مقالات پمپ

  • 485
  • 144 مرتبه
راهنمای نصب و راه اندازی پمپ کارواش
آموزش راه اندازی پمپ پیستونی

راهنمای نصب و راه اندازی پمپ کارواش

چهار شنبه 25 تیر 1399

پمپ کارواش از جمله پمپ های پیستونی با سری سرامیکی به شمار می رود که فشار بسیار بالا و هد کمی دارند. این پمپ برای استفاده با سیالات با خصوصیات فیزیکی و شیمیایی مشابه با آب و همچنین در دمای متعادل محیط ساخته شده است. پمپ پیستونی با یک تجهیز دوار نظیر الکتروموتور یا موتور تک بنزینی یا نفتی راه اندازی می شود. از آنجایی که این پمپ فقط با سیال تمام صاف استفاده می شود، نیاز است که حتماً قبل از ورودی پمپ صافی قرارداده شود و از سیالاتی که خاصیت خمیری دارند یا شامل ذرات جامد نظیر ماسه ها هستند، به هیچ عنوان استفاده نشود. استفاده از هر سیالی دارای ذرات جامد، هرچند ریز باشد، باعث ضربه زدن به پکینگ و سوپاپ پمپ خواهد شد.

انتخاب پمپ مناسب پیستونی

اولین قدم در انتخاب پمپ پیستونی، شناخت هد و دبی و در حقیقت فشار و مقدار آبدهی پمپ است. عموماً برای کارواش ها از پمپ 100 بار و 200 بار استفاده می شود. پمپ 100 بار فشار در عمل برای کارواش های خانگی و کوچک استفاده می شود. علاوه بر این، پمپ 200 بار نیز برای کارواش های نیمه صنعتی کاربرد دارد و تقریباً تمام کارواش های موجود در ایران، از پمپ 200 بار استفاده می کنند. بر روی هر پمپ مشخصات دقیق فشار و دبی درج شده است. تصویر زیر مشخصات دقیق پلاک پمپ را نشان می دهد.

پمپ پیستونی

این پلاک مربوط به پمپ برتولونی است که 150 بار با دبی 8 لیتر در دقیقه است. مدل پمپ WJS است و در ایتالیا تولید می شود. در سایت برتولونی Bertolini میتوانید با وارد کردن سریال کد پمپ اطلاعات دقیق در اینباره را دریافت نموده و از اصالت کالا اطمینان حاصل نمایید. این پمپ با الکتروموتور 2.2 کیلووات یا 3 اسب 1400 دور بسته می شود و تا 1700 دور قابلیت تحمل دارد. اگر در مورد پلاک خوانی سوالی داشتید میتوانید با کارشناسان فروش کالا صنعتی در تماس باشید.

پمپ برتولونی

نصب پمپ کارواش

برای اینکه راندمان مناسبی داشته باشید و از صحت عملکرد پمپ اطمینان حاصل نمایید، حتماً راهنمای عمومی نصب تجهیزات صنعتی را مطالعه نموده و آشنایی حداقلی داشته باشید. محکم نصب شدن پمپ و تجهیز دوار مانند الکتروموتور بر روی شاسی اصلی ترین بخش کار است. علاوه بر این بر روی تجهیزات دوار نظیر کوپلینگ حتماً حفاظ مناسب نصب شود تا از حوادث احتمالی جلوگیری شود.

لوله کشی پمپ کارواش (پیستونی)

باید توجه داشت که لوله ورودی به پمپ حتماً باید مساوی یا بزرگتر از خروجی باشد، و حتماً به صورت کامل آب بندی شود تا هیچ گونه هوایی وارد پمپ نشود. فیلتر نصب شدن در ورودی پمپ حتماً باید ظرفیتی معادل 2.5 برابر ظرفیت پمپ داشته باشد و حداکثر فشار منفی برای ورودی پمپ 0.3 بار باشد. ماکزیمم عمق مکش پمپ پیستونی 1.5 متر است و وجود زانویی و یا شیر اضافی قبل از پمپ میتواند باعث کاهش آبرسانی به پمپ شده و مکش هوا توسط پمپ میتواند بزرگترین عامل خرابی پمپ به شمار رود. اما قطر لوله خروجی به هیچ عنوان کمتر از خروجی پمپ نباشد، چراکه این باعث افزایش فشار در خروجی پمپ شده و به آن آسیب می زند.

راه اندازی پمپ پیستونی

1- سطح روغن پمپ را بررسی نمایید. مقدار روغن باید طوری باشد که تا وسط شیشه نشانگر پمپ روغن داشته باشد.
2- لوله های ورودی و خروجی کاملاً آب بند باشد. هر گونه ورود هوا باعث آسیب به پمپ خواهد شد.
3- صافی قبل از پمپ کاملاً تمیز باشد و از وجود آب پشت پمپ کاملاً اطمینان حاصل نمایید. خشک کار کردن پمپ باعث آسیب قطعی به پمپ خواهد شد.
4- حدالامکان پمپ را با کوپلینگ و شاسی راه اندازی نمایید. اگر از تسمه و پولی استفاده کنید، پمپ به فشار مورد نظر شما نخواهد رسید.
5- قبل از نصب تاسیسات کاهش قطر در خروجی مانند لانس، به مدت یک دقیقه پمپ را بدون فشار استارت نمایید تا کاملاً آب بندی شود.
6- حتماً از باز بودن شیر آلات قبل و بعد از پمپ اطمینان حاصل نمایید.
7- حتماً یک مسیر بای پمپ برای پمپ قرار دهید، تا در صورت مسدود شدن مسیر خروجی، پمپ در مسیر بای پس به کار ادامه دهد. البته باید توجه داشت که پمپ پیستونی نباید بیش از پنج دقیقه در مسیر بای پس کار کند.
8- دور مجاز برای پمپ بر روی پلاک آن درج شده است، باید توجه داشت که پمپ را با دور بیشتر راه اندازی نفرمایید.
9- تمیزی فیلتر ورودی را به صورت دوره ای چک کنید.
10- اگر با سیالی غیر از آب کار میکنید، حتماً در زمان اتمام پمپاژ به مدت چند دقیقه پمپ را با آب تمیز ادامه دهید تا قطعات داخلی کاملاً شسته شود.
11- در جاهایی که امکان یخ زدگی آب وجود دارد، حتماً پمپ را تخلیه کرده یا از ضد یخ استفاده نمایید.
12- اگر پمپ پیستونی مدتهاست که راه اندازی نشده، به هیچ عنوان به صورت خشک میلنگ را نچرخانید که باعث آسیب به پکینگ ها نشود و همچنین با افزایش فشار ورودی به یک تا سه بار، جرم گرفتگی و چسبندگی احتمالی در سوپاپ ها را کاهش دهیم.

تعویض روغن پمپ پیستونی

اولین تعویض روغن پمپ پیستونی باید حداکثر بعد از 50 ساعت کار باشد و در دفعات بعد میتوان تا 500 ساعت کار پمپ پیستونی نیز روغن آنرا تعویض کرد. البته باید توجه داشت که در صورت استفاده کمتر از پمپ، دوره تعویض روغن را سه ماه یکبار قرار دهید. اگر در زمان روغن ریزی اطراف پمپ روغن ریخته می شود آن را تمیز کنید تا نشتی های احتمالی را متوجه شوید.

 

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.
ثبت سفارش
تعداد
عنوان