• 1708
  • 79 مرتبه
راه اندازی کانوایر (نوار نقاله) با درایو V20 زیمنس

راه اندازی کانوایر (نوار نقاله) با درایو V20 زیمنس

01 خرداد 1401

کانوایر چیست؟

کانوایر ها در اکثر صنایع مثل فولاد، صنایع نظامی و ... کاربرد دارند و به طور کلی هر جایی که بخواهیم قطعه ای را از نقطه ی A به نقطه ی B ببریم از کانوایر بهره می برند.

کانوایرها بسته به صنعتی که در آن استفاده می شوند انواع مختلف دارند مثلا در صنایع معدن که سنگ شکن دارند، صنایع فولاد که ورق هایی که تولید می شوند را حمل می کنند.

صنایع سیمان که قرار است سیمان را بسته بندی کنند، کارخانجات تولید قند و شکر و ... این دستگاه کاربرد دارد.

اجزای کانوایر

اصلی ترین جزء کانوایر را می توان الکتروموتور نام برد. به این صورت که این الکتروموتور با به حرکت درآمدن، یک رول را می چرخاند و این رول، رول های دیگر را می چرخاند (roller conveyor) و یا در نوع دیگر (belt conveyor) با چرخش رول تسمه می چرخد و در نهایت یک مسیر بسته برای برگشت تسمه تشکیل شود.

از آنجا که این دستگاه پرکاربرد برای کار نیاز به الکتروموتور و کنترل دور آن دارد لذا نیاز به اینورتر (VFD) هم مطرح می شود.

رولر کانوایر

roller conveyor

بلت کانوایر

belt conveyor

نحوه کار کانوایر

با توجه به تصویر بالا در belt conveyor مشخص است که از نوع تسمه ای است، که این تسمه از دو طرف به هم وصل می باشد؛ به عبارتی یک مسیر بسته را تشکیل می دهد.

این تسمه دور دو تا رول افتاده که یک رول، "رول هرزگرد" و رول دیگر "درایو رول" یا "رول اصلی" نام دارد. رول هرزگرد همانطور که از اسمش پیداست با چرخش درایو رول و تسمه به حرکت در می آید.

هر چقدر که درایو رول سرعت داشته باشد سرعت رول هرزگرد هم به همان میزان است و به هر جهت که درایو رول بچرخد رول هرزگرد هم به همان جهت می چرخد.

رول اصلی یا درایو رول به خاطر اینکه به موتور کوپل شده به این نام گذاشته شده است. از این رو با چرخش موتور رول اصلی، با چرخش رول اصلی تسمه و با چرخش تسمه رول هرزگرد میچرخد و به این صورت جسم روی تسمه از یک نقطه به نقطه ی دیگر منتقل می شود.

مراحل تنظیم اینورتر V20 زیمنس

Reset Factory

در ابتدا اگر قبلا درایو V20 شما روی اپلیکیشن دیگر تنظیم پارامتر شده است نیاز دارید تا اینورتر را Factory reset کنید. برای این منظور طبق گفته ی منوآل درایو V20 پارامتر P0970 مربوط به Factory reset می باشد.

ریست فکتوری

طبق جدول بالا اگر پارامتر P0970 را روی 0 قرار دهیم غیر فعال، اگر روی 1 قرار دهیم همه پارامتر ها  بجز یک سری پارامتر هایی که از قبل مشخص شده ریست شده، و اگر روی 21 قرار دهید تمام پارامتر های تنظیمی شما و کارخانه که غیر قابل دسترسی هستند هم به تنظیمات کارخانه بر خواهد گشت.

اگر در جدول بالا دقت کنید یک قسمت داریم به نام Dependecy که وابستگی این پارامتر به پارامتر های دیگر را نشان می دهد یعنی اگر بخواهید این پارامتر را استفاده کنید اول باید پارامتر P0010 را روی 30 تنظیم کنید. در غیر اینصورت P0970 را به شما نمایش نخواهد داد.

تنظیم پارامتر های موتور در درایو V20 و جاگ کانوایر

پس از بازگردانی درایو به تنظیمات کارخانه نوبت به تنظیم پارامتر های موتور کانوایر در اینورتر میرسد.

برای این منظور با توجه به مشخصاتی که پلاک موتور کانوایر شما دارد باید پارامتر های P0304 (ولتاژ کاری)، P0305 (جریان موتور)، P0307 (توان موتور)، P0308 (ضریب توان)، P0310 (فرکانس کاری) و P0311 (دور موتور) را تنظیم نمایید.

پس از تنظیم پارامتر های موتور کانوایر نوبت جاگ کردن آن می رسد. برای این کار کافی کلید M و OK را دو مرتبه با هم فشار دهید تا مود جاگ ظاهر شود.

با زدن کلید Run اینورتر با فرکانس بسیار کم و سرعت آهسته موتور را به حرکت در می آورد؛ این موضوع باعث می شود از انجام کار درست کانوایر و موتور مطمئن شوید.

نحوه کنترل موقعیت کانوایر

تصور کنید که می خواهید به کمک کانوایر محصول خود را از مبدا به نقطه مشخص A منتقل کنید که در این نقطه یک جک قرار دارد تا محصول را از روی کانوایر بردارد یا جابه جا کند.

برای این کار نیاز است تا کانوایر دقیقا در نقطه A محصول را نگه دارد تا جک بتواند محصول را از روی کانوایر بردارد.

برای کنترل موقعیت کانوایر چندین راه کار وجود دارد:

  1. تنظیم موقعیت استاپ به وسیله ی پارامتر DEC
  2. استاپ کردن موتور با ترمز DC
  3. استفاده از ترمز مکانیکی

Ramp-up و Ramp-down

برای تنظیم Ramp-up و Ramp-down به ترتیب پارامتر های P1120 و P1121 را باید تنظیم کنید، برای اینکه زمان استاپ اینورتر شما کم شود و به محض زدن کلید stop کانوایر از حرکت بایستد.

به خاطر داشته باشد که زمان Ramp-down را، برای بارهای گشتاور سنگین، به دلیل نیروی regenerative بازگشتی به موتور و اینورتر نمی توانید خیلی کم کرد.

تشدید ولتاژ

یکی از چالش هایی که کانوایر ها با آن مواجه اند زمانی است که بار روی کانوایر وزن زیادی داشته باشند.

در این شرایط چون اکثر اینورتر ها در مد V/F کار می کنند در لحظه ی استارت به دلیل پایین بودن سرعت، ولتاژ اینورتر هم پایین است از این رو در سرعت پایین اینورتر گشتاور لازم برای به حرکت درآوردن کانوایر را ندارد و به عبارتی کانوایر زیر بار خواهد ماند.

اینورتر V20 زیمنس برای چنین شرایطی پارامتری را قرار داده تا به کمک آن بتوان در سرعت های کم ولتاژ کافی برای تولید گشتاور لازم زیر بار را به موتور بدهد.

پارامتر P1310 که به Voltage Boost معروف است، پارامتری است که:

  1. درصدی از پارامتر جریان موتور است.
  2. رنج آن از 0 تا 250 درصد است.
  3. مقدار پیش فرض این پارامتر روی 50% است.

تشدید ولتاژ

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.
ثبت سفارش
تعداد
عنوان