ترانسمیتر دما

ترانسمیتر دما چیست؟

فرستنده یا ترنسمیتر دما یک دستگاه الکترونیکی است که برای ارسال اندازه گیری دما از طریق دو سیم به واحد پردازش استفاده می شود.

فرستنده مسئول تبدیل سیگنال الکتریکی کوچک از سنسور دما به سیگنال قابل خواندن بیشتر برای واحد پردازش است. در بیشتر موارد ، سیگنال به نوعی از کنترل کننده منطقی برنامه ای (PLC) یا گیرنده ارسال می شود.

نمایشگر و ترنسمیتر صنعتی دما

اگر در مورد استفاده از ترموکوپل ، آشکارسازهای دمای مقاومت (RTDs) یا مقاومت های حرارتی فکر می کنید و نمی دانید چگونه می توان سیگنال های ریز آنها را به استاندارد صنعت 4-20mA منتقل کرد ، باید از فرستنده استفاده کنید. فرستنده ها به دلیل نزدیک بودن در تعریف معمولاً به عنوان مبدل شناخته می شوند و می توان آنها را به جای یکدیگر استفاده کرد.

فرستنده ها به طور فیزیکی برای پذیرش و ارائه انواع مختلف ورودی و خروجی طراحی شده اند. آنها به ولتاژ منبع تغذیه نیاز دارند و بسته به کاربرد شما دارای اشکال فیزیکی متفاوتی هستند.

نمایشگر و ترنسمیتر صنعتی دما

چرا از ترانسمیتر دما استفاده کنیم؟

در بسیاری از موارد ، دمای یک فرآیند از راه دور باید کنترل شود. دستگاههای متداول سنجش دما مانند ترموکوپل و RTD سیگنال های بسیار کوچکی تولید می کنند. این سنسورها را می توان به یک فرستنده دو سیم متصل کرد که سیگنال کوچک را تقویت و حالت می دهد.

وقتی این سیگنال در سطح قابل استفاده قرار گیرد ، می توان آن را از طریق سیم مسی معمولی منتقل کرد و برای هدایت تجهیزات دیگر مانند متر ، دیتالاگر ، ضبط کننده نمودار ، کامپیوتر یا کنترل کننده استفاده کرد.

چگونگی کار با از ترنسمیتر دما

یک فرستنده یا ترنسمیتر دما متناسب با ورودی سنسور جریان را از منبع تغذیه dc از راه دور می گیرد. سیگنال واقعی به عنوان تغییر در جریان منبع تغذیه منتقل می شود.

به طور خاص ، یک فرستنده ورودی ترموکوپل هنگام اندازه گیری کمترین دمای فرایند، 4 میلی آمپر جریان از منبع تغذیه DC دریافت می کند. سپس ، با افزایش دما ، فرستنده ترموکوپل نسبتاً جریان بیشتری را جذب می کند ، تا زمانی که به 20 میلی آمپر برسد.

این سیگنال 20 میلی آمپر مربوط به بالاترین دمای حس شده ترموکوپل است. مدار تهویه سیگنال داخلی فرستنده (تغذیه شده توسط بخشی از جریان 4-20 میلی آمپر) محدوده دمایی را که سیگنال جریان خروجی نشان می دهد ، تعیین می کند.

نمایشگر و ترنسمیتر صنعتی دما

انتخاب ترنسمیتر دما

هنگام انتخاب فرستنده دما باید جنبه های زیادی را در نظر گرفت. در اینجا یک راهنمای پنج مرحله ای برای انتخاب راهنمای مناسب برای برنامه شما آورده شده است.

1- درک عملکرد ترانسمیتر دما

مکانیزم و چگونگی کار یک ترانسمیتر یا مبدل یا فرستنده دما به چه صورت است؟

هدف فرستنده ها تقویت و فیلتر سیگنال از سنسور دما یا نمایشگر و ترنسمیتر دما است. نحوه انجام این کار بر اساس سنسور مورد استفاده کمی متفاوت است.

به عنوان مثال ، هنگام استفاده از RTD ، از پل Wheatstone برای ایجاد ولتاژ کمی در انتهای آن استفاده می شود. سپس این سیگنال تقویت می شود تا یک سیگنال 4-20 میلی آمپر تولید کند.

گاهی اوقات ، این سیگنال آنالوگ به سیگنال دیجیتال (ADC) تبدیل می شود تا عملکردهای اضافی (مانند کالیبراسیون و مقیاس بندی) را امکان پذیر کند ، سپس به سیگنال آنالوگ باز می گردد.

