تجهیزات اصلی OEM

سازنده تجهیزات اصلی (OEM) چیست؟

اصطلاح سازنده تجهیزات اصلی (OEM) در ابتدا به شرکتی اطلاق می شد که تجهیزات را برای فروش مجدد یا ادغام تجهیزات خود برای فروش به شرکت دیگری عرضه می کرد.

OEM در حال حاضر برای اشاره به محصولی استفاده می شود که توسط شرکت خریداری شده است تا مجدداً مورد استفاده قرار گیرد یا با نام تجاری نمایندگی فروش در محصول دیگری گنجانده شود.

گاهی اوقات از OEM برای اشاره به شرکتی استفاده می شود که محصول نهایی را با استفاده از قطعات تولید کننده دیگر تولید می کند.

OEM شرکتی است که زیر سیستم ها یا قطعاتی را تولید می کند که توسط سایر شرکت ها برای تولید محصول نهایی استفاده می شود.

به عنوان مثال می توان به شرکت تولید کننده Acme اشاره کرد که کابل های برق مورد استفاده در رایانه های Dell را تولید می کند. در این مورد شرکت تولیدی Acme OEM است.
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
 • محبوب ترین

نحوه کارکردن دستگاه های نصب شده

در ابتدا ، OEM برای فروش در مشاغل و تجارت قابل اجرا بود ، جایی که تولیدکنندگان قطعات فقط می توانستند به تولید کنندگان تجهیزات بفروشند.

با این حال ، این امر در طول زمان تغییر کرده است و تولید کنندگان قطعات می توانند قطعات خود را مستقیماً به کاربران نهایی بفروشند. یک مثال زمانی است که یک تولید کننده کارت های گرافیک ، پردازنده و حافظه را به افرادی که رایانه خود را می سازند می فروشد.

معنای اصطلاح OEM در طول زمان تکامل یافته است و گاهی اوقات همپوشانی وجود دارد. مواردی وجود دارد که OEM به شرکتی اشاره می کند که قطعات را تولید می کند و سپس آنها را به تولید کنندگان تجهیزات یا فروشنده با ارزش افزوده می فروشد.

با این حال ، تعریف جدیدتر از OEM به تولیدکنندگان محصول نهایی اشاره دارد که از قطعات برای ساختن سیستم هایی مانند رایانه استفاده می کنند.

HP ، Dell ، Lenovo Acer ، هنگام خرید قطعاتی مانند هارد دیسک ، حافظه ، منبع تغذیه و سایر قطعات برای مونتاژ و مارک رایانه هایی که تحت نام خود می فروشند ، ممکن است به عنوان OEM شناخته شوند.

نرم افزار و سخت افزار OEM

هم نرم افزار نصب شده و هم سخت افزار نصب شده وجود دارد. با این حال ، نرم افزار OEM چندان رایج نیست. برخی از محصولات نرم افزاری OEM شامل نسخه های سیستم عامل ویندوز ، نرم افزار بهره وری ، ابزارهای سیستم و برنامه های امنیتی است.

این نرم افزار دارای مجوز نصب شده با پشتیبانی فنی همراه نیست. در عوض چند آرم و اسناد اولیه ارائه می شود. سازنده سیستم اسناد سیستم و همچنین پشتیبانی فنی را ارائه می دهد.

کاربرد نرم افزارهای OEM

اکثر این محصولات OEM برای ماشین های خاص سفارشی می شوند ، به این معنی که Windows OEM برای رایانه Dell در HP ، Lenovo و سایر رایانه های سازندگان مختلف کار نمی کند.

علاوه بر این ، این نرم افزار ممکن است بر روی سایر مدل های دل به غیر از آنچه که برای آن سفارشی شده است ، کار نکند. نرم افزار نصب شده در مقایسه با سایر نسخه های خرده فروشی ارزان تر است ، اما ممکن است در رایانه های دیگر کار نکند.

سخت افزار OEM ارزان تر از چیزی است که در مغازه های خرده فروشی یافت می شود. این دو دارای قابلیت ها و سطوح عملکرد یکسانی هستند. با این حال ، نصب شده با موارد اضافی که ممکن است برای عملکرد مورد نیاز باشد ارسال نمی شود.

به عنوان مثال ، پردازنده های کامپیوتری OEM ممکن است بدون فن خنک کننده ارسال شوند ، یک هارد دیسک یا کارت گرافیک ممکن است بدون کابل یا آداپتور مورد نیاز برای نصب ارسال شود. درست مانند نرم افزار ، سخت افزار OEM ممکن است محدودیت هایی در پشتیبانی فنی داشته باشد.

بسته بندی محصولات OEM

برخی از تولید کنندگان ممکن است از دو نوع بسته بندی برای محصولات خود استفاده کنند:

1) یکی از نسخه ها زمانی است که تولید کنندگان محصولات یا اجزای خود را از طریق نمایندگی ها یا کانال های مجاز توزیع می کنند. این محصولات بدون بسته بندی خرده فروشی توزیع می شوند ، در حالی که بیشتر اوقات هزینه کمتری برای شرکای OEM و فروشندگان ارزش افزوده دارند. اینها معمولاً در مقایسه با محصولات خرده فروشی در حجم زیادی به فروش می رسند.

یکپارچه کننده سیستم ممکن است محصولات OEM را به صورت عمده خریداری کند تا سیستم های پیش ساخته مارک آنها را به صورت انبوه تولید کند. سپس نماینده فروش قطعات مختلف تولید کنندگان مختلف را جمع آوری کرده و از طرف سازنده ضمانت سیستم کامل را ارائه می دهد. سازنده نصب شده با نمایندگی فروش همکاری نزدیکی دارد تا برخی از محصولات مانند منبع تغذیه را سفارشی کند.

2) در نسخه دوم ، تولید کننده از مارک تجاری خود استفاده می کند و محصولات را مستقیماً بین مصرف کنندگان توزیع می کند. علاوه بر این ، برخلاف محصولات ارائه شده به سایر تولید کنندگان یا توسعه دهندگان ، مستندات و پشتیبانی ارائه می شود.

این دو نسخه معمولاً از کیفیت یکسانی برخوردارند ، اما شیوه توزیع ، قیمت و پشتیبانی متفاوتی دارند. محصولات OEM برای نمایندگان فروش ممکن است فاقد دفترچه راهنما ، کابل های اتصال و لوازم جانبی دیگر مانند فن خنک کننده باشد. گارانتی نیز ممکن است متفاوت باشد.

مزایای نصب شده

 1. زمان بهبود تولیدکنندگان برای فروش ماشین های جدید خود با استفاده از محصولات OEM
 2. افزایش نوآوری توسط سازندگان قطعات
 3. کاهش هزینه های توسعه و خطرات برای تولید کنندگان ماشین آلات
 4. دسترسی به فناوری های کلیدی
 • سوالات متداول
ثبت سفارش
تعداد
عنوان