مقالات پمپ

  • 107
  • 3213 مرتبه
بیشترین ارتفاع مکش پمپ چقدر است؟

بیشترین ارتفاع مکش پمپ چقدر است؟

دوشنبه 13 مرداد 1399

انرژی فشاری لازم برای اجتناب از تشکیل حبابهای بخار در چشمی پروانه را ارتفاع مکشی مثبت خالص (NPSH) می گویند. معیار طراحی هر پروانه ، حداقل سطح NPSH برای عملکرد بهینه( اپیتیم) آن است که آنرا NPSH مورد نیاز ، اکیدا تابع طراحی پمپ و سرعت دورانی آن است. انرژی فشاری مورد نیاز پمپ، از طریق سیستم فراهم می شود. این انرژی را NPSH در دسترس گویند فقط تابع طراحی سیستم است. در نتیجه باید برای اجتناب از خسارت کاویتاسیون، NPSH در دسترس بزرگتر از NPSH مورد نیاز باشد. 

 

ارتفاع مکش پمپ

 

بنابراین موقعی که کاویتاسیون در پمپ بوجود می آید ، دو راه حل وجود دارد.

- کاهش NPSH مورد نیاز

- افزایش NPSH در دسترس

برای جستجوی بهبود مشکل  کاویتاسیون ، جالب است که بدانیم اغلب پمپ ها به علت اختلاف کمتر از چند فوتی بین NPSH و NPSHR دچار این مشکل  می شوند. در نتیجه بندرت لازم می شود که یک تغییر بزرگ را برای حذف مسئله انجام دهیم.

NPSH مورد نیاز برای پمپ

در حدود 20 سال است که هر سازنده معتبر پمپ، موافق انجام یک آزمایش (تست) انفرادی استاندارد برای تعیین NPSH مورد نیاز می باشد. این آزمایش ، مقدار NPSH مورد نیاز پمپ را بر پایه 3درصد اتلاف ارتفاع  تعیین می کند. بعبارت دیگر ، این مقدار انرژی رسیده  به یک پمپ است که کاهشی در ارتفاع کلی بوجود می آورد که 3درصد بیشتر نیست. این آزمایشهای کارخانه ای در یک دبی ثابت مطابق با استاندارد های انستیتوی هیدرولیک انجام می شوند و یک منحنی را نتیجه می دهند.

 

ارتفاع مکش در پمپ ها

 

چند پمپ اختصاصی با کاربردهای حساس، وجود دارد که NPSH مورد نیاز را برای 1 درصد اتلاف ارتفاع تعیین می کنند. خیلی بندرت پیش می آید که NPSH مورد نیاز در نقطه  کاویتاسیون اولیه مورد تقاضا باشد در این نقطه ، اولین حباب بوجود می آید که بوسیله وسایل تقویت صدای خاص به گوش می رسد. باید تاکید کرد که این دو مورد (1درصد اتلاف ارتفاع و کاویتاسیون اولیه)،جز استاندارد اکثریت وسیعی از انواع پمپ های صنایع نیستند و فقط مربوط پمپ های خاص می شوند.

همه سازندگان، پمپ های استاندارد خود را با NPSH تعیین شده بوسیله آزمایش، در اتلاف ارتفاع 3 درصد د رنظر می گیرند. در نتیجه ، هر سازنده بزرگ پمپ ، می تواند NPSH موردنیاز پمپ خود را در شرایط ارتفاع و دبی خاص تعیین کند. بهرحال مهم است بدانیم که اگر NPSH پمپ به مقدارتعیین شده NPSH برسد ، در پمپ کاویتاسیون بوجود می آید . اما علائم بوجود آمده (مانند سرو صدا،ارتعاش و پروانه معیوب ) با مشکل آشکار میشوند و زیان بهره برداری د رمدت زیاد، حداقل است.در برخی از موارد ، برای مبارزه با کاویتاسیون ، کاهش NPSHR پمپ راه چاره است. در اینجا راه های معدودی وجود دارد.

افزایش سطح چشمی پروانه

بعنوان یک گزینه، این افزایش باعث بوجود آمدن اغتشاش بیشتر می شود که می توان آنرا با وارد کردن دشوریهای بازگشت سیال رفع کرد.فقط این کار را باید در وهله آخر انجام داد و مستلزم طراحی کامل سازنده پمپ است(آخرین راه چاره است)

بیشتربخوانید: تعریف کاویتاسیون و NPSH در پمپ ها

نصب یک چرخ در مکش پمپ

خیلی اندک از سازندگان پمپ، از این چرخها استفاده می کنند . کاربرد علمی این گزینه، خیلی محدود است. حتی در استفاده اندک از این چرخها نیز باید جانب احتیاط را گرفت. زیرا آنها در دبی های پایین بر عملکرد پمپ تاثیر می گذارند.

استفاده از پروانه دو مکشی

مایع درون پروانه و از میان دو چشمی مقابل هم جریان می یابد. یک پروانه دو مکشی، دارای تقریبا 67 درصد مقدار NPSH مورد نیاز یک پروانه یک مکشی با ابعاد برابر است این اصلاح ، مستلزم تغییر پمپ است.

استفاده از یک پمپ با سرعت کمتر

یک پمپ با سرعت کمتر ، نیازمند NPSH کوچکتری است و همچنین (سرعت کمتر) نیاز به پمپ بزرگتر با یک پروانه بزرگتر، برای تطبیق با شرایط عملکرد پمپ دارد.

استفاده از پمپ های دبی پایین تر

یک پمپ کوچکتر با دبی پایین تر، نیازمند NPSH کوچکتری است. اما مستلزم تغییر پمپ های چندتایی، برای تطبیق با شرایط عملکردی است.

استفاده ازیک پمپ بوستر پمپ

یک بوستر ، قبل از پمپ اصلی نصب می شود و باید با آن هم دبی باشد. اما معمولا دارای ارتفاع پایین تر است، از اینرو به NPSH کمتری نیاز دارد.

باتوجه به لیست امکانات بالا، در مورد دو گزینه اول نگرانی هایی وجود دارد و مواد باقیمانده ، نیاز به نصب دست کم یک پمپ جدید دارند. از اینرو در بیشتر موارد، برای توقف کاویتاسیون تنها راه حل عملی ، افزایش NPSH در دسترس است.

NPSH در دسترس از سیستم

NPSH در دسترس از سیستم ، نسبتا شفاف است. زیرا فقط شامل چهار مقدار مطلق است.

 

برگرفته از کتاب راهنمای علمی پمپ

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.
ثبت سفارش
تعداد
عنوان