاده از ست کنترل پمپ دارای مزیت های بسیاری بوده و در سال های اخیر شاهد افزایش استفاده از این دستگاه در تمامی ساختمان های مسکونی، تجاری و اداری می باشیم از قابلیت های ست کنترل محافظت از پمپ آب زمانی که حرکت آب در رایزر ورودی پمپ قطع شود یا اصطلاحا آب به پمپ نرسیده است که در این شرایط ست کنترل به صورت هوشمند پمپ آب را از مدار فعالیت خارج می کند تا از فعالیت بدون آب در پمپ چلوگیری کرده و بتواند در مقابل آسیب رسیدن به  قطعات داخلی پمپ آب و آمپر کشیدن و سوختن الکتروموتور مقاومت کند.

 
 

از جمله مزایای این محصول می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. مورد استفاده در فضاهای با شرایط کمبود جا و مکان
 2. مقاومت بسیار مناسب و بالا در هرگونه شرایط اقلیمی مانند مناطق شمال ایران
 3. گزینه بسیار مناسب برای استفاده در ساختمان های تک واحدی
 4. نصب بسیار راحت و آسان
 5. جلوگیری از خرابی قطعات و مانع از آمپر کشیدن و سوختن الکتروموتور

کاربرد ست کنترل

تنظیم ست کنترلطراحی و ساختار این دستگاه به گونه ای است که برای اتومات کردن پمپ آب در مصارف باغبانی، استخر، آبیاری، مصارف روزانه خانگی مورد استفاده و بهره برداری واقع می شود. برای مشاهده عملکرد و کارایی طولانی از این دستگاه بهتر است در محیط های بسیار گرم و زیر آفتاب مستقیم نصب نشود و در صورت مشاهده رسوب یا گل و لای درب پیشنهاد می شود فیلتر مناسبی به لوله ورودی پمپ نصب گردد هم چنین از زنگ زدگی این دستگاه جلوگیری نمایید چرا که در این صورت اتومات غیر قابل استفاده خواهد شد.

دستورالعمل نصب صحیح ست کنترل پمپ

در این بخش می خواهیم شما را با برخی از دستورالعمل های نصب ست کنترل پمپ آشنا کنیم که با مطالعه موارد زیر می توانید در هنگام نصب آن با در دست داشتن گستره ای از اطلاعات با خیال راحت و اطمینان جهت نصب اقدام نمایید:

 • ست کنترل پمپ را می توانید به صورت مستقیم با بین پمپ و اولین شیر نصب نمایید.
 • توجه داشته باشید که هیچ گونه شیری بین ست کنترل و پمپ وجود نداشته باشد.
 • این دستگاه دارای یک شیر یکطرفه برای جلوگیری از افت فشار خط لوله می باشد.
 • توصیه می شود خروجی واحد را بوسیله یک شلنگ انعطاف به سیستم وصل کنید.
 • در صورتی که ستون آب بین پمپ باشد و بالاترین شیر بیش از 15 متر قرار گرفته باشد در این مواقع نمی توان دستگاه را به شکل مستقیم بر روی پمپ نصب کرد.

تنظیم و نصب ست کنترل

اولین اقدامی که در نصب ست کنترل اهمیت دارد نصب اتومات است که باید محل آن میان پمپ و اولین شیر باشد. در هر قسمت از عملیات نصب ست کنترل Set Control، آب بندی اتصالات ست کنترل Set Control ضروری است و باید کاملا آب بندی شده باشد.

باید به این نکته دقت کنیم که نصب اتومات باید یا بالاتر از پمپ یا روی پمپ انجام شود. برای اینکه اتومات به برق وصل شود باید کابل موجود در ست کنترل نیز به برق متصل باشد که در این صورت پمپ از طریق پریز روی اتومات به برق وصل می شود.

زمانی که وصل سیم های اتصال و همچنین تامین برق مورد نیاز صورت بگیرد ، آب از شیر خارج شده که این امر نشان دهنده نصب درست برق و پمپ و همچنین در حال کار بودن اتومات می باشد.

اگر بخواهیم شیر ها را ببندیم لازم است کار پمپ به مدت 9 ثانیه و به صورت اتوماتیک و خودکار متوقف شود. یک نکته ضروری که در نصب ست کنترل Set Control وجود دارد این است که اگر آبی که ما از آن استفاده می کنیم غیرشهری است باید یک فیلتر یا صافی را سر راه پمپ آب قرار دهیم.

