تخفیف شگفت انگیز

دمنده آهنی

دمنده آهنی از جمله تجهیزات آهنی برای انتقال هوا یا گاز از یک مکان به مکان دیگر است. بسیاری از مدل های دمنده آهنی برای محیط های بزرگ آهنی که هوا ساکن می باشد، کاربرد دارند.

بسیاری از افراد تصور می کنند هواکش آهنی همان دمنده آهنی می باشد که در واقعیت این دو با یکدیگر یک تفاوت مهم دارند.

در هواکش آهنی جریان هوا یا گاز با حجم بالا و فشار کم ارسال می شود در حالی که در دمنده آهنی جریان هوا یا گاز با حجم کم و فشار بالا ارسال می شود.

این تفاوت اساسی می تواند به افراد کمک کند تا یکی از این تجهیزات را برای استفاده در محیط آهنی مورد نظر انتخاب کنند. دمنده آهنی می تواند خود به زیر دسته های مختلفی تقسیم شود که در ادامه مقاله به آن پرداخته می شود.

برای اطلاع از لیست قیمت برای فروش دمنده آهنی با کارشناسان مجرب ما در تماس باشید. کالا صنعتی ارائه دهنده انواع دمنده صنعتی در ایران می باشد.

دمنده آهنی

انواع دمنده آهنی

انواع دمنده آهنی موجود در بازار ایران معمولا به دو دسته دمنده آهنی محوری و دمنده آهنی گریز از مرکز تقسیم می شود. ساختار کلی این دمنده همانند پمپ های محوری و گریز از مرکز می باشد.

در دمنده آهنی محوری نیروی هم راستا در جهت جریان است که باعث انتقال سیال از یک محیط به محیط دیگر می شود.

در دمنده آهنی گریز از مرکز از یک نیروی گریز از مرکز برای انتقال سیال استفاده می شود.

تقسیم بندی دمنده محوری

دمنده محوری با توجه به کاربردشان به سه دسته تقسیم می شود:

 1. دمنده خانگی
 2. دمنده آهنی
 3. دمنده تاسیساتی

دمنده آهنی گریز از مرکز نیز به سه دسته دمنده آهنی فوروارد (جلو رونده)، دمنده آهنی بک وارد (عقب رونده) و دمنده سقفی تقسیم می شود.

هواده آهنی معمولا از یک رتور و یک محفظه ثابت تشکیل می شود که در قسمت رتور یک پروانه در شکل های مختلف قرار دارد. با توجه به قدرت دم هوا در موتورهای الکتریکی، میزان حجم هوا منتقل شده در این تجهیزات می تواند متغیر باشد.

دمنده محوری با توجه به کاربردشان می تواند برای محیط های مختلفی مناسب باشد.

تقسیم بندی دمنده خانگی محوری

دمنده خانگی محوری به چهار دسته تقسیم می شوند:

 1. دمنده خانگی لوکس
 2. دمنده خانگی توربو
 3. دمنده خانگی فلزی
 4. دمنده خانگی هایلوکس

این مدل از دمنده ها برای نصب بر روی پنجره، سقف، دیوار و شیشه مناسب هستند. با توجه به توان دمنده می توان از موتور هواده آهنی مناسب استفاده کرد.

دمنده آهنی محوری نیز خود به چهار دسته دمنده آهنی سبک فلزی، دمنده آهنی سنگین، دمنده آهنی پروانه فلزی و دمنده آهنی پروانه پلی آمید تقسیم می شود.

دمنده آهنی سبک فلزی از جمله هواکش های پرکاربرد در انبارها، رستوران ها، کارگاه ها، پارکینگ ها، کابین ها و خشک کن ها می باشد.

این مدل از دمنده آهنی در 6 سایز و 15 مدل ارائه می شود که البته با توجه به برند سازنده مدل ساخت آن می تواند متفاوت باشد. پره های پروانه این دمنده ها دارای قطری بین 300 میلی متر تا 600 میلی متر می باشند که از جنس فلزات مختلفی می تواند باشد.

این مدل از دمنده آهنی دارای دستگاه پیشرفته بالانسر است که جلوی لرزش و ایجاد سر و صدا بیش از حد را می گیرد. همچنین پوشش ضد زنگ این تجهیزات موجب افزایش عمر قطعات و کاهش استهلاک آن ها می شود.

