تخفیف شگفت انگیز
  • 390
  • 1705 مرتبه
تشخیص بلبرینگ اصلی

تشخیص بلبرینگ اصلی

شنبه 24 تیر 1402

تشخیص بلبرینگ اصلی امروزه یکی از اصلی ترین دغدغه های صنعتگران و خریداران بلبرینگ شده است. نمونه های تقلبی و مشابه از برندهای شناخته شده بلبرینگ در ایران بسیار است، که همواره صنعتگران از غیر اصل بودن بلبرینگ شکایت دارند. بسیار از مشتریان در خرید بلبرینگ دچار اشتباه می شوند. تشخیص بلبرینگ اصلی از بلبرینگ مشابه، بسیار سخت است و نیاز به داشتن تجربه های فراوان در این زمینه است. در این مقاله به بررسی برخی از روش های تشخیص بلبرینگ اصلی از بلبرینگ تقلبی پرداخته شده است. شما همچنین می توانید برای خرید بلبرینگ در برند های مطرح همچون SKF, FAG, NSK, NACHI, KOYO, ORS, DKFL,… اصلی با کارشناسان فروش کالا صنعتی در تماس باشید. کالا صنعتی به عنوان بزرگترین فروشگاه انواع لوازم صنعتی در ایران همواره بلبرینگ های اصلی را به مشتریان خود ارائه می دهد. برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم مقاله بلبرینگ چیست؟ را مطالعه فرمایید.

روش های تشخیص بلبرینگ اصلی

تشخیص بلبرینگ اصلی کار بسیار سختی می باشد به طوری که تنها سازندگان بلبرینگ یا کسانی که چندین سال در این حرفه بوده اند می توانند بلبرینگ اصلی را از تقلبی تشخیص دهند. برای افراد عادی اطمینان از اصلی بودن بلبرینگ تنها از دو راه امکان پذیر است. راه اول این است که بلبرینگ را از فروشگاه های معتبر دریافت کند و راه دوم تست بلبرینگ حین عملکرد و خراب شدن زود یا غیر منطقی بلبرینگ می باشد. روش های تشخیص بلبرینگ اصلی از غیر اصل بسیار است ولی برخی از این روش ها بهتر می تواند به تشخیص بلبرینگ اصلی کمک کند. در ادامه به برخی از روش های تشخیص بلبرینگ اصلی اشاره شده است. 

کیفیت نا مناسب بلبرینگ

بررسی کیفیت نا مناسب بلبرینگ یکی از عواملی است که می تواند به آشکار شدن بلبرینگ تقلبی کمک کند. بازرسی نزدیک از عناصر غلتان، رینگ ها، قفسه و دیگر اجزای بلبرینگ ها می تواند به تشخیص بلبرینگ اصلی کمک کند. به عنوان مثال تصویر زیر را مشاهده کنید:

کیفیت نامناسب بلبرینگ

همان طور که در عکس فوق مشاهده می کنید، بلبرینگ سمت راست (تقلبی) دارای قفس برنجی دو تکه است در حالیکه سمت چپ قفس برنجی (اصلی) یک تکه ساخته شده است، لذا تفاوت در قفس می تواند منجر به خرابی بلبرینگ ها شود. همچنین شما می توانید برای دریافت اطلاعات جامع در مورد انواع قفسه بلبرینگ به مقاله قفسه بلبرینگ (cage) مراجعه کنید.

بسته بندی نامناسب بلبرینگ

یکی دیگر از راه های تشخیص بلبرینگ اصلی از تقلبی، بسته بندی نامناسب بلبرینگ های تقلبی می باشد. تشخیص بلبرینگ اصلی از تقلبی با توجه به بسته بندی کار بسیار سختی می باشد؛ زیرا امروزه کسانی که بلبرینگ تقلبی تولید و عرضه می کنند، از بسته بندی های بسیار دقیق و مشابه بلبرینگ تقلبی استفاده می کنند؛ اما با این حال باز هم در مواردی پیش می آید که بتوان تشخیص بلبرینگ اصلی را از روی بسته بندی محصول انجام داد. هر شرکت سازنده بلبرینگ از بسته بندی خود را دارند و کد های مخصوص خود روی بسته بندی استفاده می کنند. در برخی از برند ها مانند بلبرینگ SKF، هر کد بلبرینگ در یک کشور مخصوص ساخته می شود. برای اطلاعات بیشتر به مقاله بلبرینگ SKF ساخت کجاست؟ مراجعه کنید. بسته بندی نا مناسب بلبرینگ گاهی شامل اشتباه همین کد ها بر روی جعبه بلبرینگ می شود. به تصویر زیر دقت کنید.

