کالیبراسیون جریان

کالیبراسیون جریان

کالیبراسیون جریان چیست؟

یک فرآیند کالیبراسیون شامل تنظیم صحیح ابزار اندازه گیری است به طوری که خواندن دقیق مقیاس را امکان پذیر می کند. به عبارت دیگر ، مقایسه یک ابزار یا یک وسیله اندازه گیری با یک مرجع استاندارد ، Calibration نامیده می شود.

بنابراین ، به طور خلاصه ، مفهوم کالیبراسیون اساساً بیان می کند که یک دستگاه اندازه گیری باید ابتدا آزمایش شود و سپس تنظیم شود تا درست بخواند.

چرا باید جریان سنج ها را کالیبره کرد؟

جریان سنج میزان حرکت سیال یا گاز در آن را اندازه گیری می کند. متخصصان آزمایش و اندازه گیری از آنها در طیف گسترده ای از برنامه ها استفاده می کنند که در آن اندازه گیری دقیق جریان بسیار مهم است ، از جمله (اما نه محدود به) تهویه مطبوع ، انرژی و تاسیسات ، مدیریت آب ، هوا فضا ، کشاورزی و صنعت داروسازی.

در برنامه هایی مانند این ، کالیبراسیون جریان سنج هایی که اندازه گیری ها را انجام می دهند بسیار مهم است. کالیبراسیون منظم به شما اطمینان می دهد که اندازه گیری های جریان سنج به همان اندازه که مشخصات آنها می گوید دقیق است.

حتی مقاوم ترین جریان سنج ها می توانند از کالیبراسیون خارج شوند. عملکرد همه سازها با گذشت زمان کاهش می یابد. قطعات فرسوده می شوند یا می شکنند. جریان سنج ها می توانند تحت تأثیر خوردگی یا خاک در محیطی که از طریق آنها جریان می یابد قرار گیرند. آنها همچنین ممکن است در اثر ضربه ، تغییرات در فرایند یا نصب نامناسب آسیب ببینند.

کالیبراسیون در مقابل احیای مجدد

کالیبراسیون در مقابل احیای مجدد

پس از اتمام فرایند تولید ، جریان سنج ها مانند هر دستگاه اندازه گیری دیگر باید قبل از استفاده از آنها کالیبره شوند. اکثر تولیدکنندگان دارای تجهیزات خود کالیبراسیون برای انجام آزمایش اولیه هستند. اگرچه ، در موارد استثنایی که جریان سنج ها نیاز به آزمایش در شرایط شدید دارند که توسط سازنده مدیریت نمی شود ، آنها به یک مرکز بزرگ مستقل ارسال می شوند.

به عنوان مثال ، برای کالیبراسیون جریان سنج های اولتراسونیک گاز با اندازه بزرگ برای برنامه های انتقال نگهبان ، تأسیسات کالیبراسیون باید مجهز به شرایط فشار قوی با گاز طبیعی با سرعت بالا باشد که معمولاً میلیون ها دلار هزینه برای ساخت آن دارد. بنابراین ، در چنین مواردی ، تولید کنندگان این کار را به واحدهای کالیبراسیون تخصصی واگذار می کنند.

با این حال ، هنگامی که ما یک متر سنج را که قبلاً برای مدت طولانی در حال استفاده بوده است ، کالیبره می کنیم ، این فرایند به عنوان Recalibration شناخته می شود. تکنیک های مختلفی را می توان برای تنظیم مجدد یک فلومتر استفاده کرد. برخی از برنامه های نرم افزاری استفاده می کنند در حالی که دیگران از تشخیص داخلی برای تعیین دقت اندازه گیری جریان استفاده می کنند.

بهترین شیوه ها برای کالیبراسیون جریان سنج ها

بهترین روش های استاندارد در کالیبراسیون در مورد کالیبراسیون جریان سنج مانند تمام تجهیزات آزمایش اعمال می شود. شما باید کالیبراسیون را در شرایطی انجام دهید که معمولی برای عملکرد واقعی فلومتر است.

