مقالات گیربکس

 • 235
 • 6203 مرتبه
گیربکس بالابر مغازه | گیربکس بالابر ساختمانی

گیربکس بالابر مغازه | گیربکس بالابر ساختمانی

پنج شنبه 06 شهریور 1399

شاید برای خیلی مغازه‌ها نصب بالابر یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر به شمار رود. گیربکس بالابر جزء اولین تجهیزات موردنیاز برای نصب بالابر است. در وزن‌های کم توصیه بر این است که از وینچ استفاده شود. البته وینچ محدودیت‌هایی نیز دارد. وینچ برقی تک فاز عموماً در بازار برای یک کابل حدود 600 تا 800 کیلو نهایتاً بار بلند خواهد کرد. این در حالی است که به‌صورت دو کابل (رفت و برگشتی ) این قابلیت دو برابر خواهد شد. البته این مقادیر اسمی است و در واقعیت توان وینچ کمتر از این‌هاست. لذا گیربکس بالابری در مغازه‌ها، رستوران‌ها، ادارات و فروشگاه‌ها، برای انتقال بار بین طبقات، کاربرد فراوانی دارد. امروزه کمتر ساختمان طبقاتی را می‌توان نام برد که در آن از گیربکس بالابر استفاده‌نشده باشد. ساختار گیربکس بالابر با گیربکس آسانسور خیلی متفاوت است و اصلاً از بالابر معمولی ساختمانی نباید به‌عنوان نفربر استفاده کرد.

گیربکس بالابری

گیربکس های بالابر یکی از تجهیزات پر کاربرد در صنایعی که نیاز به انتقال اجسام سنگین به ارتفاعات بالا می باشد، است. گیربکس های بالابر می توانند برای انتقال قطعات سنگین یا کالاهای معمولی کوچک مناسب باشند. این تجهیزات با ایجاد یک ضریب اطمینان بالا، احتمال سقوط اجسام را بسیار پایین می آورند. این مدل از گیربکس های دارای ضریب تبدیل بالا، کارآیی بالا و خاصیت قفل شوندگی می باشند.

گیربکس بالابر

کاربرد گیربکس های بالابر

گیربکس های بالابر قابلیت استفاده در صنایع مختلف، به خصوص صنعت ساختمان سازی را دارند. همانطور که می دانید گیربکس ها وظیفه انتقال نیرو و توان را از سمت ورودی با نسبت تبدیل مشخص، به سمت خروجی را دارند. گیربکس ها به کمک چرخ دنده هایی که در داخل شان قرار دارند وظیفه تبدیل سرعت به گشتاور و بالعکس را دارند.  در گیربکس های بالابر سرعت با ضریب تبدیل بالایی به گشتاور تبدیل می شود تا دستگاه قدرت بالایی در انتقال اجسام به ارتفاعات را داشته باشد. سرعت معادل گیربکس های بالابر در حدود 16 متر بر دقیقه است. خاصیت قفل شوندگی گیربکس ها موجب می شود تا در صورت قطعی برق بار به سمت پایین حرکت نکند.

ضریب تبدیل گیربکس بالابر

ضریب تبدیل در واقع نسبتی است که گیربکس براساس آن گشتاور را به سرعت چرخشی و بالعکس تبدیل می کند.  در گیربکس های بالابر معمولا از ضرایب تبدیل بالایی استفاده می شود. این گیربکس ها باید قادر باشند گشتاور بالایی را به خروجی وارد کنند تا با ضریب اطمینان بالایی این اجسام به سمت ارتفاعات وارد شوند. خاصیت قفل شوندگی این گیربکس ها اجازه افزایش سرعت را نمی دهد و این موضوع موجب کاهش احتمال سقوط اجسام می شود.

خاصیت قفل شوندگی

یکی از مهمترین ویژگی های گیربکس بالابر خاصیت قفل شوندگی آن ها می باشد. در بسیاری از صنایع از جمله صنعت ساختمان دیده شده است که کارگران زیادی بر اثر از کار افتادن دستگاه یا قطع برق جان خود را از دست داده اند و یا مجروح شده اند. این ایرادات همچنین می تواند خسارات مالی سنگینی را به شرکت ها وارد کند. خاصیت قفل شوندگی اجازه حرکت چرخ دنده ها پس از متوقف شدن سیستم را نمی دهد. در سیستم گیربکس بالابر یک چرخ دنده حلزونی وجود دارد که در هنگام توقف سیستم این چرخ دنده به صورت یک طرفه عمل می کند. در واقع پیچ حلزون موجود در گیربکس می تواند چرخ دنده حلزونی را بچرخاند اما چرخ دنده حلزونی امکان چرخش پیچ حلزونی را ندارد و به این ترتیب دستگاه قفل می شود. یکی از مهمترین معیارهای گیربکس های بالابر میزان لقی بین چرخ دنده حلزونی و پیچ حلزونی است. این لقی می تواند بسیار تعیین کننده باشد.

