اینورتر ABB

شرکت ASEA از سال 1883 در کشور سوئد در زمینه طراحی و ساخت الکتروموتور ، ژنراتور، اینورتر ، خطوط انتقال، راه آهن برقی ،کانورتر قدرت و ترانس فورمر خودخنک کن ، تا سال 1987 فعالیت مینمود.

شرکت BBC نیز در سال 1891بازمینه کاری انتقال قدرت تاسیس گردید. شرکتBBC در زمینه ی تاسیس نیروگاه، ساخت الکتروموتور ، ژنراتور، توریبن بخار، توربین گازی ، لوکوموتیو و کنترل پروسه فعالیت داشته است.

در سال 1988 دو شرکت ASEA , BBC با هم ادغام شده و شرکتی با نام مختصر ABB را تشکیل دادند که در واقع هم اکنون یکی از بزرگترین کمپانی فعال در زمینه تولید محصولات مرتبط با صنعت برق و انجام پروژه صنعت برق در جهان میباشد.

اینورتر abb

شرکت ABB در زوریخ به عنوان سازمان اصلی گروه ABB در جهان میباشد با توجه به مصرف بالای محصولات ABB و گستردگی محصولات ABB ،شرکت ABB در کشور مختلف جهان دارای 415 نمایندگی میباشد.

نمایندگی رسمی اینورتر ABB در ایران نیز وجود دارد. همچنین نمایندگی رسمی شرکت ABB برای محصولاتی همچون الکتروموتور و کالای اتوماسیون در ایران فعالیت دارد.

با توجه به اینکه 65% انرژی الکتریکی در الکتروموتور مصرف میشود کنترل الکتروموتور اهمیت زیادی دارد. در گذشته در کاربرد کنترل دور از موتور DC استفاده میشد زیرا الکتروموتور به راحتی به گشتاور و سرعت لازم،بدون استفاده از مدارات الکترونیکی پیچیده میرسد.

اما به علت ساختمان پیچیده تر موتور DC و نیاز به تعمیر و نگه داری مکرر موتور DC، استفاده ازالکتروموتور AC بیشتر مورد توجه صنایع وسازندگان دستگاه میباشد.

الکتروموتور AC دارای اندازه نسبی کوچکتر و قدرت بیشتری میباشد. همچنین ارزان تر بوده و نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری دارد.به همین جهت انگیزه استفاده از کنترل دور ACتقویت گردید و همچنان کاربرد کنترل دور AC رو به افزایش میباشد.

یکی از پر مصرف ترین و بهترین محصولات شرکت ABB، اینورتر شرکت ABB میباشد.امروزه در رتبه بندی جهانی از نظر کیفیت،کارایی،طراحی و ویژگی های منحصر به فرد ، اینورتر کمپانی ABB در رده بالایی قرار دارد.

علاوه بر کیفیت،شرکت ABB بزرگترین گستره اینورتر جهان ، ازتوان بسیار پایین تا توان حدود 100 مگا وات را تولید میکند.

امروزه در صنایع برای افزایش بهره وری به صرفه جویی در انرژی توجه زیادی می شود. یکی از راه صرفه جویی در انرژی، استفاده از اینورتر دور متغیر (کنترل دور) می باشد.

اینورتر ABB علاوه بر کاهش انرژی متناسب با تغییرات سرعت موتور، با تکنولوژی بالایی چون DTC بیشتر از 30% در مصرف انرژی صرفه جویی میکند.

تکنیک های مورد استفاده در اینورتر AC

عموما در کنترل دور AC از روش کنترل اسکالر و برداری استفاده میگردد.

در روش اسکالر از فرکانس و ولتاژ به عنوان متغیر اصلی کنترل،استفاده می شود و فرکانس و ولتاژ با نسبت ثابت بر سیم پیچ استاتور اعمال میگردند.

آنچه در روش استاتور قابل توجه است عدم وجود فیدبک برای گرفتن نمونه از سرعت و مکان شافت موتور می باشد و در نتیجه حلقه کنترلی استفاده شده حلقه باز میباشد. در روش کنترل برداری اطلاعات درباره وضعیت روتور نسبت به میدان استاتور به وسیله نمونه برداری از سرعت و موقعیت زاویه ای روتور بدست می آید.

کار کنترل برداری اطلاعات بوسیله یک انکدر پالسی انجام میپذیرد و بدین ترتیب یک حلقه کنترلی بسته را بوجود می آورد. در اینورتر AC برای دستیابی به پاسخ سریع به تغییرات گشتاور و دقت بیشتر در سرعت از فیدبک استفاده میشود و استفاده از فیدبک باعث پرهزینه شدن اینورتر AC می شود.

نقطه اشتراک روش اسکالر و روش کنترل برداری اطلاعات استفاده از مدولاتور و بنابراین کنترل غیر مستقیم گشتاور و سرعت میباشد که باعث کندی عکس العمل روش اسکالر و کنترل برداری نسبت به تغییرات بار میشود.

روش دیگری که شرکت ABB آن را گسترش داده و به صورت عملی در اینورتر خود مورد استفاده قرار داده است روش کنترل مستقیم گشتاور(DTC) می باشد.

با تکنولوژی DTC،کنترل جهت میدان بدون فیدبک حاصل شده است و کارکنترل جهت میدان بدون فیدبک از طریق یک تئوری پیشرفته در مورد موتور انجام میگیرد. تئوری پیشرفته ، گشتاور الکتروموتور را مستقیما وبدون استفاده از مدولاسیون محاسبه میکند.

متغیر قابل کنترل در روش کنترل جهت میدان بدون فیدبک ،گشتاور موتور و شار مغناطیسی موتور هستند. با استفاده از DTC دیگر نیاز به تاکومتر یا انکدر نمی باشد تا از وضعیت و سرعت شافت موتور فیدبک گرفته شود و حاصل استفاده از DTC ، اینورتری است با پاسخ صحیح به تغییرات بار که عموما ده بار سریعتر از هر اینورتر دیگری است و دقت اینورتر در تنظیم سرعت هشت برابر بهتر از اینورتر AC که از فیدبک استفاده میکند، می باشد.

مزایای روش DTC

- پاسخ سریع به تغییرات گشتاور بار که نتیجه پاسخ سریع ،کنترل بهتر پروسه و تولید محصولات با کیفیت تر میباشد
- کنترل گشتاور تا گشتاور ماکزیمم در سرعت نزدیک به صفر در کاربرد مثل جرثقیل، آسانسور، Winder و ....
- تغیرات گشتاور به صورت خطی صورت میپذیرد
- دقت در سرعت دینامیکی

برای مشاوره خرید اینورتر ABB و همچنین دریافت کاتالوگ اینورتر ABB و لیست قیمت اینورتر ABB با کارشناسان فروش در تماس باشید.
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
ثبت سفارش
تعداد
عنوان