ساید چنل

 • ساید چنل گرینکو
 • ساید چنل استریم
 • ساید چنل بلوتک

کاربرد ساید چنل و ضرورت استفاده از آن چیست؟

در صنعت استفاده از باکتری های هوازی برای تصفیه فاضلاب های صنعتی و بهداشتی کاربرد زیادی دارد و این مهم با استفاده از ساید چنل یا همان بلوئر به راحتی مقدور است.

اکسید کردن مواد آلی یکی از مهمترین کارکردهای باکتری هوازی است که برای این کار نیاز به اکسیژن و هوای کافی است. یکی از دستگاه های تولید کننده هوا برای روش هوادهی عمیق یا به عبارتی استفاده از Back Wash، هواده های صنعتی یا همان Blower است.

بلوئر ساید چنل که در بازار ایران با نام های ساید چنل، بلوئر، پمپ وکیوم خشک، کمپرسور خلا، پمپ هواده و یا پمپ بلوئر نیز شناخته میشود یک نوع پمپ هوادهی است که به صورت دمنده و مکنده هوا مورد استفاده قرار میگیرد.

بطور کلی ساید چنل از یک الکتروموتور کوپل شده به پروانه و دو لوله ورودی و خروجی ساخته شده است که ازیک سمت هوا را گرفته (مکش) و از سمت دیگر هوا را به بیرون انتقال میدهد (دمش) الکتروموتور پروانه را به سرعت به حرکت در می آورد و سبب ایجاد توربولانس یا گردابه هوا میشود.

این توربولانس هوا را از داخل سیلندر به بیرون هدایت میکند.

ساید چنل یکی از پر استفاده ترین تجهیزات صنعتی مشابه فن های صنعتی است با این تفاوت که فن های صنعتی دبی بالا و فشار کم ولی ساید چنل ها دبی کم و فشار بالا ایجاد میکنند.

نقش اصلی ساید چنل، تولید هوا با فشار بالا و جریان کم است. با توجه به کاربرد، این قطعه هم می تواند در نقش مکنده و هم در نقش دمنده هوا باشد که به دو کاربرد اصلی این قطعه به عنوان پمپ وکیوم و پمپ کمپرسور میتوان اشاره کرد.

بنر ساید چنل بلوئر

معروفترین برند ساید چنل در ایران

اما بلوئر انواع مختلفی دارد که معروفترین آن ها را میتوان ساید چنل و روتس دانست. در ایران نشان های تجاری بسیاری وجود دارد که معروفترین آن ها استریم چدن است.

ساید چنل یا بلوئر استریم که توسط شرکت دیزل ساز به عنوان نمایندگی اصلی استریم، در ایران توزیع می شود، شهرت بسیاری دارد و فروش سایر برندهای هواده را تحت الشعاع قرار داده است.

یکی دیگر از برند های پر طرفدار در ایران گرینکو است که در سال های اخیر بسیار مورد توجه بوده است. گرینکو و استریم هر دو محصول کشور چین است و به صورت عمده در بازار ایران به فروش می رسد.

بلوئر ساید چنل با چه نام هایی شناخته میشود؟

ساید چنل

الیته بلوئو به نام های دیگری نیز شهرت دارد. رینگ کمپرسور، رینگ بلویر، ساید چنل توربینی و بسیاری نام های دیگر در بازار استفاده می شود که تقریباً تمامی این نام ها مربوط به بلوئر ساید چنل است.

نکته جالب برای بلوئر این است که از آن میتوان هم به عنوان دمنده استفاده کرد و هم به عنوان مکنده یا به عبارتی برای وکیوم کردن با فشار پایین نیز قابل بهره گیری است.

بلوئرهای ساده دارای یک لوب هستند و ماننده پمپ بشقابی تک پروانه عمل می کنند. اما در بازار میتوان بلوئر های چند لوب نیز تهیه کرد که بدیهی است توان هوادهی و مکش بالاتری دارند.

 
ادامه متن در پایین صفحه ... • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
 • محبوب ترین

عملکرد ساید چنل

برای فهم بهتر این قطعه پر کاربرد صنعتی، بهتر است ابتدا با اجزای مختلف پمپ هواده آشنا شد.

بلوئر ساید چنل ها از اجزای گوناگونی تشکیل شده اند که هرکدام وظیفه خاص خود را دارند.

