تخفیف شگفت انگیز

اینورتر پنتاکس
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
 • محبوب ترین

معرفی کامل اینورتر پنتاکس

اینورتر پنتاکس یکی از بهترین برند های اینورتر ساخت داخل و تحت لیسانس پنتاکس ایتالیا است. این اینورتر از توان 0.37 کیلووات تا 11 کیلووات در کالا صنعتی موجود است و این شرکت نمایندگی رسمی فروش این محصول در سراسر ایران به صورت آنلاین به شمار می رود. در پادکست زیر می توانید به طور کامل با شرکت پنتاکس PENTAX ، انواع مدل های درایو کنترل دور موتور پنتاکس ، مشخصات و کاربرد و مزایای هر کدام از این مدل ها بیشتر آشنا شوید.

پادکست معرفی اینورتر پنتاکس

درایو پنتاکس ایتالیا

درایو پنتاکس از جمله درایوهای صنعتی بسیار پر کاربرد برای تنظیم دور موتور است. شرکت پنتاکس یکی از شرکت های معتبر ایتالیایی در زمینه تولید تجهیزات الکترونیکی است. دفتر اصلی این کارخانه در شهر ورنا ایتالیا است و امروزه دارای نمایندگی های متعددی در نقاط مختلف دنیا از جمله ایران است. درایو پنتاکس در ایران به دو دسته اینورتر تک فاز و سه فاز تقسیم می شوند که هر یک دارای مشخصه های منحصر به فردی است. سایت کالاصنعتی یکی از اصلی ترین نمایندگی های فروش محصولات شرکت پنتاکس در ایران است.

اینورتر پنتاکس ایتالیا

درایو های کنترل شرکت پنتاکس در دو مدل سه فاز و تک فاز ارائه می شوند. در مدل سه فاز، جریان ورودی به درایو پنتاکس به صورت جریان متناوب یا برق شهری است که براساس آن سیستم درایو شروع به کار کرده و در خروجی ولتاژ و فرکانس مورد نظر را ارائه می دهد. در حالت تک فاز جریان از طرف یک منبع ثابت وارد درایو پنتاکس شده و متناسب با آن اینورتر جریان خروجی متناوب ارائه می دهد. همچنین درایو پنتاکس دارای فیلترهای بسیار قدرتمند برای گرفتن نویز جریان و تولید برق با کیفیت است. در واقع هر چه کیفیت فیلتر (خازن) قرار گرفته در مقابل جریان بالاتر باشد، کیفیت سیگنال خروجی افزایش می یابد. خازن های موجود بر سر راه جریان باعث ایجاد موج سینوسی در سیگنال خروجی می شوند که در واقع موج جریان را از حالت مربعی شکل خارج می کند. 

معرفی شرکت پنتاکس

یکی از بزرگترین تولید کنندگان پمپ های آب خانگی، ساختمانی، صنعتی و کشاورزی در ایتالیا Pentax شرکت پنتاکس است و با سابقه ای بیش از سه دهه در ایران یکی از مشهورترین و محبوب ترین پمپ های آب را عرضه می نماید. دفتر مرکزی پنتاکس در منطقه صنعتی شهر Verna ایتالیا قرار دارد. هدف اصلی پنتاکس ارایه راه حل های با کیفیت برای نیازهای مختلف بازار است. در طول سال های گذشته، پنتاکس سهم بزرگی از بازار جهانی پمپ را تجربه کرده است. برای این شرکت، حفظ استانداردها با فن آوری بالا و بهینه سازی شده بسیار حائز اهمیت است، زیرا این تنها عاملی است که می تواند به مشتری نهایی یک محصول با کیفیت و با کارایی بالا و قیمت مناسب و مقرون به صرفه عرضه نماید. مرکز تحقیق و توسعه پنتاکس به صورت مداوم محصولات جدیدی را با دقت و سرعت و متناسب با نیاز بازار طراحی و توسعه می دهد.

