مقالات پمپ

  • 311
  • 241 مرتبه
پمپ شکلات چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟
چالش پمپ کردن شکلات

پمپ شکلات چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

چهار شنبه 25 اردیبهشت 1398

آیا می دانید برای تولید شکلات ها، به پمپ ها نیازمندیم؟ وقتی مردم در اطراف و اکناف عالم، از خوردن شکلات در اشکال دلربا، لذت می برند، متخصصان صنعتی اغلب برای پمپ کردن شکلات، با چالش مواجه می شوند. زیرا نه تنها پمپ دنده ای معمولی برای شکلات قابل استفاده نیست، بلکه استفاده از پمپ های دنده ای ماه و ستاره(موسوم به پمپ شکلات) هم دچار محدودیت هایی است.   

مشکلات پمپ کردن شکلات

معمولا قطعات داخلی پمپ هنگام پمپ کردن شکلات در هم قفل می شوند. این به خاطر افزایش دما در پمپ است که شکلات را تبدیل به قند سوخته می کند. در این حالت شکلات تمایل دارد ببندد و سفت شود. هرچه که شکلات سفت تر می شود، اصطکاک داخلی پمپ افزایش می یابد، سیکل ویسکوزی آغاز میشود، که نهایتا منحر به قفل شدن کامل پمپ می شود. این حالت به صورت ویژه زمانی صادق است، که بخواهیم شکلات را با فشار نسبتا بالا پمپ کنیم.

راهکار اولیه

برای رفع این مشکل راهکارهای مختلفی وجود دارد. ساده ترین راهکار کاهش دادن دور پمپ به زیر 200 دور بر دقیقه است. برای اینکار نیاز به نصب گیربکس داریم. اینکار علاوه بر افزایش هزینه ها، برای انتقال شکلات در فشارهای بالا مناسب نیست، زیرا با چنین دور کمی فشار بالایی ممکن نیست.

پمپ دنده استیل

راهکارهای بهتر

شرکتی به نام DESMI ROTAN® به مشکلات پمپ کردن شکلات توجه کرده است. تلرانس های داخلی پمپ های این شرکت، طوری طراحی شده است که شکلاتهای ورودی به پمپ حول و حوش اجزا چرخان اضافه شوند، خصوصا حول محور چرخدنده ستاره. این باعث کاهش یافتن و محدود شدن سوختن شکلات در پشت روتور و در محل اتصال چرخدنده ستاره می شود که باعث جلوگیری از قفل شدن پمپ می شود.  

به علاوه این شرکت ترکیب sealing  و bearing اصلی را به نحوی توسعه داده است که در این مدل پمپ ها نظیر ندارد. پکینگ سوار شده بر پوشش پمپ  و bearing اصلی که با کره کاکائو گریسکاری شده است که از گرم شدن و سوختن شکلات جلوگیری می کند.

پمپ شکلات

چنانکه در بالا نشان داده شده است، bearing اصلی مخصوص با لبه seal، درون پمپ را روغنکاری می کند و این روغنکاری مازاد هم  bearing اصلی روغنکاری می کند هم packing cord. این باعث کاهش اصطکاک می شود.

 

بخشی از مطلب فوق از سایت empowering pumps and equipments ترجمه شده است.

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.
ثبت سفارش
تعداد
عنوان