ساید چنل

کاربرد ساید چنل و ضرورت استفاده از آن چیست؟

در صنعت استفاده از باکتری های هوازی برای تصفیه فاضلاب های صنعتی و بهداشتی کاربرد زیادی دارد و این مهم با استفاده از ساید چنل یا همان بلوئر به راحتی مقدور است.

اکسید کردن مواد آلی یکی از مهمترین کارکردهای باکتری هوازی است که برای این کار نیاز به اکسیژن و هوای کافی است. یکی از دستگاه های تولید کننده هوا برای روش هوادهی عمیق یا به عبارتی استفاده از Back Wash، هواده های صنعتی یا همان Blower است.

معروفترین برند ساید چنل در ایران

اما بلوئر انواع مختلفی دارد که معروفترین آن ها را میتوان ساید چنل و روتس دانست. در ایران نشان های تجاری بسیاری وجود دارد که معروفترین آن ها استریم چدن است.

ساید چنل یا بلوئر استریم که توسط شرکت دیزل ساز به عنوان نمایندگی اصلی استریم، در ایران توزیع می شود، شهرت بسیاری دارد و فروش سایر برندهای هواده را تحت الشعاع قرار داده است.

یکی دیگر از برند های پر طرفدار در ایران گرینکو است که در سال های اخیر بسیار مورد توجه بوده است. گرینکو و استریم هر دو محصول کشور چین است و به صورت عمده در بازار ایران به فروش می رسد.

بلوئر ساید چنل با چه نام هایی شناخته میشود؟

ساید چنل

الیته بلوئو به نام های دیگری نیز شهرت دارد. رینگ کمپرسور، رینگ بلویر، ساید چنل توربینی و بسیاری نام های دیگر در بازار استفاده می شود که تقریباً تمامی این نام ها مربوط به بلوئر ساید چنل است.

نکته جالب برای بلوئر این است که از آن میتوان هم به عنوان دمنده استفاده کرد و هم به عنوان مکنده یا به عبارتی برای وکیوم کردن با فشار پایین نیز قابل بهره گیری است.

بلوئرهای ساده دارای یک لوب هستند و ماننده پمپ بشقابی تک پروانه عمل می کنند. اما در بازار میتوان بلوئر های چند لوب نیز تهیه کرد که بدیهی است توان هوادهی و مکش بالاتری دارند.

 
ادامه متن در پایین صفحه ... • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
 • محبوب ترین

انواع بلوئر ها

بلوئر یا همان ساید چنل ها نیز مانند پمپ های سانتریفیوژ بسته به نوع ساختار و عملکرد در زمان بهره برداری، دارای مدل های مختلفی هستند که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:

بلوئرها بر اساس ساختار و نوع عملکرد آن به چند بخش تقسیم می شوند:

 1. ساید چنل تک مرحله
 2. لیوئر فن ها
 3. اسکرو بلوئر
 4. روتس بلوئر 

side_channel_blower

 
 

بلوئر ساید چنل تک مرحله

ساده ترین نوع ساید چنل تک مرحله ای است که ساختار بسیار ساده ای دارد و فقط با ایجاد توربولانس، با توجه به شکل و نوع پروانه در قسمت ورودی مکندگی داشته و در قسمت خروجی مانند دمنده عمل می کند.

دور بالای این ساید چنل (حدود 3000 دور) باعث شده تا با الکتروموتور تک فاز نیز قابل کوپل شدن باشد. این ساید چنل در دو نوع سه فاز و تک فاز به وفور در بازار موجود بوده و برای مصارف سبک کاربرد فراوانی دارد.

هوادهی کم عمق و سیستم های بادی سبک نظیر هوادهی در استخر پرورش ماهی تنها بخشی از کاربرد های این بلوئر به شمار می رود.

بلوئر فن ها 

مزیت بزرگ بلوئر فن ها حجم هوادهی بالا و فشار کم آنهاست. این فن های را میتوان با پمپ های دهانه بزرگ مقایسه کرد. در سیستم های تهویه مطبوع، بخش پخت و پز رستوران ها و بسیاری محل هایی که نیاز باشد حجم زیادی از هوا منتقل شود، از این بلویر فن ها استفاده می شود.

اسکرو بلوئر

اما اگر عکس فن ها نیاز باشد که حجم هوادهی کم بوده و فشار بالا باشد، اسکرو بلوئر بهترین گزینه به شمار خواهد رفت. اسکرو بلوئر ها دارای ساختاری مشابه با مونو پمپ ها به عنوان یک پمپ با فشار بالا و دبی کم دارد اما با این تفاوت که در ساید چنل یا همان بلوئر سیال همواره هوا است.

روتس بلوئر

اما اگر نیاز باشد که حجم زیادی از هوا انتقال یابد در حالی که فشار تا حدود 1.5 بار نیز مورد نظر باشد، روتس بلوئر پیشنهاد می شود. این ساید چنل از یک پوسته و دو موتور دو لوب یا سه لوب تشکیل شده است که با چرخش روتورها در داخل همدیگر، انتقال هوا انجام می شود.

از این دسته از بلویر ها در صنایع بزرگ نظیر سیستم های تصفیه فاضلاب صنعتی و صنایع فولاد و اسید سازی استفاده می شود.

 

مزایا و معایب ساید چنل

بلویر نیز نظیر بسیاری از دستگاه های صنعتی دارای مزیت ها و معایبی است که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد. نصب و راه اندازی بسیار راحت و کم هزینه شاید بهترین مزیت بلوئر به شمار رود.

علاوه بر این صدا، وزن، هزینه تعمیرات و استهلاک بسیار کم آن نیز مشهور است. جریان یکنواخت هوا، حمل و نقل بسیار ساده و ابعاد کوچک را نیز میتوان جزو مزیت های ساید چنل بر شمرد.

اما یکی از مهمترین مزیت های ساید چنل ها راندمان بالای آن هاست که در بخش های بعدی مفصل در مورد راندمان بالای ساید چنل بحث خواهد شد. از آنطرف ایجاد فشار و خلاء در ساید چند بسیار محدود است و ظرفیت هوادهی کمی دارد.

این یک ایراد بزرگ برای این محصول به شمار می رود. 

Roots_side_channel_blower

کاربرد ساید چنل

اگر به دنبال کاربردهای ساید چنل هستید که بینهایت کاربرد میتوان برای بلوئر ها برشمرد. اما بارزترین کاربردهای ساید چنل در سال های اخیر صنایع بسته بندی، سیم و کابل، استخر های پرورش ماهی و آبزیان، سیستم های کوچک و بزرگ تصفیه فاضلاب شهری و صنعتی، کارخانجات سیمان، آرد و بسیاری کارخانجات تولید محصولات پودری و صنایع کاغذ، چاپ و پلاستیک تنها بخشی از مشتریان این محصول به شمار می روند.

Pool_Fish_side_channel_blower

کالا صنعتی به عنوان بزرگترین سایت فروش اینترنتی و آنلاین بلوئر و ساید چنل در ایران، آمادگی تهیه انواع ساید چنل در سایز های مختلف را دارد.

شما میتوانید درخواست خود را برای کارشناسان فروش کالا صنعتی ارسال کرده و در کمترین زمان ممکن پیشنهاد فنی و مالی دریافت نمایید.

 • سوالات متداول
ثبت سفارش
تعداد
عنوان