level switch | سطح

 

در این مقاله هدف ما بررسی  نحوه استفاده از سوئیچ سطح ، ترنسمیتر سطح (مترسنج) و سنسور سطح در مکان های مختلف از جمله کارخانه ها و کارخانه های صنعتی می باشد.

مضاف براینکه مقایسه فنی میان انواع تجهیزات سطح سنج نیز به صورت جدول خلاصه بندی شده تا درک این مهم به سهولت میسر گردد. امیدوارم در پایان مطالعه ی این مقاله برای سوالات زیر پاسخ مناسبی را پیدا کرده باشید.

 • سوییچ سطح چیست؟
 • نقش و تاثیر کلید سطح و سطح سنج؟
 • اصول مختلف عملکرد سنسورهای سطح چیست؟
 • سوییچ سطح و سطح سنج چیست؟

کارخانه ها ، کارخانه ها ، تجهیزات مختلف ، رودخانه ها و مخازن آب مورد نیاز همه برای نظارت و کنترل سطوح و حجم باقی مانده مایعات ، پودر یا مواد دانه بندی شده است. کلیدهای سطح و مترسنج ها موادی مانند مایعات ، پودر و مواد دانه بندی شده در مخازن ، ظروف و لوله کشی را شناسایی و اندازه گیری می کنند.

( سوئیچ تفاوت الکتریکی بین مواد خالی و پر از مواد را برای تشخیص سطح ثبت می کند. هنگامی که مواد خالی است ، وضعیت الکتریکی الکترود تشخیصی و الکترود زمینی عبارت است از: مقاومت (Ro) بی نهایت است و ظرفیت (Co) مقدار خازنی خاص است که توسط وضعیت نصب تعیین می شود.)

سوئیچ سطح (لول سوئیچ) چیست؟

 

سوئیچ سطح یک سنسور است که وجود مایعات ، پودر یا مواد دانه بندی شده را در یک مکان خاص تشخیص می دهد. (به آن سنسور سطح نیز گفته می شود).

به عنوان مثال ، هنگامی که مخزن مایع تامین می شود ، سرریز می شود. برای جلوگیری از سرریز ، یک سوئیچ سطح در نزدیکی بالای مخزن نصب شده است. هنگامی که مایع با کلید سطح تماس پیدا می کند ، سیگنالی را برای جلوگیری از سرریز شدن مایع از مخزن خارج می کند. (برای تشخیص اینکه یک مخزن با مواد پر شده است به تشخیص کامل یا تشخیص حد بالا اشاره می شود).

از سوی دیگر ، وقتی سطح مایع با تخلیه مایع کاهش می یابد، از یک سوئیچ سطح برای جلوگیری از تخلیه کامل مخزن استفاده می شود. از این حالت به عنوان تشخیص خالی یا تشخیص حد پایین یاد می شود.

سطح سنج چیست؟

متفاوت از سوئیچ های سطح، سطح سنج این دستگاه ها به طور مداوم حجم مایع ، پودر یا مواد گرانول را اندازه گیری می کنند. (این همچنین به سطح سنج پیوسته ، مایع سنج یا پودر سنج اشاره می شود.)

اگرچه یک سوئیچ سطح می تواند وجود مواد را در یک نقطه مشخص تشخیص دهد ، اما یک مترسنج میزان کل حجم مایع در یک مخزن را معمولاً از 0 تا 100 درصد بنابراین ، یک مترسنج می تواند میزان صدا را با جزئیات بیشتر از یک سوئیچ سطح کنترل و کنترل کند.

تراز سنج معمولاً قرائت خود را به عنوان یک جریان کوچک 4 تا 20 میلی آمپر خروجی می دهد. (4mA نشان دهنده 0٪ ، 20mA نشان دهنده 100٪ و 12mA نشان دهنده 50٪ است)

اهمیت لِول سوئیچ و سطح سنج

از آنجا که تأسیسات تولیدی بر صرفه جویی در انرژی تأکید بیشتری دارند ، از انواع مختلفی از سنسورها استفاده می کنند.

در میان این نوع سنسورها ، سنسورهای سطح در شرایط سخت با درجه حرارت شدید ، فشارها ، ارتعاشات و محیط های اطراف استفاده می شوند. اشیاء اندازه گیری شده توسط سنسورهای سطح بسیار متنوع هستند.

در این شرایط ، سنسورهای سطح باید بسیار قابل اعتماد باشند. تجهیزات سنجش سطح معرفی شده در سایت کالا صنعتی تمام این الزامات را در برمی گیرد و کارشناسان کالا صنعتی ، با استفاده از تجربه و مهارت فنی در بخش های مختلف صنعت نظیر نفت و گاز ، آب و فاضلاب ، پتروشیمی و دارویی ،کارخانجات تولید سیمان و سیلو های گندم و حتی در صنعت دریایی با ارائه راه حل مهندسی  و مدرن قادر به خدمت رسانی شما صنعتگران و پیمانکاران عزیز خواهد بود.

معرفی سنسورهای سطح با اصول مختلف عملکرد

با این حال ، اگر حسگر مطلوب را بسته به ماده برای تشخیص (مایع یا پودر) و شرایط تشخیص (درجه حرارت استفاده و غیره) انتخاب نکنید ، نمی توانید مواد را تشخیص دهید.

این مقاله همچنین روش انتخاب صحیح محصول (سوئیچ سطح یا مایع متر) برای مواد و شرایطی که می خواهید تشخیص دهند ، را با ذکر چند مثال ساده تشریح می نماید. با ما تا پایان همراه باشید.