اینورتر پنتاکس

اینورتر پنتاکس

از آنجا که پنتاکس در زمینه ی ساخت پمپ های بر پایه الکتروموتور های AC، سهم بزرگی از بازار جهانی را دارد؛ لذا تجربه این شرکت را به فکر انداخته تا در زمینه ی ساخت و تولید کنترل دور موتور یا اینورتر اقدام کنند. برند پنتاکس با استفاده از تکنولوژی الکترونیک صنعتی روز دنیا و همچنین فناوری پیشرفته ریزپردازنده ها و کنترلر ها، توانسته اینورتر هایی با کیفیت و هم تراز با سایر برند های سازنده اینورتر، طارحی و تولید کند. در حال حاضر اینورتر پنتاکس در دو مدل DSI 200 و DSI 400 در بازار موجود است. شرکت دیزل ساز با در دست داشتن نمایندگی انحصاری پنتاکس در ایران، توانسته اینورتر های پنتاکس را تحت لیسانس ایتالیا در ایران تولید کند و شرکت کالا صنعتی به عنوان نمایندگی فروش اینورتر پنتاکس اقدام به فروش و ارسال به تمام نقاط ایران می کند.

رنج توانی اینورتر های پنتاکس

رنج های توانی کنترل دور پنتاکس به شرح زیر است:

سری DSI 200

اینورتر پنتاکس سری dsi200

 1. تک فاز 0.4kw, 0.75kw, 1.5kw, 2.2kw
 2. سه فاز 0.75kw, 1.5kw, 2.2kw, 4kw, 5.5kw

سری DSI 400

 اینورتر پنتاکس سری DSI 400

 1. تک فاز 0.75kw, 1.5kw, 2.2kw, 4kw
 2. سه فاز 0.75kw, 1.5kw, 2.2kw, 4kw, 5.5kw, …, 400kw

فرآیند ساخت درایو پنتاکس

درایو پنتاکس از جمله محصولات ایتالیایی هستند که در ایران مونتاژ می شوند. بسیاری از قطعات این اینوتر ها از کشور ایتالیا با بهترین کیفیت وارد شده و سپس توسط متخصصان داخلی در ایران مونتاژ می شود. تمامی مراحل تولید و مونتاژ در ایران تحت نظارت کامل کارخانه پنتاکس است. در اینجا مراحل نصب قطعات مختلف و اسمبل آن ها بر رو برد اصلی ارائه می شود. در ابتدای مسیر مونتاژ باید خازن ها نصب شده و از خازن های چهار پایه استفاده می شود که هم موجب افزایش استحکام خازن ها بر روی برد الکترونیکی شده و هم باعث عدم اشتباه در نصب برعکس خازن ها می شود. پس نصب خازن ها نوبت به نصب هیت سینک ها است.

فرایند درایو پنتاکس

این تجهیزات برای خنک کاری قطعات الکترونیکی مناسب هستند و وظیفه انتقال حرارت را بر عهده دارند. هیت سینک ها بر روی بدنه اینورتر نصب شده و همانند یک رادیاتور عمل می کند. در مرحله بعد برد بانک خازنی نصب می شود. این برد که شامل تمام خازن های مورد نیاز اینورتر است بر روی دستگاه نصب می شود. یکی دیگر از تجهیزات پر کاربرد برای خنک کاری درایو پنتاکس، فن های خنک کننده است. این تجهیزات وظیفه جابه جایی هوای گرم داخل دستگاه را دارند. توجه کنید که با توجه به توان هر دستگاه باید فن مورد نیاز برای همان دستگاه نصب شود. پس از آن نوبت به نصب IGBT است. این تجهیزات که به ماژول IGBT معروف هستند بر روی هیت سینگ دستگاه نصب شده و پایه های آن خمیر کاری شده یا قلع کاری می شود. در برخی موارد ماژول های IGBT به همراه برد قدرت بر روی هیت سینک نصب می شود که ممکن است موجب آسیب پایه های ماژول شده و در نهایت موجب شکست آن ها شود. معمولا برای نصب ماژول از خمیرهای سیلیکونی استفاده می شود و به صورت جداگانه نسبت به برد قدرت بر روی هیت سینک نصب می شود. 

