کوره الکتریکی

صنعت امروزه در دنیا حرف اول را می‌زند و تولیدات صنعتی یکی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصاد هر کشور هستند؛ اما این تولیدات با استفاده از تکنولوژی‌های بسیار سنگین به دست می‌آیند که یکی از آن‌ها کوره الکتریکی است.

کوره الکتریکی کارهای بسیار مختلفی را انجام می‌دهد که در این مقاله سعی داریم به آن‌ها نگاهی مختصر بیندازیم و شما عزیزان را با نحوه کارکرد آن آشنا کنیم.

کوره الکتریکی در مقیاس کوچک

کوره الکتریکی در مقیاس کوچک

معرفی کوره الکتریکی

این کوره‌ها معمولاً برای واحدهای صنعتی کوچک تا بزرگ کارایی دارند و مورداستفاده قرار می‌گیرند. بسته به میزان تولید و مصرف این واحدهای صنعتی، آن‌ها می‌توانند از کوره‌هایی که حجم تولید کم دارند تا کوره‌هایی که حجم تولید زیادی دارند، استفاده کنند.

نهایت تولید کوره الکتریکی در حجم سنگین و با ظرفیت بالا برای محصول فولاد است. این کوره‌ها می‌توانند دمایی معادل ۱۸۰۰ درجه سانتی‌گراد تولید کنند که برای ذوب کردن هر چیزی تقریباً لازم و کافی است.

مدل های کوره الکتریکی

کوره‌های الکتریکی معمولاً در چندین مدل مختلف وجود دارد که هرکدام از آن‌ها خدمات مختلفی را ارائه می‌دهند و در جاهای مختلفی استفاده می‌شوند.

اما معروف‌ترین مدل این کوره‌ها، کوره قوس الکتریکی است که می‌تواند چندین کار را هم زمان انجام دهد و از حجم بسیار بالایی برای تولید برخوردار است.

تعریفی که در بالا ارائه دادیم مربوط به کوره قوس الکتریکی است. البته کوره‌های کوچک‌تر برای مصارف آزمایشگاهی و مشاغل کوچک نیز وجود دارند که دمای بسیار پایین‌تری تولید می‌کنند.

نحوه تولید فولاد توسط کوره قوس الکتریکی

همان‌طور که در مطلب قبلی اشاره کردیم کوره الکتریکی دارای چندین مدل است که یکی از کاربردی‌ترین آن‌ها کوره قوس الکتریکی است. در این قسمت از مقاله به تولید فولاد توسط این کوره نگاهی مختصر می‌اندازیم.

این کوره شامل یک ظرفی است که معمولاً از موادی تولید می‌شود که دارای خاصیت نسوز باشند. این قسمت از کوره همواره توسط آب در حال سرد شدن است تا مشکلی برای تولید به وجود نیاید.

با استفاده از دمایی که کوره‌های الکتریکی تولید می‌کند و طی فرآیندی که معمولاً در کارخانه‌های فولادسازی استفاده می‌شود، جنسی به نام فولاد به عمل می‌آید که مورداستفاده بسیاری از شرکت‌ها و همچنین کارهای کوچک است.

فولاد را می‌توان بخش مهمی از اقتصاد هر کشور دانست. تولید این محصول معمولاً نیاز به مقادیر بسیار زیادی آب برای خنک کردن کوره دارد. 

کوره با حجم کم

نمایی از یک کوره با حجم کم

خنک کردن کوره و روش‌های آن

یکی از مهم‌ترین و سخت‌ترین چالش‌های روبه رو در هنگام استفاده از کوره الکتریکی، سرد کردن یا به اصطلاح خنک کردن آن است که نیروی بسیار زیادی می‌طلبد.

خنک کردن کوره های کوچک

اگر از کوره‌های کوچک استفاده می‌کنید، برای خنک کردن آن‌ها معمولاً گردش هوا به میزان کافی کفایت می‌کند؛ اما اگر از کوه‌های بزرگ و صنعتی در تأسیسات بسیار بزرگ استفاده می‌کنید، این کار به شما کمک نمی‌کند و نیاز به سیستم‌های قوی آبی دارید.

خنک کردن کوره های بزرگ

برای خنک کردن کوره الکتریکی بزرگ در تأسیسات بسیار بزرگ نیاز است تا از گردش آب به میزان بسیار زیاد اطمینان حاصل کنیم. معمولاً پنل‌هایی بر روی این کوره‌ها نصب می‌شوند که آب به‌صورت مداوم روی آن‌ها پاشیده می‌شود تا بتواند دما را کنترل کند.

عملیات سرد کردن و خنک کردن این کوره‌ها با استفاده از این روش نیازمند آب فراوان است؛ به همین دلیل در جایی که این کوره نصب می‌شوند، معمولاً باید دسترسی به آب وجود داشته باشد.

کلام آخر

تولیدات صنعتی همواره یکی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصاد هر کشوری هستند؛ اما مسئله‌ای که برای هر تولید صنعتی نیاز است به آن توجه کنیم تجهیزات و تأسیسات مناسب است. یکی از این تجهیزات و تأسیسات کوره الکتریکی است که در این مقاله سعی کردیم نگاهی مختصر و مفید به آن داشته باشیم.
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
 • محبوب ترین
  ثبت سفارش
  تعداد
  عنوان