نکات مهم برای نصب ست کنترل پمپ

 • تا حد امکان ست کنترل پمپ را در مکانی به دور از رطوبت و احتمال خیس شدن بر اثر بارش باران قرار دهید.
 • ارتفاع دستگاه از پمپ حتما باید 30 سانتی در جهت عمودی نصب شود.
 • توجه داشته باشید که نصب این دستگاه برای برخی مدل ها باید به شکل افقی باشد.
 • ست کنترل را با توجه به ساختمان و بلوک آپارتمانی خود در کیفیت و کارایی مناسب انتخاب و خریداری کنید توجه داشته باشید که انتخاب نادرست آن می تواند باعث سوختگی مکرر دستگاه شود.
 • به هیچ عنوان بعد از این دستگاه از شیر یکطرفه استفاده نکنید.
 • به هیچ وجه برای این دستگاه از محافظ برق استفاده نکرده چرا که در این صورت با نوسان برق نیاز به تنظیم مجددا دستگاه خواهد بود.
 • توجه داشته باشید که در برخی از این دستگاه ها پیچ پشت آن برای تنظیم ست کنترل نبوده بلکه به عنوان سوپاپ عمل می کند.
اتومات پمپ

اجزای ست کنترل

ست کنترل Set Control انواع مختلفی دارد ولی به طور کلی اغلب ست کنترل ها از اجزای مختلفی چون : برد الکترونیکی ، درجه یا مانومتر ، کابل برق ، سوپاپ ، درپوش پلاستیکی عقب و جلو ، بدنه پلاستیکی و پیچ فشار تشکیل شده است.

سوپاپ ست کنترل

پمپ آب دارای یک کنترل کننده فشار است که محل قرارگیری سوپاپ درون این کنترل کننده می باشد. سوپاپ به دلیل حفاظت از این کنترل کننده درون آن قرار می گیرد.

چنانچه آب با فشار به درون رایزر منتقل شود، در هنگام توقف فعالیت پمپ آب، آب منتقل شده از ارتفاع بالا در رایزر بر روی خود پمپ برگشت خورده که اگر سوپاپ وجود نداشته باشد این احتمال وجود دارد که با وارد آمدن ضربه قوچی ، قطعات داخلی پمپ آب دچار آسیب و خرابی شوند.

پیچ فشار ست کنترل

پیچ فشار ست کنترل به گونه ای تنظیم می شود که در مواقعی که فشار سیستم کمتر از 1.5 بار باشد، پمپ روشن شود ؛ سرانجام می دانیم که اگر فشار سیستم عددی بیشتر از 1.5 بار باشد پمپ روشن نمی شود و شروع به کار نمی کند.

پس برای رفع این مشکل باید پیچ تنظیم فشار ست کنترل Set Control را تا زمانی که کار پمپ شروع شود، به آرامی ببندیم .

همچنین اگر با این مسئله مواجه شویم که پمپ خاموش نشود ، باید پیچ تنظیم فشار ست کنترل را تا زمانی که پمپ از کار متوقف شود ، باز نگه داریم.

میزان فشار ست کنترل Set Control با توجه به میزان فشار اولیه تعیین می شود یعنی اگر فشار اولیه 1.5 بار باشد برای اینکه پمپاژ درست و مناسب انجام گیرد فشار ست کنترل پمپ باید 0.6 بار بیشتر از فشار اولیه در نظر گرفته شود در واقع فشار ست کنترل Set Control پمپ در این مورد باید بر روی 2.1 بار تنظیم شود.

کلید اتوماتیک ست کنترل

ست کنترل دارای کلید حساسی است که نحوه عمل آن به این صورت است: اگر فشار آبی که از روی این کلید عبور می کند 0.5 باشد کلید فعال شده ، برق را به پمپ منتقل می کند که در نتیجه پمپ روشن می شود.

حال اگر پمپ دارای هیچ فشاری نباشد و آب نیز جریانی نداشته باشد بنابراین کلید به صورت اتوماتیک و خودکار فعال نمی شود پس در نتیجه پمپ هم روشن نخواهد شد.

برای بررسی فعال بودن ست کنترل اول اندازه گیری فشار آب شهری است که به وسیله نصب نمودن گیج فشار روی لوله آن قابل انجام است. با اندازه گیری فشار و عددی که به دست می آید می توانیم میزان کارکرد اتومات را به دست آوریم مثلا اگر فشار 1.5 باشد اتومات دیجیتال به اندازه 10 متر و چنانچه فشار 2.5 باشد اتومات دیجیتال به میزان 20 متر کار خواهد کرد. این مقدار بر اسس دفترچه راهنمای در برند های مختلف تعیین می شود.

شرایطی را فرض کنید که فشار آب شهری 1.5 بار است و مصرف کننده نیز در جایی به میزان 10 متر بالاتر از پمپ قرار داشته باشد، در این حالت بیش از 1 بار از این فشار برای غلبه بر ستون 10 متری آب و تلفات لوله مصرف شده و کمتر از 0.5 بار آن نیز به این ارتفاع 10 متری خواهد رسید.

این عمل باعث می شود که وقتی شیر آب را باز کنیم آبی که درون لوله جریان پیدا می کند، فشاری به اندازه کمتر از 5/0 بار داشته باشد. ست کنترل وظیفه تامین فشار مورد نظر در آن ارتفاع را دارد و اگر فشار کم شود پمپ را استارت خواهد کرد.

استفاده از کلید اتومات برای پمپ وقتی توصیه میشود که همیشه پشت پمپ آب باشد ولی با فشار کمتر. اگر احتمال دارد در مواقعی فشار آب صفر شود بهتر است به سراغ گزینه های دیگری چون نصب کلید مکانیکی و منبع انبساط برویم.

