مقالات پمپ

  • 116
  • 867 مرتبه
آشنایی با پمپ دیافراگمی

آشنایی با پمپ دیافراگمی

یک شنبه 16 شهریور 1399

تنوعی از پمپ های جابه جایی مثبت ، توانایی مایع گیری خودشان را دارند. یک نوع از این پمپ ها که بیشترین استفاده را در کاربردهای چاهک زه کشی دارد، پمپ دو دیافراگم عمل کننده یا هوا می باشد. این نوع پمپ لزوما دو پمپ در یکی می باشد که یکی در مجموعه مکش و دیگری در مجموعه رانش است . هوای فشرده از میان شیر هوای رفت و برگشتی تحویل داده شده و متناوب از یک دیافراگم به دیافراگم دیگر هدایت می شود. چناچه هوا یک دیافراگم را تحت فشار قرار دهد ، بصورت هم زمان  از دیافراگم دیگر خارج می شود. وقتی یک دیافراگم تحت فشار قرار می گیرد از طرف داخل به سمت فضای خالی (حفره ) حرکت کرده و فشار را در این حفره افزایش می دهد.

این شیر مکش را بعلت فشار پایین تر خط مکش، می بندد و شیر رانش را باز می کند تا مایع را به بیرون رفتن از پمپ مجبور کند. چناچه دیافراگم به سمت مخالف حفره حرکت کند ، فشار کاهش می یابد و اجازه می دهد تا شیر مکش باز و شیر رانش بسته می شود. این حرکت یک سطح فشار پایین را در حفره پمپ بوجود می آورد، چون هوا مجبور به بیرون رفتن می شود، از این رو مایع اجازه می یابد تا به سمت بالا در خط مکش و درون پمپ حرکت کند.

انیمیشن پمپ دیافراگمی

پمپ دیافراگمی

یک پمپ تک دیافراگم می تواند شبیه  یک پمپ پیستونی باشد که حرکت رفت و برگشت مسبب حرکت مایع از میان پمپ ، بجای پلانجر بوسیله دیافراگم بوجود می آید. مدل های بزرگتر این نوع پمپ برای پمپاژ لجن های سنگین و فاضلاب های پر از آشغال، از چاهک ها و حوضچه های زه کشی بکار می روند. مدل های کوچک طرح مشابه اصلی بعنوان اندازه گیر شیمیایی یا پمپ های اندازه گیری در جایی استفاده می شوند که مقدار ثابت و خاص مایع برای پمپاژ مورد نیاز است.

یک نوع بیشتر معمول پمپ دیافراگمی ، پمپ دو دیافراگمی عمل کننده با هوای می باشد که بجای وسایل مکانیکی از هوای فشرده برای تحریک دیافراگم ها استفاده می کند. این یعنی دو پمپ در یکی که یکی در مجموعه مکش و در حالیکه دیگری در مجموعه رانش می باشد. شیرهای هوا بصورت متناوب یک محفظه دیافراگمی را تحت فشار قرار داده و هوا را از دیگر محفظه خارج می کنند این پمپ نیاز به وسایل نشت بندی اضافی ندارد . چون فشار هوا می تواند بصورت خودکار توسط هر طرف از دیافراگم های پمپ متوازن شود، این پمپ می تواند بدون خطر در مقابل یک شیر رانش بسته کار کند.

پمپ دیافراگمی تفلون

برگرفته از کتاب : راهنمای علمی و کاربردی پمپ و پمپاژ

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.
ثبت سفارش
تعداد
عنوان