این اجزا عبارتند از:    

 1. الکتروموتور
 2. فن از جنس آلومینیومی
 3. مخازن ورودی و خروجی هوا
 4. صداگیر
 5. فیلتر های قابل تعویض

اجزای ساید چنل

بطور کلی پمپ های هواده براساس اصل ضربه کار میکنند. به اینصورت که انرژی جنبشی از پروانه در حال چرخش به محیط پمپاژ انتقال پیدا کرده و تبدیل به فشار میشود.

مکانیزم عملکرد این پمپ به این صورت است که هوای کشیده شده در ساید چنل فشرده میگردد و پس از یک دور چرخش پروانه به مرحله دوم منتقل میشود و این هوا قبل از تخلیه دوباره فشرده میگردد به همین دلیل همانطور که قبلا اشاره شده میتوان از پمپ هواده هم برای مکش و هم برای دمش هوا استفاده کرد.

دوعدد صدا خفه کن که در لوله های ورودی و خروجی ساید چنل تعبیه شده اند باعث بی صدا کار کردن ساید چنل میشوند.

دمنده های ساید چنل که به عنوان کمپرسور خلا نیز شناخته می شوند، می توانند فشار قابل توجهی تولید کنند.

این فشار از فشار تولید شده توسط فن های صنعتی بیشتر است هر چند همانطور که قبلا گفته شد جریان هوای تولید شده توسط ساید چنل ها کمتر از فن های سانتریفیوژی است.

انواع بلوئر ساید چنل

بلوئر یا همان ساید چنل ها نیز مانند پمپ های سانتریفیوژ بسته به نوع ساختار و عملکرد در زمان بهره برداری، دارای مدل های مختلفی هستند که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:

 1. بلوئر ساید چنل تک پروانه (تکفاز و سه فاز)
 2. بلوئر ساید چنل دو پروانه (سه فاز)
 3. بلوئر ساید چنل سه پروانه (سه فاز)

بلوئرها بر اساس ساختار و نوع عملکرد آن به چند بخش تقسیم می شوند:

 1. ساید چنل تک مرحله
 2. لیوئر فن ها
 3. اسکرو بلوئر
 4. روتس بلوئر 

side_channel_blower

 
 

بلوئر ساید چنل تک مرحله

ساده ترین نوع ساید چنل تک مرحله ای است که ساختار بسیار ساده ای دارد و فقط با ایجاد توربولانس، با توجه به شکل و نوع پروانه در قسمت ورودی مکندگی داشته و در قسمت خروجی مانند دمنده عمل می کند.

دور بالای این ساید چنل (حدود 3000 دور) باعث شده تا با الکتروموتور تک فاز نیز قابل کوپل شدن باشد. این ساید چنل در دو نوع سه فاز و تک فاز به وفور در بازار موجود بوده و برای مصارف سبک کاربرد فراوانی دارد.

هوادهی کم عمق و سیستم های بادی سبک نظیر هوادهی در استخر پرورش ماهی تنها بخشی از کاربرد های این بلوئر به شمار می رود.

بلوئر فن ها 

مزیت بزرگ بلوئر فن ها حجم هوادهی بالا و فشار کم آنهاست. این فن های را میتوان با پمپ های دهانه بزرگ مقایسه کرد. در سیستم های تهویه مطبوع، بخش پخت و پز رستوران ها و بسیاری محل هایی که نیاز باشد حجم زیادی از هوا منتقل شود، از این بلویر فن ها استفاده می شود.

اسکرو بلوئر

اما اگر عکس فن ها نیاز باشد که حجم هوادهی کم بوده و فشار بالا باشد، اسکرو بلوئر بهترین گزینه به شمار خواهد رفت. اسکرو بلوئر ها دارای ساختاری مشابه با مونو پمپ ها به عنوان یک پمپ با فشار بالا و دبی کم دارد اما با این تفاوت که در ساید چنل یا همان بلوئر سیال همواره هوا است.

روتس بلوئر

اما اگر نیاز باشد که حجم زیادی از هوا انتقال یابد در حالی که فشار تا حدود 1.5 بار نیز مورد نظر باشد، روتس بلوئر پیشنهاد می شود. این ساید چنل از یک پوسته و دو موتور دو لوب یا سه لوب تشکیل شده است که با چرخش روتورها در داخل همدیگر، انتقال هوا انجام می شود.