نحوه عملکرد گیربکس بالابر

در گیربکس های بالابر معمولا ضریب تبدیل 1:48 می باشد. این عدد در واقع به این معناست اگر موتور الکتریکی 48 دور بزند، گیربکس تنها 1 دور می زند. به همین دلیل است که سرعت این گیربکس ها بسیار پایین است. در هنگام خرید گیربکس بالابر باید به یکسری نکات توجه کنید. مقدار توان ورودی یا توان موتور الکتریکی یکی از اصلی ترین معیارهای انتخاب گیربکس می باشد. دومین مشخصه مهم سرعت چرخش یا همان دور موتور می باشد که می تواند در کاربری های مختلف متفاوت باشد. دور و گشتاور خروجی از جمله پارامتر هایی هستند که برای تعیین شرایط خروجی سیستم ارائه می شوند. در بیشتر گیربکس های بالابر از گیربکس های حلزونی استفاده می شود.

گیربکس بالابری

اجزای گیربکس بالابر

گیربکس های بالابر اکثرا از نوع گیربکس های حلزونی می باشند. این مدل از گیربکس ها شامل یک ماردون و دنده برنجی می باشند که با لقی پایین درگیر می باشند. گیربکس های بالابر می توانند دارای ضریب تبدیلی بین 1:46 تا 1:56 باشند. گیربکس های بالابر معمولا از یک تسمه فولادی برای اتصال به اجسام استفاده می کنند. قدرت تحمل تسمه فولادی طوری است که در صورت قطعی برق یا خرابی دستگاه می توانند مدت طولانی اجسام را در ارتفاع حفظ کنند. گیربکس های بالابر در سایزهای مختلفی ارائه می شوند که می توانند وزنی بین 500 تا 800 کیلوگرم داشته باشند. اما باید توجه کرد انتخاب قدرتمند ترین گیربکس همیشه پر بازده ترین گزینه نمی باشد. باید متناسب با نیاز خود گیربکس مورد نظر خود را انتخاب کنید.

گیربکس بالابر حلزونی

گیربکس بالابر یک گیربکس حلزونی است که از یک ماردون و یک دنده‌برنجی تشکیل‌شده است. به‌صورت معمول این گیربکس با نسبت 1 به 46 تا 1 به 56 استفاده می‌شود. البته بسته به نیاز مصرف‌کننده می‌توان نسبت‌های مختلف برای بالابر نصب کرد. هرچه نسبت بالاتر باشد سرعت بالابر کمتر خواهد بود. در حقیقت نسبت در گیربکس بالابر همان نسبت تبدیل دور الکتروموتور به دور خروجی گیربکس است. گیربکس بالابر عموماً به‌صورت VF نرمال استفاده می‌شود. VF نرمال به این معناست که شافت ورودی گیربکس با تسمه فولی به الکتروموتور متصل بوده و در خروجی بدون فلانچ است. این قابلیت علاوه بر این‌که کمک می‌کند با تغییر قطر فولی دور گیربکس را تغییر داد، در صورت قفل شدن گیربکس یا بار زیادی الکتروموتور آسیب کمتری می‌بیند.

بهترین گیربکس بالابری

گیربکس بالابر سهند یکی از بهترین و پرمصرف‌ترین انواع گیربکس حلزونی به شمار می‌رود. این کالا با دو نام و دو کیفیت در بازار عرضه‌شده است. گیربکس بهکار که کیفیت پایین‌تری دارد اما در بسیاری از بالابرهای ساختمانی از این گیربکس استفاده می‌شود و گیربکس سهند VF86 نرمال که پوسته آلومینیوم دارد و بسیار باکیفیت‌تر است.

مقایسه انواع گیربکس بالابر

گیربکس سایز 86 عموماً برای بارهای تا نهایتاً 500 کیلوگرم پیشنهاد می‌شود. برای بارهای تا 800 کیلوگرم سایز 110 پیشنهاد می‌شود. برای بارهای سنگین‌تر نیز از سایزهای بزرگ‌تر گیربکس حلزونی استفاده می‌شود. باید توجه داشت که انتخاب صحیح گیربکس حلزونی توسط افراد باتجربه بالا از هزینه‌های اضافی جلوگیری خواهد کرد. گروه کالا صنعتی باتجربه بالا درزمینهٔ انتخاب گیربکس بالابری، همواره بهترین گزینه را به شما پیشنهاد خواهد داد.

