• 1769
  • 738 مرتبه
خطاهای اینورتر زیمنس

خطاهای اینورتر زیمنس

01 شهریور 1401

اینورتر زیمنس یکی از بهترین اینورتر های اروپایی بوده و در اتوماسیون صنعتی صنایع زیادی کاربرد بسیاری دارد. گاهی اوقات ممکن است به دلیل مشکلاتی که در هنگام اجرای یک عملیات به وجود می آید ، خطاهایی بر روی اینورتر نمایش داده شود. در این مقاله قصد داریم به معرفی این خطاها و علت بروز آن ها و همچنین نحوه برطرف کردن این خطاها بپردازیم.

بررسی انواع خطاهای اینورتر زیمنس

خطای F1

این خطا نشان دهنده خطای over current یا خطای اضافه جریان و یا اتصال کوتاه در خروجی درایو می باشد.

رفع خطای F1

جهت رفع این خطا می بایست در ابتدا کابلی که میان موتور و اینورتر قرار دارد یعنی کابلی که به ترمینال های U و V و W متصل است را باز کرده و به اینورتر زیمنس دستور حرکت بدهید . اگر مجدد این خطا تکرار شد نشان دهنده این است که اینورتر نیاز به تعمیر دارد. الکتروموتور و کابل آن را چک نمایید زیرا ممکن است در سیم پیچ موتور و یا داخل کابل اتصال کوتاه وجود داشته باشد. اگر پس از بررسی های مربوطه به سالم بودن موتور و کابل پی بردید و باز هم خطای F1 نمایش داده شد ، نشان دهنده معیوب بودن اینورتر بوده و درایو زیمنس نیاز به تعمیر دارد.

اینورتر زیمنس v20

خطای F2

این خطا نشان دهنده over voltage یا خطای اضافه ولتاژ داخلی اینورتر می باشد. اگر هنگامی که برق اینورتر زیمنس را وصل می نمایید این خطا نمایش داده می شود می بایست جهت رفع این خطا ولتاژ برق ورودی را چک نمایید که زیاد نباشد.

اگر ولتاژ برق ورودی در حد نرمال بود پس اینورتر زیمنس نیاز به تعمیر دارد. در صورتی که این خطا هنگام کار اینورتر و به ویژه هنگام کم شدن سرعت رخ می دهد ، اینورتر زیمنس نیازمند مقاومت ترمز می باشد. در صورت وجود مقاومت ترمز از قبل، می بایست عدم سوخته بودن مقاومت ترمز و کارکرد درست آن را بررسی نمایید. پارامتر P1121 را افزایش دهید. 

خطای F3

این خطا به معنی خطای کاهش ولتاژ داخلی اینورتر زیمنس و یا under voltage می باشد. در صورت رخ دادن این خطا بلافاصله پس از اتصال به برق ، لازم است برق ورودی اینورتر زیمنس را چک نمایید و در صورت نرمال بودن برق ورودی ، درایو زیمنس نیازمند تعمیرات می باشد. اگر هنگام کار نمودن موتور و به ویژه هنگام شروع حرکت موتور این خطا نمایش داده شود نیز اینورتر زیمنس نیازمند تعمیر می باشد. 

خطای F4

خطای F4 نشان دهنده خطای افزایش دمای داخلی درایو زیمنس می باشد. جهت رفع این خطا می بایست فن خنک کننده اینورتر و همچنین مسیر حرکت هوا میان پره های رادیاتور خنک کننده اینورتر زیمنس را بررسی نمایید.

همچنین دمای هوای داخل تابلو هم میتواند سبب این خطا شود و اگر همه موارد ذکر شده در حالت نرمال قرار داشت و بدنه فلزی تابلوهم دمای بالایی نداشت اما بازهم این خطا نمایش داده می شد ، در این حالت می بایست اینورتر زیمنس را بازگردانی به تنظیمات کارخانه نمایید و درصورت مشاهده مجدد این خطا درایو زیمنس نیازمند تعمیر می باشد.

خطا درایو زیمنس

خطای F5

این خطا نشان دهنده خطای اضافه بار در اینورتر زیمنس می باشد و در صورتی نمایش داده می شود که توان الکتروموتور از توان درایو زیمنس بیشتر باشد. همچنین هنگامی که بار مکانیکی که بر روی الکتروموتور قرار دارد بیشتر از حد مجاز موتور باشد ، این خطا نشان داده می شود.  همچنین به وسیله آمپرمتر چنگکی جریان هر سه فاز الکتروموتور را اندازه گیری نمایید و با جریانی که بر روی الکتروموتور قرار دارد مقایسه نمایید. جریان هر سه فاز می بایست مساوی و کمتر از پلاک الکتروموتور باشند و در صورت عدم تساوی، اینورتر زیمنس نیازمند تعمیر می باشد. 

خطای F11

این خطا به معنی بالا رفتن دمای الکتروموتور می باشد.

خطای F12 

این خطا به معنی قطع شدن سنسور حرارتی داخل درایو زیمنس می باشد.

خطای F20

این خطا به معنی وجود مشکل در ولتاژ DC داخل اینورتر زیمنس می باشد که نمایش این خطا به دلیل قطع یکی از فازهای ورودی و یا وجود مشکل در یکی از خازن های اصلی می باشد.

کنترل دور زیمنس

خطای F41

این خطا نشان دهنده خطا در زمان اتوتیون می باشد. دلیل بروز این خطا این است که احتمالا پارامترهای الکتروموتور متفاوت با مقدار واقعی آن می باشند و یا مراحل اتوتیون به درستی انجام نشده است. 

خطای F51

این خطا به معنی خطای حافظه داخلی اینورتر زیمنس EEPROM می باشد. جهت رفع این خطا می بایست یک بار درایو زیمنس را تنظیم کارخانه و تنظیم مجدد نمایید و در صورت برطرف نشدن خطا ، اینورتر نیازمند تعمیر می باشد. 

خطای F52 

خطای F52 نشان دهنده خطای نرم افزار داخلی اینورتر زیمنس می باشد. 

خطای F80

این خطا نشان دهنده قطع شدن ورودی آنالوگ Al می باشد.

بررسی خطاهای اینورتر زیمنس

خطای F85

اگر خطای خارجی External fault اتفاق بیفتد خطای F85 نمایش داده می شود.

خطای F100 و F101

این خطاها نشان دهنده وجود خطا در نرم افزار داخلی اینورتر زیمنس می باشد. 

خطای F221 و F222

این دو خطا نشان دهنده وجود خطا در مورد تنظیمات PID و یا مقادیر ورودی و خروجی تابع PID می باشد.

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.
ثبت سفارش
تعداد
عنوان