از این دسته از بلویر ها در صنایع بزرگ نظیر سیستم های تصفیه فاضلاب صنعتی و صنایع فولاد و اسید سازی استفاده می شود.

 

بازه کاری پمپ هواده 

ساید چنل ها تا مقدار مشخصی قابلیت دمش و یا مکش هوا را دارند. با افزایش فشار در ساید چنل، جریان در پمپ هواده کاهش می یابد و به دنبال این کاهش، قدرت مورد نیاز موتور و دمای تخلیه به طور همزمان افزایش می یابد.

به همین دلیل، محدوده عملکرد ساید چنل ها با دو فاکتور قدرت موتور و حداکثر دمای تخلیه استاندارد، محدود می شود.

معمولاً سازندگان پمپ های هواده، قدرت موتور، حداکثر فشار و دمای محیطی استاندارد را مشخص می کنند.

اگر در سیستمی به حجم بالای هوا نیاز باشد، ساید چنل ها به شکل موازی به هم متصل می شوند که در این حالت، فشار خروجی سیستم ثابت خواهد ماند و اگر در سیستمی به هوا با فشار بالا نیاز باشد، ساید چنل ها به شکل سری به هم متصل می شوند که در این حالت مجموع فشار ساید چنل ها با فشار کل سیستم برابر خواهد بود.

این اطلاعات موجب میشود تا محدوده کاری پایدار و قابل قبول برای فرکانس تنظیم شده در دیتاشیت هر ساید چنل مشخص شود. نکته ای که در استفاده از ساید چنل ها وجود دارد این است که باید دقت کرد دستگاه در محدوده کاری مشخص شده فعالیت کند.

اینکه چه مدل ساید چنل و با چه محدوده کاری را انتخاب کنیم، بستگی به این دارد که به خوبی بدانیم کاربرد ساید چنل چیست و در کجا قرار است استفاده شود.

علاوه بر آن باید توجه داشت فیلترهای ورودی و خروجی سیستم به درستی نصب شده باشند. هدف از استفاده از این فیلتر ها، کاهش صدا و آلودگی صوتی ناشی از نویز ایجاد شده در سیستم می باشد.

برشی از ساید چنل

مزایا و معایب ساید چنل

 • ساید چنل ها نسبت به سایر قطعات صنعتی، عمر مفید طولانی تری دارند.
 • ساید چنل ها صدای خیلی کمی را تولید کرده و آلودگی صوتی ندارند.
 • هوای تولیدی توسط ساید چنل ها بدون آلودگی بوده و به محیط زیست آسیبی نمی رساند.
 • هزینه تعمیر و نگهداری ساید چنل ها بسیار پایین است.
 • قیمت اولیه ساید چنل مناسب است.
 • ساید چنل ها ابعاد کوچک و وزن کمی دارند و به همین دلیل به راحتی قابل حمل و نقل هستند.
 • نحوه کار ساید چنل ها بسیار ساده و آسان بوده و نیازمند نیروی متخصص برای راه اندازی ندارد.
 • انرژی مصرفی ساید چنل ها پایین است.

Roots_side_channel_blower

کاربرد ساید چنل

از ساید چنل میتوان برای مکش و یا دمش در فرآیند و سیستم های مختلف استفاده کرد. در مواردی که برای ایجاد فشار بالا استفاده می شود، به آن کمپرسور گفته می شود و در مواردی هم که از ساید چنل برای وکیوم و یا مکش استفاده می شود، به آن پمپ وکیوم گفته میشود.

کاربرد های پمپ هواده در صنایع مختلف:

 1. صنایع غذایی
 2. صنایع بسته بندی
 3. صنایع تولید سیمان
 4. صنعت پرورش ماهی
 5. صنایع تولید کاغذ و مقوا
 6. تصفیه آب و فاضلاب
 7. صنایع خودروسازی
 8. صنایع تولید کاشی و سرامیک
 9. جاروبرقی
 10. مکش نقطه ای
 11. هوادهی فرآیند های بیولوژیکی
 12. صنایع بهداشتی و دارویی
 13. کارواش برای خشک کردن اتوموبیل ها
 14. سیستم های انتقال هوای پرفشار
 15. بلند کردن و جابجایی اجسام از طریق ایجاد خلا
 16. پرکردن بطری، کیسه و...
 17. اصلاح خاک
 18. شکل دهی حرارتی
 19. صنعت چاپ (پرینتر لیزری)
 20. تجهیزات ساکشن دندانپزشکی
 21. دسته بندی نامه ها
 22. صنایع نساجی
 23. تجهیزات استخر

