پمپ آب شناور

در ادامه تمامی اطلاعات مورد نیاز برای انتخاب پمپ شناور مناسب را در اختیار شما قرار میدهیم. برای مشاهده ادامه مطالب برای روی بیشتر کلیک نمایید. شما میتوانید برای دریافت مشاوره تخصصی رایگان و اطلاع از قیمت روز همه محصولات با بخش فروش کالاصنعتی تماس حاصل فرمایید.

انواع پمپ عمودی

پمپ هایی که به صورت عمودی نصب می شوند، عموماً بر سه نوع هستند:

 • پمپ شناور یک یا چند طبقه
 •  پمپ شناور تک مکشه
 •  پمپ شناور دارای محفظه با برش شعاعی

انواع مختلف پمپ های شناور

پمپ های شناور معمولا به سه نوع دسته بندی می شوند که به شرح ذیل است:

 • پمپ های شلف غلافی: در این نوع پمپ شناور ، پروانه ها ماده سیال را پمپاژ  می کنند سپس به کمک محوری که در اطراف لوله وجود دارد، مسیر خروج را طی می کنند. در این نوع پمپ ها تماس شفت و سیال تنها در صورتی است که سیال از روانکاری مناسبی برخوردار باشد که در غیر اینصورت باید از طریق محفظه از این تماس جلوگیری کرد. معمولا در این صورت محفظه بین شلف و سیال توسط ماده روانکار پر می شود.
 • پمپ جریان محوری: در این پمپ ها ورود سیال به پمپ و خروج آن از پروانه موازی با محور صورت می گیرد. پروانه در پمپ های فشار دارای پره هایی هستند که در این نوع بخصوص یعنی پمپ های جریان محوری، بیشتر نیرویی که برای پرتاب مایع لازم است توسط پره ها تامین می گردد. کاربرد اصلی یک پمپ جریان محوری ، ایجاد دبی های زیاد با ارتفاع کمتر می باشد.
 • پمپ توربینی: به پمپ توربینی عمودی نیز مشهور است.

سوالات متداول پیرامون پمپ شناور

نصب افقی یا مایل پمپ شناور به چه عواملی بستگی دارد؟

پاسخ: معمولا پمپ های شناور به صورت عمودی نصب می شوند اما گاهی لازم است نصب این پمپ ها به صورت افقی یا مایل صورت بگیرد که این امر به اندازه موتور و تعداد طبقات پمپ شناور بستگی دارد.

طراحی پروانه های موجود در پمپ های شناور به چه صورت است؟

پاسخ: پروانه پمپ شناور عموماً به صورت شعاعی و یا مختلط است و ویژگی آنها قابل تراش بودن است. در زیر تصویری از هر دونوع پروانه را مشاهده می فرمایید.

پمپ آب شناور

ساختار محفظه طبقات پمپ های شناور ، چگونه است؟

پاسخ: پروانه در پمپ های شناور دارای دو جریان شعاعی و مختلط است که این تفاوت جریان در آنها نوع اتصال هر یک را متفاوت می کند. در همین راستا، اتصال محفظه طبقات پمپ شناوری که جریان آن شعاعی است توسط بست طبقات و اتصال محفظه طبقات پمپ شناوری که دارای جریان مختلط است، توسط پیچهای دو سر انجام می گیرد.

معمولا از پمپ شناور در مقابل ذرات درون آب محافظت می شود؛ این کار چگونه انجام می شود؟

پاسخ: به طور معمول، در ساختار یک پمپ شناور ؛ بین موتور و پمپ محفظه مکش وجود دارد که محافظت از پمپ شناور در مقابل ذرات موجود در آب توسط این محفظه و به وسیله صافی مکش انجام می شود.

مصارف پمپ شناور در چه زمینه هایی است؟

پاسخ: پمپ های شناور در زمینه های مختلفی که در ذیل عنوان می شوند، مورد استفاده هستند:

1- استفاده در معادن، چاه عمیق و آب نماهای بزرگ
2- کابرد در ایستگاه های آتش نشانی و شستشوی صنعتی
3- زهکشی آب های تحت الارضی و سیستم های آبیاری بارانی
4- استفاده در تاسیسات تصفیه آب و ایستگاه های تقویت فشار

مشخصات استاندارد یک پمپ شناور چیست؟

پاسخ: مشخصه های مورد قبول در یک پمپ شناور تولید شده توسط شرکت های مختلف متفاوت است. اما به طور کلی و به صورت میانگین عبارتند از :

1- دمای آبی که مورد پمپاژ قرار می گیرد نباید از دمای مشخصی بیشتر باشد.
2- حداکثر ارتفاعی که برای پمپ در نظر گرفته شده بسته به مشخصات درج شده در کاتالوگ شرکت سازنده است و نمی توان دو پمپ را با مشخصات یکسان از لحاظ آبدهی مقایسه کرد.
3- حداکثر ذرات جامد موجود در سیال پمپاژ شونده و قطر آن ها مقدار مشخصی دارد که توسط شرکت سازنده تعیین می شود.

