ساید چنل

 • ساید چنل گرینکو
 • ساید چنل استریم
 • ساید چنل بلوتک • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
 • محبوب ترین

سایدچنل چیست؟

ساید چنل SIDE CHANNEL (بلوئر Blower) یک از انواع پمپ های هواده است و بطور کلی برای ظرفیت های هوادهی کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. ساید چنل با موتور به صورت کوپل مستقیم تولید می‌شود که در عین سادگی، کاربرد بسیار زیادی در صنایع مختلف دارند. بطور کلی پمپ ساید چنل که در بازار با نام های پمپ هواده، پمپ بلوئر، پمپ وکیوم خشک، بلوئر ساید چنل، وکیوم ساید چنل، هواده استخری و کمپرسور خلا نیز شناخته می شود، در هر صنعت و مکانی که نیاز به دهش و مکش هوا باشد کاربرد اساسی دارد. برای مثال اکسید کردن مواد آلی یکی از مهمترین کارکردهای باکتری هوازی است که برای این کار نیاز به اکسیژن و هوای کافی است. یکی از دستگاه های تولید کننده هوا برای روش هوادهی عمیق یا به عبارتی استفاده از Back Wash، هواده های صنعتی یا همان Blower است.

سید چنل

کاربرد ساید چنل و ضرورت استفاده از آن

همان طور که قبلا اشاره شد سایدچنل ها در صنایع مختلف که نیاز به هوادهی دارند کاربرد دارند. در صنعت تصفیه فاضلاب های صنعتی و بهداشتی به جهت استفاده از باکتری های هوازی بلوئر کاربرد بسیار مهمی دارد. در صنعت پرورش آبزیان موضوع کمبود اکسیژن خیلی حائز اهمیت است، به همین دلیل استفاده از پمپ هواده در این صنعت بسیار کاربردی است. با افزایش تعداد آبزیان و مصرف اکسیژن موجود درآب، استخر پرورش ماهی معمولا دچار کمبود اکسیژن می‌شود که این مشکل با نصب یک ساید چنل مناسب که توانایی تزریق هوای فشرده مورد نیاز فضای استخر از کف استخر را داشته باشد بطور کامل قابل حل می‌باشد و هیچگونه ضرر مالی به تولیدکنندگان آبزیان وارد نخواهد شد. 

کاربرد ساید چنل

کاربرد بلوئر ساید چنل

یکی از کاربرد های مهم و حیاتی ساید چنل ها، عمل هوادهی در سیستم های تصفیه خانه فاضلاب است زیرا تصفیه فاضلاب را می‌توان با روش تزریق اکسیژن به استخرها یا مخازن تصفیه خانه، در زمان کوتاه تری انجام داد. پس از تزریق اکسیژن توسط ساید چنل به آب تصفیه خانه، در زمان بسیار کمتری باکتری های هوازی اکسید خواهند شد. بلوئر ساید چنل یا پمپ هواده بصورت دمنده و مکنده در سیستم های انتقال مواد پودری و گرانولی، در وزن ها و مسافت های مختلف کاربرد اساسی دارد. پمپ هواده در حالت مکش، جهت خشک کردن بوستر ترمز خودرو پس از تست اولیه در صنایع خودرو سازی مورد استفاده قرار میگیرد.

البته در صنعت بزرگ خودرو سازی موارد استفاده تخصصی بسیاری از پمپ ساید چنل در دو حالت دمش و مکش وجود دارد.بطور خلاصه میتوان موارد استفاده از ساید چنل را در صنایع زیر در نظر گرفت:

 1. صنایع غذایی
 2. صنایع بسته بندی
 3. صنایع تولید سیمان
 4. صنعت پرورش ماهی
 5. صنایع تولید کاغذ و مقوا
 6. تصفیه آب و فاضلاب
 7. صنایع خودروسازی
 8. صنایع تولید کاشی و سرامیک
 9. جاروبرقی
 10. مکش نقطه ای
 11. هوادهی فرآیند های بیولوژیکی
 12. صنایع بهداشتی و دارویی
 13. کارواش برای خشک کردن اتوموبیل ها
 14. سیستم های انتقال هوای پرفشار
 15. بلند کردن و جابجایی اجسام از طریق ایجاد خلا
 16. پرکردن بطری، کیسه و ...
 17. اصلاح خاک
 18. شکل دهی حرارتی
 19. صنعت چاپ (پرینتر لیزری)
 20. تجهیزات ساکشن دندانپزشکی
 21. دسته بندی نامه ها
 22. صنایع نساجی
 23. تجهیزات استخر

مشخصات فنی ساید چنل

پمپ هواده (Blower Side Channel) میتواند هوا یا گاز را در دبی و فشار های مختلف به صورت مستقیم و غیر مستقیم و بدون واسطه انتقال دهد. ساید چنل بلوئر دارای حداقل دبی تولیدی 40 مترمکعب بر ساعت و حداکثر دبی 1040 مترمکعب بر ساعت است. فشاری که توسط بلوئر تولید می شود، 50 الی 1000 میلی بار مثبت در حالت دهش و 50 الی 850 میلی بار منفی در حالت مکش است. که با توجه به پمپ های هواده مشابه دبی قابل توجهی است. به همین دلیل پمپ سایدچنل تبدیل به یک پمپ دمنده و مکنده کاربردی در صنعت شده است.

انواع ساید چنل

ساید چنل ها بصورت تک فاز و سه فاز و در سه مدل تک پروانه، دو پروانه و سه پروانه با ظرفیت و توان مختلف طراحی و تولید می شوند و قابل ارائه می باشند که یک مزیت مهم و کاربردی برای این پمپ ها است. الکتروموتور ساید چنل از توان 0.37KW الی 20KW با دور 2900 RPM می‌باشد. تمامی برندهای مختلف سایدچنل دارای کاتالوگ می‌باشند که مشخصات فنی کامل در آن ذکر شده است. از جمله اطلاعات کاربردی در این کاتالوگ ها میتوان به نمودار های فشار و دبی اشاره کرد که نقطه کاری در آن برای هر پمپ مشخص شده است. با توجه به مقاومت بالای بلوئر ساید چنل اگر تعمیر و نگه داری این محصول به موقع و مرتب انجام شود، به مدت طولانی میتوان از آن استفاده نمود.

مزایای بلوئر ساید چنل

ساید چنل در آزمایشگاه‌ها و سیستم های انتقال مواد غذایی به دلیل ویژگی Oil Free آن کاربرد بسیار مناسبی دارد و در مسیر انتقال سیال هیچ گونه روغنی وجود نداشته و به بهداشت و تمیزی سیستم آسیب نمی رساند. مزیت دیگر ساید چنل در کنار کارایی و کیفیت مناسب، قیمت اقتصادی و به صرفه آن برای مصرف کنندگان می‌باشد و میتوان فاکتورهای زیر را به عنوان دلایل انتخاب سایدچنل و مزیت های آن نام برد:

 1. حمل نقل و جابجایی آسان
 2. قیمت به صرفه اقتصادی
 3. کیفیت و راندمان کاری بالا
 4. هزینه پایین تعمیر و نگهداری
 5. نصب و راه اندازی آسان
 6. مقاومت و طول عمر بالا
 7. پایین بودن استهلاک
 8. کم حجم و سبک بودن
 9. آلودگی صوتی پایین

عملکرد ساید چنل

برای درک روشن از نحوه عملکرد این دستگاه پرکاربرد صنعتی، ابتدا با اجزای مختلف پمپ هواده آشنا شوید. بلوئر ساید چنل از اجزای مختلفی تشکیل شده که هرکدام عملکرد مشخصی دارند. این اجزا عبارتند از:

 1. الکتروموتور
 2. ورودی ساید چنل
 3. پره پمپ
 4. پوسته حلزونی
 5. خروجی ساید چنل 

