اینورتر ABB

تاریخچه ABB

ABB دارای سابقه‌ای درخشان در نوآوری است که بیش از 130 سال قدمت دارد. از زمانی که این شرکت برای استفاده از فناوری جدیدی به نام برق تأسیس شد نوآوری و خلاقیت در DNA این شرکت وجود داشت.

از همان زمان همچنان به پیشبرد مرزهای فناوری برای ارتقاء عملکرد به سطوح جدید ادامه می‌دهد.

ساختمان مرکزی شرکت اینورتر ABB

 
در سال 1988 شرکت ABB از ادغام دو شرکت BBC و ASEA تشکیل شده‌است. هر کدام از این شرکت‌ها نوآوری‌ها و خلاقیت‌های زیادی داشته‌اند.

BCC در سال 1891 در سوئیس تأسیس شد و در طی سال‌های بعد توانست نوآوری‌های زیادی داشته‌باشد برای مثال:

 • در سال 1901، اولین توربین بخار در اروپا توسط BCC ساخته‌ شد.
 • در سال 1939، اولین توربین گاز احتراقی را برای تولید برق ساخت.
 • در سال 1969، اولین درایو سیمان بدون ترمز را در جهان طراحی و تولید کرد.
 • در سال 1971، قوی‌ترین ترانسفورماتور جهان را با قدرت 1300 مگاولت آمپر ساخت.
 • در سال 1984، اولین ژنراتور از 9 ژنراتور BCC که در بزرگترین نیروگاه برقی آبی جهان در آمریکای جنوبی است نصب شد.
 • و ...

ASEA در سال 1883 در استکهلم تأسیس شد و به‌عنوان تولید کننده لامپ‌های الکتریکی و ژنراتورها کار خود را شروع کرد. مانند BCC، این شرکت نیز نوآوری‌های زیاده داشته‌ است، مانند:

 • در سال 1889 سیستم سه فاز را برای ژنراتورها، ترانسفورمرها و موتورها ابداع کرد.
 • در سال 1926، ASEA لوکوموتیوها و مبدل‌های نیرو را برای راه‌آهن جدید استکهلم به گوتنبرگ تأمین کرد.
 • در سال 1932، ASEA بزرگترین ترانسفورماتور خود خنک کننده جهان را با توان 2500 کیلو ولت آمپر می‌سازد.
 • در سال 1953، ASEA اولین شرکت جهان است که الماس مصنوعی تولید می‌کند.
 • ASEA اولین خط انتقال HVDC در جهان را در جزیره گوتلند نصب می‌کند که 20 مگاوات و 100 کیلوولت را در مسافت 96 کیلومتری تأمین می‌کند.
 • این شرکت یکی از اولین ربات‌های صنعتی را وارد بازار کرد.

لوگوی اینورتر ABB

اهداف اصلی ABB در حال حاضر

 • رسیدن به موفقیت با ایجاد ارزش
 • پیش بردن مرزهای تکنولوژی تا رساندن عملکرد ABB به سطوح جدید
 • تقویت کردن تحول جامعه و صنعت برای دستیابی به آینده‌ای سازنده و پایدار

ABB مشتاق ایجاد موفقیت است. این کار با مشتریانشان شروع می شود، ABB آنها را قادر می‌سازد تا به سطوح جدیدی از عملکرد برسند. در این صورت است که موفقیت آن‌ها به موفقیت برای همه ذینفعان شرکت تبدیل می‌شود: کارکنان ، شرکا و سهامداران

اگر فقط یک مورد باشد که ABB با آن شناخته می‌شود همان پیشرو بودن در تکنولوژی است. کارمندان ABB تفاوت خلق می‌کنند. تخصص آن‌ها چیزی است که باعث می‌شود مشتری‌ها با چالش‌های بزرگ به این شرکت مراجعه کنند. 

ABB به‌عنوان پیشگام برق و اتوماسیون در جهان به رفع چالش‌های انرژی دنیا کمک می‌کند. روش‌های ارائه شده توسط ABB باعث می‌شود تا خانه‌ها، ادارات، کارخانه‌ها و سیستم‌های حمل و نقل از نظر انرژی کارآمدترین، به‌ صرفه‌ ترین و ایمن‌ ترین باشند.

شرکت ASEA از سال 1883 در کشور سوئد در زمینه طراحی و ساخت الکتروموتور ، ژنراتور، اینورتر ، خطوط انتقال، راه آهن برقی ، کانورتر قدرت و ترانس فورمر خود خنک کن ، تا سال 1987 فعالیت مینمود.

شرکت BBC نیز در سال 1891بازمینه کاری انتقال قدرت تاسیس گردید. شرکتBBC در زمینه ی تاسیس نیروگاه، ساخت الکتروموتور ، ژنراتور، توریبن بخار، توربین گازی ، لوکوموتیو و کنترل پروسه فعالیت داشته است.

در سال 1988 دو شرکت ASEA , BBC با هم ادغام شده و شرکتی با نام مختصر ABB را تشکیل دادند که در واقع هم اکنون یکی از بزرگترین کمپانی فعال در زمینه تولید محصولات مرتبط با صنعت برق و انجام پروژه صنعت برق در جهان میباشد.

اینورتر abb

شرکت ABB در زوریخ به عنوان سازمان اصلی گروه ABB در جهان میباشد با توجه به مصرف بالای محصولات ABB و گستردگی محصولات ABB ،شرکت ABB در کشور مختلف جهان دارای 415 نمایندگی میباشد.