بهترین ست کنترل

بهترین نوع از انواع کلید های اتوماتیک دیجیتال پمپ آب برند های مختلفی دارد. دقت بالا در خاموش و روشن کردن پمپ مهمترین عاملی است که میتوان از آن طریق به بهترین کلید اتومات یا ست کنترل رسید. در ایران ست کنترل های متفاوتی استفاده می شود.

در اصطلاح عموم ست کنترل های زرد بسیار پر کاربرد هستند ولی کیفیت متوسطی دارند. یکی از بهترین برند های چینی در تولید ست کنترل برند لیو LEO است که ست کنترل را در چند نوع مکانیکی و دیجیتال تولید و عرضه کرده است.

در این ست کنترل گیج اندازه گیری فشار یا همان مانومتر عمر مفید بالایی داشته و بسیار دقیق است.

سوالات متداول در مورد ست کنترل

در استفاده از ست کنترل Set Control پمپ باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

پاسخ: بهتر است در محیط های که گرم و مستقیما تحت تاثیر اشعه خورشید هستند از ست کنترل ها استفاده نشود. اگر آبی که مورد استفاده قرار می گیرد دارای گل و لای باشد بهتر است از نصب فیلتر مناسب به لوله ورودی پمپ (قبل از ست کنترل Set Control ) استفاده کنیم.

جهت پاسخ به سوالات درباره ست کنترل از جمله نحوه نصب و راه اندازی ، انواع ست کنترل ، برند ست کنترل ، نحوه خرید اینترنتی ست کنترل پمپ آب و .... می توانید با کارشناسان ما در سایت کالا صنعتی در تماس باشید.

ست کنترل در ساختمان برای چند طبقه کار می کند؟

پاسخ: عموماً در صورت نصب صحیح ست کنترل ها برای ساختمان های تا 3 طبقه روی پیلوت پیسنهاد می شوند. و برای ارتفاع های بیشتر میتوان از منبع انبساط استفاده کرد.

علت اینکه پمپ خاموش نمی شود چیست؟

پاسخ: به صورت کلی سه دلیل برای عدم توقف پمپ مشاهده شده است :

1- باز بودن شیر آب و وجود نشتی زیاد در سیستم لوله کشی
برای رفع این مسئله باید شیرها و همچنین سیستم لوله کشی مورد بازرسی و نظارت قرار بگیرند.
2- فشار پمپ به اندازه ای نیست که بتواند باعث قطع اتومات شود
در این حالت برای رفع مشکل پیچ تنظیم را تا زمان قطع پمپ باز می کنیم.
3- سوپاپ با مشکل مواجه شده باشد و عمل نکند.
در این مورد تعمیر یا تعویض ست کنترل توصیه می شود.

ست کنترل و پمپ درست نصب شده است ولی آب قطع می شود، علت چیست؟

پاسخ: سه علت برای قطعی آب ممکن است وجود داشته باشد؛ این سه علت عبارتند از:

1- قطع منبع برق کلید اتومات (ست کنترل) که با اطمینان حاصل نمودن از اتصال برق به اتومات رفع می شود.
2- قطع شدن آب ورودی به پمپ نیز می تواند یکی از دلایل قطع آب باشد که به وسیله چک نمودن منبع یا ورودی پمپ قابل حل می باشد.
3- ممکن است لوله ورود آب به پمپ مسدود باشد که اگر راه ورود آب به پمپ تمیز شود این مسئله نیز رفع خواهد شد.

چه دلایلی وجود دارد که هنگام باز کردن شیر آب پمپ روشن نشود یا آبی از آن خارج نشود؟

پاسخ: اگر منبع برق اتومات قطع شود هیچ آبی از پمپ خارج نمی شود در این شرایط باید از طریق چک کردن از اتصال کلید اتومات ( ست کنترل ) به برق اطمینان حاصل کنیم.

دلیل دیگری که برای روشن نشدن پمپ وجود دارد قطع آب ورودی به پمپ می باشد که با چک کردن آب ورودی می توانیم مشکل پیش آمده را حل نمائیم.

در چه مواقعی چراغ قرمز ست کنترل روشن می شود؟

پاسخ: در صورت کمبود یا به اتمام رسیدن آب منبع یا ورودی به پمپ، چراغ قرمز ست کنترل  روشن می شود. در این شرایط برای از بین بردن هشدار ناشی از این امر ابتدا آب منبع یا ورودی به پمپ را چک می کنیم سپس در صورت اطمینان از وجود آب در منبع یا ورودی به پمپ کلید reset را فشار می دهیم.

همچنین اگر پیچ تنظیم فشار زیاد بسته شود و به انتهای سیلندر برسد چراغ قرمز ست کنترل هشدار می دهد در اینجا برای رفع هشدار برای اینکه کنترلر بتواند پمپ را اتومات کند پیچ تنظیم را باز می کنیم.

 • سوالات متداول
ثبت سفارش
تعداد
عنوان