تشخیص مایعات (سطح سنج مایع ، متر آب)

نمونه های معمولی برای اندازه گیری و تشخیص مایعات به شرح زیر است:

 • نوع شناور: از شناور استفاده می کند که در سطح آب قرار دارد
 • نوع موج اولتراسونیک: از بازتاب موج اولتراسونیک استفاده می کند
 • نوع خازنی: از ثابت دی الکتریک مایع استفاده می کند
 • نوع فشار: از فشار (فشار آب) مایع استفاده می کند

هر نوع مزایا و معایبی دارد. بنابراین ، ما باید روش تشخیص را بسته به نوع مایع و شرایط استفاده انتخاب کنیم.

ویژگی های هر روش و اقدامات احتیاطی برای انتخاب در زیر شرح داده شده است.

انواع توضیح معایب مزایا
شناور(سوئیچ-پیوسته) شناور به دلیل شناوری بالا و پایین می رود. یک سوئیچ نی توسط یک آهنربا در شناور فعال می شود و یک سیگنال تشخیص را خروجی می دهد ممکن است برای مایع چسبناک ، مایعات با وزن مخصوص کم یا در شرایط درجه حرارت بالا یا فشار بالا استفاده نشود هزینه کم و استفاده آسان.
فراصوت(سوئیچ پیوسته) یک موج اولتراسونیک از خود ساطع می کند و پس از انعکاس آن از سطح مایع ، آن را دریافت می کند. سپس تفاوت زمانی بین ارسال و دریافت موج را به سیگنال اندازه گیری تبدیل کرده و داده ها را خروجی می دهد. نمی توان در خلا استفاده کرد. نمی توان در دمای بالا ، فشار بالا ، بخار ، محیط گرد و خاک و موانع استفاده کرد. اندازه گیری بدون مواد تماس. اسان برای استفاده.
ظرفیت(سوئیچ-پیوسته) تشخیص و اندازه گیری تفاوت بین ثابت دی الکتریک خازنی خاص یک ماده و ثابت دی الکتریک مایع فعلی برای تشخیص سطح و خروجی مایع. هنگامی که ثابت دی الکتریک مایع تغییر می کند نمی توان آن را اندازه گیری کرد. می تواند تحت شرایط سخت درجه حرارت بالا و فشار بالا تشخیص و اندازه گیری کند. همچنین می تواند مایع بسیار چسبناک را اندازه گیری کند.
فشار(سوئیچ-پیوسته) آن را در پایین ترین موقعیت مخزن نصب کنید و فشار مایع را تشخیص داده و نتایج را خروجی می دهد. ممکن است در دمای بالا و فشار زیاد اندازه گیری نشود زیرا تفاوت ممکن است زیاد باشد. با نوع نشانگر مداوم ، سنسور باید در موقعیت پایین تر مخزن نصب شود آسان برای استفاده.

تشخیص غیر از مایع (سوئیچ سطح)

نمونه های معمولی برای اندازه گیری و تشخیص پودر و مواد دانه بندی شده:

 • نوع ارتعاش: از اصل تضعیف نوار ارتعاشی استفاده می کند.
 • نوع خازنی: از ثابت دی الکتریک پودر استفاده می کند.
 • نوع پارو زدن: از اصل کند کردن یا توقف یک پره چرخان استفاده می کند.
 • نوع موج اولتراسونیک: از بازتاب موج اولتراسونیک استفاده می کند.

هر نوع مزایا و معایبی دارد. بنابراین ، ما باید روش تشخیص را بسته به نوع مایع و شرایط استفاده انتخاب کنیم.
ویژگی های هر روش و اقدامات احتیاطی برای انتخاب در زیر شرح داده شده است.

انواع توضیح معایب مزایا
نوع ارتعاش (سوئیچ) میله با فرکانس خاصی ارتعاش می کند. وقتی مواد میله را لمس می کنند ، ارتعاش ضعیف می شود. واحد این تضعیف را تشخیص داده و سیگنال های تشخیص را خروجی می دهد. نمی توان در مکانهایی با ارتعاش زیاد خارجی ، در دمای بالا یا تحت فشار زیاد استفاده کرد حتی می توان ویژگی فیزیکی را تغییر داد. بدون نیاز به تنظیم و نگهداری اولیه.
نوع خازنی (سوئیچ ، پیوسته) تشخیص و اندازه گیری تفاوت بین ثابت دی الکتریک خازنی خاص یک ماده و ثابت دی الکتریک هوا برای تشخیص سطح و خروجی آن. اگر ثابت دی الکتریک مواد تغییر کند ، نمی توان سطوح را اندازه گیری کرد قابلیت تشخیص و اندازه گیری در شرایط سخت دما و فشار بالا. همچنین می تواند پودر چسب و مواد گرانول را اندازه گیری کند.
نوع پارو (سوئیچ) یک شفت با پره در انتها می چرخد. هنگامی که پره مواد را لمس می کند ، چرخش متوقف می شود و یک سیگنال تشخیص خروجی می دهد. از آنجا که این نوع مکانیکی است ، ممکن است نیاز به تعمیر و نگهداری داشته باشد. با ارتعاش زیاد در محل نصب نمی شود. هزینه کم و استفاده آسان.
نوع موج التراسونیک (سوئیچ ، پیوسته) یک موج اولتراسونیک از خود ساطع می کند و پس از انعکاس آن از سطح مایع ، آن را دریافت می کند. سپس تفاوت زمانی بین ارسال و دریافت موج را به سیگنال اندازه گیری تبدیل کرده و داده ها را خروجی می دهد. نمی توان در خلا استفاده کرد. نمی توان در دمای بالا ، فشار بالا ، بخار ، محیط گرد و خاک و موانع استفاده کرد. اندازه گیری بدون مواد تماس • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
ثبت سفارش
تعداد
عنوان