نمایندگی رسمی اینورتر ABB در ایران نیز وجود دارد. همچنین نمایندگی رسمی شرکت ABB برای محصولاتی همچون الکتروموتور و کالای اتوماسیون در ایران فعالیت دارد.

با توجه به اینکه 65% انرژی الکتریکی در الکتروموتور مصرف میشود کنترل الکتروموتور اهمیت زیادی دارد. در گذشته در کاربرد کنترل دور از موتور DC استفاده میشد زیرا الکتروموتور به راحتی به گشتاور و سرعت لازم،بدون استفاده از مدارات الکترونیکی پیچیده میرسد.

اما به علت ساختمان پیچیده تر موتور DC و نیاز به تعمیر و نگه داری مکرر موتور DC، استفاده ازالکتروموتور AC بیشتر مورد توجه صنایع وسازندگان دستگاه میباشد.

الکتروموتور AC دارای اندازه نسبی کوچکتر و قدرت بیشتری میباشد. همچنین ارزان تر بوده و نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری دارد.به همین جهت انگیزه استفاده از کنترل دور AC تقویت گردید و همچنان کاربرد کنترل دور AC رو به افزایش میباشد.

یکی از پر مصرف ترین و بهترین محصولات شرکت ABB، اینورتر شرکت ABB میباشد.امروزه در رتبه بندی جهانی از نظر کیفیت، کارایی، طراحی و ویژگی های منحصر به فرد ، اینورتر کمپانی ABB در رده بالایی قرار دارد.

علاوه بر کیفیت،شرکت ABB بزرگترین گستره اینورتر جهان ، ازتوان بسیار پایین تا توان حدود 100 مگا وات را تولید میکند.

امروزه در صنایع برای افزایش بهره وری به صرفه جویی در انرژی توجه زیادی می شود. یکی از راه صرفه جویی در انرژی، استفاده از اینورتر دور متغیر (کنترل دور) می باشد.

اینورتر ABB علاوه بر کاهش انرژی متناسب با تغییرات سرعت موتور، با تکنولوژی بالایی چون DTC بیشتر از 30% در مصرف انرژی صرفه جویی میکند.

تکنیک های مورد استفاده در اینورتر AC

عموما در کنترل دور AC از روش کنترل اسکالر و برداری استفاده میگردد.

در روش اسکالر از فرکانس و ولتاژ به عنوان متغیر اصلی کنترل،استفاده می شود و فرکانس و ولتاژ با نسبت ثابت بر سیم پیچ استاتور اعمال میگردند.

آنچه در روش استاتور قابل توجه است عدم وجود فیدبک برای گرفتن نمونه از سرعت و مکان شافت موتور می باشد و در نتیجه حلقه کنترلی استفاده شده حلقه باز میباشد. در روش کنترل برداری اطلاعات درباره وضعیت روتور نسبت به میدان استاتور به وسیله نمونه برداری از سرعت و موقعیت زاویه ای روتور بدست می آید.

کار کنترل برداری اطلاعات بوسیله یک انکدر پالسی انجام میپذیرد و بدین ترتیب یک حلقه کنترلی بسته را بوجود می آورد. در اینورتر AC برای دستیابی به پاسخ سریع به تغییرات گشتاور و دقت بیشتر در سرعت از فیدبک استفاده میشود و استفاده از فیدبک باعث پرهزینه شدن اینورتر AC می شود.

نقطه اشتراک روش اسکالر و روش کنترل برداری اطلاعات استفاده از مدولاتور و بنابراین کنترل غیر مستقیم گشتاور و سرعت میباشد که باعث کندی عکس العمل روش اسکالر و کنترل برداری نسبت به تغییرات بار میشود.

روش دیگری که شرکت ABB آن را گسترش داده و به صورت عملی در اینورتر خود مورد استفاده قرار داده است روش کنترل مستقیم گشتاور(DTC) می باشد.

با تکنولوژی DTC، کنترل جهت میدان بدون فیدبک حاصل شده است و کارکنترل جهت میدان بدون فیدبک از طریق یک تئوری پیشرفته در مورد موتور انجام میگیرد. تئوری پیشرفته ، گشتاور الکتروموتور را مستقیما وبدون استفاده از مدولاسیون محاسبه میکند.

متغیر قابل کنترل در روش کنترل جهت میدان بدون فیدبک ، گشتاور موتور و شار مغناطیسی موتور هستند. با استفاده از DTC دیگر نیاز به تاکومتر یا انکدر نمی باشد تا از وضعیت و سرعت شافت موتور فیدبک گرفته شود و حاصل استفاده از DTC ، اینورتری است با پاسخ صحیح به تغییرات بار که عموما ده بار سریعتر از هر اینورتر دیگری است و دقت اینورتر در تنظیم سرعت هشت برابر بهتر از اینورتر AC که از فیدبک استفاده میکند، می باشد.

مزایای روش DTC

 1. پاسخ سریع به تغییرات گشتاور بار که نتیجه پاسخ سریع ، کنترل بهتر پروسه و تولید محصولات با کیفیت تر می باشد.
 2. کنترل گشتاور تا گشتاور ماکزیمم در سرعت نزدیک به صفر در کاربرد مثل : جرثقیل، آسانسور، Winder و ...
 3. تغیرات گشتاور به صورت خطی صورت میپذیرد.
 4. دقت در سرعت دینامیکی

برای مشاوره خرید اینورتر ABB و همچنین دریافت کاتالوگ اینورتر ABB و لیست قیمت اینورتر ABB با کارشناسان فروش در تماس باشید.
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
ثبت سفارش
تعداد
عنوان