اجزای ساید چنل

بطور کلی پمپ های هواده براساس اصل ضربه کار میکنند. به اینصورت که انرژی جنبشی از پروانه در حال چرخش به محیط پمپاژ انتقال پیدا کرده و تبدیل به فشار میشود. مکانیزم عملکرد این پمپ به این صورت است که هوای کشیده شده در ساید چنل فشرده میگردد و پس از یک دور چرخش پروانه به مرحله دوم منتقل میشود و این هوا قبل از تخلیه دوباره فشرده میگردد به همین دلیل همانطور که قبلا اشاره شده میتوان از پمپ هواده هم برای مکش و هم برای دمش هوا استفاده کرد. دو عدد صدا خفه کن که در لوله های ورودی و خروجی ساید چنل تعبیه شده اند باعث بی صدا کار کردن ساید چنل میشوند. دمنده های ساید چنل که به عنوان کمپرسور خلا نیز شناخته می شوند، می توانند فشار قابل توجهی تولید کنند. این فشار از فشار تولید شده توسط فن های صنعتی بیشتر است هر چند همانطور که قبلا گفته شد جریان هوای تولید شده توسط ساید چنل ها کمتر از فن های سانتریفیوژی است.

انواع بلوئر ساید چنل

بلوئر یا همان ساید چنل ها نیز همانند دیگر پمپ های سانتریفیوژ با توجه به نوع عملکرد و طراحی در زمان بهره برداری، دارای مدل های مختلفی هستند که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:

 1. بلوئر ساید چنل تک پروانه (تکفاز و سه فاز)
 2. بلوئر ساید چنل دو پروانه (سه فاز)
 3. بلوئر ساید چنل سه پروانه (سه فاز)

بلوئرها از نظر عملکرد و ساختار به چهار دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

 1. ساید چنل تک مرحله
 2. لیوئر فن ها
 3. اسکرو بلوئر
 4. روتس بلوئر

کالا صنعتی به عنوان بزرگترین سایت فروش اینترنتی و آنلاین بلوئر و ساید چنل در ایران، آمادگی تهیه انواع ساید چنل در سایز های مختلف را دارد. شما میتوانید درخواست خود را برای کارشناسان فروش کالا صنعتی ارسال کرده و در کمترین زمان ممکن پیشنهاد فنی و مالی دریافت نمایید.

نکات هنگام استفاده و نگهداری

در استفاده از پمپ وکیوم ساید چنل باید توجه داشت که پمپ هواده جسم خارجی از قسمت مکش به داخل خود نکشد، به همین دلیل پیشنهاد میشود در هنگام خرید ساید چنل فیلتر موجود که در قسمت مکش دستگاه وصل میشود را خریداری کرد این کار در ابتدا شاید هزینه بر باشد اما باعث سلامت دستگاه و در دراز مدت باعث کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری و جبران مالی میشود. معمولا پمپ ساید چنل باید در محیطی تمیز و عاری از هرگونه آلودگی قرار گیرد زیرا سیستم کاری این پمپ بصورت مکش و دهش میباشد چنانچه محیط کاری آن آلوده و دارای گرد غبار باشد عمر دستگاه کاهش پیدا میکند و هزینه تعمیر و نگهداری آن بالا میرود.

تمامی وسایل و دستگاه های صنعتی چنانچه به صورت استاندارد نگهداری و حفظ شود میتوان سالیان سال بدون پرداخت هزینه های اضافی از آن استفاده کرد. این باور که کالاهای صنعتی برای کارکرد صنعتی ساخته شده اند پس میتوان از آن در هر شرایطی استفاده کرد یک تفکر اشتباه است و پیشنهاد ما و فروشگاه کالا صنعتی به شما مشتری عزیز این است که کارگاه و تجهیزات کارگاهی خود را در محیطی تمیز و مشخص شده قرار دهید زیرا به علت نوسان قیمت کالا، هزینه های خرید و جایگزینی اجناس بسیار بالاست.

 • سوالات متداول
ایمیل(اختیاری):
کد مقابل را وارد کنید ...