پمپ دیافراگمی

پمپ دیافراگمی مشابه پمپ پیستونی و پلانجری می باشند، با این تفاوت که حرکت رفت و برگشتی پمپ موجب انعطاف دیافراگم به سمت عقب و جلو می شود که به نوبه ی خود موجب جریان مایع به داخل و خارج پایانه ی مایع پمپ می گردد. پمپ دیافراگمی نیز مانند تمام پمپ رفت و برگشتی، به شیر های یک طرفه در مجاری ورودی و خروجی نیاز دارند. دیافراگم معمولا از مواد الاستومری ساخته میشود تا بتواند انعطاف پذیری مناسبی داشته باشد دیافراگم به صورت میکانیکی به بخش رفت و برگشتی متصل شده ویا از آن جدا و توسط ذخیره ای از سیال هیدرولیکی به حرکت درآید که کنترل محدودی حرکت آن اغلب توسط یک Contour Plate انجام می شود.

انيميشن پمپ ديافراگمي

بیشتر بخوانید : پمپیران

کاربرد پمپ دیافراگمی

یکی از کاربرد های بسیار رایج برای پمپ دیافراگمی ( از نوع توضیح داده شده در بالا)، کاربرد های اندازه گیری است. پمپ اندازه گیری که در اروپا پمپ دوزینگ نامیده میشوند، دارای نرخ جریان نسبتا پایینی می باشند که معمولا برحسب واحد گالن یا لیتر بر ساعت به دقیقه اندازگیری می شوند. این پمپ ها در اندازه گیری جریان بسیار دقیق عمل کرده و وجود دیافراگم نیز باعث عدم نشتی پمپ و سازگاری آن با انواع مختلفی از مایعات می شود. یک پمپ اندازه گیری دیافراگمی با محرک هیدرولیکی دارای قابلیت تنظیم حرکت برای نرخ های جریان متفاوت می باشد. پمپ اندازه گیری سلونوییدی نوع دیگری از پمپ دیافراگمی می باشد که در کاربرد های سبک اندازه گیری مورد استفاده قرار می گیرد.

این نوع پمپ دیافراگمی ، از یک سیگنال الکترونیکی برای حرکت مغناطیسی مجموعه ی پلانجر/ دیافراگم استفاده می کند. در سرویس های فرآیندی از نمونه های بسیار بزرگتری از پمپ دیافراگمی با محرک هیدرولیکی استفاده می شود. که قابلیت تولید فشار های بالا و عدم نیاز به وجود نشت بند، آن ها را به یک جایگزین مناسب برای سرویس های خاص تبدیل می کند. این پمپ ها، با دیافراگم های فلزی و Remote Heads می توانند مایعاتی تا دمای F900 را پمپاژ کنند. پمپ دو دیافراگمی پنوماتیکی،نوع دیگری از پمپ دیافراگمی می باشد. در این نوع طراحی پمپ، هوای فشرده وارد محفظه ی هوای پشت یکی از دیافراگم ها شده،دیافراگم رافشرده کرده وبه هوا یامایع سمت دیگر آن،نیرویی به طرف شیریک طرفه ی خروجی وارد می کند.

دوزينگ پمپ گرانفوس

دیافراگم دوم به طور همزمان توسط میله ی اتصال دهنده بین دو دیافراگم به سمت داخل کشیده می شود که شروع مرحله ی مکش در آن دیافراگم را در پی داشته و باعث ورود مایعت از طریق شیر یک طرفه ی ورودی در آن سمت پمپ می شود. سپس، یک شاتل ولو موجب جابه جایی توزیع هوا شده و با فرستادن هوا به محفظه های دیگر باعث حرکت معکوس دو دیافراگم می گردد.

ویژگی شاخص و متمایز انواع مختلف پمپ دیافراگمی در مقایسه با پمپ های پیستونی یا پلانجری ، این است که فاقد نشست بندی بوده و به پکینگ یا مکانیکال سیل نیاز ندارد. پمپ های دیافراگمی پنوماتیکی دارای قابلیت عملکرد در حضور جامدات بزرگ، مواد فرساینده و خورنده می باشند که مزیت دیگری برای آن ها محسوب میشود. این پمپ ها خود راه انداز بوده و می توانند به صورت خشک کار کنند. درضمن، قابلیت تطبیق پذیری آن ها نیز باعث می شود انتخاب مناسبی برای پمپاژ فاضلاب، اسید ها و مواد غذایی باشند. ایراد پمپ دیافراگمی پنوماتیکی این است که برای کار کردن به هوا نیاز دارند (البته، این امر در جایی که هوا فشرده موجود است ولی الکتریسیته وجود ندارد، خود می تواند یک مزیت باشد)، از لحاظ دبی و فشار محدودیت هایی دارند ، نوسانات فشاری نسبتا بزرگی تولید می کنند و از لحاظ مصرف انرژی نیز کاملا ناکارآمد هستند. در برخی از طراحی ها نیز مشکلات توقف یا انجامد شیرهای هوا وجود دارد که روان کاری متناوب برخی از شیرهای هوا را می طلبد.

 نوع دیگری از پمپ دیافراگمی پمپ صفحه جنبان است.در این نوع پمپ صفحه ی دواری که به صورت خارج از مرکز برروی محور نصب شده است، باعث ایجاد حرکت رفت و برگشتی چندین پیستون یا دیافراگم می شود. از مزایای این پمپ میتوان به توانایی فراهم سازی فشار بالا، پمپاژ بدون نیاز به آب بند، خود راه اندازی و قابلیت کارکرد خشک در صورت مسدود شدن خط ورودی اشاره نمود. از معایب  آن نیز  می توان به داشتن دبی جریان نسبتا پایین و وجود قطعات متحرک زیاد اشاره کرد.

 

 

 
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
ثبت سفارش
تعداد
عنوان