به عنوان مثال از بلوئر ساید چنل در صنعت پرورش ماهی و آبزیان برای پمپاژ هوای فشرده جهت تامین کمبود اکسیژن مورد نیاز آبزیان استفاده می شود که به پمپ هواده پرورش ماهی در این صنعت نیز معروف است.

در صنعت هایی که در آن نیاز به جابجایی مواد پودری یا گرانول دارند از پمپ هواده به روش فشار دمش و مکش استفاده می شود.

در صنایع بسته بندی برای خشک کردن محصولات قبل از بسته بندی ساید چنل کاربرد دارد و در صنعت کاغذ سازی برای دسته بندی کاغذ ها و یا نگهداشتن ورق های بزرگ کاغذی و مقوایی استفاده میشود.

همچنین در صنعت تصفیه خانه های فاضلاب برای پمپاژ اکسیژن به استخر های فاضلاب که زمان اکسید شدن مواد آلی آب را پایین می آورد.

در صنایع کاشی و سرامیک برای جابجا کردن کاشی و سرامیک ها به روش وکیوم از ساید چنل استفاده می شود. این مثال ها فقط بخشی از کاربردهای پمپ های هواده در صنایع مختلف ذکر شده می باشد.

اما بارزترین کاربردهای ساید چنل در سال های اخیر صنایع بسته بندی، سیم و کابل، استخر های پرورش ماهی و آبزیان، سیستم های کوچک و بزرگ تصفیه فاضلاب شهری و صنعتی، کارخانجات سیمان، آرد و بسیاری کارخانجات تولید محصولات پودری و صنایع کاغذ، چاپ و پلاستیک تنها بخشی از مشتریان این محصول به شمار می روند.

Pool_Fish_side_channel_blower

کالا صنعتی به عنوان بزرگترین سایت فروش اینترنتی و آنلاین بلوئر و ساید چنل در ایران، آمادگی تهیه انواع ساید چنل در سایز های مختلف را دارد.

شما میتوانید درخواست خود را برای کارشناسان فروش کالا صنعتی ارسال کرده و در کمترین زمان ممکن پیشنهاد فنی و مالی دریافت نمایید.

نکات هنگام استفاده و نگهداری

در استفاده از پمپ وکیوم ساید چنل باید توجه داشت که پمپ هواده جسم خارجی از قسمت مکش به داخل خود نکشد.

معمولا پمپ ساید چنل باید در محیطی تمیز و عاری از هرگونه آلودگی قرار گیرد زیرا سیستم کاری این پمپ بصورت مکش و دهش میباشد چنانچه محیط کاری آن آلوده و دارای گرد غبار باشد عمر دستگاه کاهش پیدا میکند و هزینه تعمیر و نگهداری آن بالا میرود.

همچنین پیشنهاد میشود در هنگام خرید ساید چنل فیلتر موجود که در قسمت مکش دستگاه وصل میشود را خریداری کرد این کار در ابتدا شاید هزینه بر باشد اما باعث سلامت دستگاه و در دراز مدت باعث کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری و جبران مالی میشود .

تمامی وسایل و دستگاه های صنعتی چنانچه به صورت استاندارد نگهداری و حفظ شود میتوان سالیان سال بدون پرداخت هزینه های اضافی از آن استفاده کرد.

این باور که کالاهای صنعتی برای کارکرد صنعتی ساخته شده اند پس میتوان از آن در هر شرایطی استفاده کرد یک تفکر اشتباه است و پیشنهاد ما و فروشگاه کالا صنعتی به شما مشتری عزیز این است که کارگاه و تجهیزات کارگاهی خود را در محیطی تمیز و مشخص شده قرار دهید زیرا به علت نوسان قیمت کالا، هزینه های خرید و جایگزینی اجناس بسیار بالاست.

 • سوالات متداول
ثبت سفارش
تعداد
عنوان