در مرحله بعد برد قدرت بر روی دستگاه نصب می شود. باید توجه کرد که ابتدا باید ماژول IGBT روی دستگاه نصب شود سپس برد قدرت به دستگاه پیچ شود. در این حالت این دو تجهیز فشاری بر روی پایه نیاورده و ایجاد خطر نمی کنند. پس از ان نوبت به نصب برد کنترل می رسد. در ابتدا باید سیم کشی های مربوط به قسمت کنترل تعیین شده و پس از آن برد بر روی دستگاه نصب شود. در درایو پنتاکس، برد قدرت و برد کنترل در قسمت های کاملا جداگانه ای نصب می شوند. پس از اتمام نصب برد قدرت و کنترل نوبت به نصب کی پد دستگاه می شود. در این مرحله مونتاژ یک درایو پنتاکس به پایان می رسد و باید دستگاه تست های مربوطه را بگذراند. از جمله تست های مهم درایو پنتاکس تست DC، تست AC، تست اهمی و تست با بار کامل است. معمولا اینورتر ها در هنگام تست در حالت بار کامل و شرایط جریان نامی است. تمامی پارامترها و قسمت های مختلف درایو پنتاکس تحت این تست ها آزمایش می شود. 

اینورتر پنتاکس ایرانی تحت لیسانس ایتالیا

شرکت دیزل ساز نماینده انحصاری پنتاکس در ایران است که اینورتر پنتاکس را تحت لیسانس پنتاکس ایتالیا در ایران تولید و عرضه می نماید. همچنین سایت کالا صنعتی به عنوان نمایندگی فروش اینورتر پنتاکس این محصول را در سراسر ایران به فروش می رساند.

معرفی اینورتر پنتاکس ایرانی

اینورتر پنتاکس سری DSI 400 یک اینورتر با کنترل برداری مدرن است که با عملکردی ویژه و سطح بالا طراحی و ساخته‌ شده است. DSI 400 دارای عملکردی عالی و پیشرفته است که میتواند با استفاده از الگوریتم کنترل برداری خود، الکتروموتورهای القایی را با دقت بالا، گشتاور قوی و قابل‌ اطمینان، راه‌اندازی و کنترل نماید. اینورتر پنتاکس به‌ صورت کنترل حلقه باز و حلقه بسته میتواند برای بسیاری از کاربردها در صنعت، مورد استفاده قرار ‌گیرد. انواع ماشین‌آلات صنعتی، بسته‌بندی مواد غذایی، انواع الکتروپمپ های آب‌رسانی، بوستر پمپ‌ ها، صنایع تهویه هوا، جرثقیل‌ها، آسانسورها، آسیاب‌ها، انواع کمپرسورها و نوار نقاله‌ها ،همگی مثال هایی هستند که میتوان جهت نصب و راه اندازی و اتوماسیون آن ها از اینورتر پنتاکس استفاده نمود.

گزینه کنترل اسکالر V/F در اینورتر پنتاکس، جهت کنترل انواع الکتروپمپ های آب رسانی، بوستر پمپ‌ها، صنایع تهویه هوا و دمنده صنعتی بسیار راهگشاست. اینورترهای پنتاکس در اکثر صنایع از جمله صنایع شیمیایی، غذایی، نساجی، پلاستیک، فلزی، معدنی، پتروشیمی، سیمان، آب و فاضلاب و ... مورداستفاده قرار می‌گیرند و نقش مهمی در کنترل فرآیندهای صنعتی و صرفه‌جویی در مصرف انرژی‌ را دارند. اینورتر پنتاکس با نرم‌افزار بسیار پیشرفته و پارامترهای جامع و کاملی که دارد، انواع الکتروموتورهای سه فاز را در بسیاری از کاربردهای ساده و پیچیده صنعتی، راه اندازی کند. گشتاور راه‌اندازی بالا و دقت زیاد در کنترل سرعت ، دو ویژگی خاص اینورتر پنتاکس محسوب می شوند. کارشناسان فروش کالا صنعتی دیتاشیت و کاتالوگ و راهنمای راه اندازی اینورتر پنتاکس را به مشتریان ارائه خواهند داد.

