گیج فشار | پرشر گیج

فشار دومین متداول ترین فرایند اندازه گیری پس از دما در کاربردهای صنعتی و تجاری است. حتی در اطراف خانه ، هنگام باد کردن لاستیک یا بررسی وضعیت سیستم دیگ بخار ، اطلاع دقیق و فوری از فشار اهمیت دارد. فشارسنج ها ساده ترین و مستقیم ترین روش اندازه گیری و نمایش فشار هستند.

در حالی که سایر دستگاه های اندازه گیری فشار مانند سنسورها ، فرستنده ها و مبدل ها فشار را به سیگنال الکتریکی برای ارسال به کنترل کننده ، ضبط کننده یا نوع دیگری از دستگاه جمع آوری داده تبدیل می کنند ، فشارسنج ها یا گیج فشار یک نمایشگر محلی هستند که در یک نگاه نشان داده می شوند.

فشار داخل کپسول آتش نشانی ، لاستیک ، دیگ بخار ، زودپز یا یک فرایند مهم در یک محیط صنعتی.
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
 • محبوب ترین

مفهوم فشار

فشار به عنوان مقدار نیروی اعمال شده بر سطح واحد تعریف می شود. فشار که معمولاً مایعات و گازها را شامل می شود ، جزء حیاتی برنامه های متنوع است ، هم آنهایی که بر کنترل دقیق فشار تکیه می کنند و هم آنهایی که مقادیر دیگری (مانند عمق / سطح یا جریان) بر اساس فشار به دست می آورند.

اندازه گیری فشار را می توان در تعدادی واحد انجام داد. بیشتر ما PSI (پوند بر اینچ مربع) یا نوار را مشاهده می کنیم. واحدهای اندازه گیری دیگر شامل kg/cm2 ، inH2O ، mmHg ، Pa و بسیاری دیگر است.

انواع فشار

انواع مختلفی از فشارها نیز باید در نظر گرفته شوند. نوع فشار به نقطه مرجع صفر اندازه گیری اشاره دارد. مثلا:

 1. فشار سنج
 2. فشار مطلق
 3. فشار دیفرانسیل

فشار سنج

فشارسنج به فشار اتمسفر ارجاع داده می شود بنابراین اثرات آن فشار را شامل نمی شود که آن را برابر با فشار مطلق منهای فشار هوای محیط می کند. سنسورهای اندازه گیری مهر و موم شده ممکن است از فشار ثابت متفاوت از دمای محیط استفاده کنند.

فشار مطلق

فشارسنج به خلا کامل ارجاع داده می شود ، بنابراین ، شامل اثرات فشار اتمسفر است. برابر است با فشار سنج به علاوه فشار اتمسفر

فشار دیفرانسیل

فشارسنج شامل دو اتصال فرایند برای اندازه گیری تفاوت بین دو فشار است ، مانند هر طرف فیلتر برای اندازه گیری افت فشار

تکنولوژی پرشر گیج فشار

مانومتر ویکا

فشارسنج ها دستگاه های نسبتاً ساده ای هستند هرچند ملاحظات زیادی در انتخاب بهترین ابزار برای برنامه خاص شما وجود دارد. بارزترین تفاوت هنگام نگاه به فشارسنج ها این است که برخی دیجیتال هستند و برخی دیگر آنالوگ هستند.

در حالی که آن ها نقش اصلی یکسانی را ایفا می کنند ، دستگاه های اندازه گیری آنالوگ و دیجیتال از فناوری متفاوتی استفاده می کنند و تحت شرایط مختلف برتری دارند.

مانومتر یا گیج فشار آنالوگ ، که اغلب به آنها اندازه گیری های مکانیکی گفته می شود ، از سوزنی استفاده می کنند که به عددی در مقیاس مربوط به فشار حس شده توسط عنصر اندازه گیری اشاره می کند.

فشارسنج های آنالوگ در همه جا یافت می شوند ، زیرا گزینه ای دقیق و ارزان قیمت را ارائه می دهند که نیازی به برق و تعمیر و نگهداری کمی ندارد.