به عنوان مثال ، گرانروی ، چگالی یا محتوای حرارتی محیطی که اندازه گیری می شود می تواند بر اساس اندازه گیری عملکرد ، بر جریان سنج تأثیر بگذارد. مهم است که کالیبراسیون را با کاربرد جریان سنج مطابقت دهید.

تکنیک های کالیبراسیون جریان سنج

روشهای متمایز برای کالیبراسیون انواع جریان سنج های مایع و گاز استفاده می شود. سه روش پرکاربرد برای کالیبراسیون و کالیبراسیون مترسنج جریان مایع در زیر ذکر شده است:

 1. مقایسه Master Meter
 2. آزمایش حجمی
 3. آزمایش گرانشی

مقایسه MASTER METER

طبق این تکنیک ، یک متر سنج ، یعنی یک جریان سنج از پیش تنظیم شده ، به عنوان یک مرجع استاندارد استفاده می شود. این دستگاه به صورت سری با جریان سنج مورد آزمایش قرار می گیرد ، و بعداً هر دو قرائت با سرعت جریان متفاوت مطابقت داده می شوند. با بیان این ، باید بین دستگاه اندازه گیری اصلی و جریان مایع سازگاری وجود داشته باشد.

به عنوان مثال ، یک جریان سنج مغناطیسی با آب و مایعات صنعتی به خوبی کار نمی کند در حالی که یک متر جابجایی مثبت برای مایعات هیدروکربوری بهترین است.

همچنین ، برای توجیه متر اصلی که به عنوان استاندارد عمل می کند ، باید بتوانید مرجع آن را به برخی از استانداردهای ملی یا بین المللی از طریق یک زنجیره اندازه گیری بی وقفه ردیابی کنید.

آزمایش حجمی

این تکنیک از یک استوانه گرد حاوی یک پیستون مهر و موم شده استفاده می کند که طول های مشخص و اندازه گیری شده را ایجاد می کند تا جریان حجمی ایجاد کند. پس از آن ، سطح مقطع پیستون را در طول حرکت ضرب می کنیم تا حجم جریان مشخص شود.

این حجم را بر زمان پیستون برای طی مسافت مشخص تقسیم کرده و در نتیجه جریان را تعیین می کنیم. سرانجام ، همان حجم مایع از طریق متر مورد آزمایش عبور می کند ، و سپس هر دو نتیجه برای کالیبراسیون دقیق مقایسه می شوند.

این روش عمدتا برای آب ، مایعات صنعتی و مایعات مبتنی بر نفت استفاده می شود. گاهی اوقات ، در هنگام چنین اندازه گیری هایی ، باید دما و فشار را نیز در نظر گرفت.

آزمایش GRAVIMETRIC

این یکی از معتبرترین تکنیک های کالیبراسیون متر جریان مایع است. در این فرایند ، ما وزن سیالی را که از متر در یک مدت زمان مشخص ، مثلاً 50 ثانیه عبور می کند ، ارزیابی می کنیم. ما آزمایش را با اجازه دادن همزمان مایع به ظرف توزین و شروع زمان بندی جریان شروع می کنیم. پس از گذشت زمان معینی ، جریان از ظرف توزین به داخل محفظه تخلیه هدایت می شود و ما همزمان زمان بندی جریان را متوقف می کنیم.

در مرحله بعد ، جریان با تبدیل حجم وزن شده به واحدهای مورد نظر و سپس تقسیم بر زمان محاسبه می شود. و در نهایت ، ما این جریان را با جریان جریان ثبت شده در جریان سنج برای کالیبراسیون نهایی مقایسه می کنیم.

از آنجا که همه اینها به صورت دستی انجام می شود ، به دقت و خلاقیت کمی نیاز دارد. اگرچه ، نسخه های معتبرتر و خودکارتری از این تکنیک نیز در بازار موجود است.

تاسیسات احیای متری جریان

به منظور تنظیم مجدد جریان سنج های خود ، صنایع و کاربران نهایی آنها می توانند هر یک از گزینه های زیر را انتخاب کنند:

 1. یک مرکز کالیبراسیون مستقل
 2. تولید کننده اصلی جریان سنج
 3. سرویس تلفن همراه که کالیبراسیون را در محل انجام می دهد. • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
ثبت سفارش
تعداد
عنوان