مزایای استفاده از اینورتر

 1. راه اندازی نرم و توقف نرم الکتروموتورها
 2. بهینه سازی در مصرف انرژی از طریق کاهش مصرف برق و بازگشت سرمایه بعد از مدتی کوتاه
 3. ایجاد فشار ثابت در پمپ ها و کمپرسورها
 4. قابلیت کنترل سرعت و گشتاور موتور برای کاربردهای مختلف
 5. کاهش تنش های الکتریکی موتور به دلیل راه اندازی و توقف نرم و در پی آن کاهش تنش های مکانیکی موتور که این خود منجر به کاهش هزینه های تعمیرات و نگهداری می شود.
 6. افزایش راندمان خطوط تولید با کنترل دقیق سرعت و گشتاور خط
 7. افزایش طول عمر الکتروموتور و تجهیزات جانبی

امروزه با پیشرفت روز افزون صنعت در اکثر کارخانجات صنعتی برای راه اندازی و کنترل الکتروموتورها از اینورتر استفاده میگردد.

مزایای استفاده از اینورتر پنتاکس

اینورتر پنتاکس در کاربردهای صنعتی و تجاری دارای مزایای بسیاری می باشد که بر منافع شرکت ها تاثیر مستقیم دارد:

 1. صرفه جویی در مصرف انرژی
 2. کنترل بهتر فرآیند و افزایش راندمان
 3. کیفیت بالا و قیمت رقابتی در مقایسه با محصولات مشابه
 4. کاهش استرس مکانیکی و الکتریکی در تجهیزات
 5. خدمات پس از فروش و گارانتی معتبر
 6. نصب و راه اندازی آسان
 7. کاهش تجهیزات مکانیکی و الکتریکی (به عنوان مثال کلاچ، سوپاپ، کنتاکتور)
 8. مناسب برای انواع کاربری های سبک و سنگین به ویژه کاربری های فن و پمپ

انتخاب اینورتر پنتاکس مناسب

در هنگام انتخاب اینورتر پنتاکس باید به دو مولفه اصلی موتور الکتریکی دقت کرد. ولتاژ و توان موتور از جمله اصلی ترین پارامترها برای انتخاب درایو پنتاکس می باشند. همواره باید دقت کرد که توان اینورتر باید کمی بیشتر از توان موتور متصل به آن باشد. همچنین یکی دیگر از مسائل مهم در انتخاب درایو، خروجی های آنالوگ یا دیجیتال آن است. بسیاری از درایوهای کنترل امروزی دارای خروجی پیشرفته تر می باشند و باید دقت کرد تا این خروجی ها قابلیت اتصال به موتور الکتریکی را دارند یا خیر. نمایشگر موجود در بیشتر درایو پنتاکس دارای کلید های مشابه ای می باشند. از جمله این کلید ها می توان به چراغ FWD/REV، چراغ RUN و چراغ LOCAL/REMOT اشاره کرد. چراغ FWD/REV مربوط به نحوه چرخش موتور است که می تواند راستگرد و چپگرد باشد. چراغ RUN نشان دهنده خاموش یا روشن بودن موتور است. چراغ LOCAL/REMOT نیز نشان دهنده اتصال درایو پنتاکس به ترمینال یا صفحه کلید است. روشن بودن این چراغ نشان دهنده ارتباط موتور از طریق ترمینال و خاموش بودن آن نشانه ارتباط موتور از طریق صفحه کلید است.

دانلود PDF : راه اندازی اینورتر پنتاکس

کاربرد اینورترهای پنتاکس

از اینورتر پنتاکس برای کنترل دور الکتروموتور سه فاز استفاده می شود، به این ترتیب که ولتاژ و فرکانس ثابت (380V/50Hz) شبکه برق توسط اینورتر به ولتاژ و فرکانس متغیر تبدیل شده و به واسطه ی آن سرعت الکتروموتور کنترل می شود. اینورتر های پنتاکس بر اساس زمان قابل تنظیم برای شتاب گیری موتور با راه اندازی نرم الکتروموتور از شوک های جریانی به برق واحد صنعتی جلوگیری می نماید . همچنین این درایو با توقف نرم در طول زمان تنظیم شده برای توقف موتور از آسیب به موتور و تجهیزات متصل به آن جلوگیری می کند. با استفاده از اینورتر پنتاکس، سرعت الکتروموتور از صفر تا دور نامی و حتی بالاتر  تنظیم میگردد. از جمله سیستم هایی که در آنها اینورتر استفاده می شود عبارت اند از:

 • انواع پمپ ها و بوستر پمپ ها
 • فن ها و بلوورها
 • کمپرسورها
 • میکسرها
 • ماشین الات بسته بندی، چاپ، صنایع غذایی، چوب، نساجی
 • ماشین های تزریق پلاستیک و اکسترودرها
 • آسانسورها و پله برقی
 • انواع جرثقیل ها
 • ماشینهای نورد فولاد
 • انواع آسیاب ها
 • بالابرهای صنعتی و ساختمانی
 • ماشینهای سیم و کابل

و بسیاری از کاربردهای دیگر.

