اينورتر ABB

شرکت ASEA از سال 1883 در کشور سوئد در زمينه طراحي و ساخت الکتروموتور ، ژنراتور، اينورتر ، خطوط انتقال، راه آهن برقي،کانورتر قدرت و ترانس فورمر خودخنک کن ، تا سال 1987 فعاليت مينمود.

شرکت BBC نيز در سال 1891بازمينه کاري انتقال قدرت تاسيس گرديد. شرکتBBC در زمينه ي تاسيس نيروگاه، ساخت الکتروموتور ، ژنراتور، توريبن بخار، توربين گازي ، لوکوموتيو و کنترل پروسه فعاليت داشته است.در سال 1988 دو شرکت ASEA , BBC با هم ادغام شده و شرکتي با نام مختصر ABBرا تشکيل دادند که در واقع هم اکنون يکي از بزرگترين کمپاني فعال در زمينه توليد محصولات مرتبط با صنعت برق و انجام پروژه صنعت برق در جهان ميباشد.

شرکت ABB در زوريخ به عنوان سازمان اصلي گروه ABB در جهان ميباشد با توجه به مصرف بالاي محصولات ABB و گستردگي محصولات ABB ،شرکتABB در کشور مختلف جهان داراي 415 نمايندگي ميباشد. نمايندگي رسمي اينورتر ABB در ايران نيز وجود دارد. همچنين نمايندگي رسمي شرکت ABB براي محصولاتي همچون الکتروموتور و کالاي اتوماسيون در ايران فعاليت دارد.

با توجه به اينکه 65% انرژي الکتريکي در الکتروموتور مصرف ميشود کنترل الکتروموتور اهميت زيادي دارد.در گذشته در کاربرد کنترل دور از موتور DCاستفاده ميشد زيرا الکتروموتور به راحتي به گشتاور و سرعت لازم،بدون استفاده از مدارات الکترونيکي پيچيده ميرسد.

اما به علت ساختمان پيچيده تر موتور DC و نياز به تعمير و نگه داري مکرر موتور DC، استفاده ازالکتروموتور AC بيشتر مورد توجه صنايع وسازندگان دستگاه ميباشد.

الکتروموتور AC داراي اندازه نسبي کوچکتر و قدرت بيشتري ميباشد.همچنين ارزان تر بوده و نياز به تعمير و نگهداري کمتري دارد.به همين جهت انگيزه استفاده از کنترل دور ACتقويت گرديد و همچنان کاربرد کنترل دور ACرو به افزايش ميباشد.

يکي از پر مصرف ترين و بهترين محصولات شرکت ABB، اينورتر شرکت ABB ميباشد.امروزه در رتبه بندي جهاني از نظر کيفيت،کارايي،طراحي و ويژگي هاي منحصر به فرد ، اينورتر کمپاني ABB در رده بالايي قرار دارد.علاوه بر کيفيت،شرکت ABBبزرگترين گستره اينورتر جهان ، ازتوان بسيار پايين تا توان حدود 100 مگا وات را توليد ميکند.

امروزه در صنايع براي افزايش بهره وري به صرفه جويي در انرژي توجه زيادي مي شود. يکي از راه صرفه جويي در انرژي، استفاده از اينورتر دور متغير (کنترل دور) مي باشد.اينورتر ABB علاوه بر کاهش انرژي متناسب با تغييرات سرعت موتور، با تکنولوژي بالايي چون DTC بيشتر از 30% در مصرف انرژي صرفه جويي ميکند.

تکنيک هاي مورد استغاده در اينورتر AC

عموما در کنترل دورACاز روش کنترل اسکالر و برداري استفاده ميگردد.

در روش اسکالر از فرکانس و ولتاژ به عنوان متغير اصلي کنترل،استفاده مي شود و فرکانس و ولتاژ با نسبت ثابت بر سيم پيچ استاتور اعمال ميگردند.آنچه در روش استاتور قابل توجه است عدم وجود فيدبک براي گرفتن نمونه از سرعت و مکان شافت موتور مي باشد و در نتيجه حلقه کنترلي استفاده شده حلقه باز ميباشد.در روش کنترل برداري اطلاعات درباره وضعيت روتور نسبت به ميدان استاتور به وسيله نمونه برداري از سرعت و موقعيت زاويه اي روتور بدست مي آيد.کار کنترل برداري اطلاعات بوسيله يک انکدر پالسي انجام ميپذيرد و بدين ترتيب يک حلقه کنترلي بسته را بوجود مي آورد.در اينورتر AC براي دستيابي به پاسخ سريع به تغييرات گشتاور و دقت بيشتر در سرعت از فيدبک استفاده ميشود و استفاده از فيدبک باعث پرهزينه شدن اينورتر ACمي شود.نقطه اشتراک روش اسکالر و روش کنترل برداري اطلاعات استفاده از مدولاتور و بنابراين کنترل غير مستقيم گشتاور و سرعت ميباشد که باعث کندي عکس العمل روش اسکالر و کنترل برداري نسبت به تغييرات بار ميشود.

روش ديگري که شرکت ABB آن را گسترش داده و به صورت عملي در اينورتر خود مورد استفاده قرار داده است روش کنترل مستقيم گشتاور(DTC)مي باشد.

با تکنولوژي DTC،کنترل جهت ميدان بدون فيدبک حاصل شده است و کارکنترل جهت ميدان بدون فيدبک از طريق يک تئوري پيشرفته در مورد موتور انجام ميگيرد.تئوري پيشرفته ، گشتاور الکتروموتور را مستقيما وبدون استفاده از مدولاسيون محاسبه ميکند.

متغير قابل کنترل در روش کنترل جهت ميدان بدون فيدبک ،گشتاور موتور و شار مغناطيسي موتور هستند.با استفاده ازDTC ديگر نياز به تاکومتر يا انکدر نمي باشد تا از وضعيت و سرعت شافت موتور فيدبک گرفته شود و حاصل استفاده از DTC ، اينورتري است با پاسخ صحيح به تغييرات بار که عموما ده بار سريعتر از هر اينورتر ديگري است و دقت اينورتر در تنظيم سرعت هشت برابر بهتر از اينورتر AC که از فيدبک استفاده ميکند، مي باشد.

مزاياي روش DTC

\پاسخ سريع به تغييرات گشتاور بار که نتيجه پاسخ سريع ،کنترل بهتر پروسه و توليد محصولات با کيفيت تر ميباشد

\کنترل گشتاور تا گشتاور ماکزيمم در سرعت نزديک به صفر در کاربرد مثل جرثقيل، آسانسور، Winder و ....

\تغيرات گشتاور به صورت خطي صورت ميپذيرد

\دقت در سرعت ديناميکي

براي مشاوره خريد اينورتر ABB و همچنين دريافت کاتالوگ اينورتر ABB و ليست قيمت اينورتر ABB با کارشناسان فروش در تماس باشيد.
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
ثبت سفارش
تعداد
عنوان