ترمیستور | NTC 

سنسورهای دما ترمیستور

ترمیستورها ، اصطلاحی است که از الحاق واژه های مقاومت ویژه THERMally حساس به دست می آید ، دستگاه هایی برای اندازه گیری دما هستند که از ویژگی تغییر مقاومت الکتریکی استفاده می کنند که با دما اتفاق می افتد به عنوان وسیله ای برای اندازه گیری دما.

این دستگاه های غیرفعال یک تغییر دقیق در مقاومت الکتریکی خود دارند که متناسب با تغییرات دما دستگاه است.

انواع ترمیستور

 ترمیستور دو نوع اصلی وجود دارد:

 1. ترمیستورهای ضریب دمای منفی (NTC)
 2. رمیستورهای ضریب دمای مثبت (PTC)

ترمیستور های ضریب دمای منفی (NTC) ترمیستورهایی هستند که با افزایش دما مقاومت آنها کاهش می یابد ، در حالی که ترمیستورهای ضریب دمای مثبت (PTC) با افزایش دما افزایش مقاومت الکتریکی را نشان می دهند.

کاربرد ترمیستور

ترمیستور NTC بیشتر در کاربردهای سنجش دما مورد استفاده قرار می گیرد ، در حالی که ترمیستور PTC در برنامه های محافظت از مدار الکتریکی از جمله محدود کردن جریان هجوم یا محافظت از ولتاژ برای مدار یا دستگاه استفاده می کند.

ترمیستورها بسته به نیاز به دامنه دمای عملکرد و زمان پاسخگویی ، در انواع مختلفی از مواد ، بسته ها و اشکال از جمله دیسک ، تراشه ، مهره یا میله در دسترس هستند. می توان آنها را در رزین اپوکسی ، شیشه ، فنلی پخته شده یا رنگ آمیزی کرد.

به طور کلی ، آنها سنسور دما کم هزینه و کم هزینه هستند که زمان پاسخ سریع را در محدوده دمای عملیاتی محدود ارائه می دهند.

آنها همچنین تغییر بزرگتری در مقدار مقاومت در واحد تغییر دما دارند ، بنابراین احتمال حساسیت و دقت بیشتری را در قرائت ها ایجاد می کنند.

معایب ترمیستور

محدودیت های ترمیستورها این است که برخلاف RTD ها از منحنی پاسخ دمای غیر خطی برخوردار هستند و اگر جریان تحریک بیش از حد زیاد باشد ، خود گرم می شوند.

آنها همچنین محدوده دمایی محدودی دارند و می توانند در دماهای بالاتر ناپایدار شوند. منحنی دما نیز از سازنده ای به سازنده دیگر متفاوت است و قابلیت تعویض را پیچیده می کند.

برنامه های کاربردی برای ترمیستورها شامل هوا فضا ، لوازم خانگی ، خودرو ، ارتباطات ، سیستم تهویه مطبوع ، ابزار دقیق ، پزشکی ، نظامی و برودتی است.
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
  ثبت سفارش
  تعداد
  عنوان