موتور بنزینی و دیزلی

موتور بنزینی و دیزلی از جمله موتورهای مکانیکی هستند که برای به حرکت آوردن یک وسیله استفاده می شوند. تفاوت این دو موتور به طور خلاصه نوع سوخت مورد استفاده در آن ها است.

موتورهای بنزینی از سوخت بنزین برای به حرکت در آوردن شفت استفاده می کنند در حالی که موتور های دیزلی از گازوییل به عنوان سوخت استفاده می کنند.

موتور بنزینی و دیزلی می تواند برای تولید برق نیز استفاده شود. بسیاری از پمپ های چاهی برای انتقال آب از موتور بنزینی و دیزلی استفاده می کنند.

با توجه به توان مورد نیاز پمپ می توان از موتورهای با سایزهای مختلف استفاده کرد. ساختار و نحوه عملکرد موتور بنزینی و دیزلی تفاوت زیادی با یکدیگر دارند که در ادامه به آن ها پرداخته می شود.

موتور بنزینی و دیزلی

 

تفاوت موتور بنزینی و دیزلی

موتور بنزینی و دیزلی علاوه بر تفاوت در نوع سوخت شان دارای تفاوت های بیشتری نیز می باشند.

موتور تک بنزینی به طور گسترده تری در خودروهای درون شهری استفاده می شود در حالی که موتور دیزلی برای ماشین های سنگین مانند کامیون ها و اتوبوس ها بیشتر کاربرد دارد. موتور بنزینی و دیزلی دارای تفاوت های گسترده ای هستند که در این قسمت به تعدادی از آن ها اشاره می شود.

 • ترکیب سوخت و هوا در موتور بنزینی در مرحله مکش صورت می گیرد در حالی که در موتور دیزلی در خود سیلندر ترکیب می شوند.
 • فشار تراکم در موتور بنزینی و دیزلی بسیار متفاوت است. میزان فشار تراکم بیشتر موتورهای بنزینی در حدود 10 بار و موتورهای دیزلی در حدود 35 بار است.
 • احتراق در موتور بنزینی و دیزلی نیز تفاوت زیادی دارد. در مرحله احتراق در موتور بنزینی با کمک شمع صورت می گیرد. در موتور بنزینی ابتدا ترکیب سوخت و هوا وارد سیلندر شده سپس با جرقه زمان بندی شده شمع احتراق صورت می گیرد. در موتور های دیزلی احتراق براساس فشار تراکم صورت می پذیرد. عمل احتراق در موتور تک نفتی در فشار حدودی 35 بار و دمای 600 درجه سانتی گراد صورت می پذیرد.
 • موتور بنزینی و دیزلی دارای سیکل های کاری متفاوتی هستند. موتور بنزینی براساس سیکل اتو کار می کند در حالی که موتور دیزلی براساس سیکل دیزل کار می کند.
 • یکی از مهمترین تفاوت های موتور بنزینی و دیزلی، مقدار راندمان این دو موتور است. موتور بنزینی می تواند بازدهی بین 26 تا 30% داشته باشد. درحالی که موتور دیزلی دارای بازدهی در حدود 40% است. تفاوت گسترده بازدهی در بین این دو موتور باعث شده است که بسیاری از تولید کنندگان تولید موتور های دیزلی را ترجیح دهند. اگرچه طراحی و تولید این نوع موتورها دارای پیچیدگی های به مراتب بیشتر از موتورهای بنزینی است.
 • موتور بنزینی و دیزلی دارای بازه زمانی استارت متفاوتی هستند. در موتور بنزینی به واسطه احتراق با کمک شمع، موتور زودتر شروع به کار می کند. در حالی که در موتور دیزلی به واسطه احتراق با توجه به ضریب تراکم و فشار بالا، موتور دیرتر شروع به کار می کند. ضریب تراکم یکی از معیارهای مهم در موتورهای احتراق داخلی است که به واسطه آن می توان مقدار بازدهی موتور را براساس مصرف یک واحد سوخت تعیین کرد.