مدار تهویه می تواند برای مقادیر مقاومت 15 تا 380 اهم یا چیزی مشابه طراحی شود تا طیف گسترده ای از مقادیر RTD را در خود جای دهد.

وسایل الکترونیکی داخل فرستنده 4 میلی آمپر از منبع تغذیه هنگامی که درجه حرارت در نقطه تنظیم سطح پایین است و 20 میلی آمپر هنگامی که سنسور در نقطه تنظیم درجه حرارت بالا قرار دارد ، دریافت می کند.

به عنوان مثال ، اگر محدوده دمای سنسور شما 0-100 ℃ باشد ، یک سیگنال 4 میلی آمپر برابر 0 correspond است.

به همین ترتیب ، 20mA نشان دهنده 100 است. استفاده از 4 میلی آمپر به عنوان مرجع کم ، تشخیص کارکردن سیستم شما را بسیار آسان تر می کند.

گفته می شود ، فرستنده ها برای ورودی ها و خروجی های متعددی طراحی شده اند.

نکات مهم در این مرحله

قبل از حرکت به مرحله بعدی ، چند نکته را باید در نظر گرفت:

 1. فرستنده در کجا نصب می شود؟ در چه نوع محیطی باید کار کند؟
 2. خطای اندازه گیری چقدر گران خواهد بود؟ این امر میزان پیچیدگی فرستنده شما را تعیین می کند.
 3. آیا فرستنده باید قابل برنامه ریزی باشد؟

2- ورودی ها را مشخص کنید

بسته به اینکه از ترموکوپل یا RTD استفاده می کنید ، باید ورودی های مناسب را انتخاب کنید. این بستگی به سنسور شما دارد.

محدوده دما و دقت باید برای تعیین نوع ترموکوپل و RTD مورد نظر شما استفاده شود. به عنوان مثال ، یک ترموکوپل نوع K برای محدوده دمایی -200 تا 1260 ℃ استفاده می شود.

ورودی فرستنده دما چیست؟

رایج ترین انواع ورودی برای فرستنده های دما ترموکوپل ها و RTD ها هستند.

ورودی ترموکوپل

امروزه در صنعت ترانسمیتر ترموکوپل معمولاً برای ترموکوپل های فلز پایه طراحی می شوند. اینها نوع: K ، T ، J و E. هستند.

این بدان معنا نیست که شما نمی توانید فرستنده هایی را برای انواع دیگر ترموکوپل ها پیدا کنید ، اما ممکن است گرانتر باشند.

ورودی آشکارساز دمای مقاومت ( RTD )

ورودی های RTD بر اساس مقدار مقاومت آنها طراحی می شوند. مقاومت با مواد مورد استفاده هنگام ایجاد سیم پیچ شناخته می شود.

پلاتین یک ماده معمولی است و دارای ضریب دما 0.00392 // ℃ است. از این طریق ، می توان طیف گسترده ای از مقادیر مقاومت را ایجاد کرد.

آنها می توانند بین 10 تا 10000 متغیر باشند ، اما رایج ترین آنها 100 عدد است که با نام PT100 شناخته می شود.

ترمیستورها زمانی استفاده می شوند که محدوده دما کوچک باشد ، اما پاسخ باید زیاد باشد. اگر برای ترمیستور به فرستنده ای نیاز دارید ، آنها می توانند مشابه ترموکوپل تهیه شوند.

3- خروجی ها را مشخص کنید

شما باید بتوانید کنترلر plc یا به عبارت دقیق تر کنترل کننده منطقی قابل برنامه ریزی (PLC) یا واحد جمع آوری اطلاعات خود را بررسی کرده و تعیین کنید که کدام نوع خروجی باید از فرستنده ارسال شود.

این معمولاً یک سیگنال 4-20mA است ، اما 0-5VDC و 0-10VDC نیز خروجی های استاندارد هستند.

ترنسمیتر دما به عنوان واسطه سنسور و گیرنده عمل می کنند ، بنابراین باید مقداری را که توسط ابزار گیرنده قابل اندازه گیری است ، تولید کنند. در سراسر صنعت ، خروجی استاندارد فرستنده دما 4-20mA ، 0-5VDC یا 0-10VDC است.

4- منبع تغذیه را مشخص کنید

منبع تغذیه چیست؟ منبع تغذیه چیزی است که شما باید خودتان بر اساس سایر اجزای سیستم خود تصمیم بگیرید.