مشخصات فنی اینورتر های پنتاکس

همانطور که در بخش قبل گفته شد اینورتر های پنتاکس به دو مدل DSI 200 و DSI 400 تقسیم می شوند. در جدول زیر قصد داریم به توضیح و مقایسه ی قابلیت های هر دو مدل و تفاوت های آن ها بپردازیم.

مشخصه مدل DSI 200 مدل DSI 400
مد کنترل

1-کنترل برداری حلقه باز (SVC)

2-کنترل V/F

1-کنترل برداری حلقه باز (SVC)

2-کنترل برداری حلقه بسته (FVC)

3-کنترل V/F

حداکثر فرکانس کنترل برداری : 0-500Hz کنترل V/F : 0-500Hz کنترل برداری : 0-500Hz کنترل V/F : 0-3200Hz
فرکانس سوئیچینگ 0.8-12kHz : فرکانس کریر به طورخودکار با توجه به ویژگی های بار تنظیم می شود 0.5-16kHz : فرکانس کریر به طورخودکار با توجه به ویژگی های بار تنظیم می شود
گشتاور راه اندازی

درایو نوع 0.5Hz/150% : G

درایو نوع 0.5Hz/100% : P

درایو نوع 0Hz/180% (FVC) : G

0.5Hz / 150% (SVC)

رنج تغییرات سرعت (SVC)1:100 در مد کنترل برداری حلقه باز (SVC)1:100 در مد کنترل برداری حلقه باز
دقت کنترل سرعت ±0.5% در مد کنترل برداری حلقه باز ±0.5%(SVC ) در مد کنترل برداری حلقه باز
دقت کنترل گشتاور - ±5% (FVC ) در مد کنترل برداری حلقه بسته
قابلیت اضافه بار نوع 150 : G ٪ اضافه بار - برای 1 دقیقه، 180 ٪ اضافه بار برای - برای 3 ثانیه
نوع 120 : P ٪ اضافه بار - برای 1 دقیقه، 150 ٪ اضافه بار برای - برای 3 ثانیه
نوع 150 : G ٪ اضافه بار - برای 1 دقیقه، 180 ٪ اضافه بار برای - برای 3 ثانیه
تقویت گشتاور پارامتر افزایش اتوماتیک گشتاور، افزایش گشتاور دستی 0.1  ٪~ 30.0 ٪ پارامتر افزایش اتوماتیک گشتاور، افزایش گشتاور دستی 0.1  ٪~ 30.0 ٪
منحنی V/F منحنی خطی V/F ، چند نقطه ای V/F منحنی خطی V/F ، چند نقطه ای V/Fو توان دوم V/F (توان 1.2 ، 1.4 ، 1.6 ، 1.8 ، 2)
منحنی شتاب بصورت خط مستقیم و یا منحنی S
چهار زمان شتاب از 0.0 تا 6500.0 ثانیه
بصورت خط مستقیم و یا منحنی S
چهار زمان شتاب از 0.0 تا 6500.0 ثانیه
PLC ساده و سرعت چند مرحله ای حداکثر 16 پله سرعت در حال اجرا از طریق PLC ساخته شود واز داخل و یا ترمینال کنترل انتخاب شود. حداکثر 16 پله سرعت در حال اجرا از طریق PLC ساخته شود واز داخل و یا ترمینال کنترل انتخاب شود.
کنترل PID داخلی سیستم کنترل حلقه بسته PID بصورت داخلی می تواند فعال شود. سیستم کنترل حلقه بسته PID بصورت داخلی می تواند فعال شود.
ترمینال های I/O مجازی - 5 گروه ترمینالهای مجازی DO DI
پشتیبانی از پروتکل ارتباطی استاندارد مدباس RS485 بصورت پیش فرض استاندارد مدباس RS485 بصورت پیش فرض
پشتیبانی از انکودر های مختلف - پشتیبانی از انواع مختلف انکودر مانند open collector، UVW ، روتاری ، سینوس کسینوس و غیره
ترمینال های ورودی 5 ترمینال ورودی دیجیتال ، DI5 به عنوان پالس ورودی با سرعت بالا kHz 100
2 ترمینال ورودی آنالوگ 0 - 10 ولت یا ورودی جریان0 ~ 20  میلی آمپر
7 ترمینال ورودی دیجیتال ، DI5 به عنوان پالس ورودی با سرعت بالا kHz 100
2 ترمینال ورودی آنالوگ 0 - 10 ولت یا ورودی جریان0 ~ 20  میلی آمپر
ترمینال های خروجی 1 ترمینال خروجی دیجیتال ، خروجی Y1 خروجی پالس 100~0 kHz
1 ترمینال خروجی رله قابل برنامه ریزی، 1 ترمینال خروجی آنالوگ
2 ترمینال خروجی دیجیتال ، خروجی FM خروجی پالس 100~0 kHz
2 ترمینال خروجی رله قابل برنامه ریزی، 2 ترمینال خروجی آنالوگ