یکی دیگر از دمنده آهنی پر کاربرد، دمنده آهنی پروانه فلزی یا پروانه پلی آمید است. دمنده آهنی می تواند به صورت تک فاز یا سه فاز کار کنند.

دمنده های سنگین آهنی مانند دمنده پروانه فلزی و پلی آمید برای محیط هایی بزرگ مانند گلخانه ها، انبارها، رستوران ها، کارگاه ها، هیترهای گلخانه ای و پارکینگ ها مناسب هستند.

دمنده آهنی پروانه فلزی می تواند دارای سایز پروانه متفاوتی باشد که با توجه به کاربری دمنده متفاوت است. در این نوع دمنده ها از یک بالانسر و یک روکش ضد زنگ برای پوشش بدنه استفاده می شود.

دمنده آهنی با پروانه پلی آمید نیز دارای 7 نوع پروانه می باشد که قدرت مکشی آن ها کمی کمتر از پروانه فلزی است.

دمنده تاسیساتی محوری نیز نوع دیگری از هواکش ها می باشند که دارای نویز پایین، نصب آسان و قدرت هوادهی بالا هستند. این دمنده آهنی در 8 سایز و 27 مدل ارائه می شود که برای نصب بر روی دیوار و سقف مناسب است.

کاربرد این دمنده در سیستم های تهویه مطبوع، سردخانه و وسایل گرمایشی می باشد. جنس پروانه دمنده تاسیساتی از نوع فلز است که بین 300 میلی متر تا 700 میلی متر قطر دارد.

موتورهای متصل به این دمنده ها دارای محافظ حرارتی می باشند و همچنین درجه حفاظت IP54 آن ها موجب می شود تا ذرات ریز و رطوبت به داخل دستگاه نفوذ نکند.

دمنده آهنی سانتریفیوژ یا گریز از مرکز در سه حالت فوروارد، بکوارد و سقفی طراحی می شود. این نوع دمنده متناسب با نیاز کاربران می توانند رد نقاط مختلف نصب شوند.

در حالت فوروارد هوای با سرعت به بیرون پرتاب می شود و در حالت بک وارد به صورت عکس عمل می کند. در حالت سقفی هوا از طریق پروانه فن ها می تواند هم به صورت دمش و هم به صورت مکش هدایت شود.

مصرف برق کم و هوادهی بالا از خصوصیات دمنده سقفی است.

فن دمنده آهنی

کاربرد دمنده صنعتی

دمنده آهنی هوا یا گاز معمولا در محیط هایی استفاده می شود که میزان انباشت گازهای سمی یا گرد و غبار در آن زیاد باشد. در کنار این موارد، دمنده آهنی گاهی برای انتقال حرارت بهتر استفاده می شود.

به عنوان مثال بسیاری از هیترهای آهنی دارای یک فن بزرگ در قسمت جلویی خود هستند که حرارت را به فضای بیرون انتقال می دهند. این روش انتقال حرارت معمولا دارای کمترین میزان اتلاف می باشد.

علاوه بر استفاده در سیستم های گرمایشی و سرمایشی، دمنده آهنی در دستگاه های هوادهی بستر سیال و سیستم های نقاله هوایی نیز کاربرد دارد.

از دیگر کاربری های دمنده آهنی می توان به هوادهی سیستم فاضلاب و آب شهری، حمل و نقل نیوماتیک و هیدرولیک، تقویت ایستگاه های گاز رسانی و فیلتراسیون اشاره کرد.

در بسیاری از موارد این تجهیزات در صنایع پتروشیمی کاربری گسترده ای دارند.

نحوه کارکرد دمنده

در هنگام خرید یک دمنده آهنی باید به نکات مختلفی توجه داشت. نوع دمنده، جهت گیری پروانه ها، ظرفیت جریان دمنده، طراحی پورت و حداکثر فشار عملکردی از جمله مهمترین پارامترهای انتخاب یک دمنده آهنی مناسب است.

در کنار این پارامترهای پایه ای، دیگر مواردی که در هنگام خرید دمنده آهنی باید به آن توجه داشت عبارتند از ارتفاع عملیاتی دمنده، اندازه ذرات گرد و غبار و آلودگی موجود در محیط، میزان فشار مکش در ورودی و خروجی، جریان هوای مورد نیاز دمنده و فشار استاتیک یک سیستم دمنده آهنی است.  
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
 • محبوب ترین
  ثبت سفارش
  تعداد
  عنوان