موتور بنزینی

 • موتور بنزینی دارای وزن به مراتب کمتری نسبت به موتور دیزلی است.
 • موتور بنزینی و دیزلی دارای یک تفاوت اساسی دیگر نیز هستند. در موتور بنزینی سرعت بیشتر و گشتاور پایین تر در خروجی ارائه می شود در حالی که در موتور دیزلی گشتاور بیشتر و سرعت کمتر در خروجی ارائه می گردد. به همین دلیل از موتورهای دیزلی در کامیون ها و ماشین های سنگین استفاده می شود.
 • موتور بنزینی و دیزلی در سطح ایمنی نیز با یکدیگر تفاوت دارند. سوخت گازوییل دارای شعله وری کمتری نسبت به بنزین است. همچنین فراریت گازوییل بسیار کمتر از بنزین است که موجب افزایش سطح ایمنی خودروها می شود.
 • موتور دیزلی دارای آلایندگی بیشتری نسبت به موتور بنزینی است. همچنین سر و صدای موتور دیزلی بسیار بیشتر از موتور بنزینی است.

از موتور بنزینی و دیزلی می توان برای کاربری های خارجی نیز استفاده کرد. از این دو نوع موتور می توان در پمپ های کشاورزی نیز استفاده کرد. انتخاب موتور بنزینی و دیزلی متناسب با کاربری و نیاز مشتری است.

در برخی موارد می توان از موتور دیزلی استفاده کرد که دارای سوختی با بازدهی بالا و در نتیجه توان خروجی بالاتری است که البته سر و صدای بیشتری تولید می کند و وزن بیشتری نیز دارد. موتور بدون برق باید براساس شرایط محیطی و امکانات موجود در هر منطقه انتخاب شود.

موتور روبین

نکات مهم در مورد موتور بنزینی و دیزلی

موتور بنزینی و دیزلی دارای مزایا و معایب مختلفی هستند که باید تمامی آن ها را در کنار یکدیگر قرار داد. به عنوان مثال یکی از معایب موتور دیزلی، حساسیت زیاد آن ها به آب و هوا است. در بسیاری موارد دیده شده است که رانندگان ماشین های سنگین برای استارت ماشین های خود در هوای سرد به مشکلات زیادی برخورد می کنند.

به عنوان مثال بسیاری از این افراد برای جلوگیری از یخ زدگی سوخت از الکل در ترکیب سوخت استفاده می کنند. همچنین برخی از این رانندگان برای جلوگیری از یخ زدگی سوخت یک شعله کوچک زیر موتور قرار می دهند که کاری بسیار خطرناک است.

باید توجه داشت که استفاده از هریک از مدل های سوخت بنزینی و دیزلی می تواند نکات مثبت و منفی خاص خود را داشته باشد.

در موتور بنزینی نیز ایرادات بسیاری زیادی وجود دارد. از جمله این ایرادات می توان به توان کمتر نسبت به موتور دیزلی، ایمنی پایین تر، سوخت گران تر و گشتاور پایین تر اشاره کرد. برای انتخاب پمپ موتور مناسب باید تمامی این نکات مثبت و منفی را در هردو نوع موتور در نظر گرفت.

انتخاب موتور بنزینی و دیزلی باید توسط یک متخصص انجام شود زیرا استفاده از موتورهای نامناسب می تواند علاوه بر افزایش هزینه های تمام شده، آسیب زیادی به محیط زیست بزند. تعمیرات و نگهداری یکی دیگر از موارد مهم در انتخاب موتور است.

تعمیرات موتور دیزلی سخت تر از موتور بنزینی است پس بهتر است در انتخاب آن دقت کرد. بنزین دارای فراریت و شعله وری بالایی است که باید از نگهداری آن در یک محیط پرهیز شود.

در نقطه مقابل گازوییل شعله وری پایینی دارد و شما می توانید مقدار زیادی از آن را در منبع نگهداری کنید.

اگر سوخت شما بنزین یا انواع سوخت های فرار است ، پیشنهاد می شود که از موتور بنزینی که یک موتور تک درون سوز جرقه اشتعالی است استفاده نمایید.

در حقیقت در این موتورها برای احتراق نیاز دارند که قبل از تراکم با هم مخلوط شود البته تزریق مستقیم بنزین در سیلندر نیز یکی از روش های احتراق به شمار می رود.
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
ثبت سفارش
تعداد
عنوان