اگر لوازم الکترونیکی با ولتاژ 12VDC کار می کنید ، منطقی است که از 12VDC به عنوان منبع تغذیه خود استفاده کنید. اگر هیچ الزامی ندارید ، از 24VDC به عنوان منبع تغذیه استفاده کنید. این استاندارد صنعت است.

5- یک تامین کننده پیدا کنید

هنگامی که آماده خرید فرستنده خود هستید ، مهم است که تامین کننده ای پیدا کنید که بتواند تقاضای شما را برآورده کند.

برگه داده محصول را که فکر می کنید بیشتر مناسب ورودی ها ، خروجی ها و منبع تغذیه شما است پیدا کنید ، سپس تمام الزامات موجود در برگه داده را بررسی کنید.

هنگام فروش، یافتن تأمین کننده ای که بتواند به شما کمک کند و به سوالات شما پاسخ دهد ضروری است. کالا صنعتی با ارائه متنوع ترین محصولات برای برنامه کاربردی مورد نظر شما آماده ی پاسخگویی به ابهامات و فروش تجهیزات صنعتی می باشد.

انواع ترانسمیتر دما

اشکال فیزیکی ترانسمیتر دما

سه شکل اصلی فرستنده ها عبارتند از:

 • DIN نصب شده روی ریل
 • هد مونت
 • مبتنی بر ریزپردازنده.

با مرور هر یک از شکل های ترانسمیتر ، شما تصویری واضح از مزایای هر نوع دریافت خواهید کرد و این به شما کمک می کند فرم مناسب را برای برنامه خود انتخاب کنید.

ترانسمیتر مبتنی بر ریزپردازنده

فرستنده های مبتنی بر ریزپردازنده منحصر به فرد هستند زیرا می توانند مستقیماً روی نمایشگر یا ترنسمیتر دما ادغام شوند.

این مدل پیشرفته تقریباً 25 سال پیش در صنعت شروع به کار کرد. دوام بسیار خوبی دارند زیرا در یک ساختار فولادی محصور شده و کاملاً مهر و موم شده اند.

آنها قابل برنامه ریزی هستند به این معنی که محدوده دمای آنها را می توان پس از ساخت افزایش داد. این زمانی مفید است که تغییراتی در محدوده دما ایجاد شود و دقت باید بالا بماند. این بیشتر با سنسور RTD در دسترس است.

این ظاهر جمع و جور را ارائه می دهد و میزان سیم کشی مورد نیاز در هنگام نصب را کاهش می دهد.

صرفه جویی اضافی در هزینه کار هنگام سیم کشی این فرم را مقرون به صرفه می کند. خروجی های استاندارد آنها خروجی ولتاژ 3 سیم با حلقه 2 سیم با قدرت 4-20 میلی آمپر است.

کدام صنایع از ترنسمیتر دما استفاده می کنند؟

از دهه 1950 ، هنگامی که لوازم الکترونیکی واقعاً وارد بازار انبوه شد ، فرستنده ها در هر صنعت عمده ای که سنسورهای دما وجود دارند استفاده می شوند:

اندیکاتور دما

نشانگر/اندیکاتور های دما ابزارهای نصب هستند که می توانند سیگنالهای سنسورهای دما را پردازش کرده و آنها را روی صفحه نمایش دهند.

نشانگرهای دما برای پردازش سیگنالهای سنسورهای دما و نمایش آنها در صفحه نمایش ساخته شده اند.

نشانگرهای دما امکان ارزیابی آسان و اقتصادی سنسورهای مقاومت مانند Pt100 یا انواع مختلف عناصر ترمو را فراهم می کند. این سنسورها می توانند مستقیماً به نشانگرهای دما متصل شوند تا از نصب مبدل جلوگیری شود.

برخی از نشانگرهای دما فقط با سنسورهای خاصی قابل استفاده هستند ، به عنوان مثال ، شاخص های دمایی که فقط می توانند به سنسورهای Pt100 متصل شوند.

چنین شاخص های دما به دلیل قیمت مناسب ، ابزار ایده آل هستند. شاخص های جهانی دما دستگاه های بسیار انعطاف پذیر هستند زیرا می توانند با سنسورهای مختلف دما مورد استفاده قرار گیرند و همچنین می توانند سیگنال های نرمال شده را پردازش کنند.

بسیاری از نشانگرهای دما دارای خروجی رله ای هستند که در صورت فراتر رفتن از حد مجاز ، زنگ هشدارهای متنوعی را تنظیم می کند.

در کالا صنعتی، شاخص های مختلف دما را برای برنامه های مختلف پیدا خواهید کرد.
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
ثبت سفارش
تعداد
عنوان