اینورتر پنتاکس چه کاری انجام میدهد؟

همانطور که در تصویر بالا مشخص است ،اتصال سه فاز مستقیما به الکتروموتور سه فاز وصل شده است. در این حالت، به جهت گشتاور بالای موتور در لحظه استارت و لگد زدن آن، عمر مفید الکتروموتور کوتاه شده و پس از گذشت مدت زمانی کوتاه، متعلقات مکانیکی الکتروموتور مانند پایه ها و بلبرینگ آسیب خواهند دید، که این خود باعث افزایش هزینه های نگهداری و تعمیرات خواهد بود. از طرفی جریانهای هجومی که در لحظات استارت موتور نمایان میشوند، نرخ مصرف برق سیستم را به شدت بالا خواهند برد.

استفاده از اینورتر پنتاکس برای کمپرسور

یکی از موارد استفاده اینورترهای پنتاکس راه اندازی و کنترل سرعت موتور انواع کمپرسورها است. در کمپرسورهایی که موتورهای توان بالا دارند به دلیل اینکه جریان راه اندازی موتور بسیار بالا می باشد، برای تثبیت فشار کمپرسور، موتور خاموش و روشن نمی شود بلکه کمپرسور به حالت Load  و Unload می رود. یعنی زمانیکه نیاز به تولید هوای فشرده نمی باشد، کمپرسور Unload  می شود و زمانیکه نیاز باشد Load  می شود. اینکار باعث استهلاک مکانیکی بالا و هدر رفتن انرژی خواهد شد. با استفاده از اینورتر می توان علاوه بر تغییر سرعت موتور و ایجاد فشار ثابت در کمپرسور، زمانیکه نیاز به تولید نمی باشد، موتور را استپ نموده و هر زمان لازم شد دوباره استارت کرد. 

 
 

مزایای استفاده از اینورترهای پنتاکس برای کمپرسورها

 1. راه اندازی نرم موتور کمپرسور با جریان بسیار کمتر از جریان نامی 
 2. حذف حالت Load و Unload کمپرسور
 3. تغییر سرعت موتور کمپرسور متناسب با میزان مصرف
 4. ثابت نگه داشتن فشار خروجی کمپرسور توسط سیستم PID و تنظیم دور موتور
 5. کاهش مصرف انرژی بخاطر تنظیم دور موتور و حذف حالت Unload 
 6. حذف ضربات شدید کمپرسور هنگام راه اندازی و Load و Unload 
 7. افزایش طول عمر کمپرسور و کاهش هزینه های نگهداری و تعمیرات

در این فیلم یک اینورتر 90 کیلووات پنتاکس برای کمپرسور اسکرو استفاده شده است.

 • سوالات متداول
الکتروموتور و گیربکس پمپ و تجهیزات مرتبط اینورتر و ابزار دقیق اپراتور