تعمیر گیربکس بالابر

تعمیر گیربکس بالابر عموماً صرفه اقتصادی ندارد و پیشنهاد همواره بر این است که گیربکس بالابر جایگزین شود. درعین‌حال گروه کالا صنعتی عرضه‌کننده لوازم جانبی و قطعات گیربکس بالابر در ایران است. تعمیر گیربکس حلزونی در سایزهای بزرگ نیز توسط کالا صنعتی انجام می‌شود.

مزیت منحصر به فرد این نوع از گیربکس ها تعمیر و نگهداری آسان آنها است.البته تعمیر گیربکس حلزونی چینی با توجه به اینکه قطعات آن موجود نیست امکان پذیر نمی باشد. اما تعمیر گیربکس حلزونی با سایر برند ها شما توسط تیم مجرب کالا صنعتی پذیرفته می شود.

نکات مهم در مورداستفاده از گیربکس بالابری

گیربکس های بالابر می توانند با موتور های الکتریکی مختلفی لینک شوند. بهتر است از موتورهای الکتریکی ترمزدار برای کوپل شدن با این گیربکس ها استفاده شود. گیربکس های دارای پوسته آلمینیومی دارای وزن کمتری می باشند و قادر به تحمل ضربات تا اندازه مشخصی را دارند. در کنار این موارد باید توجه کنید که مکان نصب گیربکس باید از لحاظ رطوبت و دمای محیط در شرایط ثابتی باشد. معمولا در دفترچه راهنمای گیربکس ها به دما و رطوبت مناسب عملکردی گیربکس اشاره می شود. گیربکس های بالابر باید در محیطی عاری از هر گونه آلودگی و گرد و خاک قرار بگیرند. برای جلوگیری از ورود گرد و خاک به داخل محفظه گیربکس از تجهیزات مختلفی از جمله کاسه نمد استفاده می کنند.

نحوه اتصال گیربکس به موتور نیز دارای اهمیت بالایی می باشد و باید در هنگام خرید به آن توجه کنید. برخی از گیربکس ها به صورت مستقیم به موتور متصل شده و برخی با استفاده از کوپلینگ متصل می شوند. باید توجه کرد که متناسب با کاربری و نوع مزایای هر یک، گزینه مناسب انتخاب شود. آرایش چرخ دنده های موجود در داخل گیربکس نیز اهمیت زیادی دارد. باید توجه شود که آرایش چرخ دنده به شکل مطلوب بوده و دارای ضریب اطمینان مناسب می باشند. برای ایجاد زیرساخت لازم در ورودی و خروجی گیربکس باید میزان بار شعاعی و محوری در دو سمت قابل اندازه گیری باشد تا تجهیزات لازم برای کنترل آن تعبیه شود. چرخ دنده ها و قطعات داخلی گیربکس نیاز است تا به صورت دوره ای روغن کاری شوند. این موضوع موجب افزایش طول عمر قطعات می شود.  

ضرایب تبدیل بالای 80 می تواند مشکلات زیادی را برای دستگاه و اجزای داخلی گیربکس ایجاد کنند. گیربکس های دارای ضریب تبدیل بالای 80 معمولا در خطر استهلاک و کاهش عمر قطعات می باشند. این گیربکس ها معمولا دچار خرد شدن دندانه های چرخ دنده می شوند و نیاز است در بازه های زمانی کوتاه مدت تمامی دندانه های چرخ دنده ها تعویض شود که امری پر هزینه می باشد.

اگر از کوپل مستقیم گیربکس بالابر با الکتروموتور استفاده می‌کنید، حتماً از موتور ترمز دار استفاده شود که در هر ارتفاعی که نیاز دارید بالابر بایستد.

گیربکس بالابر دارای پوسته آلومینیوم را در مکان‌هایی که ضربه کمتر است استفاده کنید که کمترین آسیب به پوسته برسد.

گیربکس بالابر با نسبت تبدیل پایین‌تر از 40 عموماً برگشت‌پذیر است و باید به این نکته توجه داشت که برای نسبت تبدیل بیش از 80 نیز به دلیل ریز شدن دنده‌ها، احتمال خورد شدن دنده گیربکس بالا می‌رود.

نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.
 • وحید

  1399/11/05 18:36:16
  • 0
  • 0
  با سلام گیربکس بالابر سیمی بهتره روی دیوار نصب بشه یا زیر کفی بالابر چاله بکنیم گیربکس رو زیر کفی تعبیه کنیم بهتره
ثبت سفارش
تعداد
عنوان