مانومتر یا پرشر گیج آنالوگ را می توان تقریباً برای هر کاربردی مناسب کرد. آنها می توانند به اندازه کافی دقیق برای اندازه گیری آزمایش ، به اندازه کافی قابل اعتماد برای استفاده در محیط های پیچیده فرآیند ، به اندازه کافی مقاوم برای مصارف صنعتی و به اندازه کافی ارزان برای استفاده تجاری باشند.

اکثر دستگاه های اندازه گیری آنالوگ به یکی از دو اصل اندازه گیری تکیه می کنند:

لوله بوردون

دستگاه های اندازه گیری با لوله بوردون رایج ترین نوع اندازه گیری های آنالوگ مورد استفاده هستند. لوله های بوردون بر این اصل تکیه می کنند که لوله های خمیده وقتی تحت فشار قرار می گیرند ، صاف می شوند.

لوله به یک دستگاه اشاره کننده متصل است به طوری که حرکات ظریف ناشی از نوسانات فشار در مقیاس کالیبره شده فشار روی صفحه نشان داده می شود.

فشارسنج های لوله بوردون برای اکثر کاربردها ، به ویژه در فشارهای متوسط ​​تا بسیار بالا ، بسیار خوب عمل می کند. آنها از نظر ساخت و ساز ساده هستند و همین امر باعث می شود که ارزان و آسان برای استفاده باشند.

لوله های بوردون همچنین خطی فوق العاده ای را ارائه می دهند و می توانند تا 0.1 ± دقیق باشند و آنها را برای اندازه گیری دقیق مناسب می کند.

هرچند فشارسنج های لوله بوردون محدودیت هایی نیز دارند. آنها فاقد حساسیت برای خواندن بسیار دقیق در فشارهای پایین هستند و همچنین می توانند در برابر ضربه و ارتعاش و همچنین در معرض هیسترزیس قرار گیرند.

لوله های بوردون نیز می توانند به آهستگی پاسخ دهند ، بنابراین برنامه هایی که شامل نوسانات سریع فشار هستند ایده آل نیستند.

همچنین ، مانند همه دستگاه های اندازه گیری آنالوگ ، لوله های بوردون نمی توانند اندازه گیری فشار مطلق را انجام دهند و در اندازه گیری دقیق نیز مهارت خاصی ندارند.

بلوز: اندازه گیری فشار سنج یک راه حل عالی برای اندازه گیری محدوده فشار کمتر از حد ایده آل برای اندازه گیری لوله بوردون است.

سنسورهای دمشی حاوی یک عنصر الاستیک هستند که به طور شعاعی منبسط می شوند و برای پاسخ به تغییرات فشار منقبض می شوند.

بلوز داخلی به یک دستگاه اشاره کننده متصل است به طوری که حرکات ظریف ناشی از نوسانات فشار در مقیاس کالیبره شده فشار روی صفحه نشان داده می شود.

دستگاه های اندازه گیری دمشی در کاربردهای فشار پایین برتری دارند و دقت و حساسیت لازم برای اندازه گیری دقیق را دارند.

علاوه بر این، سنسورهای دمنده مقاوم و قابل اعتماد با پسماند کم و خزش هستند. مانند لوله های بوردون ، سنج سنج ها به ارتعاش حساس هستند و شوک اندازه گیری های آنالوگ به دلایلی گسترده هستند ، آنها دقت را در طیف گسترده ای با قیمت مناسب ارائه می دهند.

اگرچه نمی توانند با ویژگی های اندازه گیری های دیجیتالی مطابقت داشته باشند ، اما اغلب مانومترها با جبران درجه حرارت برای دقت بیشتر ، پر شدن مایع برای کاهش حرکت اشاره گر ، اندازه های متعدد شماره گیری برای بهبود دید و فضای مورد نیاز در دسترس هستند.