سیستم پمپ های شناور از چه بخش هایی تشکیل شده است ؟

پاسخ : پمپ های شناور تحت عنوان پمپ های چند طبقه با محرک الکتریکی نیز خوانده می شوند. این پمپ ها دارای مجموعه ای از پمپ های گریز از مرکز هستند که بر روی هم به صورت طبقاتی سوار شده و هد بالایی را تامین می کنند. پمپ شناور با الکتروموتور خود به صورت کوپل شده سر هم می شود و در چاه قرار میگیرد.

در صورتی که بخواهند از چاه های عمیق آب یا سیالات دیگر را پمپاژ کنند ، به صورت مشخص از پمپ های شناور استفاده می کنند. امروزه بدلیل اینکه سطح آب زیرزمینی در بیشتر مناطق ایران افت کرده است، کاربرد پمپ شناور به طور قابل ملاحظه ای رشد داشته است. الکتروموتور نصب شده بر روی الکتروپمپ شناور را طوری تولید می کنند که هنگاهی که در آب قرار دارند دور تا دور الکتروموتور را آب گرفته و به خنک کردن آن کمک می کند. در پمپ شناور موتور در پایین و پمپ در بالا قرار دارد.

انواع پمپ شناور

یک پمپ شناور علاوه بر ویژگی های ساختاری ویژگی های دیگری هم دارند، این ویژگی ها کدامند؟

پاسخ : استفاده از پمپ های شناور مزایایی را برای مصرف کننده به دنبال خواهند داشت که بخشی از آنها شامل: بالا بودن بازدهی کار ، صرفه جویی در انرژی ، پائین بودن هزینه های راه اندازی و نگهداری و عدم نیاز به فونداسیون ، می باشد. نکته ای که باید در این زمینه به آن اشاره داشت این است که پمپ شناور، مستحکم بوده، بدون صدای اضافی کار می کند و باعث ایجاد حرارت در پیرامون خود نمی شود یا به عبارتی به دلیل اینکه درون سیال پمپ شونده قرار دارد، دمای تولید شده توسط پمپ به سرعت منتقل شده و داغ نمی کند.

روش های مورد تایید برای حمل و نگهداری یک پمپ شناور چیست؟

پاسخ: الکترو موتور پمپ شناور ، باید در یک فضای بسته و خشک و با دمای مشخص 5 الی 60 (پمپ) و 5 الی 30 (موتور) ، حفظ شود. همینطور نحوه انبار یک الکترو پمپ شناور ، غالبا به صورت عمودی و اگر قرار به انبار افقی باشد باید هر ماه به اندازه 90 درجه در جهت شعاعی چرخانده شود.

نصب و راه اندازی الکترو پمپ های شناور به چه صورت هایی انجام می شود؟

پاسخ : پرکاربرد ترین حالت نصب ، عمودی و کم استفاده ترین حالت نصب، مایل است. در صورت نصب الکترو پمپ به صورت افقی به منظور اعمال تغییرات جدید، بهتر است با مهندس فروش کارخانه سازنده آن هماهنگی های لازم صورت گیرد.

موارد احتیاط در نصب الکترو پمپ شناور شامل چه مواردی است؟

پاسخ : اولین نکته ای که قبل از نصب الکترو پمپ شناور باید به آن توجه کرد محل نصب است؛ به این صورت که محل انتخاب شده نباید در معرض لجن گرفتگی و ماسه گرفتگی باشد. بدین منظور معمولا الکترو پمپ شناور را نیم متر بالاتر از چاه مجموعه در درون یک لوله با قطر زیاد که شیار های زیادی بر روی آن قرار دارد ( لوله جدار ) نصب می کنند. میزان ذرات جامد مجازی که در آب وجود دارد، توسط کارخانه سازنده الکترو پمپ مصرفی تعیین می شود.

دقت در عملیات نصب بسیار حائز توجه بوده چرا که امکان اصلاح آن وجود ندارد. اگر هدف از پمپاژ استخراج آب از چاه های ماسه دار باشد ، نباید از پمپ هایی که پروانه شعاعی دارند استفاده شود. اگر چاه مورد استخراج عمیق باشد باید در هر 60 متر شیر یک طرفه نصب شود. در هنگام پمپاژ آب باید به وجود رسوبات قلیایی و آهکی توجه کرد و حدالامکان جلوی تماس این رسوبات با بدنه موتور را گرفت. این رسوبات به سطح بدنه موتور می چسبند، در خشک شدن آن اختلال ایجاد کرده و باعث خرابی آن میشوند.

جداره پمپ شناور • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
ثبت سفارش
تعداد
عنوان