بسته بندی نامناسب بلبرینگ

این دو بلبرینگ NTN دارای بسته بندی تقریبا یکسان هستند. تطابق رنگ عالی، هولوگرام ها غیر قابل تشخیص و تمامی بسته بندی شبیه به یکدیگر می باشد. عدد پست بسته بندی تنها تفاوت میان این دو بلبرینگ است. در این کد، عدد 105 در بلبرینگ واقعی توسط NTN درج می شود و عدد 75 در بلبرینگ تقلبی است.

فاصله داخلی بلبرینگ

بلبرینگ ها دارای یک فاصله داخلی به نام کلاس لقی است. که داخل کد بلبرینگ کلاس لقی نشان داده می شود. زمانی که این کد نشان داده نشود یعنی بلبرینگ دارای کلاس لقی استاندارد است.

فاصله داخلی بلبرینگ

هر دو بلبرینگ به راحتی می‌چرخند، اما برای افرادی که تجربه دارند کاملاً واضح است که بلبرینگ تقلبی دارای فاصله بیشتری از یاتاقان است. برای تشخیص فاصله بلبرینگ از ابزار اندازه گیری دقیق بر حسب کسری از میلی متر اندازه گیری می کنند، که از این ابزار برای تشخیص بلبرینگ اصلی از تقلبی استفاده می شود. بلبرینگ تقلبی، زمانی که اندازه گیری شد، فاصله بیش از حد داشت.

کد مخصوص بلبرینگ

بسیاری از برندها، دارای کدهای مخصوص خود هستند. از کد برخی از برندها می توان تشخیص بلبرینگ اصلی را انجام داد. شرکتی مانند SKF در کشورهای متفاوتی کارخانه تولید بلبرینگ دارند. برخی از کدهای این شرکت برای کشورهای خاصی است و اگر کد بلبرینگ خریداری شده با کشور تطابق نداشته باشد، بلبرینگ تقلبی است. تصویر زیر دو بلبرینگ اصل و فیک مدل NTN 6806LLB را نشان می دهد.  که تصویر راست بلبرینگ تقلبی است لذا برند NTN در این اندازه بلبرینگ یا قفسه پلاستیکی ندارد.

تفاوت بلبرینگ ntn

استفاده از نرم افزار های شرکت سازنده

از دیگر راه های تشخیص بلبرینگ اصلی، استفاده از نرم افزار های شرکت سازنده می باشد. برخی از شرکت ها مانند SKF و NSK دارای نرم افزار هایی هستند که اگر با فرستادن عکس، بارکد و دیگر مشخصات بلبرینگ، کارشناسان آن شرکت بلبرینگ اصلی یا تقلبی بودن را انجام خواهند داد؛ ولی این پروسه کمی طولانی است.

لوگو بلبرینگ skf و nsk

قیمت نا متعارف

امروزه بسته بندی و نحوه ساخت بلبرینگ تقلبی کاملا مشابه بلبرینگ اصلی است به صورتی که تنها کسانی که چندین سال تخصص در این زمینه دارند، توانایی تشخیص بلبرینگ اصلی را دارند. یکی از راه های ساده تشخیص بلبرینگ اصلی توجه به قیمت بلبرینگ است. شاخص رایج محصولات تقلبی از اصلی قیمت پایین و باور نکردنی است، که همه افراد به دنبال فروشگاهی با قیمت مناسب است، ولی باید دقت داشته باشید محصولاتی که قیمت های به شدت پایینی دارند تقلبی است.

در این مقاله در مورد بلبرینگ های اصلی و تقلبی و برخی از روش های تشخیص بلبرینگ اصلی اشاره شد. امروزه به دلیل کیفیت ظاهری بلبرینگ های تقلبی، تشخیص بلبرینگ اصلی کار بسیار سختی می باشد. متأسفانه بسیاری از مصرف کنندگان بلبرینگ، کالای خود را با اطمینان خریداری می کنند و هنگامی که از آن ها در الکتروموتور، پمپ یا سایر دستگاه های خود استفاده می کنند، بلبرینگ خیلی سریع دچار خرابی و بلا استفاده می شود. حتی برخی از فروشندگان بلبرینگ تقلبی، قیمت بلبرینگ را نزدیک به بلبرینگ اصلی با کمی اختلاف پایین تر می دهند تا مشتری در تشخیص بلبرینگ اصلی دچار اشتباه شود و با تصور به اصلی بودن بلبرینگ، خرید خود را انجام دهد. بهترین روش برای جلوگیری از خرید بلبرینگ تقلبی، مراجعه به فروشگاه های معتبر است.

شرکت کالا صنعتی به عنوان بزرگترین تأمین کننده انواع لوازم صنعتی در ایران، بلبرینگ های اصل را به مشتریان خود ارائه می دهد. شما می توانید برای خرید راحت و با اطمینان انواع بلبرینگ ها، با کارشناسان فروش کالا صنعتی در تماس باشید.

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.
الکتروموتور و گیربکس پمپ و تجهیزات مرتبط اینورتر و ابزار دقیق اپراتور