گیج فشار دیجیتال

گیج فشار دیجیتال از سنسورها و ریزپردازنده های پیشرفته برای نمایش فشارهای بسیار دقیق بر روی نشانگر دیجیتال استفاده می کنند.

اگرچه به طور کلی گرانتر از دستگاه های اندازه گیری آنالوگ هستند ، اما دستگاه های اندازه گیری دیجیتال ویژگی های متعددی را ارائه می دهند که آنها را به جایگزین های جذاب برای تعدادی از برنامه ها تبدیل می کند.

دستگاه های اندازه گیری دیجیتال نتایج خواندن سریع و آسان را ارائه می دهند.

اندازه گیرهای دیجیتالی به جای نیاز به شمارش هش ها برای خواندن فشار ، وضوح تا 0.01 یا 0.001 را ارائه می دهند که آنها را برای فشارهای بسیار کم یا تغییرات فشار افزایشی کوچک ، مانند مواردی که هنگام آزمایش نشت پیدا می شود ، ایده آل می کند ، که تشخیص آن با محاسبه غیرممکن است.

مقایسه گیج فشار دیجیتال با گیج آنالوگ

گیج فشار دیجیتال دارای قطعات متحرک کمتری نسبت به سنسورهای آنالوگ هستند که باعث می شود از قابلیت اطمینان بالاتری برخوردار باشند.

عملکرد آنها ساده است ، با این وجود می توان آنها را برای واحدهای فشار متعدد برنامه ریزی کرد و شامل خروجی هایی برای ارسال نتایج به رایانه ، ثبت کننده داده یا سایر ابزارها برای ذخیره یا تجزیه و تحلیل است.

اکثر فشارسنج های دیجیتال به یکی از دو فناوری اندازه گیری متکی هستند.

فشار سنج

سنسورهای فشار سنج بر اثر پیزو مقاومتی که تغییرات مقاومت الکتریکی یک نیمه هادی یا فلز را توصیف می کند - معمولاً سیلیکون ، فیلم نازک پلی سیلیکون ، فویل فلزی چسبیده ، فیلم ضخیم یا فیلم نازک پاشیده - هنگامی که فشار مکانیکی (فشار) کاربردی.

معمولاً این فناوری شامل یک دیافراگم با فشار سنج فلزی طرح دار است که در آن تعبیه شده است.

افزایش فشار باعث تغییر شکل دیافراگم و متعاقباً تغییر اندازه گیری می شود که بر مقاومت آن تأثیر می گذارد. این تغییر اندازه گیری می شود و به سیگنال الکتریکی متناسب با فشار تبدیل می شود.

به طور کلی ، فشارسنج ها برای ایجاد یک مدار پل Wheatstone متصل می شوند تا خروجی سنسور را به حداکثر برسانند و حساسیت به خطاها را کاهش دهند.

پیزوالکتریک

سنسورهای پیزوالکتریک برای اندازه گیری فشار بر روی مکانیسم حس در اثر فشار ، بر اثر پیزوالکتریک در مواد خاصی مانند کوارتز تکیه می کنند. با اعمال فشار ، یک بار در سنسور متناسب با نیرو ایجاد می شود.

مواردی که هنگام انتخاب فشارسنج باید در نظر بگیرید

 • نوع و دامنه فشار چقدر است؟
 • آیا خروجی لازم است؟ اگر هست کدام نوع؟
 • چه دقت لازم است؟
 • کدام واحدهای اندازه گیری ترجیح داده می شود؟
 • کدام فرآیند اتصال مورد نیاز است؟
 • آیا مشکلی در زمینه سازگاری مواد یا مقاومت شیمیایی وجود دارد؟
 • محدوده دما چقدر است؟ آیا نیاز به جبران خسارت است؟
 • چه فشار فشاری مورد نیاز است؟
 • آیا به تأییدیه نمایندگی نیاز است؟
 • اندازه شماره گیری ترجیحی چیست؟
 • سوالات متداول
ثبت سفارش
تعداد
عنوان